ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، سلامت روان محیط کار و اهمیت سلامت روان در محیط کار و آرامش روانی در محیط کار و دانلود کتاب بهداشت روانی در محیط کار و پاورپوینت بهداشت روانی در محیط کار و عوامل روانی محیط کار و مقاله بهداشت روانی در محیط کار و کتاب سلامت روان در محیط کار و مراقبت از سلامت روان در محیط کار و اهمیت سلامت روان در محیط کار و ارتقای بهداشت روانی کارمندان را در نم نمک بخوانید.

اهمیت سلامت روان و بهداشت روانی محیط کار

تقریبا از هر پنج نفر ، یک نفر به بیماری ذهنی و روانی دچار می شود. به این معنا که حداقل 20 درصد از افراد کارمند دچار مشکلات ذهنی هستند. آن ها عموما نمی دانند که چگونه باید سلامت روان خود را حفظ کنند. اولین و مهمترین چیز این است که کارمندان باید نیازهای یکدیگر را بشناسند. تقریبا همه افراد 40 درصد از زمان خود را در هفته کار می کنند به همین دلیل محیط کار تاثیر بسیار مهمی روی سلامت آن ها دارد.اهمیت سلامت روان و بهداشت روانی محیط کار + عواملاهمیت سلامت روان و بهداشت روانی محیط کار + عوامل

آیا به نظر شما محل کارتان به گونه ای هست که بتوانید در آن از لحاظ روانی سلامت باشید؟ همه ما قبل از هر چیزی سلامت ذهمی و سلامت روان را در اولویت قرار می دهیم. به همین دلیل هیچ بحثی در مورد اهمیت این موضوع وجود ندارد. در این قسمت از سبک زندگی نم نمک راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید با کمک آن ها سلامت روان خود را در محل کار حفظ کنید.

مراقبت از سلامت روان در محیط کار

روش های موثر برای حفظ سلامت روان در محل کار

ایجاد یک محیط کار سالم

یکی از مهمترین عناصر دستیابی به بهداشت روان در محیط کار محل کار سالم و پویا است. کارمندان در این محیط می توانند با حمایت و حفظ سلامت به کار خود ادامه دهند. از مهمترین عوامل افزایش سلامت در محیط کار درک فرصت ها و نیازهای کارکنان ، آگاهی از منابع پشتیبانی ، پشتیبانی از کارمندان ، انتقال احساس کنترل و مشارکت ، برنامه های آموزشی و توسعه مهارت های کارمندان است.

مدیریت سلامت ذهن

مراقبت از سلامت ذهن در محل کار بسیار اهمیت دارد. تمرین های مختلفی در این زمینه وجود دارد که می تواند تغییرات سریع و قابل توجهی را ایجاد کند.

مدیریت سلامت ذهن

سلامت جسم و ذهن

سلامت روان و حال خوب یکی از مواردی است که باید در محل کار وجود داشته باشد . افراد اول از همه باید به سلامت جسم خود توجه کنند . دوش گرفتن و انجام یوگا و مصرف مواد مغذی بسیار اهمیت دارد پس سعی کنید که اول از همه به جسم خود اهمیت دهید. برای این که آگاهی بیشتری از سلامت روان داشته باشید ، باید با برنامه ریزی پیش بروید. بسیاری از اداره جات و محل کار ها دارای اتاق های مدیتیشن ، کلاس های یوگا و ذهن آگاهی هستند و کارمندان می توانند از آن ها استفاده کنند. سلامت فیزیکی روی سلامتی ذهنی شما موثر است. تحقیقات نشان می دهد که سلامت ضعیف جسم ممکن است سلامت ذهن را نیز به هم بریزد.

برنامه های مربوط به مشاوره به کارمند

سعی کنید از منابعی برای درمان مشکلات ذهنی استفاده کنید. معمولا برای کارمندان تسهیلاتی در این زمینه وجود دارد . اول از همه می توانید وضعیت خود را توسط یک متخصص ارزیابی کنید ، مشاوره بگیرید و سپس در گروه هایی فعالیت کنید که بتوانند اختلالات روانی شما ، آسیب دیدگی ، غم و غصه و مشکلات را هر چه سریع تر برطرف کنند.

مراجعه به مشاور

نبود تبعیض و نقض حقوق دیگران

برای داشتن سلامت روانی مناسب در محیط کار نباید تبعیض ، نقض حقوق دیگران و برچسب زنی وجود داشته باشد. تبعیض زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات روانی است. آنچا در محیط کار به بهداشت روانی آسیب می رساند ، ترس ازدست دادن شغل ، نداشتن ارتقای شغلی ، مشارکت نداشتن همکاران در کارهای تیمی و تمسخر از سوی همکاران است. کارمندان در محیط کاری که تبعیض وجود دارد ، نباید کار کنند.

مهربانی و دلسوزی

یکی از مهم ترین راه ها برای حمایت از سلامت ذهن در محل کار این است که افراد یاد بگیرند با یکدیگر مهربان باشند. مدیرعامل هم باید نیازهای کارمندان را بهتر بشناسد و سعی کند راهنمای خوبی برای آن ها باشد. افراد باید بتوانند آزادی عمل داشته باشند و در کنار آن نیز به یکدیگر کمک کنند. در این مورد همکاری رئیس و مدیر هم بسیار حائز اهمیت است.

مهربانی و دلسوزی در محیط کار

تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری

تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری تاثیر بسیار مهمی روی سلامت شخص دارد . کار کردن در ساعات طولانی ، آوردن کار به خانه و مدیریت نکردن استرس ، همگی ممکن است سلامت روانی فرد را به خطر بیندازد. محل کار باید بتواند ساعت های قابل تغییر داشته باشد تا افراد برای کارشان برنامه ریزی کنند و در نتیجه این مدیریت زمان و ایجاد تعادل ، سطح استرس را در افراد کاهش می دهد.

برخی از مواردی که باعث استرس افراد می شود و تعادل زندگی شخصی و کاری آن ها را به هم می ریزد ، شامل موارد زیر است که باید اصلاح گردد :

 • سلامت ناکافی
 • نداشتن سیاست های امنیتی
 • ارتباط ضعیف بین مدیر و کارمند
 • مشارکت محدود در تصمیم گیری یا کمبود کنترل در افراد
 • سطح پایین حمایت از کارمندان
 • قابل تغییر نبودن ساعت کاری
 • وظایف و اهداف سازمانی نامشخص
 • سازمان ها و تجارت ها وظیفه دارند که از کارمندان خود و سلامتشان چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ جسمی ، حفاظت و مراقبت کنند.

اشتراک گذاری افکار

برای داشتن سلامت روان در محیط کار ، محیط کار باید به گونه ای باشد که به حریم خصوصی افراد احترام گذاشته شود و در آن فضای بیان احساسات و به اشتراک گذاشتن افکار نیز فراهم باشد. نگه داشتن احساسات یا احساس افسردگی و اضطراب برای سلامتی مضر است و برای محیط کاری نیز آسیب زا است پس کارفرمایان باید فضاهایی را در اختیار کارمندان خود بگذارند تا افراد بتوانند مشکلات خود را با دیگر افراد در میان بگذارند و از آن ها کمک بگیرند.

اشتراک گذاری افکار در محیط کاری

توصیه هایی برای مدیران در جهت ارتقای بهداشت روانی کارمندان

 • اگر وقفه ای در کارهای مجموعه به وجود نمی آید ، به کارکنان خود اجازه و فرصت «نه گفتن» برای انجام اضافه کاری بدهید.
 • برای جلوگیری از کارهای اضافه و دوباره کاری اصلاح و بهبود فرایندهای کاری راهکاری مناسب است. درصورت لزوم کارهای اضافه را کم کنید و در این زمینه با کارکنان خود مشورت کنید.
 • کارکنان خود را برای انتخاب بین پیشرفت شغلی و رسیدگی به خانواده تحت فشار قرار ندهید.
 • راهکارها و شاخص های ارتقای شغلی را که در بخش های قبلی نم نمک به آنها اشاره شد ، طوری طراحی کنید که به زندگی خصوصی کارکنان صدمه ای وارد نکند.
 • ماموریت ها و شیفت های خارج از ساعت کاری قرار ندهید.
 • جو صمیمی ، همدلی و صداقت در محیط کار ایجاد کنید.
 • از اعمال روش های مبتنی بر زور و اجبار اجتناب کنید.
 • استعدادهای بالقوه کارکنان خود را بشناسید.
 • در حد توان در جهت رشد و شکوفایی استعداد کارکنان تلاش کنید.
 • از قضاوت های کورکورانه در مورد کار و رفتار کارکنان سازمان بپرهیزید.
 • دلایل واقعی کم کاری ، غیبت از کار ، بی حوصلگی و بی علاقگی به کار ، کم توجهی و بی دقتی کارکنان را شناسایی کنید.
 • آن دسته از معیارها و عوامل سازمانی که از لحاظ اخلاقی صحیح تلقی نمی شود را حذف کنید.
 • فرایندهای کاری را بهبود و اصلاح نمایید.
 • به محیط کارتان توجه کنید ، نور و روشنایی هم از عواملی است که در محیط کار می تواند تأثیرات منفی روی کارکنان داشته باشد.

ارتقای بهداشت روانی کارمندان

نکات پایانی برای کارکنان برای افزایش بهداشت روانی

در ساعات کاری کمی استراحت کنید و نفس عمیق بکشید ، از پشت میز بلند شده و قدری راه روید.

نه گفتن را بلد باشید و به درخواست های غیرمنطقی مانند اضافه کاری های زیاد نه بگویید.

کار را کمتر به خانه ببرید و زمان خاصی را به خانواده اختصاص دهید.

از ساعات کاری شناور استفاده کنید.

مدیریت زمان داشته باشید.

توقعات بیش از حد از خود نداشته باشید زیرا اینگونه وقتی توقعات شما برآورده نمی شود ، شما نا امید خواهید شد پس از خود انتظارات کمال گرایانه در انجام کارها نداشته باشید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن