برای جذب بهتر و به حداقل رساندن عوارض بعضی از داروها، بهتر است که در زمانهای خاصی از شبانه روز مصرف شوند.

بهترین زمان مصرف داروها در روز

دارو هایی که پزشکان برای درمان بیماری ها تجویز می کنند بهتر است در زمان مناسبی مصرف شوند تا نیجه خوبی به بیمار بدهد و موثر باشد. در این بخش از سلامت نم نمک در پاسخ به درخواست شما کاربران نم نمکی زمان مناسب مصرف برخی دارو ها را معرفی می کنیم.بهترین زمان مصرف قرص و دارو در روزبهترین زمان مصرف قرص و دارو در روز

مصرف قرص ها در زمان مناسب می تواند کارایی کاملا متفاوتی داشته باشد. هنگامی که میخواهیم قرص هایمان را مصرف کنیم ، حتماً باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

بهترین زمان مصرف داروهای مختلف

آگاهی از بهترین زمان مصرف داروها و تاثیر آن ها بر داروهای دیگر

زمان مصرف دارو ؛ خوردن دارو قبل از صبحانه :

زمان مصرف دارو و مکمل های آهن :

یک لیوان آب پرتقال و یک معده خالی ، بهترین شرایط برای جذب قرص های آهن هستند.

ویتامین c ، باعث افزایش جذب قرص آهن می شود. زیرا محیط اسیدی آن کمک می کند تا آهن به طور کامل جذب شود. اگر مکمل های آهن در معده خالی باعث احساس ناخوشایندی در شما می شود ، آن را همراه با غذا میل کنید.در این شرایط جذب آهن کمی کاهش پیدا می کند ، اما هنوز هم شانس دریافت برخی از مزایای آن را خواهید داشت.

زمان مصرف آهن

زمان مناسب مصرف داروی آهن

زمان مصرف داروی آهن و مکمل های دیگر

آهن همچنین می تواند با قرص های دیگر نیز اثرات منفی داشته باشند مانند مکمل های کلسیم ، داروهای تیروئید ، مولتی ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها.

اگر این داروها را هم علاوه بر مکمل های آهن مصرف می کنید ، پیشنهاد می شود که با داروسازتان صحبت کنید که قرص های خود را در زمان های مختلف در طول روز قرار دهید ، تا اطمینان حاصل شود که در شرایط مطلوب هریک را دریافت خواهید کرد.

زمان مصرف داروهای مکمل

زمان مناسب برای مصرف داروها

زمان مصرف داروهای فشار خون :

فشار خون معمولا صبح ها بالاتر است. پس بهترین زمان برای دریافت آن همان صبح ها می باشد.

زمان مصرف داروهای تیروئید :

مصرف این داروها با معده خالی ، بهترین کارایی را دارد.اگر علاوه بر آنها داروهای اضافی نیز مصرف می کنید ، حتی داروهای بدون نسخه مانند ، مولتی ویتامین ها توصیه می شود که از نظر مصرف آن برای جذب بیشتر داروهای تیروئید با پزشکتان مشورت کنید.

زمان مصرف قرص تیروئید

زمان مناسب مصرف داروی تیروئید و فشار خون

زمان مصرف داروهای رفلاکس اسیدی و سوزش معده :

پیشنهاد می شود که این داروها را قبل از صبحانه مصرف کنید زیرا این قرص ها ، مدتی بعد از خوردن صبحانه نیاز دارند تا در بدن حل شوند و بتوانند نشانه ها را به تدریج از بین ببرند و شروع به کار کنند.

زمان مصرف دارو های پوکی استخوان :

ثابت شده است که این داروها باید اولین چیزی باشند که صبح ها با معده خالی دریافت می کنید که البته یک مدل از این قرص ها وجود دارد که باید در طول روز مصرف شود. که معمولا مصرف آنها به شکل هر روز و روتین نیست.

ساعت استفاده دارو

زمان مصرف داروی پوکی استخوان چه موقع است؟

زمان مصرف دارو ؛ مصرف دارو پس از صبحانه :

بعد از اتمام صبحانه ، مولتی ویتامین ها را دریافت کنید. مقدار چربی که در وعده صبحانه شما وجود دارد ، کمک می کند تا ویتامین های محلول در این قرص مانند ویتامینهایA ، E ، D ، Kبهتر و بیشتر جذب بدن شوند.

همچنین مصرف آنها در صبح ، باعث تقویت انرژی شما در طول روز خواهد شد.همچنین اگر از مکمل های آهن ، کلسیم و داروهای تیروئید یا آنتی بیوتیک ها مصرف می کنید ، این قرص ها برای جذب آنها بهتر هستند.

برخی متخصصین پیشنهاد می کنند که این مکمل ها را بعد از وعده ناهار و یا بین صبحانه و ناهار میل کنید. تا بدن به اندازه کافی وقت برای متابولیزه کردن داشته باشد.

زمان استفاده از داروهای مکمل

مناسب ترین زمان مصرف داروهای مختلف

زمان مصرف دارو های ضد احتقان و درمان حساسیت :

نشانه ها و علائم رایج در آلرژی خارش چشم می باشد ، که اغلب صبح ها بدتر است.مصرف این قرص ها پس از صبحانه کمک می کند تا سینوس هایتان پاک شوند و در طول روز احساس خوشایند تری داشته باشید. از مصرف این داروها در بعد از ظهر و یا شب اجتناب کنید ، زیرا می تواند باعث شود که دچار بی خوابی شوید.

زمان مصرف دارو و پروبیوتیک ها :

پروبیوتیک ها را همیشه بعد از خوردن غذا دریافت کنید. معده پر کمک می کند تا این قرص به نقطه اوج کارایی خود برسد و از خوردن آنها با معده خالی اجتناب کنید ، زیرا ورود آنها به معده ای خالی یک محیط ناآشنا اسیدی است که می تواند کارایی آنها را از بین ببرد.

قرص های پروبیوتیک

بهترین زمان مصرف داروهای پروبیتیک

داروهایی که در کل باید در طول روز مصرف شوند :

بهترین زمان مصرف دارو های آرتریت :

استفاده از داروهای آرتریت ، قبل یا بعد از صبحانه بدن شما را برای کنترل علائم این بیماری در طول روز مقاوم می کند.برخی از داروهای آرتریتی که با دوز بیشتری هستند ، بعد از شام توصیه می شوند.برای تشخیص آن بهتر است که با متخصص مشورت کنید ، تا با استفاده نابجا دچار بی خوابی های بی وقفه نشوید.

داروهایی که باید بعد از شام مصرف شوند :

کبد شما بیشترین میزان کلسترول را زمانی که شب می خوابید ، تولید می کند. مصرف داروهای مربوط به کلسترول ، بعد از شام و قبل از خواب ، به بدنتان کمک می کند که سطح کلسترول در خون را حفظ کند.

بسیاری از داروها هستند که باید دو بار در روز مصرف شود و برای اطلاعات در مورد آن بهتر است که زمان دریافت نسخه از یک متخصص در مورد مصرف آن در طول شبانه روز سوال کنید.

بهترین زمانی که می توانید قرص بخورید

زمان مصرف داروهای مخصوص بعد شام

داروهایی که باید قبل از خواب مصرف شوند :

زمان مصرف دارو و قرص های خواب :

برای جلوگیری از بی خوابی های ناخواسته قرص های خواب آور فقط باید قبل از خواب مصرف شوند.

چگونگی مصرف قرص خواب

زمان مصرف داروی خواب چه موقع است؟

نکات اضافی و مفید در مورد زمان مصرف دارو :

برای اطمینان از بازدهی قرص های خود ، بهتر است که آنها را در یک ساعت معین در طول شبانه روز مصرف کنید.به عنوان مثال اگر شما قرصی را در ساعت 8 صبح مصرف کنید ، و روز دیگر ساعت 8:40 باشد ، کارآیی آن را پایین می آورد.

قبل از شروع آنتی بیوتیک های تجویزی مصرف آن را با داروساز چک کنید. تا از عوارض جانبی ناخوشایندی که ممکن است رخ دهد ، جلوگیری کنید.هر آنتی بیوتیک دارای دستورالعمل های منحصر به فردی می باشد.

هنگام مصرف دارو ، از گریپفروت و یا آب آن استفاده نکنید ، زیرا این میوه یک ماده فعال دارد که می تواند اثرات داروهای خاص از قبیل داروهای قلب را به طور ناگهانی و خطرناک افزایش دهد.داروهای سردرد به خصوص انواعی که برای میگرن مورد استفاده قرار می گیرند ، باید به محض مشاهده علائم مصرف شوند.


7 نکته درباره بهترین زمان مصرف انواع دارو

هنگام صبح بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد افسردگی است

مهارکننده های بازجذب سروتونین با نام مخفف (SSRIs) دسته ای از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و برخی از انواع اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی کاربرد دارند. به طور معمول SSRIs پرتجویزترین گروه از داروهای ضدافسردگی در ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر هستند. سروتونین که یکی از انواع انتقال دهنده های عصبی است ، در بین عموم مردم به عنوان یک انتقال دهنده حس خوب معروف است. این ماده اگر به مقدار کم در بدن باشد ، می تواند باعث گوشه گیری و حتی افسردگی در افراد شود. داروهای ضد افسردگی اگر صبح هنگام مصرف شوند ، می توانند در طول روز باعث دوری افراد از افسردگی شوند. از این رو توصیه می شود؛ آن ها را صبح هنگام مصرف کنند. اغلب متخصصان بر این باورند که میزان سروتونین در هنگام شب بیشتر تولید می شود و نیازی نیست که افراد افسرده داروهای ضد افسردگی را در شب هنگام مصرف کنند.

هنگام صبح بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد افسردگی است

وقت شام بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد دل درد یا سوزش دل

معده معمولا بین ساعت 10 صبح دو الی سه برابر بیشتر از زمان های دیگر اسید تولید می کند. اگر می خواهید از اثرات داروهای ضد اسید مانند Pepcid یا Zantac نهایت بهره را ببرید. 30 دقیقه قبل از شام آن ها را میل کنید. مصرف داروهای ضد اسید در این زمان باعث می شود تا وقتی که اسید معده به اوج خود می رسد آن را کنترل کند.

صبح هنگام بهترین زمان مصرف داروهای ضد پوکی استخوان

بدن شما به آسانی داروهای بیس فسفونات (Bisphosphonates نام دسته ای از داروهایی است که به آنها دی فسفونات هم می گویند. بیس فسفونات ها مانع از دست دادن توده استخوانی در بدن می شود) مانند Boniva و Fosamax را جذب نمی کنند. بنابراین پزشکان توصیه می کنند؛ یک ساعت قبل از خوردن صبحانه سعی کنید با یک لیوان آب داروهای ضد پوکی استخوان را مصرف کنید تا بدن تان جذب حداکثری از این نوع دارو ها را داشته باشد. به هیچ عنوان هیچ گونه دارو و یا مکملی را به همراه دارو های ضد پوکی استخوان مصرف نکنید تا در جذب آن ها اختلال به وجود نیاید.

صبح هنگام بهترین زمان مصرف داروهای ضد پوکی استخوان

بهترین زمان مصرف داروهای ضد آلرژی در بین شام است

بیماری تب یونجه معمولا در شب هنگام بیشتر عود می کند. این در حالی است که در وقت صبح با ترشح بیشتر هشدار دهنده های بدن شخص بیمار درد بیشتری را احساس می کند. داروی های ضد حساسیت بین 8 الی 12 ساعت اثر بخشی دارند. اگر شما آنتی هستامین که یک نوع داروی ضد حساسیت هست را در طول شام بخورید ، در هنگام صبح با مشکلات کمتری روبه رو خواهید شد. البته در پاره ای از مواقع که حساسیت به اوج خود می رسد؛ بهتر است یک عدد در صبح و یک عدد در عصر مصرف شود تا شخص با حساسیت کمتری روبه رو شود.

قبل از خواب بهترین زمان مصرف داروهای ضد کلسترول

معمولا تولید کلسترول توسط کبد بعد از نیمه های شب به بالاترین میزان خود می رسد و این در حالی است که تولید کلسترول در کبد در هنگام صبح و قبل از ظهر به پایین ترین میزان خود می رسد. بنابراین بهترین زمان مصرف دارو های ضد کلسترول قبل از خواب است. درست ما بین ساعت های 10 الی 11 شب کسانی که از میزان کلسترول بالا در خون رنج می برند ، بهتر است این نکته را جدی بگیرد و در این باره حتما با پزشک خود نیز مشورت داشته باشند تا نهایت بهره را از داورهایی که می خورند داشته باشند.

بهترین زمان مصرف داروهای ضد آرتروز زمانی است که علائم درد ظاهر می شوند

مصرف داروهای ضد آرتروز بستگی به زمان خاص دارد که شما از این بیماری رنج می برید. بهترین زمان مصرف داروهای ضد درد شش ساعت قبل از رسیدن درد به اوج خود است؛ به طور مثال اگر شما در هنگام ظهر از درد آرتروز رنج می برید ، بهتر است دارو های ضد درد را بین صبح تا نزدیک ظهر مصرف کنید و یا اگر درد در شب هنگام باشد ، بهترین زمان مصرف در حد میانی بعد از ظهر است. البته اگر افرادی در نیمه های شب از این بیماری رنج می برند ، بهتر است داروها را قبل از شام میل کنند تا با درد کمتری در نیمه های شب روبه رو شوند.

بهترین زمان مصرف داروهای ضد آرتروز زمانی است که علائم درد ظاهر می شوند

قبل از خواب بهترین زمان برای مصرف داروی های ضد فشار خون است

به طور معمولا فشار خون در هنگام روز بیشتر از شب ها احساس می شود. البته در هنگام خواب فشار خون به پایین ترین سطح خود می رسد. اما این الگو برای افراد مسن صدق نمی کند و معمولا این شیب شبانه در آن ها مشاهده نمی شود. همان طور که می دانید؛ فشار خون بالا یکی از عوامل مهم ایجاد سکته مغزی ، حمله قلبی و بیماری کلیوی است. با این تفاسیر کارشناسان توصیه می کنند؛ برای اینکه ریتم فشار خون در روز کمتر و قابل کنترل تر شود ، بهتر است افرادی که از این بیماری رنج می برند آن را قبل از خواب مصرف کنند.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی