ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، با چند دقیقه تمرین برای بهبود تمرکز که در این بخش از نم نمک خواهیم گفت قادر خواهید بود که ذهن تان را منظم کنید و در نتیجه تمرکز خود را افزایش دهید.قبل از انجام این تمرین ها, اول از همه باید جایی پیدا کنید که بدون هیچ مزاحمتی بتوانید تنها باشید.

استفاده از تمرینات ساده برای افزایش تمرکز و دقت شما

تمرکز بستگی به توانایی تمرکز دارد. توسعه تمرکز کار آسانی نیست ، زیرا به تعدادی از عوامل شامل محیط بیرونی و طرز فکر خودتان بستگی دارد. تمرکز اساسا تربیت ذهنی شما برای بهبود تمرکز است با این حال، ذهن تمایل دارد در برابر تلاش های شما در برابر آزادی خود مقاومت کند.افزایش تمرکز و دقت با 21 تمرین اصولیافزایش تمرکز و دقت با 21 تمرین اصولی

با چند دقیقه تمرین برای بهبود تمرکز که در این بخش از نم نمک خواهیم گفت قادر خواهید بود که ذهن تان را منظم کنید و در نتیجه تمرکز خود را افزایش دهید.قبل از انجام این تمرین ها، اول از همه باید جایی پیدا کنید که بدون هیچ مزاحمتی بتوانید تنها باشید.

می توانید چهارزانو روی زمین یا روی یک صندلی با ستون فقرات خود بنشینید. چند نفس عمیق بکشید و سپس بدن خود را آرام کنید ، تا توجه خود را به آن معطوف کنید. برای شروع تمرین می توانید این تمرینات را به مدت 10 دقیقه تمرین کنید و بعد از چند هفته تمرین طولانی تر کنید.

روش های افزایش تمرکز و هوش

چگونه تمرکز حواس داشته باشیم؟

بهترین تمرینات خانگی برای افزایش قدرت تمرکز و دقت

تمرین های تمرکزی :

تمرین 1 :

یک کتاب یا مجله را بردارید و تعداد کلمات در یک پاراگراف را بشمارید. دوباره آن ها را بشمارید تا مطمئن شوید که درست شمارش کرده اید. می توانید با یک پاراگراف شروع کنید و همانطور که به آن عادت می کنید، به شمردن کلمات در دو پاراگراف ادامه دهید.

سپس به شمردن کلمات روی کل صفحه ادامه دهید. دقت کنید که بدون اشاره کردن انگشت به هر کلمه، ذهن را به صورت ذهنی و تنها با چشم خود انجام دهید. این ، یکی از ساده ترین تمرین های مغز برای بهبود تمرکز است.

تمرین 2 :

ورزش دیگری برای افزایش تمرکز در ذهن شمارش از صد تا یک است. زمانی که این کار را می کنید، سعی کنید از صد به یک حساب کنید ، اما این بار سه عدد را حذف کنید مثل : 100- 97- 94- 91- 88 و ...

نحوه افزایش تمرکز و دقت

افزایش تمرکز و دقت با شمارش اعداد

برای افزایش تمرکز و دقت خود چه کنیم؟

تمرین 3 :

یک کلمه الهام بخش یا یک صدای ساده را انتخاب کنید و در ذهن خود به آن فکر کنید و آن را برای چند دقیقه در ذهن تان تکرار کنید. زمانی که ذهنتان شروع به تمرکز بر روی آن کرد، به مدت 10 دقیقه بدون وقفه حرکت کنید.

تمرین 4 :

سعی کنید حداقل سه دقیقه افکار خود را سرکوب کنید. این کار خیلی سخت به نظر می رسد ، اما با تمرین منظم می توانید این کار را انجام دهید. با یک دقیقه شروع کنید و به تدریج زمان را افزایش دهید. سعی کنید بدون در نظر گرفتن فکر در ذهن خود، برای چند دقیقه خالی بمانید. این یکی از سخت ترین تمرین ها برای تمرکز است.

عدم تمرکز در کار

دور کردن افکار از ذهن خود برای افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز و حافظه

تمرین 5 :

صاف روی یک صندلی بنشینید، سرتان را بالا بگیرید و شانه ها را عقب بکشید. بازوی راست خود را تا سطح شانه بالا ببرید و به سمت راست خود اشاره کنید. به اطراف نگاه کنید، سرتان را تکان دهید و نگاه خود را به انگشتان خود ثابت کنید.

در حین انجام این کار، دست هایتان را کاملا بی حرکت نگه دارید. این تمرین را با دست چپ خود تکرار کنید.زمانی که بتوانید دست هایتان را کاملا ثابت نگاه دارید، طول زمان را افزایش دهید تا با هر بازوی خود به 10 دقیقه برسید.

راحت ترین موقعیت این است که دست تان را به سمت پایین بچرخانید وقتی که باز است. اگر بتوانید به نوک انگشتان خود نگاه کنید، قادر خواهید بود بگویید که آیا دست شما کاملا بی حرکت است یا خیر.

تمرین های افزایش تمرکز

افزایش تمرکز و دقت با تمرینات مناسب

چگونگی افزایش تمرکز و دقت در کارها

تمرین 6 :

هدف از این تمرین بهبود تمرکز است. یک میوه مانند سیب، موز یا یک پرتقال در دست داشته باشید و از هر طرف آن را بررسی کنید و توجه خود را بر آن متمرکز کنید. با افکار نامربوط که ممکن است در ذهن و یا افکار مربوط به میوه مانند بقالی که آن را خریداری کرده اید، منتقل نشود، ارزش غذایی آن باید آرام بماند و تمام این افکار را نادیده بگیرید. تمام توجه خود را به میوه بدون فکر کردن به چیز دیگری معطوف کنید و شکل، مزه، بو و احساس لمس آن را بررسی کنید.

تمرین 7 :

یک لیوان را پر از آب کنید. دست هایتان را به طور مستقیم در مقابل خود قرار دهید و با انگشت هایتان آن را بگیرید. حالا چشم خود را بر روی شیشه بگذارید و تمام توجه خود را روی آن متمرکز کنید.

در حین انجام این کار سعی کنید دستتان را چنان محکم نگه دارید که هیچ حرکت قابل ملاحظه ای نباشد. این کار را یک دقیقه انجام دهید و سپس به تدریج آن را به پنج افزایش دهید. این تمرین باید با یک بازو و سپس با دیگری انجام شود.

تقویت تمرکز و حافظه

برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه چه کنیم؟

تمرینات مناسب برای تقویت و افزایش تمرکز

تمرین 8 :

یک شی ساده کوچک مانند قاشق، چنگال، فنجان یا یک لیوان را بردارید. حالا روی یکی از این اشیا تمرکز کنید و بدون هیچ کلمه ای در ذهن خود به آن نگاه کنید.

تمرین 9 :

زمانی که در تمرین های فوق مهارت پیدا کردید ، می توانید این تمرین را امتحان کنید. یک شکل هندسی کوچک از حدود یک سانت ابعاد، مانند یک مثلث، مستطیل یا یک دایره بکشید. آن را با هر رنگی که می خواهید رنگ کنید و سپس با نگاه کردن به شکل شما و هیچ چیز دیگری روی آن متمرکز شوید.

وارد شدن هر گونه افکار نامربوط و یا حواس پرتی را نادیده بگیرید. توجه خود را فقط بر روی شکل متمرکز کنید و سعی نکنید چشم ها را فشار دهید. وقتی این کار را کردید ، می توانید سعی کنید تصویرش را با چشمان بسته تان تجسم کنید. اگر ظاهر شی را فراموش کردید، چشمان خود را برای چند ثانیه باز کنید، نگاه کنید و سپس چشم هایتان را ببندید.

چگونگی افزایش تمرکز در کار

افزایش تمرکز سریع با تمرین های تمرکزی

کارهایی که برای افزایش تمرکز حواس و دقت می توانید انجام دهید

تمرین 10 :

با نشستن بر روی یک صندلی راحت شروع کنید و ببینید که چه مدت می توانید بمانید. این ممکن است آسان به نظر برسد ، اما در ابتدا خیلی سخت است. تنها کاری که باید بکنید این است که توجه خود را به نشستن متمرکز کنید.

مطمئن شوید که هیچ حرکتی غیر ارادی انجام نمی دهید. می توانید با نشستن در یک موقعیت آرام برای چند دقیقه شروع کنید. به تدریج زمان را به چند دقیقه و سپس به 10 دقیقه افزایش دهید.

تمرین 11 :

صندلی خود را بردارید و دست هایتان را روی آن قرار دهید، مشت ها را گره کرده و پشت سر روی میز قرار دهید تا انگشت شست بر روی انگشتان دو برابر شود. حالا به دقت به مشتتان نگاه کنید و سپس به تدریج شست خود را باز کنید.

در حین انجام این کار، تمام توجه شما باید بر روی این عمل متمرکز باشد طوری که انگار خیلی مهم است.پس از این کار، اولین انگشت خود را تا زمانی که همه آن ها را باز کنید، ادامه دهید.سپس فرآیند را معکوس کنید.

این تمرین باید با یک دست انجام شود و سپس با دست دیگر تکرار شود. می توانید آن را در عرض چند روز به ده برابر افزایش دهید.

افزایش تمرکز هنگام مطالعه

چگونگی افزایش تمرکز برای درس خواندن

آموزش تمرین های افزایش تمرکز و دقت

تمرین 12 :

این تمرین به شما این امکان را می دهد که از درون تمرکز کنید. با دراز کشیدن و شل کردن کامل ماهیچه های خود شروع کنید. حالا بر ضربان قلب خود تمرکز کنید ، بدون اینکه به چیز دیگری توجه کنید. به قلب و نحوه پمپاژ خون به هر بخش بدن فکر کنید.

در حالی که این کار را انجام می دهید، سعی کنید خون را تجسم کنید که قلب شما را ترک می کند و در یک مسیر درست روی پنجه پا جریان می یابد. به عکس دیگری که از خون جاری می شود فکر کنید. بعد از انجام این تمرین می توانید خون عبوری از سیستم خود را احساس کنید.

تمرین 13 :

روی یک صندلی راحت بنشینید و کمر خود را صاف کنید. حالا یک انگشت را به سمت راست بینی تان فشار دهید و نفس عمیقی بکشید. تا ده بشمارید، نفس را به آرامی بکشید و از سوراخ سمت راست بینی به اندازه ده بشمارید. این تمرین را با سمت دیگر بینی تکرار کنید. این تمرین باید حداقل سه بار تکرار شود.

چگونه دقت را افزایش دهیم

تمرین های مناسب برای افزایش تمرکز در محل کار

روش هایی برای افزایش و بهبود قدرت تمرکز

تمرین 14 :

در مقابل آینه بایستید ، دو علامت را روی یک سطح با چشم خود روی آینه قرار دهید و آن ها را به عنوان دو چشم انسان تصور کنید که به شما نگاه می کنند. در ابتدا ممکن است کمی پلک بزنید ، اما بدون حرکت ، سر خود را صاف نگاه دارید.

تمام افکار شما باید متمرکز بر نگاه داشتن سر و اجتناب از افکار دیگر در ذهن تان باشد. حالا سر ، چشم ها و بدن خود را باز نگه دارید ، فکر کنید که شما به یک کسی که به او اعتماد دارید ، نگاه می کنید. اطمینان حاصل کنید اتاقی که در آن ایستاده اید ، تهویه مناسبی دارد.

نفس عمیق خود را در مقابل آینه تمرین کنید. شما احساس خواهید کرد که هر سلول به هر سلول دیگر نفوذ می کند ، دارای احساس آرامش و قدرت می شوید و باعث می شود بیشتر تمرکز کنید. این تمرین باید برای 3 دقیقه انجام شود.

افزایش هوش و تمرکز

افزایش تمرکز و دقت در مقابل آینه

بهترین راهکارهای افزایش تمرکز و حافظه

تمرین 15 :

این تمرین با تمرکز بر صداها در ارتباط است. در زندگی روزمره ما صداهای مختلفی می شنویم. سعی کنید بر روی یک صدای خاص تمرکز کنید. سپس به صداهای زیاد دیگری مانند صدای پرنده ها تمرکز کنید.

دوباره به صدای دیگری گوش دهید ، مانند صدای ترافیک. ادامه دهید تا بین صداها بعد از تمرکز بر روی یک صدا برای یک دقیقه تغییر دهید. این تمرین همچنین می تواند با تمرکز بر روی شخص یا چیزی که ایجاد صدا و تغییر جهت دادن بر روی دیگری ایجاد می کند ، به صورت بصری انجام شود.

تمرین 16 :

نقاشی و رنگ کردن فعالیت های بسیار مفید و زیادی برای حفظ آرامش مغز و تحریک خلاقیت هستند. همچنین سطح تمرکز را بهبود می بخشد. از آنجا که این وظیفه ای است که مستلزم تمرکز کامل در حین حرکت در مورد آن است ، رنگ کردن ، قدرت تمرکز فرد را بهبود می بخشد و همانطور که در این بخش از نم نمک گفته شده است این کار ذهن را درگیر یک فعالیت واحد می کند.

کودکان و بزرگسالان از کارهای خلاقانه ای مانند طراحی ، نقاشی و رنگ آمیزی بهره می برند. در متن زیر پنج تمرین آورده شده است که می تواند به شما در افزایش تمرکزتان کمک کند.

آموزش افزایش تمرکز

تاثیر نقاشی بر افزایش تمرکز و حافظه

تمرین ذهنی برای افزایش تمرکز :

1.تمرین ذهنی و روحی :

یک شی را در مقابل خود قرار دهید و شروع به تمرکز بر روی آن کنید. تا آنجا که می توانید به آن شی خیره نگاه کنید. زمانی که ذهن شما شروع به پرسه زدن می کند ، افکاری را که باخود می آورد را بررسی کنید.

هرچه زمان بیشتری بتوانید بر روی آن تمرکز کنید ، تمرکز حواستان بیشتر افزایش خواهد یافت. این به نوبه خود ، توانایی های تمرکز شما را افزایش می دهد. همچنین می توانید بر روی تنفس خود نیز تمرکز کنید.

2.تمرین موسیقی :

موسیقی مورد علاقه خود را بنوازید یا پخش کنید و به دقت به آن گوش دهید. دقت کنید که این موسیقی چه احساسی به شما می دهد. چه احساسی باعث بیرون آمدن آن می شود؟ اگر برخی از خاطرات بیرون می آیند ، آن خاطرات باعث می شوند شما چه چیز را احساس کنید؟ شما حتی می توانید با احساسات خود درگیر شوید تا بدانید آن ها تا کجا شما را خواهند برد.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن

افزایش قدرت تمرکز با گوش دادن به موسیقی

افزایش تمرکز و دقت در کارها با این روش ها

1.تمرین دست :

دست هایتان را به مدت 10 ثانیه محکم کنید و بعد آن ها را رها کنید. حالا بر روی این که دستان شما چه احساسی دارند و تا زمانی که می توانید تمرکز کنید ، تمرکز کنید.

4.حس بویایی :

بو کشیدن کمی تندی از قبیل دانه قهوه ، عطر و غیره را امتحان کنید. حالا به چیزی که این بو به بینی و یا مغز شما می دهد ، توجه کنید و ببینید چه احساسی آنها را زنده می کند.

5.تمرین فیلمی :

در حالی که تماشای یک فیلم به نحوه جذب شدنتان به فیلم توجه می کند. دقت کنید که چه احساسی در این فیلم وجود دارد و یک یادداشت از آن بردارید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن