زهر مار و فواید زهر مار و خواص زهر مار و قیمت زهر مار و زهر مار کبرا و زهر مار فیلم و زهر مار چه رنگی است و فواید زهر مار و زهر مار چیست و زهر مار واقعی و فروش زهر مار در نم نمک.

زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟

زهر مار مایع سمی است که در غدد بزاقی مارهای سمی ذخیره می شود و معمولاً به رنگ زرد است .زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟ [کاربرد سم مار]زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟ [کاربرد سم مار]

جزء اصلی زهر مار پروتئین است. این پروتئین های سمی عامل بسیاری از اثرات نامطلوب آن هستند. همچنین حاوی آنزیم هایی است که به سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی که پیوند های شیمیایی بین مولکول های بزرگ را می شکند ، کمک می کند. این آنزیم ها به تجزیه کربوهیدرات ها و پروتئین هایی مانند فسفولیپید ها و نوکلئوتید های مسئول ساخت DNA در طعمه کمک می کنند. آنزیم های سمی همچنین فشار خون را کاهش می دهند ، گلبول های قرمز را از بین می برند و از کنترل ماهیچه ها جلوگیری می کنند.

زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟

انواع سموم ترشح شده توسط مار ها و هدف آنها :

3 نوع سموم اصلی وجود دارد که هر کدام نقش یا اثر خاصی دارند که با دیگری متفاوت است ، به عنوان مثال نوروتوکسین ها معمولاً در فلج کردن حرکت طعمه و کاهش فشار خون آن برای تسهیل دفع آن یافت می شوند. سه نوع سم و اثربخشی هر یک از آنها به شرح زیر است.

1. سیتوتوکسین ها :

آن ها مواد سمی هستند که سلول های بدن را از بین می برند. سیتوتوکسین ها منجر به مرگ بیشتر یا تمام سلول های بافت یا اندام تحت تأثیر گزش می شوند ، وضعیتی که به نام نکروز شناخته می شود. برخی از بافت ها ممکن است دچار نکروز مایع شوند که در آن بافت به طور جزئی یا کامل مایع شده است.

زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟

سیتوتوکسین ها به هضم جزئی طعمه قبل از خوردن کمک می کنند. سیتوتوکسین ها معمولاً به نوع سلول هایی که بر آن ها تأثیر می گذارند اختصاص دارند. کاردیوتوکسین ها سیتوتوکسین هایی هستند که سلول های قلب را از بین می برند ، میوتوکسین ها فقط سلول های ماهیچه ای را هدف قرار داده و تخریب می کنند و کلروتوکسین ها سلول های کلیه را از بین می برند.

2. نوروتوکسین ها :

آن ها مواد شیمیایی سمی برای سیستم عصبی هستند. نوروتوکسین ها با مختل کردن سیگنال های شیمیایی (انتقال دهنده های عصبی) ارسال شده بین سلول های عصبی کار می کنند. آن ها ممکن است تولید انتقال دهنده های عصبی را کاهش دهند یا مکان های گیرنده خود را مسدود کنند. سایر نوروتوکسین ها با مسدود کردن کانال های کلسیم و کانال های پتاسیم عمل می کنند. این کانال ها برای انتقال سیگنال ها در طول نورون ها مهم هستند.

نوروتوکسین ها باعث فلج عضلانی می شوند که همچنین می تواند منجر به مشکل در تنفس و مرگ شود. مار های خانواده Elapidae (Lapididae) معمولاً نوروتوکسین تولید می کنند. این مار ها نیش های کوچکی دارند و شامل مار های کبرا ، مامباها ، مار های دریایی و مار های مرجانی هستند.

زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟

در ادامه گروهی از نوروتوکسین ها و نوع مار هایی که از آن ها استفاده می کنند :

  • کلسیپتین : این سم خونی با مسدود کردن کانال های کلسیمی از عملکرد تحریک تکانه های عصبی را مختل می کند. این سم در مامبای سیاه یافت می شود.
  • کوپروتوکسین : این نوع سم که توسط مار کبری تولید می شود ، با مسدود کردن عملکرد گیرنده های نیکوتین استیل کولین عمل می کند و منجر به فلج می شود.
  • کلسیکلیدین : مانند کلسیپتین ، این نوروتوکسین کانال های کلسیمی با ولتاژ را که عملکرد سیگنال های عصبی را مختل می کنند ، مسدود می کند. در مار مامبا سبز یافت شد.
  • واسیکلین : که در مامبای سبز شرقی یافت می شود ، عملکرد آنزیم استیل کولین استراز را که حرکت عضلات را کنترل می کند ، مهار می کند و در نتیجه باعث حرکت غیرقابل کنترل ماهیچه ، تشنج و فلج تنفسی می شود.
  • کالیوتوکسین : این سم توسط مار مرجانی آبی تولید می شود و از بسته شدن کانال های سدیم در سلول های عصبی جلوگیری می کند و باعث فلج کامل در بدن می شود.
3. هموتوکسین ها :

آن ها سمومی هستند که اثرات سمی روی گلبول های قرمز دارند و همچنین فرآیند های لخته شدن خون را مختل می کنند. این مواد با انفجار گلبول های قرمز ، تداخل با عوامل انعقاد خون و سپس باعث مرگ بافت و آسیب اندام ها و همچنین باعث از بین بردن گلبول های قرمز خون ناتوانی خون در لخته شدن و باعث خونریزی داخلی جدی می شوند و تجمع گلبول های قرمز مرده در رگ های خونی نیز می تواند عملکرد کلیه را مختل کند ، در حالی که برخی از سموم از لخته شدن خون جلوگیری می کنند و نوع دیگری نیز وجود دارد که باعث تجمع پلاکت ها و سلول های خونی می شود.

زهر مار چیست و چه فوایدی دارد؟

نحوه استفاده از زهر مار در پزشکی :

علاوه بر استفاده از زهر مار برای به دست آوردن پادزهر ، مطالعه سم مار ها و عملکرد های بیولوژیکی آن ها پس از کشف راه های جدید مبارزه با بیماری های انسانی از طریق آن ها اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است ، برخی از این بیماری ها شامل سکته مغزی ، بیماری آلزایمر ، سرطان و اختلالات قلبی و... می شوند.

از آنجایی که سم مار به طور خاص سلول ها را هدف قرار می دهند محققان در حال انجام تحقیقات زیادی در مورد روش هایی هستند که این سموم برای تولید دارو های قادر به هدف قرار دادن سلول های خاص استفاده می شوند. تجزیه و تحلیل اجزای زهر مار به تولید مسکن های قوی تر به عنوان رقیق کننده های خون موثرتر نیز کمک کرده است.

محققان از خواص ضد انعقادی سم هتوکسین ، برای تولید دارو هایی برای درمان فشار خون بالا ، اختلالات خونی و حملات قلبی و نوروتوکسین ها برای تولید دارو هایی برای درمان بیماری های مغزی و سکته استفاده کرده اند.

اولین داروی مبتنی بر زهر که توسط FDA ساخته و تایید شد ، کاپتوپریل بود ، مشتق شده از پیتون برزیلی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شد.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.