در چکاپ کامل چه چیزهایی مشخص میشود و ایا در چکاپ کامل سرطان مشخص میشود و لیست آزمایش چکاپ کامل pdf و لیست آزمایش های چکاپ کامل زنان و در آزمایش عدم اعتیاد چه چیزهایی مشخص میشود و در چکاپ کامل ایدز مشخص میشود و آیا در آزمایش چکاپ معتادی مشخص میشود و هزینه چکاپ کامل در نم نمک.

آیا در چکاپ کامل اعتیاد مشخص میشود؟

نتیجه آزمایش بستگی به نوع درخواست و دستور پزشک دارد و اگر در آزمایش بررسی ادرار فرد از نظر اعتیاد درج شده باشد در جواب آن نیز خواهد آمد وگرنه خیر.آیا در چکاپ کامل اعتیاد مشخص میشود؟آیا در چکاپ کامل اعتیاد مشخص میشود؟

اثر مواد اعتیاد آور تا چند روز در ادرار باقی می ماند و قابل تشخیص است انجام آزمایش اعتیاد برای تشخیص سلامت افراد بسیار ضروری است. اما تا چه حد می توان به آزمایش های اعتیاد اعتماد کرد؟ هر ماده اعتیاد آوری که مصرف می شود بسته به میزانی که مصرف شده است و تا زمان مشخصی داخل ادرار دفع خواهد شد. آزمایش اعتیاد با اندازه گیری این مواد در ادرار انجام می شود. اما مواد اعتیاد آور پس از گذشت مدت زمان خاصی از زمان مصرف ، دیگر در ادرار وجود نخواهند داشت. بنابراین حتی با وجود اینکه فرد ماده مخدر خاصی مصرف کرده باشد با گذشت مدت زمانی خاص ، آزمایش ادرار او منفی خواهد بود. امروزه روش های جایگزینی برای سنجش مواد مخدر در افراد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش میزان ماده مخدر در مو اندازه گیری می شود. با استفاده از این روش می توان اعتیاد را تا 90 روز پس از مصرف مواد مخدر تشخیص داد.

چکاپ کامل اعتیاد

مواد قابل تشخیص در ادرار

آمفتامین ها و مت آمفتامین ها حداکثر تا 4 روز در ادرار قابل تشخیص خواهند بود.

متادون ، هروئین و موفین تا 3 روز ادرار قابل تشخیص هستند. البته ممکن تست متادون پس از یک روز و هروئین و مورفین پس از دو روز ، در ادرار قابل تشخیص نباشد.

ماری جوآنا که به اسمی جوینت ، گراس ، پات یا علف نیز شناخته می شود از دو ساعت پس از مصرف تا 40 روز در ادرار قابل تشخیص است.

کوکائین ، کک ، اسنو ، کندی ، کراک و بلو از 4 ساعت پس از مصرف تا حداکثر 4 روز در ادرار تشخیص داده می شوند.

قرص های اکستازی ، اکس ، اکس تی سی از دو الی هفت ساعت پس از مصرف تا حداکثر 4 روز در ادرار ترشح شده و می توان آنها را تشخیص داد.

انجل داست و راکت فوئل که از گروه فن سیکلیدین ها هستند از 4 ساعت پس از مصرف تا حداکثر 14 روز با آزمایش ادرار قابل تشخیص هستند.

قرص های خواب آور مانند آلپرازولام و دیازپام که از خانواده بنزودیازپین ها هستند حداکثر تا 4 روز در ادرار تشخیص داده می شوند.

قرص های ضد افسردگی مانند آمی تریپتلین از 3 ساعت پس از مصرف تا حداکثر دو روز قابل تشخیص هستند.

آزمایش چکاپ شامل چه آزمایشاتی است؟

آزمایش چکاپ شامل آزمایشاتی می باشد که هر فرد باید به صورت روتین چند بار در سال انجام دهد. تشخیص به موقع و سریع بیماری ها و یا کمبود مواد معدنی ، ویتامین ها و غیره و پیشگیری از مهم ترین اقدامات در دنیای پزشکی و طب تشخیص آزمایشگاه می باشد. هرچه یک بیماری سریع تر شناسایی شود درمان آن نیز راحت تر انجام می شود و هزینه ی درمان نیز به مراتب کم تر خواهد بود. هدف از انجام آزمایش چکاپ نیز تشخیص به موقع است.

آزمایش چکاپ برای مردان و زنان با توجه به شرایط فیزیولوژیک بدن و هورمون های جنسی و تاثیراتی که این هورمون ها در بدن انسان دارند ، ممکن است در برخی موارد کمی متفاوت باشد. برای مثال سیستم ایمنی در مردان نسبت به زنان ضعیف تر می باشد بنابراین آزمایش های عفونی در چکاپ مردان بیشتر از زنان دارای اهمیت می باشد ولی در زنان کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم ، آهن ، ویتامین B12 و غیره شایع تر است بنابراین درخواست این آزمایشات در چکاپ زنان بسیار حایز اهمیت می باشد.

آزمایش چکاپ هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

به صورت کلی همه افراد با توجه به شرایط سنی و جسمانی که دارند ، باید هر 12 ماه یک بار آزمایش چکاپ داشته باشند. با این حال در برخی موارد خاص و با بروز برخی علائم ، این مدت می تواند کوتاه تر نیز باشد.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد قصد انجام آزمایش برای بررسی وضعیت عمومی بدنتان را داشته باشید ولی به علت مشغله ی کاری ، ترافیک ، آلودگی هوا ، هزینه های بالای رفت و آمد ، بیماری های واگیردار و غیره انجام این کار برایتان بسیار سخت شده باشد. برای حل این موضوع ، آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تاسیس شده است تا با پذیرش غیر حضوری بیماران و انجام خون گیری در محل زندگی یا محل کار فرد ، این مشکلات را به حداقل برساند و با ارائه جواب های آزمایش به صورت آنلاین و اینترنتی ، روند انجام این آزمایشات را تسریع بخشد.

آزمایش چکاپ ممکن است از نمونه های خون ، ادرار ، مدفوع انجام شود. آزمایشاتی که در هر یک از این نمونه ها قابل انجام است ، متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم :

چکاپ کامل اعتیاد

آزمایش خون

آزمایش خون به عنوان یکی از مهم ترین و رایج ترین آزمایشاتی است که در بین افراد مختلف صورت می گیرد. در بسیاری از موارد بهترین زمان برای انجام آزمایش خون صبح ها می باشد. برای انجام این آزمایش تنها 2 الی 10 سی سی کافی است. در ادامه به آزمایشات خونی که در آزمایش چکاپ درخواست می شود ، می پردازیم :

آزمایش شمارش سلول های خونی CBC

آزمایش CBC یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین تست های آزمایش چکاپ می باشد. در این آزمایش تعداد کلی گلبول های سفید و تعیین افتراقی انواع گلبول سفید ، تعداد گلبول های قرمز ، متوسط گلبول های قرمز ، غلظت هموگلوبین ، حجم متوسط هموگلوبین ها و تعداد پلاکت ها بررسی می شود. افزایش گلبول های سفید می تواند نشانگر عفونت در بدن باشد. کاهش پلاکت خون باعث ایجاد مشکل در لخته شدن خون می شود. کاهش تعداد گلبول های قرمز و هموگلوبین یکی از نشانه های آنمی (کم خونی) است.

آزمایش CBC برای مرحله ی اول غربالگری تالاسمی در آزمایشات قبل ازدواج درخواست می شود. تالاسمی یک بیماری کم خونی ژنتیکی می باشد که با استفاده از پارامتر های MCV و MCH موجود در آزمایش CBC و آزمایشات دیگر درخواستی می توان بیماری را تشخیص داد.

آزمایش چکاپ کبد :

کبد یکی از عضوهای حیاتی بدن و دارای 2 لوب می باشد . این ارگان نقش های مهم و مختلفی را در بدن ایفا می کند؛ از جمله این نقش ها می توان به شرکت در فعالیت های سوخت و ساز بدن مانند گوارش ، متابولیسم داروها و پاک کردن بدن از سموم مختلف (سم زدایی) اشاره کرد. در بیماری های کبدی و عواملی که موجب آسیب کبدی می شود ، آنزیم های کبدی تغییر می یابند. بنابراین با اندازه گیری این آنزیم ها می توان به عملکرد کبد پی برد. این آزمایشات در آزمایش چکاپ شامل موارد زیر می شود :

ALT یا آلانین ترانسفراز (Alanine transaminase) یکی از آنزیم های کبد است که در متابولیسم پروتئین نقش دارد. این آنزیم در درون کبد فعالیت می کند و در صورتی که کبد با مشکلی مواجه شود مقداری از آن از کبد بیرون آمده و وارد خون می شود. بنابراین در صورتی که در آزمایش آنزیم های کبدی میزان این آنزیم بالا باشد احتمال وجود بیماری در کبد وجود دارد.

AST آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز (aspartate aminotransferase به غیر از کبد ممکن است در قلب و یا سایر نقاط بدن نیز یافت شود. این آنزیم در صورت بروز مشکل در کبد وارد خون شده و بنابراین در آزمایش آنزیم های کبدی سطح آن بالا می رود. اندازه گیری این آنزیم به تنهایی کاربردی ندارد و بنابراین معمولا با آزمایش ALT درخواست می شود.

ALP آنزیم الکالن فسفاتاز (Alkaline phosphatase) نیز فقط در کبد یافت نمی شود بلکه در استخوان و مجرای صفراوی نیز وجود دارد. سطح بالای این آنزیم به همراه سایر آنزیم های کبدی خصوصا ALT در آزمایش آنزیم های کبدی می تواند نشانه ای از وجود بیماری در کبد و یا استخوان باشد. لازم به ذکر است از ان جا که بدن کودکان و نوجوانان در حال استخوان سازی است احتمال آن که در آزمایش این افراد سطح این آنزیم بالا باشد وجود دارد. همچنین در بدن زنان باردار نیز احتمالاً سطح این آنزیم بیش تر از سایر افراد معمولی است.

GGT آنزیم گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز (Gamma-glutamyl transpeptidase) یکی دیگر از آنزیم های کبدی است که معمولاً آن را نیز در آزمایش آنزیم های کبدی همراه با سایر آنزیم ها در نظر می گیرند. به عنوان مثال در صورتی که سطح این آنزیم معمولی باشد ولی سطح آنزیم ALP بالا باشد احتمال وجود بیماری های استخوانی زیاد است. در کل از آزمایش این آنزیم برای تشخیص بیماری های کبدی ، بیماری های استخوانی و بیماری های صفراوی استفاده می شود. توجه داشته باشید مصرف حتی مقدار بسیار کمی از الکل در روز قبل از انجام این آزمایش می تواند سطح آنزیم گاما گلوتامین ترانس پپتیداز را بیش تر نشان دهد. همچنین مصرف سیگار نیز می تواند در بالا رفتن این آنزیم نقش داشته باشد.

آزمایش چکاپ کلیه ها :

وظیفه ی اصلی کلیه ها تصفیه و پاکسازی خون و دفع سموم و مواد زائد از بدن می باشد. از دیگر عملکرد کلیه ها می توان به تنظیم تعادل آب و الکترولیت بدن ، کنترل فشار خون و در نهایت سنتز و ساخت گلبول قرمز و ویتامین D اشاره کرد. برای حفظ سلامتی بدن عملکرد درست و دقیق کلیه ها الزامی است. در زیر به آزمونهای بررسی عملکرد کلیه اشاره می کنیم.

اندازه گیری اوره Urea یا نیتروژن اوره (BUN)

اوره یک ماده ی حاصل از سوخت و ساز پروتئین بدن است ، که حاصل از تجزیه پروتئین ها در کبد بوده و به طور کامل از کلیه ها ترشح می شود ، به همین دلیل معیار خوبی برای پایش گلومرولی (عملکرد فیلتری کلیه) است. قابل توجه است که اوره ی خون در موارد دیگر مانند نارسائی احتقانی قلب ، دریافت پروتئین زیاد ، خونریزی های مختلف داخلی و جذب خون ، کم آبی بدن و انسداد دستگاه ادراری نیز افزایش می یابد.هم چنین در مواردیکه میزان پروتئین دریافتی کم باشد (سوء تغذیه) ، سنتز و ساخت پروتئین مختل شود (بیماری کبدی) و یا میزان دریافت مایعات بیش از حد لازم باشد (هیدراتاسیون بیش از حد) ، سطح اوره خون BUN کاهش می یابد. میزان طبیعی اوره ی خون 10 تا 20 میلی گرم است.

چکاپ کامل اعتیاد

کراتین Cr

کراتین بیشتر از عضلات اسکلتی مشتق شده و پس از فعل و انفعالاتی به کراتینین تبدیل می شود. سوخت و ساز کراتینین به عضلات هر فرد بستگی داشته و مقدار آن در افراد با توجه به جثه ثابت است به طوری که مقدار کراتینین در یک ورزشکار و یک فرد عادی متفاوت می باشد. قابل توجه است که به علت اینکه این ماده انحصارا از کلیه دفع می شود ، یکی از روش های مناسب برای بررسی عملکرد کلیه می باشد.

نکته جالب این می باشد که بر خلاف اوره ، سطح خونی این ماده با کم آبی و رژیم غذایی تغییر نمی کند. میزان طبیعی کراتینین در بزرگسالان 0٫8 تا 1٫4و در کودکان 0٫4 تا 0٫8 است. هر چند این میزان در آقایان مختصری بیشتر از زنان می باشد. کاهش توده عضلانی سبب کاهش کراتینین خون می شود بنابراین در افراد مسن کراتینین خون کمتر است. در افرادی که سوءتغذیه ، کاهش وزن شدید و بیماری طولانی مدت دارند نیز سطح کراتینین پایین تر از حد انتظار است.

آزمایش چکاپ تیروئید :

تیروئید غده ای پروانه ای شکلی در گردن است که موجب تولید هورمون تیروئید می شود. اختلالات تیروئید سبب تولید کم یا زیاد این هورمون می شود و به همین دلیل موجب پیدایش بسیاری از مشکلات در بدن می گردد. اختلالات مرتبط به تیروئید ممکن است به صورت کم کاری یا پرکاری اتفاق بیافتد. برای بررسی عملکرد تیروئید هورمون های تیروئیدی و هورمون هایی که بر عملکرد این غده تاثیر دارند ، درخواست می شود که شامل

  • T4
  • T3
  • TSH
  • TPO

می شود. کم کاری تیروئید یکی از اختلالات بسیار شایع می باشد اگر علائمی مانند خشکی پوست ، چاقی ، خستگی مفرط ، بی حوصلگی وغیره دارید می توانید آزمایش چکاپ تیروئید انجام دهید.

آزمایش چکاپ ویتامین ها :

ویتامین ها از جمله مواد حیاتی بدن هستند که در انجام بسیاری از اعمال بدن نقش دارند. علائمی هم چون خستگی ، افت عملکرد ، عصبانیت سریع ، ریزش مو ، کاهش کیفیت پوست و موارد بسیار دیگری به دلیل کمبود در برخی ویتامین ها ممکن است به وجود آید. از جمله مهم ترین ویتامین ها که در آزمایش چکاپ درخواست می شود ، می توان به ویتامین های زیر اشاره کرد.

چکاپ کامل اعتیاد

آزمایش چکاپ ادرار :

آزمایشاتی که برای نمونه ادرار انجام می شود یکی از ساده ترین روش های آزمایشگاهی در طب بالینی است به این علت که نمونه ای است که به فراوانی و به آسانی بدست می آید و متدولوژی برای آزمایش آن کاملاً ساده است. نتایج غیرطبیعی این آزمایش هرچند ممکن است ویژگی قابل توجهی نداشته باشد اما از حساسیت خوبی در نشان دادن بیماریهای پارانشیم کلیه و مجاری ادراری برخوردار هستند. آزمایشاتی که بر روی این نمونه جهت آزمایش چکاپ انجام می گیرد شامل موارد زیر می باشد :

آزمایش آنالیز ادرار U/A

آزمایش انالیز ادراری یکی از آزمایش های مهم و کلیدی جهت تشخیص بیماری های اورولوژیک و کلیوی می باشد. این نوع آزمایش شامل سه بررسی فیزیکی ، شیمیایی و میکروسکوپی می شود. با استفاده از این آزمایش می توان به وجود باکتری ، قارچ ، گلبول های سفید ، گلبول های قرمز ، دفع پروتئین ، وجود قند در ادرار پی برد. توجه داشته باشید وجود گلبول های سفید WBC در ادرار نشانگر عفونت مجاری ادراری و همچنین وجود گلبول های قرمز RBC نشانه ی دفع خون در ادرار می باشد. دفع خون در ادرار ممکن است در اثر آسیب کلیوی باشد.

آزمایش کشت ادرار U/C :

بعد از انجام آزمایش آنالیز ادرار یا همراه آن آزمایش کشت ادرار جهت بررسی نوع عفونت درخواست شود. برای انجام این آزمایش نمونه ی ادرار در طرف استریل جمع آوری می شود. در آزمایشگاه نمونه در یک محیط کشت مخصوص کشت داده می شود. بعد از سه روز محیط کشت از نظر رشد کلنی ها و باکتری بررسی می شود. در واقع آزمایش کشت ادرار جهت بررسی ادرار از جهت وجود باکتری های بیماری زا درخواست می شود.

آزمایش مدفوع :

در بیشتر موارد این آزمایش را برای تشخیص وجود انگل یا قارچی مهمان در بدن بیمار انجام می شود. در بعضی موارد هم به خاطر فهمیدن اینکه در بدن بیمار آسیبی در دستگاه گوارش و یا حتی وجود آنالیزهای بیوشیمی صورت می گیرد. وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه ی مشکلات دستگاه گوارش باشد. نمونه گیری در منزل باید به گونه ای انجام شود که بتوان هرنوع انگلی را تشخیص داد و جداسازی نمود. همچنین نمونه باید در یک ظرف دهان گشاد تمیز قرار گیرد و درب ظرف محکم باشد تا رطوبت نمونه حفظ شود.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.