گل کلم سرشار از مواد مغذی است و علی رغم ویتامین بالا کالری خیلی کمی دارد. به عبارتی، گل کلم تقریبا دارای تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.

خواص ، مزایا و فواید گل کلم

گل کلم به خانواده کلمیان تعلق دارد که شامل بروکلی ، کلم کالی و کلم برگ نیز می شود. این نوع کلم نام خود را از کلمه ی لاتین caulis به دست آورده که به معنی کلم برگ دارای گل است. گل های روی گل کلم با فاصله ی نزدیکی کنار هم قرار گرفته اند و از جوانه های گل تشکیل شده اند که به یک ساقه ی مرکزی متصل هستند. برای محافظت از طعم و نرمی گل سرخ ، آنها از نور خورشید محافظت می شوند تا مانع تولید رنگدانه ی کلروفیل و بیش از اندازه رسیدن آن شوند.خواص گل کلم سلامتی ، لاغری و بارداری + عوارضخواص گل کلم سلامتی ، لاغری و بارداری + عوارض

گفته می شود که گل کلم بومی آسیا باشد ، اما دوباره در منطقه ی مدیترانه ، ترکیه و ایتالیا حدود 600 سال قبل از میلاد پدیدار شد. در اواسط قرن شانزدهم ، گل کلم در فرانسه و اروپای شمالی به رسمیت شناخته شد. امروزه هند ، چین ، ایتالیا ، فرانسه و ایالات متحده تولیدکنندگان برتر گل کلم در سراسر جهان هستند.

ارزش تغذیه ای گل کلم

گل کلم منبعی عالی از ویتامین C (اسید اسکوربیک) ، فولات ، ویتامین K (فیلوکینون) و ویتامین B-6 است. ویتامین B1 (تیامین) ، B2 (ریبوفلاوین) ، B3 (نیاسین) و E (آلفا توکوفرول) نیز در مقادیر کم در گل کلم وجود دارد. این گیاه خوراکی حاوی مواد معدنی حیاتی مانند کلسیم ، منیزیم ، فسفر ، پتاسیم و منگنز است و ابدا کلسترول مضر را در بدن افزایش نمی دهد. گل کلم منبع پروتئین است و مقدار بسیار کمی چربی به بدن می رساند. مقدار قابل توجهی از چربی آن شامل چربی های غیر اشباع و اسیدهای چرب ضروری امگا 3 می شود. فیبر غذایی نیز در گل کلم موجود است و در مقایسه با دیگر گیاهان هم خانواده ی خودش مثلا بروکلی ، مقدار بسیار کمی قند طبیعی دارد.

گل کلم در چهار گروه اصلی قرار دارد : آسیایی ، ایتالیایی ، دوسالانه ی اروپای شمال غربی و یکسال زی اروپای شمالی ، که در بیش از صد واریته دیده می شوند. به غیر از رنگ سفید ، گل کلم در چند رنگ دیگر نیز وجود دارد :

1. سبز :

گل کلم سبز بروکوفلاور (broccoflower) نیز نامیده می شود. این نوع گل کلم در شکل طبیعی و همچنین در یک نوع نوک تیز به نام رومانسکو بروکلی (یا کلم رومی) یافت می شود.

2. بنفش :

گروه آنتی اکسیدانی ، آنتوسیانین هایی که در گل کلم بنفش موجود هستند مسئول به وجود آمدن این رنگ هستند.

3. نارنجی :

گل کلم نارنجی در مقایسه با نوع سفید این کلم بسیار مغذی است و حاوی مقدار زیادی ویتامین A است.

خواص گل کلم برای سلامتی

گل کلم علاوه بر طعم تند و خوبی که دارد ، ارزش غذایی فوق العاده ای نیز برای بدن دارد. ارزش غذایی این کلم می تواند به دلیل وجود فیتوکمیکال های قدرتمندی باشد که به مبارزه با بیماری های مختلف کمک می کنند و قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند ، و در عین حال به حفظ تمیزی سیستم بدن کمک می کند.

1. آنتی اکسیدان فراوانی دارد

سبزیجات خانواده ی کلمیان از جمله گل کلم ، حاوی ویتامین C ، منگنز و دیگر آنتی اکسیدان های قدرتمند هستند که برای قسمت های متفاوتی از بدن فواید بسیار زیادی دارند. گل کلم همچنین حاوی مواد شیمیایی گیاهی است به نام های ایندول و گلوکوزینات هایی به نام های گلوکورافانین ، گلوکوبراسیسین و گلوکوناستورتین. این ترکیبات سالم باعث تحریک آنزیم­های مهارکننده ی سرطان و محافظت از سلول های بدن در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب ناشی از رادیکال های آزاد می شوند.

2. سلامت قلب و عروق با خواص گل کلم ارتقاء می یابد

گل کلم ویتامین K دارد که دارای خواص ضد التهابی است. مصرف منظم گل کلم ، گردش خون سالم را تضمین می کند و به حفظ رگ های خونی کمک می کند. این مزایای گل کلم به دلیل وجود گلوکورافانین است. گلوکورافانین تبدیل می شود به ایزوتوسیانات که فعالیت های ضد التهابی را فعال می کند و مانع انباشت لیپیدها در رگ های خونی می شود. این امر سبب جریان خون بدون انسداد می شود و همین خطر بیماری هایی مانند آترواسکلروز (تصلب شرایین) را کاهش می دهد و سلامت قلبی و عروقی را ارتقاء می دهد.

ایزوتوسیانات ، ایندول -3- کاربینول یا I3C یک مولکول ضد التهابی است که در سطح ژنتیکی عمل می کند و مانع از تحریک فعالیت های التهابی در مراحل اولیه می شود. چنان چه از سوی مطالعات مختلف پشتیبانی می شود ، ثابت شده است که ایندول ها در سنتز لیپیدها ، متعادل نگه داشتن سطوح تری گلیسیرید ، کلسترول و حفظ سلامت قلب و عروق موثر هستند. پژوهش ها همچنین ثابت کرده اند که عملکرد ضد ترومبوز و ضد پلاکتی ایندول -3- کاربینول به طور قابل توجهی به سلامت قلب کمک می کند. امگا 3 موجود در آن به شکل آلفا لینولنیک اسید نیز به این فعالیت مفید کمک می کند.

3. اختلالات معده را برطرف می کند

گل کلم منبع فیبر غذایی است که به فرآیند هضم کمک می کند و روند حذف سموم بدن را افزایش می دهد. گلوکوزینولات ، گلوکورافانین و سولفورفان موجود در گل کلم ، از پوشش معده محافظت می کند و به مقاومت در برابر رشد باکتری های هلیکوباکتری پیلوری کمک می کند. افزون بر این مکانیسم دفاعی ، ایزوتیوسیانات غذایی موجود در گل کلم از خطر بروز اختلالات مختلف شکم مانند زخم معده و سرطان روده جلوگیری می کند.

4. پاپیلوماتوز تنفسی با خواص گل کلم درمان می شود

گل کلم حاوی ایندول -3- کاربینول است که در درمان پاپیلوماتوز راجعه ی تنفسی موثر است. پاپیلوماتوز تنفسی یک بیماری ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی است که بر تارهای صوتی در حنجره ، نای ، ریه و برونش تاثیر می گذارد. مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف سبزیجات چلیپایی ، مانند گل کلم ، به کاهش شدت پاپیلوماتوز تنفسی کمک می کند.

5. از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند

گل کلم حاوی گلوکوزینولات است که به منظور تولید ترکیبات سالمی مانند سولفورفان و ایزوتیوسیانات ها به نام های ایندول -3- کاربینول تجزیه می شود. مطالعات نشان داده­اند که این ترکیبات اثرات کموپریونتیو و ضد استروژن دارند که به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک می کنند. پژوهش ها شواهدی ارائه داده اند برای پشتیبانی از این واقعیت که مصرف سبزیجات خانواده ی کلمیان مانند گل کلم به کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان مانند سرطان ریه ، سرطان مثانه ، سرطان پستان ، سرطان پروستات ، سرطان تخمدان و سرطان دهانه رحم کمک می کنند.

6. سلامت استخوان ها با خواص گل کلم ارتقاء می یابد

گل کلم حاوی ویتامین C است که نقش مهمی در تولید کلاژن دارد. کلاژن از مفاصل و استخوان ها در برابر آسیب های التهابی محافظت می کند. گل کلم همچنین ، حاوی ویتامین K است که ممکن است به جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان در مردان و زنان کمک کند.

7. خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه ی زرد) را کاهش می دهد

گل کلم غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است ، بنابراین ممکن است در کاهش خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) که می تواند منجر به نابینایی ، به ویژه در سالمندان شود ، موثر باشد. سولفورفان موجود در گل کلم از بافت های شبکیه در برابر آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می کند ، و از آسیب دیدگی و اختلالات چشم مانند آب مروارید جلوگیری می کند.

8. به فرآیند سم زدایی بدن کمک می کند

مصرف سبزیجات چلیپایی از جمله گل کلم برای سیستم سم زدایی بدن بسیار مهم است. گل کلم حاوی ایندول -3- کاربینول است ، یک فیتونوترینت که همراه با سولفورفان به فعال کردن و تنظیم عملکرد آنزیم های سم زدا کمک می کند.

9. از تاثیر اشعه ماوراء بنفش روی پوست جلوگیری می کند

مطالعات انجام شده نشان داده اند که سولفورفان موجود در گل کلم در محافظت از پوست در مقابل آسیب های ناشی از اشعه ی ماوراء بنفش موثر است. اثر محافظتی سولفورفان بدن را در برابر التهاب ، سرطان پوست ، اریتیم ناشی از UV و آسیب سلولی محافظت می کند.

10. اختلالات تحلیل برنده ی اعصاب را رفع می کند

سولفورفان و ایندول های موجود در گل کلم نقش کلیدی در کاهش پیشرفت بیماری های تحلیل برنده ی اعصاب ایفا می کنند. آنها آنزیم های سم زدا را فعال می کنند و همین سطح گلوتاتین را افزایش می دهد و به درمان آسیب های عصبی ناشی از التهاب و استرس اکسیداتیو در بیماری های آلزایمر و پارکینسون کمک می کند.

11. فشار خون و کلسترول را پایین می آورد :

خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی گلوکورافانین و سولفورفان موجود در گل کلم به کاهش استرس اکسیداتیو و همین طور میزان LDL و کلسترول کلی کمک می کند. گل کلم همچنین باعث افزایش کلسترول HDL (کلسترول خوب) و کاهش فشار خون می شود. علاوه بر این ، فیبر و اسید چرب امگا 3 موجود در گل کلم نیز به کاهش کلسترول بد کمک می کند و مانع از سخت شدن شریان ها می شود.

12. به تعادل الکترولیت های بدن کمک می کند

گل کلم حاوی پتاسیم است. پتاسیم یکی از الکترولیت های اصلی بدن است. پتاسیم موجود در این سبزی چلیپایی به حفظ تعادل الکترولیت در بدن ، که برای عملکرد سیستم عصبی در انتقال تکانه های عصبی و انقباض عضلانی ضروری است ، کمک می کند.

13. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

گل کلم غنی از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی تقویت کننده ی سیستم ایمنی است. حضور ویتامین C همراه با سایر ترکیبات سودمند موجود در آن به جلوگیری از انواع مختلف عفونت کمک می کند و مکانیسم های دفاعی بدن را تقویت می کند و مانع از بروز التهاب ناشی از بیماری ها می شود.

14. دارای اثرات ضد چاقی است

گل کلم حاوی عناصر سالم مانند ایندول ها است که اثرات ضد چاقی دارند. مطالعات نشان می دهند که مصرف گل کلم در پیشگیری از التهاب و اختلالات متابولیکی در بدن مفید است. همچنین به تحریک ترموژنز هایی که سبب سوختن چربی می شوند کمک می کند و از چاقی جلوگیری می کند.

15. برای زنان باردار مفید است

استفاده از گل کلم در برنامه ی غذایی دوران بارداری مفید است به دلیل وجود فولات که به رشد سالم عصب های کودک کمک می کند. گل کلم همچنین دارای ویتامین ها و مواد معدنی ضروری دیگری مانند فیبر است که سلامت کلی را ارتقا می دهند.

16. سلامت مغز و سلول ها را ارتقاء می دهد

گل کلم حاوی کولین و فسفر است که هر دو در بازسازی غشای سلولی موثر هستند. بازسازی غشای سلولی برای عملکرد کارآمد مغز و سیستم عصبی جهت انتقال سیگنال های عصبی ضروری است. علاوه بر این ، حضور پتاسیم و ویتامین ب6 در گل کلم نیز با ایجاد یک سری از انتقال دهنده های ضروری مورد نیاز ، از جمله دوپامین و نوراپی نفرین نقش مهمی در حفظ سلامت مغز و ترویج ارتباط مناسب در عصب ها دارد.

17. خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

مصرف منظم گل کلم به دلیل وجود ویتامین C و پتاسیم در آن ، به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند. پتاسیم موجود در گل کلم به تنظیم متابولیسم گلوکز کمک می کند. این عنصر همچنین به منظور اقدام علیه افزایش سطح قند خون در بدن ، توسط پانکراس برای ترشح هورمون انسولین مصرف می شود. پایین بودن سطح پتاسیم در بدن در نهایت می تواند سطوح قند خون را افزایش داده و تهدیدی جدی برای بیماران دیابتی ایجاد کند. علاوه بر این ، مطالعات نیز نشان می دهند که ویتامین ب6 موجود در گل کلم نیز در تقویت تحمل گلوکز در بیماران مبتلا به دیابت بارداری موثر است.

18. التهاب روده بزرگ (کولیت) را درمان می کند

مطالعات نشان داده اند که عصاره ی گل کلم دارای اثرات ضد التهابی بر علائم کولیت زخمی است. این اثر محافظتی را می توان به حضور فن اتیل ایزوتیوسیانات نسبت داد ، که اثر شفا دهنده ای روی آسیب هایی که در بافت های روده و بافت پوششی روده وارد می شود ، دارد.

19. از بروز سکته ی مغزی جلوگیری می کند

تحقیقات نشان می دهند که مصرف میوه ها و سبزیجاتی که گوشت سفید دارند مانند گل کلم به علت داشتن ترکیب آلیسین به کاهش خطر ابتلا به سکته ی مغزی ، کمک می کنند. آلیسین به پاک کردن کبد و خون نیز کمک می کند.

20: مصارف زیادی در آشپزی دارد

گل کلم یک سبزی همه کاره است که می تواند به صورت هوشمندانه در منو به عنوان مخلفات یا در کنار غذای اصلی در سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرد. این گیاه چلیپایی می تواند بخارپز شود یا در مایکروویو طبخ شود و یا می توانید آن را با سبزیجات دیگر مانند سیب زمینی و نخود فرنگی به روش تفت روغن داغ آماده کنید. همچنین می توانید آن را به سوپ اضافه کنید یا می توانید آن را رنده کنید و به عنوان یک چاشنی در پارانتا (نان مغزدار هندی) استفاده کنید.

21. حاوی گلوکوزینولات است

گل کلم علاوه بر ترکیبات سالم متعدد ، گلوکوزینمولات نیز دارد.

بر اساس مطالعه چاپ شده در مجله تغذیه مولکولی و تحقیقات غذایی ، این ترکیبات در سبزیجات براسیکا یافت می شوند و فعالیت آنها با کاهش خطر سرطان روده بزرگ و مقعد ارتباط دارد.

گلوکوزینولات مانند یک آفت کش طبیعی در سلول های گیاه عمل می کند اما هنگامی که توسط انسان مصرف شود به تغییر فعالیت های آنزیمی ، آسیب DNA و همچنین کاهش رشد سلول های سرطانی جهش یافته کمک می کند.

در طول فرآیند جویدن و هضم ، گلوکوزینولات به ترکیبات بیواکتیو مانند سولفورافان و ایزوتیوسیانات به نام ایندول-3-کاربینول شکسته می شود.

در طول فرآیند جویدن ، گلوکوزینولات به شکل فعال شکسته می شود که فرآیند سم زدایی را تحریک می کند.

یک مطالعه نشان داده است که این ترکیبات دارای اثرات آنتی استروژن و مهارکردن شیمیایی هستند که از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

این ثابت می کند که چرا گل کلم ، راهی عالی برای پیشگیری از سرطان است.

22: سرشار از ویتامین C است

بدن شما برای حفظ بافت ها به ویتامین C نیازدارد.

اگر کمبود ویتامین C داشته باشید ، بدن شما قادر به تولید پروتئین ساختاری کلاژن نخواهد بود و همین مسئله باعث شکستن سلول های خونی ، دندان ها ، استخوان و بافت پوست می شود.

بر اساس مجله اروپایی پیشگیری و درمان بیماری های قلبی ، رژیم های غذایی سرشار از ویتامین C به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کنند.

بر اساس گزارش ها ، سبزیجات کروسیفر مانند گل کلم ، منبع مهمی از ویتامین C رژیمی هستند.

مردان و زنان بزرگسال ، به ترتیب به 90 و 75 میلی گرم ویتامین C نیاز دارند.

یک فنجان گل کلم خرد شده 51.6 میلی گرم ویتامین C دارد.

23. با التهاب مبارزه می کند

التهاب ، در مرکز بیماری های مزمن امروزی قرار دارد.

بدن شما برای سلامت ماندن به سطحی از التهاب نیاز دارد اما این احتمال وجود دارد که واکنش التهابی از کنترل خارج شود.

دستگاه ایمنی شما ممکن است به اشتباه واکنش التهابی را تحریک کند در صورتی که هیچ تهدیدی وجود ندارد.

این مسئله می تواند باعث آسیب ناشی از التهاب در بدن شود ، وضعیتی که با سرطان و بیماری های دیگر ارتباط دارد و این مسئله به این بستگی دارد که التهاب ، کدام عضو را تحت تاثیر قرار داده است.

گل کلم حاوی مواد مغذی ضد التهاب مانند ایندول-3-کاربینول است که به مهار التهاب کمک می کند.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که ایندول-3- کاربینول در بیماران مبتلا به هپاتیت ، تاثیرات ضد فیبروز ، ضد تومور ، آنتی اکسیدان ، تعدیل کننده ایمنی ، سم زدایی و ضد التهابی را اعمال می کند.

یک مطالعه انجام شده بر روی حیوانات که در 2011 به صورت آنلاین چاپ شده است نشان می دهد موش هایی که غذاهای با چربی بالا را در شرایط کنترل شده دریافت کردند ، سرکوب شدن عوامل اتهابی توسط ایندول-3-کاربینول را تجربه کردند.

همچنین ، گل کلم سرشار از دیگر ترکیبات ضد اتهاب است که استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد موجود در بدن را کاهش می دهند.

بتا کریپتوزانتین ، بتاکاروتن ، اسید کافئیک ، اسید فرولیک ، اسید سینامیک ، کوئرستین ، کائمفرول و روتئین ، آنتی اکسیدان هایی هستند که در گل کلم یافت می شوند و به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن کمک می کنند که اگر مهار نشود می تواند باعث سرطان و مشکلات دیگر شود.

فقط یک فنجان گل کلم ، حداقل 73% یا بیشتر ویتامین C مورد نیاز روزانه را داراست که باعث کاهش التهاب ، افزایش ایمنی و رهایی بدن از باکتری های مضر ، سرماخوردگی عادی و عفونت ها می شود.

24. گوارش را بهبود می بخشد

گل کلم ، سرشار از فیبر و آب است که به جلوگیری از یبوست ، حفظ سلامت دستگاه گوارش و پایین آوردن خطر سرطان روده بزرگ کمک می کند.

مصرف فیبر کافی به دفع کمک می کند که برای دفع سموم از طریق صفرا و مدفوع ضروری است.

مطالعه ای در 1995 نشان داد که فیبر رژیمی ، تعداد حرکات روده را افزایش می دهد و ممکن است برای درمان یبوست- یک اختلال رایج در زمان کودکی- مفید باشد.

همچنین ، مطالعه اخیر انجام شده توسط بخش مهندسی غذا در ترکیه دریافت که فیبر رژیمی برای جلوگیری از بیماری های گوارشی ، هموروئید ، یبوست ، بیماری رفلاکس معده و روده ، سرطان روده بزرگ ، زخم اثنی عشر ، دیورتیکول ، چاقی ، سکته ، دیابت ، پرفشاری خون و بیماری های قلبی عروقی مفید است.

بخش پزشکی داخلی و برنامه علوم تغذیه دانشگاه کنتاکی ، برای حمایت از ادعای خود ، یک بررسی را در 2009 در مورد ارتباط مصرف فیبر بالا با کاهش خطر پیشرفت بیماری قلبی کرونر ، پرفشاری خون ، سکته ، دیابت ، چاقی و بیماری های گوارشی خاص به چاپ رساند.

گلوکوزینولات می تواند به محافظت از لایه آسیب پذیر معده ، کاهش خطر پیشرفت سندرم نشت روده یا دیگر اختلالات گوارشی کمک کند.

همچنین ، سولفورافان ، سم زدایی و گوارش را از طریق جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری که در ریزفلور روده انتفاق می افتد ، تحریک می کند ، از آسیب باکتری مضر بر دستگاه گوارش جلوگیری می کند و اجازه می دهد باکتری مفید رشد کند.

مجله تغذیه ، مطالعه ای را در 2009 چاپ کرد که نشان می دهد مصرف سبزیجات کروسیفر مانند گل کلم ، باکتری های روده ای انسان را تغییر داده و گوارش را بهبود می بخشد.

25. گل کلم جذب آهن را افزایش می دهد

گل کلم راه خوبی برای افزایش جذب آهن در بدن نیز هست زیرا ویتامین C بالایی دارد.

ویتامین C برای مهار اثرات فیتونوترینت هایی که از جذب آهن جلوگیری می کنند و همچنین برای آزاد کردن آهن از منابع غیر خون رنگزا مانند میوه ها ، سبزیجات و مغزها ضروری است.

این خوراکی ها نسبت به خوراکی هایی مانند گوشت که خون رنگزا است ، جذب آهن کمتری دارد.

با استناد به مجله بین المللی برای تحقیق ویتامین و تغذیه ، اسید اسکوربیک ک به ویتامین C نیز معروف است ، جذب آهن را افزایش می دهد زیرا از تشکیل ترکیبات آهن حل شدنی و حل نشدنی جلوگیری کرده و آهن فریک یا فروس را کاهش می دهد.

یک بررسی چاپ شده در Annals of the New York Academy of Sciences در 1980، چنین بیان می کند که افزایش جذب آهن از وعده های سبزیجات مستقیما با مقدار اسید اسکوربیک موجود در ارتباط است.

26: به کاهش وزن کمک می کند

هر فنجان گل کلم فقط 29 کالری ، چربی صفر ، کربوهیدرات و قند بسیار پایینی دارد اما میزان فیبر آن بسیار بالاست.

این ویژگی ، گل کلم را برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند به انتخابی عالی تبدیل می کند زیرا خوردن گل کلم بدون مصرف کالری ، قند ، چربی یا کربوهیدرات زیاد ، شما را سیر می کند.

گل کلم ، حرکات روده را نیز تحریک کرده و یبوست را کاهش می دهد و باعث دفع مواد و آب اضافی از بدن می شود.

گل کلم ، دارای ترکیباتی مانند ایندول است که خواص ضد چاقی دارد.

مجله بیوشیمی تغذیه ، در 2012 مطالعه ای را چاپ کرد که نشان می دهد مصرف گل کلم برای جلوگیری از اختلالات متعدد متابولیک و التهابی در بدن مفید است و به تحریک گرمازایی سوزاندن چربی و جلوگیری از چاقی کمک می کند.

27. به تعادل هورمون ها کمک می کند

رژیم های غذایی سرشار از غذاهای کامل و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان مانند گل کلم ، با کاهش سطح ناسالم استروژن به تعادل هورمون ها کمک می کنند.

تحقیقات نشان داده است که 1/4 فنجان تا 1 فنجان سبزیجات کروسیفر می تواند سطح استروژن را متعادل کرده و در نتیجه باعث افزایش سلامتی شود.

خوراکی های سرشار از استروژن ، زمانی که شروع به به هم زدن تعادل هورمونی کنند ، می توانند برای سلامت شما خطرناک باشند.

یک رژیم غذایی بد و سبک زندگی ناسالم ، عدم تعادل هورمونی را عادی می کند.

غذاهای فرآوری شده ، مانند گوشت ، لبنیات ، سویا ، مخمر و خوراکی های تصفیه شده می توانند باعث سطح ناسالم استروژن در بدن شوند.

استروژن بسیار بالا در جریان خون با مشکلات سلامتی مانند کم کاری تیروئید ، خستگی مزمن ، بیماری خود ایمنی و سرطان رحم ارتباط دارد.

در 1997، مجله موسسه ملی سرطان ، مطالعه ای را چاپ کرد که چنین بیان می کند که رژیم های غذایی با ایندول-3-کاربینول بالا ، دفع استروژن از طریق ادرار را افزایش می دهند.

این مسئله به تعادل هورمونی مرتبط است که افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار می دهد.

تحقیقات مجله تغذیه و سرطان نشان داد که ارتباطی قوی میان متابولیسم استروژن و سرطان سینه وجود دارد.

متابولیسم استروژن متعادل ، خطر سرطان را کاهش می دهد.

28: با اختلالات عصبی مبارزه می کند

ایندول ها و سولفورافان ، ترکیبات موجود در گل کلم به کاهش پیشرفت بیماری های عصبی کمک می کنند.

این ترکیبات همچنین آنزیم های سم زدایی را فعال می کنند که سطح گلوتاتیون را بالا برده و به درمان آسیب های عصبی ناشی از استرس اکسیداتیو و التهاب در بیماری آلزایمر و پارکینسون کمک می کنند.

مجله Frontiers in Aging Neuroscience ، مطالعه ای را در 2011 چاپ کرد که دریافت مصرف بالای خوراکی های سرشار از ویتامین E مانند گل کلم می تواند خطر بلند مدت زوال عقل و آلزایمر را کاهش دهد.

در 2014، همین مجله مطالعه ای را چاپ کرد که بیان می کرد سبزیجات کروسیفر سرشار از آنتی اکسیدان ، گروهی از سبزیجات با توانایی محافظت عصبی هستند و خطر بیماری پارکینسون را کاهش می دهند.

29.دارای پتاسیم بسیار زیادی است است

پتاسیم ، یک ماده معدنی است که عملکرد قلب و ماهیچه را تنظیم می کند.

پتاسیم ، فشار خون را در افراد با فشار خون متوسط و فشار خون بالا کاهش می دهد.

پتاسیم برای کاهش خطر سکته و بیماری قلبی کرونر مفید است.

پتاسیم ، یک ماده الکترولیت است و می تواند تعادل الکترولیت را تنظیم کند.

30: سرشار از کولین

یکی دیگر از خواص گل کلم دارا بودن مقادیر فراوانی کولین است که ازجمله مواد مغذی موردنیاز بدن به شمار می رود. هر پیمانه گل کلم حاوی 45 میلی گرم کولین است ، یعنی 11 درصد شاخص Al (شاخص مصرف کافی یا به عبارتی مقدار مجاز توصیه شده ی مصرف روزانه ی مواد مغذی) برای زنان و 8 درصد این شاخص برای مردان.

نکاتی برای انتخاب گل کلم

گل کلم با گل های فشرده در کنار هم که تمیز و سفید هستند بهترین انتخاب است. گل کلمی که گل های زرد و پراکنده با برگ های شل و ول دارد تازه نیست و عاری از مواد مغذی است. تکه های رنگی تیره بر روی گل کلم نیز ممکن است نشان دهنده ی حضور یک بیماری قارچی شناخته شده به عنوان سفیدک کرکی باشد.


مضرات و عوارض گل کلم

ترکیبات دارویی

1. وارفارین :

گل کلم غنی از ویتامین K است که توسط بدن برای انعقاد نرمال خون مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه خوراکی می تواند اثربخشی داروی ضد انعقادی مانند وارفارین و کومادین را که برای جلوگیری از لخته شدن خون در بدن تجویز می شوند ، کاهش دهد. در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد ، همیشه توصیه می شود که برای مصرف غذاهای غنی از ویتامین K مانند گل کلم با یک متخصص حرفه ای در زمینه ی بهداشت و سلامت مشورت کنید.

عوارض جانبی

1) سبب بروز گاز در معده می شود :

گل کلم حاوی کربوهیدرات های پیچیده ای است که به طور کامل در دستگاه گوارش تجزیه نمی شوند. این کربوهیدرات ها توسط باکتری روده مصرف می شوند. این امر گاهی اوقات ممکن است منجر به نفخ و آزاد شدن گازهای خفیف مانند هیدروژن و دی اکسیدکربن شود.

2) دارای پورین است :

گل کلم حاوی پورین است که در صورت مصرف بیش از حد می تواند موجب مشکلات مختلف سلامتی شود. پورین ها برای تشکیل دادن اسید اوریک تجزیه می شوند و مصرف بیش از حد غذاهای غنی از پورین باعث تشکیل اسید اوریک در بدن می شود. این امر می تواند راه را برای مشکلات مرتبط با اسید اوریک مانند سنگ کلیه و نقرس هموار کند. برای افرادی که دارای چنین مشکلاتی هستند ، توصیه می شودکه مصرف مواد خوراکی غنی از پورین مانند گل کلم را محدود کنند.

3) ممکن است سبب بروز آنافیلاکسی در بعضی افراد شود :

گل کلم در بعضی افراد ممکن است آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی واکنش آلرژیک شدید بدن به یک ماده است. علائم هشدار دهنده ی چنین واکنش آلرژیکی عبارتند از بروز تورم در برخی قسمت های بدن ، خارش ، تنگی نفس و عوارض تنفسی. همیشه توصیه می شود استفاده از گل کلم را در هنگام وقوع چنین علائم بحرانی متوقف کنید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

گل کلم همچنین به علت داشتن گوگرد و سیلیکون باعث رشد مو و سالم تر شدن پوست می شود. وجود این مواد همچنین باعث توسعه ی هموگلوبین خون در بدن می شود. گل کلم یک گیاه پرکاربرد است که عطر و طعم خوبی به غذای کم کالری داخل برنامه ی غذایی می دهد. گنجاندن سبزیجات چلیپایی از قبیل گل کلم در رژیم غذایی در ارائه ی مزایای متعدد برای تقریبا هر سبک زندگی ای تاثیری فوق العاده دارد!

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.