طرز شستشوی چشم با چای و شستشوی چشم با چای کیسه ای و شستشوی چشم با چای تازه دم و شستشوی چشم با نوزاد با چای و چگونه چشم را با چای بشوریم و روش شستشوی چشم با چای سبز و شستشوی چشم با چای سیاه در نم نمک.

طرز شستشوی چشم با چای در نوزاد و بزرگسالان

چشم یکی از مهمترین اعضای بدن است که مانند آیینه عمل می کند ، سلامت این اندام برابر است با نظاره گر بودن زیبایی های خلقت . با این وجود حساسیت و کاربرد بسیار این عضو مهم بدن ، گاهی اوقات دچار آسیب هایی می شود که می توان از درمان های خانگی برای رفع آن استفاده نمود .طرز شستشوی چشم با چای در نوزاد و بزرگسالانطرز شستشوی چشم با چای در نوزاد و بزرگسالان

از زمانهای قدیم شستشوی چشم با چای رواج داشته است البته مشروط بر اینکه چای داغ نباشد.در حالت عادی نیز از آب جوشیده و ولرم برای شستشوی چشم بسیار مناسب می باشد . برای خارج کردن اجرام خارجی ، هرگز از موچین ، ناخن انگشت ، گوش پاک کن یا دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا موجب آسیب بیشتر به چشم می شود .

چنانچه در نم نمک گفته ایم شست و شو با چای می تواند خاصیت های خوب و بدی را به همراه داشته باشد ، چای ولرم موجب کاهش التهاب چشم می شود .ترکیبات چای منجر به جمع شدن عروق چشم می گردد ، به هنگام نیاز باید از ظروف استریل و پنبه استریل استفاده شود ، در غیر اینصورت باعث عفونت چشمی خواهد شد. چای خنک استریل و آرام بخش است و می تواند از شدت سوزش و قرمزی چشم بکاهد.

چشم نیز مانند هر عضو دیگر بدن در مقابل ورود مواد خارجی واکنش نشان می دهد . یکی از این مواد گرده گل می باشد که با نشستن بر روی چشم ها می توانند چشم را به مقابله وادار کنند. قرمزی ، خارش ، التهاب ، سوزش و اشک ریختن از جمله علائم حساسیت چشمی هستند.به همین دلیل ورود مواد آلرژی زا به چشم مانند گرده گل و گیاهان به علت تحریک چشم ، منجربه انواع عفونت ها در چشم می شود

بنابراین افرادی که سابقه آلرژیک در خانواده آنها وجود دارد بهتر است برای پیشگیری از آلرژی و حساسیت از تماس با آن ماده پرهیز کنند. در صورتی که این گرده ها وازد چشم شوند باید به دنبال راهی برای خارج کردن آن بود .

برای خارج کردن جسم خارجی و شست وشوی چشم بهتر است که از آب و چای خنک به دلیل دارا بودن خاصیت ضدعفونی کنندگیاستفاده کرد. البته در موارد شدید آلرژی چشم ، مباید به پزشک متخصص مراجعه نمود .

عفونت چشم یکی از مشکلات شایع است که ممکن است در هر سنی رخ دهد . باکتری ها ، ویروس ها ، آلرژی یا هر ابزار میکروبیولوژی دیگر ممکن است با نفوذ در چشم موجب ایجاد عفونت شود .

درمان عفونت چشم با چای سبز

درمان عفونت چشم با چای سبز

چای سبز سرشار از اسید تانیک است که می تواند عفونت را برطرف سازد. چای سبز با جلوگیری از خارش چشم ها ، پف زیر چشم را کاهش می دهد. همچنین با دارا بودن انواع مواد مغذی و آنتی اکسیدان به سلامت کلی چشم ها کمک می کند .

برای رفع عفونت چشم این مراحل را انجام دهید :

1 .خیس کردن دو عدد چای سبز کیسه ای در آب گرم به مدت چند ثانیه

2. خارج کردن کیسه ها از آب و گرفتن آب اضافی آن ، سپس قرار دادن کیسه های چای سبز در یخچال

3. شستشوی چشم با چای خنک

4. قرار دادن کیسه های خنک چای سبز بر روی چشم به مدت 10 تا 15 ثانیه

5. تکرار این مراحل به مدت 3 بار در روز تا زمان برطرف شدن عفونت

البته می توان به جای چای سبز کیسه ای از چای سیاه کیسه ای نیز استفاده کرد.

 نحوه شستشوی چشم با چای

در کنار مزایای شستشوی چشم با چای خنک دلایلی نیز وجود دارد که احتمال مناسب نبودن این روش را بیان می کند .

در حقیقت شستشوی چشم با چای خنک برای مدت کوتاهی قرمزی یا سوزش و خارش چشم را از بین می برد ، اما باید توجه داشت وجود ماده تئین در چای ، باعث انقباض عروق ملتحمه چشم می شود و برای مدت کوتاهی قرمزی چشم را رفع می کند اما علی رغم این ، عوارض زیادی را در پی دارد .هر چه چای را از صافی رد کنید باز هم دارای پارتیکل هایی است که امکان دارد در صورت وجود عفونت در چشم ، این پارتیکل های ریز وارد مجرای اشکی شده و منجر به عفونت ناحیه چشم مخصوصا در کودکان که دارای مجرای اشکی ضعیف تری هستند ، گردد و یا با خراش سطح قرنیه خود زمینه ساز عفونت در چشم شود.

بهترین ، ایمن ترین و روش موثر در این گونه موارد ، روش شست وشوی چشم با آب است . به این ترتیب که ظرفی مناسب را پر از آب کنید و با قرار دادن چشم ها در آن و پلک زدن مداوم ، سعی در خارج نمودن جسم خارجی از چشم کنید . روش دیگر استفاده از اشک چشم مصنوعی می باشد .اشک چشم حاوی تمام مواد مورد نیاز برای نگهداری چشم است و در صورتی که با وجود این مشکل برطرف نشد ، باید به متخصص مراجعه شود تا اقدامات لازم صورت گیرد.

شستشوی چشم نوزاد با چای

یکی از دلایل مهم عفونت یا قی چشم نوزاد ، بسته بودن مجرای اشکی چشم است. البته سایر آلودگی ها هم در عفونت چشم نوزاد تاثیر دارند . برای رفع این عفونت نباید از چای استفاده کرد چرا که موجب بسته شدن مجرای اشکی می شود .اما آب کرفس یا دمکرده ختمی را می توان استفاده نمود.مهمترین روش درمانی ، ماساژ دادن مسیر مجرای اشکی که از گوشه داخلی چشم تا بالای بینی می باشد . بنابراین با انگشت کوچک و رعایت بهداشت ، ماساژ دورانی ملایم بدهید.

ماساژ دادن مسیر مجرای اشکی که از گوشه داخلی چشم تا بالای بینی امتداد دارد راه اصلی درمان است. اینکار را در هنگام شیر خخوردن یا خوابیدنش انجام دهید. بسیار ملایم با انگشت کوچک ماساژ دورانی ملایم بدهید. اگر با این روش عفونت چشم نوزاد برطرف نشد برای انداختن میل در مجرای اشک و باز کردن آن باید به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید.

شستشوی چشم نوزاد با چای

نکته :

مراجعه به چشم پزشک تنها راه درمان قطعی عفونت و ترشحات است زیرا این مسئله می تواند به علل مختلفی از جمله ویروس ، میکروب یا گل مژه باشد . ممکن است ناراحتی چشم نشان دهنده یک بیماری در چشم باشد و شستشوی آن با چای و مایعات دیگر موجب تشدید بیماری شود .بنابراین بهتر است برای برطرف کردن علت اولیه و جلوگیری از مشکلات بعدی ، به متخصص چشم مراجعه کنید .

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی