ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، خوب نجویدن غذا و عوارض خوب نجویدن غذا و مضرات خوب نجویدن غذا و 32 بار نجویدن خوراکی ها و دیابت با خوب نجویدن غذا و تعداد جویدن غذا در اسلام و چاقی با خوب نجویدن غذا و نجویدن غذا در کودکان در نم نمک.

عوارض خوب نجویدن غذا و مضرات آن

جویدن ، بخش مهمی از پروسه گوارش است که معمولا اهمیت آن نادیده گرفته می شود و در واقع یکی از چند مرحله گوارش است که کنترل آگاهانه مستقیمی روی آن داریم. خرد کردن مناسب غذا ، سیستم گوارش را در وضعیت بهتری برای جذب مواد مغذی قرار داده و از بروز مشکلات گوارشی پیشگیری می کند ، بنابراین منطقی است که خوب نجویدن غذا هم می تواند حتی بهترین رژیم های غذایی را بی فایده کند.عوارض خوب نجویدن غذا و مضرات آنعوارض خوب نجویدن غذا و مضرات آن

پروسه گوارش چگونه عمل می کند؟

سیستم گوارش گروهی از اندام هایی هستند که با هم کار می کنند تا غذایی را که خورده اید به انرژی تبدیل کرده و مواد مغذی مورد نیاز طی عملکردهای گوناگونی جذب شود.

بدن ما دارای کانال هایی بهم پیوسته و میان تهی است که تقریبا 30 فوت طول داشته و جهاز هاضمه یا مجرای گوارش نام دارد. هر چیزی که می خوریم در مسیر این مجراهای طولانی و پیچ در پیچ پیش رفته و پردازش می شود؛ این مسیر از دهان شروع شده و سپس به گلو ، مری ، معده ، روده کوچک و روده بزرگ منتهی می شود.

مضرات خوب نجویدن غذا

علاوه بر اندام هایی که این مجرا را تشکیل می دهند ، تعدادی از اندام های فرعی نیز کار می کنند تا گوارش بهتر صورت بگیرد ، مانند دندان ها ، زبان ، غدد بزاقی ، کبد ، کیسه صفرا و لوزالمعده. این ارگان ها با هم ، شش عملکرد اصلی را برای گوارش غذا اجرا می کنند :

  • بلعیدن : فرو دادن غذا
  • ترشح مایعات : هر روز بدن شما حدود 7 لیتر مایعاتی ترشح می کند که برای گوارش ضروری اند شامل بزاق ، خلط ، اسید هیدروکلرویک ، آنزیم ها و زرداب.
  • ترکیب و حرکت : این عملکرد شامل بلعیدن غذای جویده شده می شود؛ پریستالسیس ، حرکت کرمی روده است که غذا را در مسیر روده پیش می برد و سگمنتیشن یا انقباضات خُرد کننده روده با حرکات عقب و جلو برنده ، روده را در هم می کوبد تا سطح تماس دیواره روده با غذا بیشتر شود.
  • گوارش : گوارش عملی است که به غذا کمک می کند به اجزای شیمیایی اش تجزیه شود. گوارش مکانیکی با جویدن شروع شده و با حرکات دودی ادامه پیدا می کند ، اما گوارش شیمیایی با ترشح بزاق در دهان شروع شده و با ترشح اسید در معده ادامه پیدا می کند؛ یعنی تا قبل از اینکه شیره لوزالمعده در روده کوچک ، ذرات غذا را بسوزاند.
  • جذب : غذا طی گوارش به مواد معدنی و مولکول های ساده تجزیه می شود. این ذرات می توانند در معده یا روده بزرگ جذب شوند اما بیشترین جذب ، طی عبور غذا از روده کوچک روی می دهد.
  • دفع : هرچیزی که غیر قابل هضم باشد نهایتا طی پروسه دفع از بدن خارج می شود.

این سیستم پیچیده و حیات بخش یکی از قدرتمندترین ابزارها برای ساختن استخوان های قوی و مقاوم است. تامین واحدهای سازنده مناسب یعنی مواد مغذی و املاح ، و حمایت از عملکرد سیستم گوارش می تواند کمک تان کند تراکم استخوان های تان را به طور طبیعی بالا ببرید و از پوکی استخوان پیشگیری کنید.

تنها این کافی نیست که غذاهای مناسبی در بشقاب تان قرار دهید؛ بلکه باید در عملکرد سیستم گوارش تان هم نقش فعال داشته باشید تا هضم و جذب غذایی که می خورید با موفقیت و به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. بیشتر اتفاقاتی که در سیستم روده های تان روی می دهد خارج از کنترل آگاهانه شماست ، اما اولین قدمی که استارت یک گوارش مناسب را می زند ، کاملا تحت کنترل شماست : یعنی جویدن!

گوارش با جویدن شروع می شود

حتما در توضیحات گفته شده متوجه شدید که هر دو پروسه مکانیکی و شیمیایی گوارش در دهان شروع می شوند. اهمیت مکانیکی ِ جویدن ، کاملا واضح است؛ شما در این مرحله از دندان ها و زبان تان استفاده می کنید ، با دندان های پیشین غذا را تکه می کنید و با دندان های آسیاب آنها را خرد می کنید اما جویدن برای عملکرد بزاق نیز ، مهم است. هر چه سطح تماس غذا با دهان تان بیشتر باشد ، بیشتر با بزاق تان ترکیب می شود و وقتی زمان بیشتری صرف جویدن می کنید ، بزاق هم فرصت بیشتری برای تجزیه مولکول های پیچیده خواهد داشت. پس حالا می توانید اولین ضرر ِ درست نجویدن غذا را به خوبی درک کنید :

1. هضم نامناسب غذا

اگر غذایی را بدون اینکه به اندازه کافی بجوید ببلعید ، فرصت بهتر هضم کردن آن را از دست می دهید. این هم از لحاظ مکانیکی صادق است و هم از جنبه شیمیایی. بزاق شما حاوی آنزیم های آمیلاز (یا پتیالین) و لیپاز است که به چربی ها و نشاسته ها حمله کرده و آنها را گوارش می کنند. اگر شما غذا را به اندازه کافی نجوید این پروسه عملکرد ضعیفی داشته و می تواند موجب جذب ناکافی مواد مغذی ، سوزش معده ، یبوست و ریفلاکس اسید معده شود.

2. افزایش ریسک دیابت

مطالعه ای که توسط محققان ژاپنی انجام شد نشان داد کاملا جویدن غذا و آهسته غذا خوردن از بروز دیابت پیشگیری می کند. دانشمندان عادت های 2283 مرد و 4544 زن بین 40 تا 74 سال را در جویدن غذا مورد بررسی قرار دادند و سپس اطلاعات مربوط به آمار دیابت را در میان این افراد مقایسه کردند.

نتیجه اینکه؛ بین عملکرد این افراد در جویدن و احتمال دیابت یک رابطه معکوس وجود داشت. ریسک دیابت با افزایش کیفیت عملکرد در جویدن ، تدریجا کاهش یافته بود. حتی وقتی که محققان سایر فاکتورهای احتمالی دخیل در ابتلا به دیابت را در این افراد تطبیق دادند ، نامناسب جویدن غذا همچنان با افزایش احتمال دیابت مرتبط بوده است.

3. هدر رفتن مواد مغذی

اگر غذای شما به خوبی جویده نشود و پروسه هضم و گوارش آن پیش از بلع شروع نشود ، پس تمام این پروسه یک قدم عقب خواهد افتاد. یعنی مواد مغذی موجود در غذایی که می خورید جهت جذب ، کاملا در دسترس نخواهد بود. تکه های درشت غذا طی سیستم گوارش به اجزای ریزتری که مورد نیاز بدن و استخوان های شماست تبدیل نخواهند شد.

4. تاثیر منفی بر روحیه و احساس

یک پروسه گوارشی ناکامل منجر به تجمع گازها در معده می شود. این نفخ ناراحتی ایجاد می کند و تاثیر منفی بر احساس تان دارد ، چه از نظر فیزیکی و چه از نظر هیجانی. ضمنا وقتی از تمام فواید غذایی که می خورید بهره مند نشوید بدن تان دچار کمبود منابعی می شود که به طور طبیعی برای احساس سالم بودن کردن و انرژی داشتن لازمند. بنابراین احساس می کنید خسته و کسل هستید و حال و حوصله ندارید.

5. افزایش وزن ناخواسته

کامل جویدن غذا از افزایش وزن جلوگیری می کند. زمان بیشتری که صرف بهتر و صبورانه تر جویدن غذای تان می کنید از جهت کنترل وزن هم به نفع شماست. مطالعات نشان می دهند آهسته تر غذا خوردن باعث مصرف کالری کمتر شده و در عین حال احساس سیری نیز می کنید.

به طور کلی جویدن غذا به شما احساس آگاهی و کنترل بیشتری نسبت به مقدار غذایی که می خورید می دهید و این امکان را برای تان فراهم می کند که درست تشخیص دهید آیا به غذای بیشتری نیاز دارید یا دیگر کافیست.

مضرات خوب نجویدن غذا

6. خطر خفگی

خفگی ، چهارمین علت آسیب های غیرعمد منتهی به مرگ است. بیش از نیمی از 5051 نفری که در اثر خفگی فوت کرده اند ، بالای 74 سال سن داشته اند. خفگی زمانی روی می دهد که نای توسط یک شی ء خارجی مسدود می شود که می تواند غذا باشد. یکی از راههای کاهش احتمال خفگی این است که غذا را کاملا بجوید تا به راحتی قابل بلع شود.

7. احتمال مسمومیت غذایی

آیا اغلب دچار مسمومیت غذایی می شوید؟ ممکن است علت آن خوب نجویدن غذ باشد! یکی از آنزیم های موجود در بزاق ، لیزوزیم است که پاتوژن های (عوامل بیماریزا) موجود در غذا را نابود می کند. این میکروبها می توانند منجر به مسمومیت های شدید غذایی شوند. پس با وقت صرف کردن برای درست جویدن غذا از مسمومیت غذایی هم می توانید تا حدودی دور بمانید.

8. طولانی تر غذا را بجوید تا مواد مغذی لازم برای استخوان ها را خوب جذب کنید

رعایت همه موارد گفته شده کمک می کنند تا با جذب مواد مغذی ضروری برای ساختن توده های استخوانی جدید ، سلامت آنها را ارتقاء بدهید. اگر ریز مغذی ها و فیتونورینت هایی که یک رژیم غذایی متعادل در اختیارتان می گذارد را به خوبی هضم و جذب کنید ، بدن و استخوان های تان را در مسیر سلامتی قرار خواهید داد.

طبق توصیه های کارشناسانه لازم است هر لقمه حداقل 20 بار جویده شود اما طبق چیزهایی که مطالعات نشان داده بیشترین فواید ناشی از جویدن با 40 بار جویدن غذا نصیب تان خواهد شد. شاید به نظرتان زیاد بیاید اما می توانید به آن مانند فرصتی برای تجربه ای لذت بخش از غذایی که می خورید نگاه کنید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن