متخصصان میگویند که بهتر است رنگ شیشه عینک آفتابی خاکستری یا قهوه ای باشد ولی بهتر است در مورد رنگهای دیگر عینک آفتابی هم اطلاعاتی داشته باشید.

نحوه انتخاب بهترین عینک آفتابی و دودی و رنگ آن

استفاده از عینک آفتابی و طبی در تمامی فصول سال به خصوص فصل تابستان برای حفظ سلامتی چشم توصیه می شود. در میان گزینه های تیک خورده برای انتخاب یک عینک دودی مناسب رنگ را هم قرار دهید ؛ گفتنی است متخصصان میگویند که بهتر است رنگ شیشه عینک آفتابی خاکستری یا قهوه ای باشد ولی بهتر است در مورد رنگهای دیگر عینک آفتابی هم اطلاعاتی داشته باشید.نحوه انتخاب بهترین عینک آفتابی و دودی و رنگ آننحوه انتخاب بهترین عینک آفتابی و دودی و رنگ آن

نکاتی برای انتخاب عینک آفتابی مناسب :

شما نمیتوانید یک جفت عینک آفتابی را با استفاده از رنگ آن ، حداقل برای اهداف حفاظت از چشم ، قضاوت کنید.رنگ های آفتابی و سایه های عینک های آفتابی ، توانایی مسدود کنندگی اشعه UV (ماورا بنفش) را ندارند و آن را منعکس نمی کنند.

زمانی که عینک آفتابی درست می شود ، لنزهایش با مواد شیمیایی ، جذب اشعه UV را مسدود می کنند. چنانچه در این بخش از نم نمک گفته ایم از آنجا که این مواد شیمیایی معمولاً بی رنگ هستند ، لنزهای بی رنگ هم می توانند نور را درست همانند لنزهای سیاه رنگ مسدود کنند.

ویژگی عینک آفتابی خوب

چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم؟

پس چرا بسیاری از عینک ها رنگی هستند؟

هدف رنگ کردن :

فیلتر کردن نور به روش های مختلف انجام می شود ، و برخی از رنگ ها در مسدود کردن نور از بقیه بهتر هستند. بعضی رنگ ها در واقع رنگ ها را زیاد می کنند ، در حالی که برخی دیگر آن ها را کم می کنند.

رنگ ها توانایی افزایش دید در وضعیت های خاص را دارند.اگرچه ممکن است یک رنگ خاص را تحسین کنید ، اما ممکن است بهترین برای سبک زندگی شما نباشد.

کاربرد رنگ های مختلف :

در متن زیر رنگهای مفید برای انتخاب عینک آفتابی وجود دارد.

خاکستری :

خاکستری یک رنگ خنثی مشهور است که به چشم ها اجازه می دهد رنگ ها را به خالص ترین شکلشان ببینند.رنگ خاکستری درخشش خورشید را کاهش می دهد.برای رانندگی و ورزش های خارج از خانه مانند گلف ، دویدن یا دوچرخه سواری ، خاکستری را انتخاب کنید.

عینک چه رنگی بخرم؟

کاربرد عینک آفتابی رنگی

عینک های آفتابی رنگی چه خاصیتی دارند؟

زرد/نارنجی :

رنگ های زرد و نارنجی کنتراست را در شرایط مبهم ، مه آلود و کم نور افزایش می دهند.این رنگ ها تمایل دارند رنگ اشیا را هم در داخل خانه و هم در فضای باز تیز تر کنند و هم چنین می توانند باعث تحریف رنگ شوند. رنگ های زرد را برای فعالیت های برفی و ورزش های توپی انتخاب کنید.

سبز :

رنگ های سبز ، برخی نورهای آبی را فیلتر می کنند و درخشش نور را کاهش می دهند ، در حالی که کنتراست بالا و وضوح بصری را ارائه می دهند.رنگ های سبز همچنین تمایل دارند نور را کاهش دهند.برای ورزش های دقیقی مثل تنیس ، بیسبال و غیره رنگ سبز را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ عینک آفتابی

انواع رنگ های عینک آفتابی و کاربرد آن ها

عینک آفتابی رنگی برای چه موقعیت هایی مناسب است؟

کهربایی/قهوه ای :

کهربایی و رنگ های قهوه ای باعث کاهش درخشش و مسدود کردن نور آبی می شود و به آن ها توانایی روشن کردن چشم انداز در روزهای ابری را می دهد.با مسدود کردن نور آبی ، این رنگ کنتراست را افزایش می دهد ، به خصوص در برابر زمینه های سبز و آبی مانند علف و سبزی و آسمان. رنگ های کهربایی و قهوه ای را برای ماهی گیری ، بیسبال ، گلف ، شکار ، دوچرخه سواری و ورزش های آبی انتخاب کنید.

رنگ ملانین در رنگ عینک ها به منظور حفاظت از چشم ها در برابر تغییرات پیری مربوط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید تنظیم شده است. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ملانین اثرات حفاظتی را برای افراد مبتلا به انحطاط ماکولار دارد.

سرخ/قرمز :

رنگ های سرخ در مقایسه با مسدود کردن نور آبی ، کنتراست را افزایش می دهند.این رنگ ها مشهور به آرامش بخش بودن در چشم ها و احساس راحتی بیشتری نسبت به دیگران برای استفاده بلند مدت هستند. آن ها همچنین به قابلیت دید هنگام رانندگی کمک می کنند و به نظر می رسد که در میان کاربران رایانه مورد علاقه هستند ، چرا که نور و درخشش را کاهش می دهند.

کاربرد عینک آفتابی قرمز

عینک آفتابی به رنگ های متنوع

چگونه عینک آفتابی انتخاب کنیم؟

عینک آفتابی از چشم شما در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت می کند ، خستگی چشم را در شرایط نورانی کاهش می دهد و از شما در برابر مضرات و خطرات دیگر محافظت می کند.

همه عینک های آفتابی در REI 100 % نور فرابنفش را مسدود کرده اند و چنانچه در بخش سلامت نم نمک خواهید خواند اطلاعات حفاظت در برابر ماورای بنفش بر روی برچسب قیمت و یا اتیکت هر عینک آفتابی که می خرید ، زده شده است ، اگر چنین چیزی وجود نداشت ، یک عینک متفاوت پیدا کنید.

انواع عینک آفتابی :

عینک آفتابی غیررسمی :

بهترین عینک برای استفاده روزمره و فعالیت های تفریحی اولیه ، عینک آفتابی غیررسمی است که برای سایه کردن چشم شما از خورشید به هنگام رانندگی و پیاده روی در شهر انجام می شود.

عینک آفتابی غیررسمی معمولاً برای کنترل شدت ورزش های اکشن طراحی نشده است.

عینک آفتابی مدل غیر رسمی

چند نوع عینک آفتابی داریم؟

عینک آفتابی ورزشی :

برای فعالیت هایی مانند دویدن ، پیاده روی و دوچرخه سواری ، عینک آفتابی ورزشی و تناسب فوق العاده برای ماجراجویی با سرعت زیاد طراحی شده است. کادر بلند پایه و مواد لنز مقاوم تر و انعطاف پذیر از عینک آفتابی معمولی هستند.

عینک آفتابی ورزشی به طور معمول دارای پدهای نرم بینی و انتهای شقیقه است ، ویژگی که به نگه داشتن فریم ها حتی زمانی که عرق می کنید ، کمک می کند. برخی عینک های آفتابی ورزشی شامل لنزهای قابل تعویض هستند ، بنابراین می توانید تنظیماتی را در شرایط نوری مختلف ایجاد کنید.

عینک برفی :

عینک آفتابی ویژه ای است که به طور خاص برای حفاظت از چشم های شما در برابر نور شدید در ارتفاع بالا و نور خورشید که منعکس کننده برف است ، طراحی شده اند. آن ها اغلب اضافاتی را برای مسدود کردن نور از ورود به هر دو طرف استفاده می کنند.

عینک آفتابی برای برف

عینک آفتابی مناسب برای برف

ویژگی های عدسی عینک آفتابی :

لنزهای پولاریزه :

لنزهای پولاریزه شدت تابش را کاهش می دهند.اگر از ورزش های آبی لذت می برید یا به طور خاص به تابش نور حساس هستید ، پولاریزه بودن بسیار مهم است.در برخی موارد ، لنزهای پولاریزه شده با رنگ شیشه های ماشین ها واکنش متفاوتی نشان می دهند ، نقطه های کور ایجاد می کنند و قابلیت دید LCD را کاهش می دهند.

لنزهای فتوکرومیک :

لنزهای فتوکرومیک به طور خودکار با تغییر شدت های نور و شرایط مختلف سازگار می شوند.این لنزها در واقع در روزهای روشن تیره تر می شوند ، و زمانی که محیط سایه دار می شوند ، روشن تر هستند.

اخطار : فرآیند فتوکرومیک در هوای سرد زمان بیشتری می گیرد تا عمل کند ، و در هنگام رانندگی با اتومبیل اصلا بدرد نمی خورد ، زیرا اشعه ماورا بنفش به شیشه جلوی اتومبیل شما نفوذ نمی کند.

لنز های عینک آفتابی

خصوصیات عدسی عینک آفتابی

عینک آفتابی و انواع لنزهایش

لنزهای قابل تعویض :

برخی از سبک های عینک های آفتابی دارای لنزهای قابل تعویض (جدا شدنی) از رنگ های مختلف هستند. این سیستم های چند لنزه به شما این امکان را می دهند که مراقب فعالیت ها و شرایط خود باشید.

اگر به عملکرد مطمئنی در انواع مختلف شرایط نیاز دارید ، این گزینه را در نظر بگیرید.

مقدار نوری که به چشم میرسد

عینک آفتابی چند نوع لنز دارد؟

انتخاب عینک آفتابی بر اساس VLT

انتقال نور مرئی :

مقدار نوری که از طریق لنز به چشم شما می رسد ، انتقال نور مرئی (VLT) نام دارد. به صورت یک درصد اندازه گیری می شود ، VLT تحت تاثیر رنگ و ضخامت لنز شما قرار دارد ، موادی که از آن ها ساخته شده اند و پوشش ها را در اختیار دارند.در اینجا برخی از دستورالعمل های کلی برای انتخاب عینک آفتابی براساس درصد VLT وجود دارد :

VTL صفر تا 19% :

ایده آل برای شرایط آفتابی و نورانی.

VLT بیست تا چهل درصد :

خوب برای استفاده همه منظوره.

VLT مثبت چهل درصد :

بهترین شرایط برای هوای ابری و کم نور.

VLT هشتاد تا نود درصد :

تقریباً لنزهای روشنی برای شرایط بسیار کم نور و شبانه است.

لنز روشن عینک

کدام عینک آفتابی برای من مناسب است؟

عینک های آفتابی پوشش دار لنز :

هر چه عینک آفتابی گران قیمت تر باشد ، احتمال دارد که چندین لایه پوشش داشته باشند. این می تواند شامل روکش آبگریز برای دفع آب ، یک روکش ضد خراش برای بهبود دوام و یک پوشش ضد مه برای شرایط مرطوب و یا فعالیت های پر انرژی باشد.

روکش یا پوشش فلاش به یک فیلم بازتابنده که برای سطوح خارجی برخی از لنزهای عینک آفتابی اعمال شده است ، اشاره می کند.آن ها با انعکاس نور بیشتر که به سطح لنز برخورد می کنند ، نور را کاهش می دهند.

پوشش ها باعث می شوند که اشیا تیره تر از آنچه که هستند ، ظاهر شوند ، بنابراین رنگ های روشن تر اغلب برای جبران این مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

عینک های آفتابی گران قیمت

آشنایی با انواع عینک های آفتابی

مواد لنزهای عینک های آفتابی :

مواد مورد استفاده در لنزهای عینک های افتابی روی وضوح ، وزن ، دوام و هزینه آن ها تاثیر خواهند گذاشت.شیشه ، وضوح نوری برتر و سطح بالای مقاومت را ارائه می دهد.

با این حال ، سنگین تر از مواد دیگر و گران قیمت تر است.شیشه زمانی که تحت تاثیر فشار قرار می گیرد (اما نه خرد و یا درهم می شکند).

پلی اورتان ، تاثیر برتر - مقاومت و وضوح نوری عالی را ارائه می دهد. انعطاف پذیر و سبک ، اما گران قیمت است.

پلی کربنات تاثیر بسیار خوبی بر مقاومت دارد و وضوح نوری بسیار خوبی دارد. مقرون به صرفه ، سبک و ارزان است ، اما زیاد مقاوم به خش نیست.

اکریلیک یک جایگزین ارزان برای پلی کربنات است که برای استفاده از عینک آفتابی غیر رسمی و رسمی مناسب تر است.آنها دوام کمتری دارند و از نظر اپتیکی شفاف تر از پلی کربنات است.

مواد تشکیل دهنده لنز

لنز عینک آفتابی از چه ساخته شده است؟

مواد فریم عینک های آفتابی :

انتخاب یک فریم تقریباً به اندازه لنزها مهم است چون به راحتی ، دوام و ایمنی عینک آفتابی شما کمک می کند.

متال باید به چهره شما بیاید و کم تر مزاحم حوزه بیناییتان باشید. این هزینه اش نسبت به انواع دیگر گران تر و با دوام تر است و برای فعالیت های با ضربه بالا نیست.

به خاطر داشته باشید که فلز بیش از حد داغ می شود ، اگر که در یک ماشین بسته باقی بماند ، . و فریم فلزی حاوی فلزات خاصی شامل فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم و تیتانیوم هستند.

پلاستیکی کم هزینه ، سبک و بیشتر از فلز است. برخی از فریم های پلاستیکی مقاومت بالایی دارند - مقاوم برای ورزش. این فریم ها قابل تنظیم نیستند ، مگر اینکه یک هسته سیمی داخلی و قابل تنظیم داشته باشند.

استات : گاهی اوقات "دست ساز" نامیده می شود ، اینها پلاستیکی هستند و برای شیشه های سبکشان خیلی محبوب میباشند.گونه های رنگ بیشتری در این موارد وجود دارد و انعطاف پذیر هستند. برای ورزش هایی با فعالیت بالا را خوب نیستند.

پلیمر کاستور یک ماده سبک ، بادوام و غیر نفتی است که از گیاهان کرچک مشتق شده است.

فریم عینک چیست ؟

فریم عینک آفتابی از چه تهیه می شود؟

نکات مربوط به فیت شدن عینک آفتابی :

در اینجا چند نکته برای امتحان یک عینک آفتابی وجود دارد :

  • فریم باید به راحتی روی بینی و گوش های شما قرار گیرد ، بدون اینکه نیشگون بگیرد یا بمالد.
  • وزن عینک آفتابی باید به طور مساوی بین گوش ها و بینی شما توزیع شود. فریم باید به اندازه کافی سبک باشد تا از اصطکاک اضافی در این نقاط تماس اجتناب شود.
  • مژه های شما نباید با فریم تماس پیدا کنند.
  • شما ممکن است قادر به تنظیم مناسب فریم های فلزی یا سیمی با خم کردن دقیق کادر بر روی پل و/یا شقیقه باشید.
  • ممکن است بتوانید با فشار دادن آن ها به یکدیگر و یا دورتر کردن آنها ، فریم را با خود تطبیق دهید.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.