ارتودنسی و ارتودنسی نامرئی و در زمان ارتودنسی چه بخوریم و تغذیه ارتودنسی و تاثیر ارتودنسی بر بینی و خرید موم مخصوص ارتودنسی و نکات ارتودنسی و بعد از ارتودنسی چکار کنیم و ارتودنسی در روزهای اول و تسکین درد ارتودنسی و ارتودنسی دندان و ارتودنسی چیست و تغذیه بعد از ارتودنسی و غذای های ممنوع بعد از ارتودنسی را در نم نمک مشاهده کنید.

بخور و نخور ها در زمان ارتودنسی دندان

چند هفته اول سیم کشی دندان سخت ترین زمان برای فرد است زیرا احتمالاً دچار درد خواهد شد و غذا خوردن نیز سخت و دردناک است. در این مدت فقط غذاهای نرم مصرف کنید و از خوردن غذاهایی با تکه های بزرگ گوشت اجتناب کنید. آجیل و پاپ کورن برای مدت کوتاهی باید از لیست موارد مصرفی خارج شوند. در چند هفته اول تلاش برای خوردن برخی از غذاها باعث درد می شود و خودتان متوجه خواهید شد که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید. بعد از مدتی ممکن است بتوانید غذاهای سفت تر را با وجود ارتودنسی بدون درد بخورید ، اما هنوز هم باید به خاطر مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود مراقب باشید.بخور نخورهای مخصوص ارتودنسی + غذاهای مضر و مجازبخور نخورهای مخصوص ارتودنسی + غذاهای مضر و مجاز

غذاهای مفید در زمان ارتودنسی

محصولات لبنی قطعاً مناسب ترین گزینه برای افرادی هستند که دندان هایشان را ارتودنسی کرده اند. با خوردن محصولات لبنی اطمینان حاصل می کنید که کلسیم ، ویتامین D و پتاسیم (تمام مواد مغذی ضروری برای داشتن استخوان ها و دندان های قوی) را به مقدار مناسب مصرف کرده اید.

علاوه بر این محصولات لبنی بافتی نرم دارند و نیاز به جویدن ندارند. تنها مورد لبنیات که مصرفش زمان ارتودنسی مشکل زا است خوردن پنیر نرم است. ازآنجاکه پنیر به راحتی به دندان می چسبد و بین دندان ها قرار می گیرد ، بهتر است که پنیر را بر روی قطعات کوچک نان گذاشته و مصرف کنید. به علاوه ، شما می توانید از پنیرهای رشته ای که خوردنشان راحت تر است استفاده کنید. دیگر مواد غذایی که می توانید در هنگام ارتودنسی استفاده کنید عبارت اند از :

ارتودنسی دندان

غذاهای مفید و مضر هنگام ارتودنسی

غذاهای مفید هنگام ارتودنسی
غذاهای مضر در زمان ارتودنسی عبارت اند از :
آجیل و دانه

آجیل و دانه ها سفت و نسبتاً کوچک هستند ، و این دقیقاً دو ویژگی غذاهایی است که باید هنگام ارتودنسی از مصرفشان اجتناب کنید. درصورتی که اجتناب از مصرف این نوع از مواد غذایی برایتان دشوار است ، فراورده های این مواد مانند کره بادام زمینی یا کره بادام را جایگزین کنید. علاوه بر این ، شما می توانید آجیل و دانه های مورد علاقه خود را انتخاب و پودر کنید و با اضافه کردن به ماست مصرف کنید.

 ارتودنسی دندان

غذاهای مفید و مضر هنگام ارتودنسی

پاپ کورن

شاید باورش سخت باشد اما پاپ کورن بدترین چیزی است که هنگام ارتودنسی دندان می خورید. برای کسی که ارتودنسی ندارد هسته پاپ کورن ممکن است ناراحتی جزئی ایجاد کند اگرچه فرد معمولی با استفاده از نخ دندان نسبتاً راحت می تواند از دندان هایش مراقبت کند.

با این حال ، برای افرادی که دندان هایشان را ارتودنسی کرده اند ، هسته پاپ کورن می تواند برای مدت زمان طولانی گیرکرده ، منجر به تورم بسیار دردناک بافت لثه شود و حتی گاهی برای تمیز کردن ناحیه باید سیم کشی برداشته شود.

یخ

یخ درواقع غذا نیست اما نوجوانان (و بزرگسالان) دوست دارند یخ را بجوند. جویدن یخ به طورکلی برای دندان ها مناسب نیست ، اما بخصوص برای افراد با سیم کشی بسیار بد است. کودکانی که چندین بار سیم کشی شان شکسته است اعتراف کرده اند یخ جویده اند.

بلال

بلال یکی از سفت ترین غذاهایی است که در حین ارتودنسی می توان خورد و همچنین یکی از اولین غذاهایی است که افراد بعد از باز کردن ارتودنسی می خواهند بخورند. ذرت در واقع کاملاً مفید است اگر اول دانه شود و بعد مصرف شود.

آب نبات سفت

انواع آب نبات های سفت اولین گزینه برای شکستن سیم کشی دندان هستند ، به ویژه اگر آن ها را بجوید. اگر آب نبات ها را تا زمانی که آب می شوند در دهان نگه دارید برای سیم کشی ضرری ندارند اما شکر برای دندان ها مضر است ، بنابراین مصرفشان توصیه نمی شود.

گوشت خشک شده

همه افراد از خوردن گوشت لذت نمی برند اما برخی از نوجوانان آن را به خاطر خوش نمک بودن و بوی تندش دوست دارند. گوشت نیاز به تلاش زیادی برای جویدن دارد و جای تعجب نیست که برای ارتودنسی بد است.

آدامس

آدامس یک موضوع تا حدودی بحث انگیز برای متخصصین ارتودنسی و بیماران است. برخی از متخصصین ارتودنسی اجازه می دهند بیمارانشان آدامس بجوند ، اما برخی دیگر فقط مصرف آدامس بدون قند را مجاز می دانند. آدامس های قندی هرگز نباید جویده شوند زیرا می توانند باعث کرم خوردگی دندان شوند. آدامس بدون قند می تواند سیم های نازکی را که در ابتدای درمان ارتودنسی قرار می گیرند را بیرون بکشد اما فشار جویدن می تواند حرکت دندان ارتودنسی شده را راحت تر کند.

هویج خام و سیب کامل

این دو مورد بسیار سالم هستند با این حال خوردن هویج خام و سیب های کامل نیاز به گاز زدن با دندان های جلو دارند که اغلب منجر به شکسته شدن سیم کشی می شوند. برش سیب و هویج مانند بلال باعث می شود خوردنشان راحت تر شود و برای ارتودنسی خطر کمتری داشته باشند.

گوشت

گوشت به دلیل داشتن پروتئین ها و آهن ، یک گروه غذایی ضروری است که جزء مهمی در رژیم غذایی متعادل مخصوصاً برای کودکان است. متأسفانه ، بافت سفت گوشت معمولاً مشکلات متعددی را برای ارتودنسی به وجود می آورد ، به ویژه به دلیل اینکه جویدن آن ها مشکل است.

بهتر است از خوردن گوشت با بافت رشته ای اجتناب کنید ، زیرا ممکن است بین دندان های شما یا سیم کشی ها گیر کند. علاوه بر این ، به شدت توصیه می شود که از قطعه های سفت دوری کنید. در طول درمان ارتودنسی باید از گوشت و مرغ خردشده که نیازی به گاز زدن ندارند استفاده کنید.

میوه های سفت

اگرچه همه می دانند میوه ها برای رژیم غذایی سالم ضروری هستند ، هنگام ارتودنسی دندان خوردن بعضی از آن ها می تواند یک چالش واقعی باشد. به بیان دقیق تر ، به دلیل اینکه میوه ها در تماس مستقیم با دندان قرار می گیرند ، ارتودنسی باعث می شود که خوردن میوه های سفت مانند سیب ها سخت شود. راه حل در واقع ساده تر از آن چیزی است که شما تصور می کنید؛ به جای تلاش برای گاز زدن ، میوه ها را به اندازه های کوچک برش دهید تا بتوانید آن ها را با استفاده از دندان های عقبی بجویید.

 ارتودنسی دندان

غذاهای مفید و مضر هنگام ارتودنسی

سبزی ها

درست مانند میوه های سفت ، سبزیجات خاصی هستند که نیاز به آماده سازی بیشتری دارند تا به راحتی توسط افراد دارای ارتودنسی دندان خورده شوند. اگر شما از هویج ، کلم بروکلی یا گل کلم لذت می برید ، به سادگی آن ها را به قطعات کوچک تقسیم کنید تا راحت تر جویده شوند. گزینه ی کارآمد دیگر بخارپز کردن سبزی ها است زیرا این فرایند سبزی ها را نرم می کند.

غلات

غلات با توجه به بافت نرمشان اغلب به عنوان یک گروه غذایی مناسب برای افراد دارای ارتودنسی به حساب می آیند. در حالی که این ویژگی در مورد اکثر غلات صادق است ، غذاهای خاص مانند نان های خشک یا دانه های کوچک می توانند مشکل ساز باشند. برای جلوگیری از آسیب ارتودنسی و دندان هایتان ، می توانید نان های خشک را به مدت یک دقیقه در فر گرم کنید تا نرم شوند.

توجه داشته باشید که توصیه می شود که از غلات کوچک یا دانه ها پرهیز کنید زیرا آن ها به راحتی بین دندان ها و یا سیم کشی ها گیر می کنند. به طورکلی ، بدون کمک متخصص ، بیرون کشیدن غلات و دانه های ریز گیر افتاده در سیم کشی دشوار است.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی