ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، آموزش رگ گیری با آنژیوکت و راهنمای رگ گرفتن با آنژیوکت و آموزش آنژیوکت زدن و نحوه رگ گیری و آموزش سرم زدن در منزل و فیلم آموزش رگ گیری با آنژیوکت و نحوه در آوردن سرم از آنژیوکت و آموزش سرم زدن به زبان فارسی و آنژیوکت زدن به بچه و طریقه زدن آنژیوکت پروانه ای و آموزش آنژیوکت زدن به دانشجویان پرستاری و آموزش آنژیوکت زدن فارسی در نم نمک.

آموزش آنژیوکت زدن و رگ گرفتن با آنژیوکت

رگ گیری یکی از کارهایی که دانشجویان علوم پزشکی با آن برخورد میکنند و متاسفانه اغلب هر استاد با یک روش به دانشجویان آموزش میدهد و کمتر شاهد آموزش علمی و گام به گام نحوه رگ گیری و تزریقات هستیم و افراد بعد از مدتی هرکس به شیوه خودش کار را انجام میدهد. در این مقاله با نحوه گام ب گام رگ گیری و شناخت انواع آنژیوکت و کاربرد آنها آشنا میشویم.آموزش نحوه آنژیوکت زدن[رگ گرفتن با آنژیوکت]آموزش نحوه آنژیوکت زدن[رگ گرفتن با آنژیوکت]

آموزش آنژیوکت زدن و رگ گرفتن با آنژیوکت

رگ گرفتن با آنژیوکت

مرحله اول : آماده سازی وسایل

وسایل مورد نیاز خود را که شامل دستکش ، گارو ، پنبه الکل ، در صورت خونگیری سرنگ مناسب ، آنژیوکت مناسب ، چسب برای فیکس کردن آنژیوکت ، ماژیک جهت نوشتن تاریخ ، ساعت و شیفت

ملاحضات : بیماران سالمند و کم سنو سال رگ های شکننده دارند پس از رگ گیری از محل هایی که احتمال پارگی رگ وجود دارد خودداری شود.

رگ گیری در مناطقی که علائمی از عفونت ، التهاب ، نشت و ترومبوز وجود دارد ممنوع است . علائم عفونت شامل قرمزی ، درد ، تورم و گرمی محل دچار التهاب است.و ممکن است که ترشح هم داشته باشیم. از محل دچار عفونت به هیچ وجه رگ گرفته نشود زیرا سبب ورود عفونت به داخل خون میشود.

مرحله دوم : نحوه رگ گیری

بیمار را در محل راحت قرار داده و وسایل را به ترتیبی که قرار است استفاده کنیم روی میز میچینیم. میز تمیز باشد تا از آلودگی جلوگیری شود استریل کار شود و وسایل را آن استریل نکنیم نیدل آنژیوکت به هیچ عنوان به جایی برخورد نکند زیرا وارد خون شده و آلودگی را به خون وارد میکند.

گارو را 10 الی 15 سانتی متر بالاتر از محلی که قرار است رگ را از آن ناحیه انتخاب کنیم میبندیم و از بیمار میخواهیم بطوری که انگشت شصت در داخل باشد دستش را مشت کند .محلی را انتخاب میکنیم که مانع حرکت بیمار نشود و اگر راست دست است از دست چپ و بلعکس رگ را انتخاب میکنیم.

از رگ گیری پایین تر از محلی که قبلا کاتتر زده شده اجتناب شود زیرا باعث نشت مواد از این قسمت میشود.

ابتدا محل با آب و صابون شسته شود ، و اگر موی بلند داشت شیو شود ، پوست پایین تر از رگ مورد نظر را میکشیم تا رگ و عضله فیکس شود و لیز نخورد و ورود به پوست هم راحتتر و کم درد تر باشد ، روکش پلاستیکی سوزن را درآورده و با انگشت شصت و سبابه باله های آنژیوکت را میگیریم و در حالی که سوراخ سوزن به طرف بالاستبا زاویه 10 تا 30 درجه پایین تر از رگ مورد نظر وارد میشویم اگر نیدل داخل رگ باشد خون وارد آنژیوکت میشود و بایستی زاویه ورود کم شود ، هم زمان ک قسمت پلاستیکی را به درون رگ هدایت میکنیم نیدل را بیرون میکشیم زیرا باعث پارگی رگ میشود وقتی قسمت پلاستیکی کاملا وارد رگ شد اسپیگات آنژیوکت را باز کرده و در دسترس قرار میدهیم یک تکه پنبه الکل زیر آنژیوکت گذاشته تا در صورت خونریری روی دست و لباس مریض نریزد دست بیمار را ب بالا برده تا تحت اثر جاذبه زمین خون ب زمین نریزد و با 4 انگشت سر رگ را فشار میدهیم حالا قسمت فلزی آنژیوکت که نیدل نام دارد را در آورده و در سفتی باکس می اندازیم.

سرنگ را به سر نیدل وصل کرده دست را مجددا بصورت شیب دار به سمت پایین آورده تا خون تحت اثر نیروی جاذبه وارد سرنگ شود و از بیمار میخواهیم دستش را باز و بسته نماید تا جریان خون وارد سرنگ شود حالا مجددا یک پنبه الکل گذاشته سر رگ را میگیریم و سرنگ را در می آوریم و سفتی باکس را میبندیم.

حالا دستکش ها را درآورده و با چسب آنژیوکت را فیکس میکنیم بدین صورت که یک چسب را از وسط یک برش کوچک زده و روی دو بال آنژیو میزنیم حالا با چند چسب دیگر قسمت های دیگر را محکم فیکس میکنیم و سپس روی چسب ها تاریخ وصل آنژیوکت و ساعت و شیفت را یادداشت میکنیم.

نکات :
 • بعضی بیماران در موقع تزریق دچار شوک وازووگال میشوند لذا در موقع تزریق بایستی بیمار دراز کشیده باشد.
 • اگر رگ مشخص نبود از بیمار بخواهید انگشتان خود را چند بار باز و بسته نماید و یا اینکه با نرمه انگشتان یکی دو بار روی محل رگ گیری مورد نظر بزنید زیرا موجب وازواسپاسم و برجسته شدن رگ میشود .
 • الکل برای اسکراپ ب تنهایی کافی نیست و در بیماران پرخطر حتما باید با بتادین نیز ضدعفونی شود.
 • حتما از دستکش استفاده کنید زیرا باید چنین در نظر گرفت ک همه بیماران اچ آی وی مثبت هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
 • در بسیاری از بیماران خصوصا افراد چاق و کودکان رگها قابل رویت نیستند و بایستی از طریق لمس شناسایی گردند.

آموزش آنژیوکت زدن و رگ گرفتن با آنژیوکت

روش رگ گرفتن با آنژیوکت

انواع آنژیوکت و بخش های آنژیوکت :

1-بخش پلاستیکی که داخل ورید قرار میگیرد .

2-بال آنژیوکت که برای قرار گرفتن در دست و فیکس کردن آنژیوکت بر روی دست استفاده میشود

3-دریچه تزریق آنژیوکت که برای تزریق دارو از طریق سرنگ مورد استفاده قرار میگیرد.

4-محل اتصال ست سرم یا لاین تزریق 5-سوزن آنژیوکت 6-محافظ سوزن آنژیوکت

رنگ و سایز آنژیوکت ها :
 • رنگ بنفش با سایز 26 که نازکترین آنژیوکت است در رگ گیری نوزادان بکار میرود.
 • رنگ زرد با سایز 24 در کودکان کاربرد دارد.
 • رنگ آبی با سایز 22برای تزریق دارو بکار میرود.
 • رنگ صورتی با سایز 20در سرم تراپی و تزریق داروهای بیمارستانی بکار میرود.
 • رنگ سبز با سایز 17 در اتاق عمل و برای اعمال سنگین کاربرد دارد.
 • رنگ خاکستری با سایز 16 جهت ترانسفوزیون خون و در موارد پنومو توراکس جهت تخلیه هوا در مواقعی استفاده میشود.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(14 رای)
94.2%

نظر دادن