ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، طرز استفاده از تب سنج جیوه ای زیر بغل و فیلم طرز استفاده از دماسنج جیوه ای و طرز استفاده از تب سنج دیجیتالی نی نی سایت و اندازه گیری تب از زیر بغل نی نی سایت و نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی پیشانی و آموزش تصویری استفاده از تب سنج دیجیتالی و طرز استفاده از تب سنج جیوه ای دهانی و نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی برای کودکان در نم نمک.

انواع تب سنج و روش صحیح استفاده از تب سنج ها

انواع مختلفی از تب سنج ها موجود می باشند . به همین دلیل قبل از اینکه آن ها را خریداری کنید ، بهتر است که در مورد این محصولات و انواع مختلف اطلاعات کافی داشته باشید.نحوه استفاده انواع تب سنج و روش صحیح اندازه گیری تبنحوه استفاده انواع تب سنج و روش صحیح اندازه گیری تب

باید هر نوع از تب سنج ها را بشناسید و کاربردهای متفاوت آن ها را بدانید. این تب سنج ها معمولا تنظیمات متفاوتی دارند و انواع مختلفی از آن ها در دسترس می باشد.

هر تب سنجی برای اندازه گیری صنعتی مناسب نیست . به همین دلیل باید نیاز خود را شناسایی کرده و تب سنج متناسب با آن را خریداری کنید . در این قسمت از سلامت نم نمک انواع تب سنج ها و روش صحیح اندازه گیری از طریق آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع تب سنج و روش استفاده از آن ها را بدانید

تب سنج های ستونی یا پروب

این تب سنج ها به راحتی در دسترس می باشند و رایج ترین نوع تب سنج است . آن ها به سرعت دمای موجود در غذا ، مایعات و جامدات را می خوانند . این تب سنج ها اغلب با درجه بندی همراه هستند و به همین دلیل استفاده از آنها راحت است.

همچنین می توان در تست نمونه های بهداشتی ، اجناس و لابراتوار ها از آن ها استفاده کرد. انواع مختلفی از این تب سنج در دسترس می باشد .

یکی از انواع آن ها تب سنج پروب ثابت است که معمولا با یک قلم همراه است و ارزان تر و ساده تر می باشد و دیگری تب سنج بی سیم است که اغلب پیچیده تر از نوع قبلی است و یک کابل حداقل یک متری دارد . ویژگی های آن متنوع می باشد . آلارم ها و طراحی تاشوی این تب سنج ، جزء ویژگی های اضافی آن است . همچنین برای کارهای تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید تب سنج پروب ، حمل و نقل راحت است . سایزهای مختلف این تب سنج از جنس فلز است و دقت بالا دارد و طیف اندازه گیری های آن مختلف است.

نحوه استفاده از تب سنج پروب

تب سنج فروسرخ

تب سنج های فروسرخ یکی دیگر از انواع تب سنج ها می باشند که اندازه گیری مستقیم ندارند . این ویژگی آنها باعث شده است که بهترین ابزار برای اندازه گیری سطوح پایین و یا بالا محسوب شود . همچنین برای سیستم های لیزری مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار این تب سنج معمولا بسیار پیچیده است و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که در مورد آن ، اطلاعات کسب کنید زیرا در کارهای اتوماتیک ، سیستم های تهویه هوا بسیار مورد استفاده است . پروسه های کارخانه ای که معمولا در دمای بالا انجام می شود نیز از این نوع تب سنج استفاده می کنند.

فواید این تب سنج این است که مجبور نیستید آن را با محیط مورد نظر برای اندازه گیری دما تماس دهید . دقت این تب سنج نیز بسیار بالا است و طیف وسیعی را اندازه گیری می کند.

تب سنج های نوع K

این تب سنج ها یکی از انواع خاص تب سنج می باشند ، دمای بسیار بالا را اندازه گیری می کنند و در آزمایشگاه ها و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع از تب سنج ها معمولا دقت بسیار بالایی دارند.

همچنین می توانند در محیط های مختلف استفاده شوند . این تب سنج ها معمولا از فلز ساخته شده اند و دارای چند میله خاص هستند که هر میله برای یک هدف به کار رفته است.

فواید این تب سنج ، اندازه گیری طیف دمای بالا ، دقت بالا ، سرعت پاسخ بالا و میله های قابل تعویض می باشد که معمولا برای هر محیطی مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین انواع سنسورهای دوگانه نیز در این تب سنج وجود دارد که می توان دقت دما های تشخیصی در آن ها را با یکدیگر مقایسه کرد.

دماسنج های دیتا لوگر

این دماسنج ها طیف های مختلفی را نشان می دهند و زمانی که فعال می شوند ، دما را در محیط اندازه گیری کرده و آن را در حافظه ثبت می کنند و همچنین می توانند دیتا تولید کنند و آن را روی گراف نشان دهند.

بیشتر این دماسنج ها می توانند روی کامپیوتر ، لپ تاپ و یا تبلت قرار بگیرند . طراحی آن ها اجازه می دهد که سطح دمای بالا را در محیط های مختلف با دمای پایدار ثبت کنند . دیتالوگرها معمولا در انبارها ، ماشین های حمل و نقل و لابراتوارها مورد استفاده قرار می گیرند.

فواید دیتالاگر ثبت دما حتی در نامه ها یا گزارش های کاغذی ، دارای آلارم قابل تنظیم ، انتخاب سرعت لوگ شدن ، زمان شروع و حالت لوگین بالا ، آنالیز اطلاعات نرم افزاری و نمایش آن و طیف اندازه گیری مختلف همراه با دقت بالا می باشد.

روش اندازه گیری تب با تب سنج

برچسب های دماسنج

برچسب های دماسنج نشان دهنده دما را نمی توان نوعی از دماسنج معرفی کرد اما این لوازم می توانند برای اندازه گیری دما کاربردی محسوب شوند . این برچسب ها به صورت فویلی هستند که برای فرآیندهای مختلفی که نیاز به اندازه گیری زمان دارند ، مثل استرلیزه کردن مناسب می باشند و همچنین می توانند دما را به طور دقیق نشان دهند.

انواع مختلفی از آن ها در بازار وجود دارد که کاملا ارزان قیمت می باشد و ثبت دمای پایدار را با دقت بالا انجام می دهد . بخش های مختلف این برچسب ها حساس هستند . رایج ترین مدل های آن نیز برگشت ناپذیر هستند ، یعنی فقط یک بار می توان از آن استفاده کرد.

فواید این برچسب ها این است که طیف زمان را هم به سانتیگراد و هم فارنهایت نشان می دهند . روی این برچسب ها روغنی است و در مقابل آب مقاوم می باشد . تغییر رنگ در آن برگشت ناپذیر است . بعد از استفاده می توانید آن را به راحتی دور بیندازید.

تب سنج با سنسور دوگانه

این تب سنج ها در محیط داخل و خارج از خانه مورد استفاده قرار می گیرند و می تواند اطلاعات مختلفی را نشان دهد . آن ها دو عدد میله دارند . این میله ها شکل های متنوعی دارند. رایج ترین آن ها یک میله داخلی است که خودش مجهز به یک میله خارجی می باشد که با سیم به یکدیگر وصل شده اند.

میله خارجی را می توان در فاصله طولانی با یونیت قرار داد. بعضی از میله های خارجی بدون سیم هستند . صفحه نمایش آن ها می تواند همزمان دماهای مختلف را نشان دهد. رایج ترین کاربرد آن ها در فیزیک می باشد.

این تب سنج ها در اتاق های انباری و کلاس درس مورد استفاده قرار می گیرند . قیمت آن ها نیز ارزان است و جایگزین خوبی برای دستگاه های آنالوگ می باشد اما اگر قرار است که استفاده های تخصصی از آن داشته باشید ، بهتر است که از یک دماسنج دیگر استفاده کنید.

فواید این دستگاه این است که می تواند در مکان های مختلف ، همزمان دماهای متفاوت را اندازه گیری کند و همچنین تغییرات دما را به خوبی نشان می دهد . هر سنسور قادر به نمایش دمای مورد نظر می باشد. می توان آن را به راحتی روی دیوار و یا میز نصب کرد. طیف اندازه گیری آن نیز متنوع است و دقت بالایی دارد.

تب سنج های آنالوگ

تب سنج های آنالوگ اغلب جزء ارزان ترین و رایج ترین انواع تب سنج ها هستند . آن ها برای استفاده در داخل خانه و کارهای غیر تخصصی مناسب می باشند که نیاز به دقت بسیار بالایی ندارد . معمولا این نوع از تب سنج ها حاوی مایع هستند و اجزای فلزی دارند . صفحه نمایش آن ها نیز مقیاس بندی شده می باشد.

فواید این تب سنج ها این است که به سادگی قابل خواندن هستند ، دما را همزمان به صورت فارنهایت و سانتیگراد نشان می دهند ، به راحتی روی دیوار نصب می شوند ، نگهداری سختی ندارند و دقت اندازه گیری آن ها نیز بالا است.

انواع دماسنج بدن

تب سنج های دیجیتالی

تب سنج های دیجیتالی دقیق ترین نتایج دمایی را به ما نشان می دهند که در شکل ها و سایزهای مختلفی در دسترس هستند و می توان آن ها را در مکان های مختلفی مثل خواربار فروشی ، داروخانه و غیره استفاده کرد. همچنین باید یاد بگیرید که چگونه اعداد روی آن را بخوانید.

در انتهای این تب سنج ها یک سنسور قرار دارد که به بدنه وصل شده و می تواند دمای بدن را نشان دهد. تب سنج دیجیتالی ، تب سنج دو قسمتی می باشند. از این تب سنج می توان از طریق سه راه استفاده کرد : داخل دهان ، داخل مقعد و زیر بازو . البته باید مراقب باشید که از یک تب سنج هم برای دهان و هم برای مقعد استفاده نکنید.

تب سنج الکتریکی گوش

این تب سنج دمای داخل گوش را از طریق خواندن گرمای داخل اندازه گیری می کند . همچنین بهترین وسیله برای داخل گوش محسوب می شود . برای کودکانی که کم کم در حال رشد می باشند ، بسیار راحت استفاده می شود . نوزادان سه ماهه یا کوچکتر نیز می توانند از فواید این تب سنج استفاده کنند. اگر مواد داخل گوش نوزاد بیش از حد زیاد باشد ، نتایج دقیق نخواهد بود.

دوربین های تصویربرداری دمایی

نمی توان این نوع از دوربین ها را به طور قطع یک تب سنج معرفی کرد اما بعضی از کاربردهای آن اندازه گیری دما می باشد . این دوربین ها می توانند گرما و سرما را در محیط های مختلف شناسایی کنند و همچنین مشکلات پنهانی را تشخیص دهند.

این دوربین های دمایی کاربردهای متنوعی دارند و به راحتی رطوبت و نشتی را پیدا می کنند . همچنین میزان از دست رفتن انرژی و مشکلات الکتریکی را به خوبی تشخیص می دهند.

فواید این نوع از دوربین ها این است که به راحتی می توانند عکس ها را برای لپ تاپ یا کامپیوتر دانلود کنند ، اطلاعات آن ها به خوبی گزارش شود ، توانایی پیدا کردن مشکل در آنها بالا است و صفحه نمایش آنها متغیر می باشد. بعضی از مدل های آن ها می تواند دمای بازتابی را به خوبی نشان دهد . دقت این دستگاه ها نیز نسبتا بالا می باشد.

انواع دستگاه تب سنج

تب سنج پیشانی

تب سنج های پیشانی همچنین برای اندازه گیری دما استفاده می شوند اما به اندازه تب سنج های دیجیتالی قابل اعتماد نیستند . این تب سنج ها را روی پیشانی قرار می دهند و می توانند دمای سر را اندازه گیری کنند.

تب سنج جیوه ای و شیشه ای

تب سنج جیوه ای دارای یک لوله شیشه ای می باشد که داخل آن جیوه قرار گرفته است . این لوله را زیر زبان قرار می دهند . دمای بدن باعث می شود که جیوه داخل لوله بالا برود. چایی که جیوه از بالا رفتن متوقف می شود ، دقیقا دمای بدن می باشد . تب سنج های جیوه ای بسیار رایج هستند.

تب سنج های دیجیتالی کم تر در دسترس می باشند زیرا به راحتی شکسته می شوند و خطر جیوه و شیشه شکسته آن ها بالا است . به همین دلیل اگر تب سنج جیوه ای دارید ، آن را در مکانی امن قرار دهید و اجازه ندهید که کودکان از آن استفاده کنند.

علاوه بر این که باید تب سنج های متنوع را بر اساس کاربردهایشان انتخاب کرد ، همچنین باید یاد بگیرید که چگونه دقت بالای تب سنج ها را بسنجید.

دقت ردیابی این تب سنج ها می تواند در استانداردهای بالا متفاوت باشد . سنجش میزان دقت آن ها نیز متفاوت می باشد . همچنین باید کار کردن با آن ها را یاد بگیرید . بعضی از این تب سنج ها استثنائاتی دارند که باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن