ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، سن یائسگی و سن یائسگی چیست و سن یائسگی در سادات و سن یائسگی و علائم آن و میانگین سن یائسگی و سن یائسگی در فقه و سن یائسگی و محاسبه سن یائسگی و سن آغاز شدن یائسگی در زنان و زمان به اتمام رسیدن یائسگی زنان و سن یائسگی زنان ایران و جهان و اتفاقاتی که در یائسگی رخ می دهد.

میانگین سن یائسگی در ایران و جهان

یائسگی؛ تاریخی است که در آن خانم ها به مدت 12 ماه پریود نمی شوند. سن یائسگی در جهان معمولا بین 45 و 55 سال است که اغلب سن میانگین یائسگی 51 سال اعلام می شود اگرچه بسیاری از خانم ها زودتر از این سن هم ، یائسگی را تجربه می کنند. در این قسمت از نم نمک در مورد سن یائسگی زنان بخصوص زنان ایرانی بیشتر توضیح خواهیم داد.میانگین سن یائسگی در ایران و جهان[عوامل موثر]میانگین سن یائسگی در ایران و جهان[عوامل موثر]

در چه سنی یائسگی آغاز می شود؟

دوران پیش از یائسگی؛ یعنی دوران پریودی که در نهایت به یائسگی می انجامد و باعث توقف پریود های فرد می شود. این مرحله تغییری ، عموما به زمانی مرتبط است که یک خانم وارد سن یائسگی شود. هیچ سن و تاریخ دقیقی وجود ندارد که بدانیم چه خانم هایی در چه سنی وارد دوران پیش از یائسگی می شوند و برای هر خانم این سن متفاوت است. این تغییر معمولا هفت سال قبل از تاریخ یائسگی فرد رخ می دهد اما ممکن است تا 10 سال هم طول بکشد. در طول این دوران نوسانات هورمونی در بدن خانم ها ایجاد شده و باعث کاهش تولید استروژن و پروژسترون خواهد شد.

براساس گزارشات و تحقیقات انجام شده متوسط سن یائسگی در میان بانوان ایران بین 50 تا 55 سالگی است که در این دوران خانم ها علائم یائسگی مانند گرگرفتگی ، عرق شبانه ، پریود های نامنظم ، کاهش میل جنسی ، بی حوصلگی و غیره را بیشتر تجربه می کنند. بدون شک بعضی از خانم ها هم هستند که هیچ علامتی ندارند اما بعضی دیگر ممکن است علائمشان تا چند سال هم ادامه داشته باشد.

سن شروع دوران یائسگی

در یائسگی دقیقا چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم ، یائسگی یعنی 12 ماه قطع خونریزی پریود که در این زمان تخمدان دیگر تخمک آزاد نمی کند و اکثر خروجی های هورمون های جنسی در این دوران اتفاق می افتد. بعضی از افراد یائسگی زودرس دارند و برای آن ها بین سن 40 و 45 سال اتفاق می افتد. علائم پیش از یائسگی حتی ممکن است در میانه 30 سالگی هم رخ بدهد. بعضی از علائم ممکن است از بین بروند اما بعضی دیگر همچنان ادامه پیدا خواهند کرد.

اتفاقاتی که در یائسگی رخ می دهد

چه زمانی یائسگی پایان می یابد؟

بعد از این که خانمی به سن یائسگی می رسد ، وارد دوران پس از یائسگی می شود. یعنی نابارور خواهد بود و دیگر پریود نخواهد شد. اگر خانمی در دوران پس از یائسگی باز هم خونریزی داشته باشد ، حتما باید به پزشک مراجعه کند. کاهش سطح استروژن باعث می شود که خانم ها بیش از همیشه در معرض مشکلات جدی مانند پوکی استخوان ، افسردگی ، بیماری قلبی - عروقی و غیره قرار بگیرند.

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
100%

نظر دادن