ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، فریتین کمتر از 10 و فریتین کمتر از 10 یعنی چه و آیا کمبود فریتین خطرناک است و فریتین خونم خیلی پایینه و بهترین مکمل کمبود فریتین و فریتین زیر 5 و کمبود فریتین و سرطان و کمبود فریتین نی نی سایت و عوارض کمبود فریتین در زنان و پرسش و پاسخ درباره فریتین در نم نمک.

فریتین کمتر از 10 نشانه چیست و آیا خطرناکه؟

بررسی فریتین ، شاخص خوبی برای برای ذخایر آهن موجود در بدن می باشد. فریتین پروتئین اصلی ذخیره کننده آهن است که غلظت طبیعی سرمی آن ارتباط مستقیم با ذخایر آهن دارد. در بیماران طبیعی ، هر 1 ng/Ml فریتین سرم معادل حدود 8 mg آهن ذخیره می باشد. سطح فریتین به طور دایمی در مردان و در زنان پس از یائسگی بالاست. در زنان پیش از سن یائسگی سطح آن در یک حد باقی می ماند. کاهش سطح فریتین نشانه کم شدن ذخایر آهن و کم خونی فقر آهن است.فریتین کمتر از 10 نشانه چیست و آیا خطرناکه؟فریتین کمتر از 10 نشانه چیست و آیا خطرناکه؟

فریتین کمتر از 10

چنانچه سطح فریتین کمتر از 10 mg / 100 ml باشد نشانه کم خونی فقر آهن است. کاهش سطح فریتین سرم اغلب زودتر از سایر علایم فقر آهن از قبیل کاهش سطح آهن سرم یا تغییر اندازه و رنگ و تعداد گلبول های قرمز ظاهر می شود تنها وقتی ذخایر پروتئینی بدن به شدت کاهش یافته باشد ، فریتین نیز ممکن است به سبب سو تغذیه کاهش پیدا کند. افزایش سطح آن علامت افزایش آهن می باشد که در حالات هموکروماتوز ، هموسیدروز ، مسمومیت با آهن ، یا در پی انتقال خون مشاهده می شود. همچنین افزایش فریتین در مبتلایان به کم خونب مگالوبلاستیک ، کم خونی همولیتیک و هپاتیت مزمن مشاهده می گردد. به علاوه ، فریتین در بیماری های مزمن همانند بیماری های نئوپلاستیک ، الکلیسم ، اورمی ، بیماری های کلاژن ، یا بیماری مزمن کبدی به طور کاذب افزایش پیدا می کند. برای ارزیابی ذخایر آهن در مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه نیز از این آزمون استفاده می شود.

محدودیت این آزمایش بدان سبب است که فریتین به عنوان یک پروتئین واکنشی فاز حاد نیز ممکن است در حالاتی بی ارتباط با ذخایر آهن (مانند بیماری های التهابی حاد ، عفونت ها ، سرطان متاستاز داده ، لنفوم) افزایش یابد. فریتین 1 تا 2 روز پس از آغاز بیماری حاد رو به افزایش می گذارد و طی 5 - 3 روز به حداکثر می رسد. اگر این بیمار هم زمان مبتلا به فقر آهن نیز باشد ، ممکن است مشخص نگردد ، زیرا سطح فریتین به علت بیماری اخیر به طور کاذب افزایش یافته است. اگر این آزمایش به همراه سنجش سطح آهن سرم و ظرفیت کل اتصال به آهن (TIBC) انجام شود ، به تشخیص افتراقی و طبقه بندی کم خونی کمک خواهد نمود. به عنوان مثال در مبتلایان به کم خونی فقر آهن ، فریتین ، آهن و سطح اشباع ترانسفرین پایین است ، در حالی که سطح ترانسفرین و TIBC بالاست.

راههای جبران کمبود فریتین در بدن

آهن به عنوان یک ماده غذایی ضروری ، وظیفه حمل اکسیژن دربدن را به عهده دارد. آهن یکی از عوامل تشکیل دهنده آنزیم های متعدد در بدن است ، فرم آهن ذخیره شده در بدن انسان به صورت “Ferritin” و”هموسیداین”است که دربخش های گوناگون بدن انسان از جمله مغز استخوان ، کبد و طحال وجود دارد.

Ferritin نوعی پروتئین در بدن است که به شما کمک می کند نا عنصر آهن در بافت هایتان ذخیره شود. در صورت کمبود آهن یا تغذیه نامناسب ، ممکن است سطح فریتین نتان کاهش یابد. باید توجه داشت ، با کمبود سطح فریتین در بدن ، انواع مختلفی از بیماری ها به سراغ تان می آیند. این در حالی است که اگر سطح فریتین بدنتان کاهش یافته و کنترل نشود ، می تواند شما را با مشکلات اساسی روبرو کند. در صورت بروز چنین مشکلی باید هر چه زودتر یا با استفاده از انواع خاصی از مواد غذایی و یا مکمل های داروی سطح فریتین خون تان را افزایش دهید تا دچار عوارض کمبود آن در بدن نشوید.

فریتین کمتر از 10

تعیین سطح فریتین در بدن

برای اینکه از میزان سطح Ferritin خود مطلع شوید ، باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک از شما سوالاتی درباره سوابق پزشکی خودتان و خانواد شما خواهد پرسید. در ضمن پزشک از شما درباره علائم خاصی که ناشی از کمبودFerritin در بدن است نیز سوالاتی خواهد پرسید.

از جمله علائم شایع کمبود Ferritin در بدن

خستگی ، سردرد ، تحریک پذیری ، ریزش مو ، تنگی نفس و نازک شدن ناخن ها است.

بررسی سطح Ferritin خون

آزمایش های سطح Ferritin و آزمایش های سطح آهن اغلب با هم انجام می شوند ، زیرا این دو آزمایش به هم وابسته هستند. میزان Ferritin هدف شما در خون باید 30 تا 40 نانوگرم در میلی لیتر باشد. اگر فریتین شما کمتر از 10 نانوگرم در میلی لیتر باشد ، باید مصرف مواد غذایی حاوی فریتین و یا مکمل های آن را گسترش داده تا دچار مشکل نشوید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%

نظر دادن