فواید اهدای خون برای کبد چرب و خواص اهدای خون برای کبد چرب و فواید خون دادن برای کبد چرب و فواید اهدای خون برای مو و فواید اهدای خون برای غلظت خون و علائم کبد چرب و غلظت خون و ایا خون دادن باعث کم شدن چربی خون میشود و مضرات اهدای خون و فواید اهدای خون برای پوست صورت و فوائد خون دادن برای کبد در نم نمک.

خواص و فواید خون دادن برای کبد چرب

دادن خون می تواند به سلامت کبد شما کمک کند ، تحقیقات آهن بیش از حد را با NAFLD ، هپاتیت C و سایر بیماری ها و عفونت های کبدی مرتبط دانسته اند. اگرچه عوامل زیادی در بروز این مشکلات دخیل هستند ، اما اهدای خون می تواند به رفع برخی از ذخایر آهن و جلوگیری از مشکلات اضافی در کبد شما کمک کند.خواص و فواید اهدای خون برای کبد چربخواص و فواید اهدای خون برای کبد چرب

وجود کبد برای بدن بسیار مهم است. این ارگان به متابولیسم ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها ، چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. کبد همچنین گلوکز ، ویتامین ها و مواد معدنی را در خود ذخیره می کند و در تصفیه خون و سم زدایی از آن نقش دارد. اهدای خون به کاهش خطر بیماری های کبدی مرتبط با افزایش آهن خون کمک می کند. زیاده روی در مصرف غذاهای سرشار از آهن میزان این عنصر را در بدن بالا می برد. از آنجایی که فقط مقدار اندکی از آهن جذب بدن می شود ، آهن اضافی در قلب ، کبد و پانکراس ذخیره می شود. این موضوع به نوبه خود خطر سیروز و نارسایی کبد ، آسیب به پانکراس و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

خواص و فواید خون دادن برای کبد چرب

بیمار مبتلا به کبد چرب میتواند خون اهدا کند؟

عارضه کبد چرب جزو بیماری هایی که منع خون دادن داشته باشند ، نیست و خیلی ها دچار این عارضه هستند و راه حل درمان آن نیز ورزش و اصلاح رژیم غذایی است ، بنابراین افراد سالم باید خون اهدا کنند زیرا امروزه به خون و فرآورده خونی بسیار نیاز داریم.

فواید اهدای خون برای اهداکنندگان

جریان خون بهبود می یابد :

اهدای خون مکرر با کاهش غلظت خون به بهبود جریان خون کمک می کند. به این ترتیب لایه داخلی عروق نیز کمتر دچار آسیب و گرفتگی می شود. اهدای خون از خطر سکته قلبی و سکته مغزی نیز می کاهد .

خواص و فواید خون دادن برای کبد چرب

بیماری های نهفته آشکار می شوند :

اهدای خون می تواند در کشف بیماری های نهفته در اهداکنندگان کمک کند ، زیرا قبل از خون گیری از فرد آزمایش انجام می گیرند.

معمولا در آزمایش فشارخون ، ضربان قلب ، کم خونی و هموگلوبین بررسی می شود هر چند این موضوع نباید سبب شود که شما ، مراجعه ی سالیانه به پزشک خود را کنار بگذارید.

سطح آهن خون متعادل می ماند :

افراد بالغ و سالم حدود 5 گرم آهن در بدن خود دارند. این آهن اغلب در گلبول های قرمز خون و مغز استخوان جای می گیرد. با هر واحد خون اهدایی معمولا یک چهارم از یک گرم آهن بدن کم می شود. این میزان را می توان با مصرف غذاهای حاوی آهن طی هفته های بعد از اهدا جبران کرد. اهدای خون به تنظیم میزان آهن خون و جلوگیری از تجمع بیش از حد آن در بدن کمک می کند.

نکته : در صورتی که آهن خون از حد مجاز بالاتر برود ، این عنصر در ارگان های مختلف بدن مثل کبد ، پانکراس ، تخمدان ها ، پوست و مفاصل تجمع پیدا می کند. این وضعیت نامطلوب که تحت عنوان بیماری هموکروماتوز شناخته می شود به ارگان های بدن آسیب جدی وارد می کند. هموکروماتوز می تواند ارثی باشد یا بر اثر کم خونی یا اختلالات دیگر ایجاد شود. اهدای خون مکرر البته با توصیه ی پزشک ، به کاهش سطح بالای آهن در بدن و حفظ سلامت ارگان ها کمک می کند.

خواص و فواید خون دادن برای کبد چرب

کاهش وزن آسانتر می شود :

اهدای خون مکرر به کاهش وزن کمک می کند. این موضوع برای افراد چاق و کسانی که در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند مفید است. در واقع با هر بار اهدای خون نزدیک به 650 کالری حاصل از چربی سوخته می شود. با این حال نباید به قصد کاهش وزن خون اهدا کرد. همچنین نباید با فاصله خیلی کم انجام شود. توصیه می کنیم قبل از اهدا با پزشک خود درباره وجود حساسیت های مهم نیز مانند : رینیت آلرژیک تب یونجه ، فشار خون بالا ، آسم ، بیماری های عفونی ، کلیوی و مصرف دارو مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

4فایده دیگر اهدای خون برای اهداکنندگان : افزایش خون سازی ، کاهش خطر سکته قلبی ، کاهش خطر ابتلا به سرطان و عملکرد بهتر مغز می باشد.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.