مزاج فصل بهار و خواص فصل بهار و مزاج فصل ها و مزاج فصل تابستان و تدابیر فصل بهار و یبوست در فصل بهار و وضعیت خون در فصل بهار و غذاهای فصل بهار در طب سنتی و تدابیر فصل بهار دکتر خیراندیش و چند توصیه مهم مزاج شناسی فصل بهار و درمان حساسیت ها در فصل بهار و نکات مهم تغذیه ای در فصل بهار و مزاج شناسی فصل بهار را در نم نمک ببینید.

بهترین تدابیر فصل بهار متناسب با مزاج افراد

بر اساس گفته های طب سنتی همه موجودات اعم از انسان ، حیوانات ، گیاهان و فصل ها دارای مزاج هستند. اگر مزاج فصول مختلف شبیه هم باشد ، آب و هوا به طور کلی از اعتدال خارج شده و زمینه ساز شیوع بیماری های مختلف می گردد. در هر فصل با توجه به طبع و مزاج آن باید نکاتی را رعایت کنیم تا بدن سالمتری داشته باشیم. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نم نمک جزئیات مزاج شناسی فصل بهار را آورده ایم.بهترین تدابیر فصل بهار متناسب با مزاج افرادبهترین تدابیر فصل بهار متناسب با مزاج افراد

فصل بهار چه طبیعت و مزاجی دارد؟

فصل بهار مناسب ترین فصل زندگی و مایه آسودگی جسمی و تندررستی و اگر به مزاج اصلی خود باشد ، برترین فصل ها و مناسب مزاج خون و روح است.

برخی معتقدند که مزاج بهار گرم و تر است اما این فصل از نظر گرمی و سردی ، تری و خشکی در اعتدال است و تا حدودی میل به حرارت ملایم و رطوبت دارد.

فصل بهار گرما و حرارت درحد اعتدال دارد و موجب تحلیل بدن نمی شود و مانند هوای تابستان تحلیل برنده نیست.

فصل بهار موجب حرکت خون به سطح بدن در حد اعتدال شده و سبب سرخی رنگ چهره و پوست افراد می گردد.

مزاج فصل بهار

باید نبایدهای مزاج شناسی و تدابیر فصل بهار

جهت حفظ سلامتی در هر فصلی از تدابیر مناسب آن استفاده کنید. تدابیر فصل بهار عبارتند از :

کمتر غذا بخورید

در فصل بهار غذاهای لطیف تر و سبک تر مصرف کرده و در خوردن ، حد اعتدال نگه داشته شود. برای لذت بردن از طراوت بهاری و جلوگیری از سستی و افزایش غلظت خون به سمت یک رژیم غذایی سبک پیش بروید.

مایعات و شربت های خنک بنوشید

در فصل بهار مصرف شربت های خنک مانند شربت انار و سکنجبین و سبزی های معطر مانند ریحان و گل سرخ و مورد سودمند است. نوشیدنی های خنک مانند شربت ریواس ، شربت عناب ، شربت تمرهندی ، شربت زرشک و غوره ، شربت نارنج ، لیمو و به و عرق های گیاهان بهاره چون شاهتره ، کاسنی و خرفه نیز برای فصل بهار مناسب است.

مزاج فصل بهار طب سنتی

برای پاکسازی بدن آش های ملین بخورید

در روزهای پایانی زمستان و روزهای نخست فروردین ماه برای پاکسازی بدن ، آش های ملین بخورید یا از داروی مسهل استفاده کنید. همه افراد برای اینکه مواد زائد و سموم کمتری در بدن شان انباشه شود ، باید کمتر غذا بخورند.

نوشیدنی گرم نخورید

در فصل بهار از مصرف نوشیدنی های گرمی بخش و یا بسیار تری بخش مانند شربت های بسیار شیرین تهیه شده از انگور یا خرما ، شیر و دوغ زیاد و ... اجتناب کنید.

شیرینی جات مصرف نکنید

در فصل بهار غذاهای مولد خون مانند شیرینی ها ، کیک و خامه زیاد و... مصرف نکنید.

مصرف نکردن شیرینی جات در فصل بهار

در فصل بهار غذاهای سبک زیر را مصرف کنید

در فصل بهار غذاهایی مانند آش ، بورانی ، اسفناج ، بورانی شبدر و یونجه ، کاهو سکنجبین ، سمنو ، آش شبدر و قره قروت که انرژی پایه و ویتامین مورد نیاز بدن را تامین می کنند و خاصیت غذایی کمتری دارند و موجب پاکسازی خون و تقویت اعصاب و قوای بدن می شوند را مصرف کنید.

از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید

در فصل بهار از مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی خودداری کرده و از پرخوری ، بر هم خوری و با هم خوری بپرهیزید.

خوراکی های با مزاج گرم را کمتر مصرف کنید

خوراکی هایی مانند آجیل های شور ، تخمه ، گردو و دیگر مغزها و همچنین ادویه تند مانند فلفل ، دارچین ، زنجبیل را کمتر مصرف کنید.

مصرف کمتر خوراکی های با مزاج گرم

از خوردن میوه های تر بپرهیزید

از خوردن میوه های لطیف و تری بخش که در بدن به سرعت دچار تغییرات نامطلوب می شوند مانند خیار و هندوانه بپرهیزید.

از حمام طولانی پرهیز کنید

در بهار باید از استحمام طولانی یا خیلی گرم و سونا اجتناب کنید.

ورزش ملایم انجام دهید

در فصل بهار از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید و ورزش معتدل انجام دهید. ورزش شدید موجب هیجان مواد ساکن در بدن شده و می تواند موجب بروز برخی بیماری ها از جمله بثورات پوستی گردد ولی ورزش معتدل می تواند باعث تحلیل مواد و فضولات و دفع آنها از طریق ادرار و مدفوع شود.

انجام دادن ورزش ملایم

لباس های لطیف و سبک بپوشید

در فصل بهار لباس های لطیف و سبک مانند جامه های کتانی و جامه های پنبه ای بپوشید و در فصل بهار باید رو اندازتان را کم کنید.

به غذای کودکان در فصل بهار توجه کنید

در فصل بهار به کودکان خود غذاهای پرادویه ندهید و آنها را از مصرف غذاهای محرک و خوراکی هایی که طبیعت سرد دارند و ترشی منع کنید و برای مبتلا نشدن کودک به یبوست از آلوبخارا در غذاهای کودکان بهره ببرید.

در فصل بهار حجامت انجام دهید

بهار بهترین فصل برای اقداماتی مانند حجامت ، فصد و زالواندازی است تا اخلاط فاسد از بدن خارج شده و غلبه خون کاهش یابد. به جز حجامت کم کردن خون از راه خون دادن و یا فلبوتومی در سازمان انتقال خون می تواند تا حد قابل قبولی به شما کمک کند.

حجامت کردن در فصل بهار

مزاج شما و بیماری های رایج فصل بهار

در بهار بیماری های مختلفی اعم از صفراوی ، سوداوی ، بلغمی و دموی افزایش می یابد و افراد دارای مزاج گرم و تر (دموی) بیشتر مریض شده و افراد دارای مزاج سرد و خشک (سوداوی) حال بهتری دارند. کسانی که در زمستان به سبب پرخوری و کم حرکتی دچار انباشت مواد زاید در بدن شده اند ، در بهار بیشتر بیمار می شوند.

در فصل زمستان به دلیل نیاز بدن به انرژی بیشتر برای مقابله با سرما ، انسان غذای بیشتری می خورد ، بنابراین فضولات و مواد زائد بیشتری در بدن تولید شده و دفع پیدا نمی کنند. این مواد زائد در فصل بهار به علت ایجاد گرمای معتدل رقیق شده در بدن پخش می شوند و در صورت عدم دفع به سوی اندام های ضعیف مانند کشاله های ران و زیر پوست ، بطن های مغزی ، غشاهای مغزی ، بینی ، مفاصل و ... جاری شده و انسان را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند دمل ها و ورم های حلق ، زکام ، گرفتگی صدا ، سرفه ، حساسیت های فصلی (رینیت آلرژیک) ، درد و ورم های مفصلی ، وسواس سوداوی و حتی صرع و سکته ها می کنند.

در فصل بهار امراض مزمن به هیجان وا می داردو خلط های راکد را جاری می کند. گرمای بهار سبب متخلخل شدن بدن و روان شدن اخلاط شده و همه رگ ها و اندام ها از خلط پرشده و بیماری های مربوط به افزایش اخلاط روی می دهد. در فصل بهار بهتر است قبل از آنکه اخلاط با گرما و حرارت تابستان گداخته و منبسط شوند ، تدابیر صحیحی را برای دفع اخلاط به کار ببرید.

درمان حساسیت ها در فصل بهار

1. برای درمان حساسیت ها و آلرژی های فصلی بهار به مدت سه روز از ماءالشعیر طبی سنتی استفاده کنید و غذای دیگری نخورید. تهیه این نوشیدنی بسیار ساده بوده و فقط باید جو را در آب بجوشانیم و نسبت آب به جو باید یک به چهارده باشد یعنی یک لیوان جو و 14 لیوان آب ، که به مدت یک ساعت روی حرارت قرار می دهیم تا بجوشد و زمانی که دانه های جو شروع به باز شدن کردند و رنگ آب به رنگ صورتی تبدیل شد ، در این مرحله شعله گاز را خاموش می کنیم و به ماءالشعیر اجازه می دهیم که سرد شود و جوی پخته شده را از آب جدا می کنیم ، آبی که جو در آن جوشیده شده است ماءالشعیر است. در پایان این رژیم غذایی سه روزه نیز بیمار باید تا چند روز از سبزی های پخته ، بدون ادویه و کم حجم به عنوان غذا استفاده کند.

2. برای درمان خارش گلو در بهار در دو لیوان آب چند گرم گل بنفشه و شکرتیغال را ریخته و روی حرارت ملایم بجوشانید تا یک لیوان آن باقی بماند. سپس آن را صاف کرده و شب پیش از خواب و صبح ناشتا میل کنید.

3. برای درمان عطسه های زیاد ناشی از حساسیت فصلی درون حفره های بینی و روی پیشانی خود را روزی دو بار با روغن بنفشه چرب کنید.

4. برای درمان خارش های فصل بهار و از بین رفتن تلخی دهان در این فصل خوردن گیاه خرفه به عنوان سبزی خوردن در وعده های غذایی تاثیر بسیار زیادی دارد.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.