ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، دانه و تخم گیاه خرفه مسکن سرفه های مقاوم و ضد سیاه سرفه، تصفیه کننده خون و ضد التهابات گوارشی، ضد عطش و مقوی قوای عمومی، کم کننده تمایلات جنسی و دفع کننده کرم کدو می باشد.

خواص و فواید تخم و دانه خرفه و نحوه مصرف آن + عوارض

تخم خرفه دانه های کوچک کروی ، سیاه رنگ و براق است که به نام بقله الملک هم معروف است این دانه ها از گیاه خرفه حاصل می گردد . خرفه گیاهی است علفی وآبدار که در اکثر نقاط پر آب دیده میشود ساقه های گوشتدار و گسترده بر سطح زمین همچنین برگهای ساده گوشتدار آن از علائم مشخصه گیاه است .خواص تخم خرفه(دانه خرفه) و نحوه مصرف آن + عوارضخواص تخم خرفه(دانه خرفه) و نحوه مصرف آن + عوارض

فواید دانه خرفه - common purslane seed

تخم خرفه بعنوان تصیفه کننده خون و رفع التهابات داخلی و رفع سرفه و ضد اسکوربوت و تسیکن دهنده تشنگی مصرف سنتی دارد .

خواص و فواید تخم و دانه خرفه و نحوه مصرف آن

خواص و فواید تخم و دانه خرفه

دانه و تخم گیاه خرفه ضد سیاه سرفه ، تصفیه کننده خون و ضد التهابات گوارشی ، ضد عطش و مقوی قوای عمومی ، کم کننده تمایلات جنسی و دفع کننده کرم کدو می باشد.

ترکیبات تخم خرفه

از نظر ترکیبات شیمیایی در برگ های گوشتی خرفه که ضخیم و کلفت است علاوه بر مقدار زیادی آب (حدود 90 درصد) مواد لعابی لزج pectin و کمی مواد چرب وجود دارد در گیاه تازه در حدود یک درصد و در گیاه خشک در حدود 70 درصد ko2 می باشد که اثر مدر بودن را به گیاه خشک می بخشد.

در خرفه تانن و املاح فسفات و مقدار قابل ملاحظه ای منیزیم ، آهن ، آلومینیوم ، منگنز ، کلسیم ، پتاسیم و سدیم یافت می شود.

در هریک صد گرم شاخه و برگ خرفه مواد زیر وجود دارد :

 • آب 92 گرم
 • پروتئین 1.7 گرم
 • چربی 0.4 گرم
 • هیدرات های کربن 2.5 گرم
 • کلسیم 103 میلی گرم
 • فسفر 39 میلی گرم
 • ویتامین آ : 2500 UI
 • تیامین 0.03 میلی گرم
 • رایبوفلاوین 0.1 میلی گرم
 • نیاسین 0.5 میلی گرم
 • ویتامین ث 25 میلی گرم

مضرات دانه خرفه

ضرر خاصی برای خرفه بیان نشده است.

طبیعت تخم خرفه

خرفه از نظر طبیعت خیلی سرد و تر است.

طرز استفاده تخم خرفه

خرفه از نظر طبیعت خیلی سرد و تر و دارای نیروی قابضه است و مدر (ادرار آور) است و معتقدند که برگ و ساقه آن مسکن صفرا است و آن را قمع می کند و حرارت خون و کبد و معده را تسکین می دهد و برای تسکین حدت تبهای گرم و صفراوی و تسکین عطش و کنترل ترشح ادرار در مورد بیماری دیابت و رفع سردرد های گرم مفید است و خونریزی از هر عضوی را قطع می کند و همچنین در مواردی که چرک از سینه آید قطع می کند.

طرز استفاده از تخم و دانه خرفه

طرز استفاده از تخم و دانه خرفه

برای خرد کردن سنگ مثانه و ازدیاد ترشح بول مفید است ، یعنی مدر است و برای سرفه و سوزش مجرای ادرار و مثانه و روده ها و بواسیر و همچنین تسکین حرارت رحم و سوزش و درد آن مفید است. تخم آن ضد کرم کدو است و عصاره ساقه و برگ آن برای بیماریهای کبد و بیماریهای کمی ویتامین c بسیار مفید است

اگر آن را پخته و با کمی پیاز و روغن سرخ کرده و بخورند برای قطع اسهال صفراوی و تقویت روده ها و تبهای گرم بسیار نافع است به خصوص در فصل های گرم سال و برای اشخاص گرم مزاج.اگر برگ و ساقه آن را مانند سالاد و با سرکه بخورند برای درد کلیه بسیار نافع است.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(28 رای)
62.8%

نظر دادن