ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی و درمان استفراغ کودکان دکتر خیراندیش و درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی تبریزیان و درمان استفراغ در طب اسلامی و درمان استفراغ کودکان دکتر خیراندیش نی نی سایت و درمان استفراغ کودکان در خانه و درمان استفراغ کودکان دکتر روازاده و درمان اسهال و استفراغ کودکان دکتر خیراندیش و درمان سریع استفراغ کودکان در نم نمک.

درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی

عمده ترین دلیل استفراغ در کودکان ، عفونت است. این استفراغ معمولاً در طول مدت 24 تا 48 ساعت در کودکان مبتلا به اسهال و استفراغ بهبود می یابد. دلایل نادر استفراغ در کودکان و نوجوانان بیماری آپاندیست ، محرک استفراغ ، زخم معده ، پانکراتیت ، التهاب روده و مصرف مواد سمی است.درمان استفراغ کودکان در طب اسلامیدرمان استفراغ کودکان در طب اسلامی

درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی

علت استفراغ در کودکان چیست؟

عفونت ویروسی یا باکتریایی

احتقان یا عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی می تواند باعث استفراغ در کودکان شود! خصوصاً اگر کودک شما به شدت سرفه می کند. همچنین خلط هایی که در دوره سرماخوردگی ایجاد می شود امکان دارد به طرف پشت حلق پایین برود و معده را تحریک کند. بسیاری از کودکان به طور غیرارادی برای خارج کردن خلط از بدن خود ، استفراغ می کنند.

عفونت معده یا دیگر بیماری های گوارشی نیز دیگر علت شایع استفراغ در کودکان است! در صورتی که یک ویروس یا باکتری ، مخاط داخلی معده یا روده را عفونی کند ، کودک علاوه بر استفراغ ، دچار اسهال ، بی اشتهایی ، دل درد و تب نیز می شود. استفراغ کودکان معمولاً بعد از 12 الی 24 ساعت برطرف می شود.

عفونت مجاری ادرار ، پنومونی(سینه پهلو) ، مننژیت ، گلودرد استرپتوکوکی و حتی عفونت گوش نیز می توانند باعث به وجود آمدن استفراغ شوند.

گریه کردن بیش از حد

گریه کردن طولانی مدت می تواند باعث اختناق گلو شده و ایجاد واکنش تهوع آور کند و نهایتاً منجر به استفراغ کودک شود. هر چند استفراغ کودک در حین گریه امکان دارد به نظر ناخوشایند بیاید اما این مورد هیچ آسیب فیزیکی به کودک نمی زند. اگر کودک بعد از استفراغ به نظر سالم می آید پس دیگر هیچ جای نگرانی نیست.

حالت تهوع ناشی از حرکت

بعضی از کودکان در هنگام حرکت دچار بیماری حرکت و حالت تهوع می شوند. در صورتی که شما در حین انجام کارهای روزانه زیاد با ماشین خود به این جا و آنجا می روید و کودک خود را همراه خود می برید ، این موضوع می تواند برای شما مشکل ساز شود. متخصصین معتقدند بیماری حرکت زمانی اتفاق می افتد که بین آنچه کودک می بیند و آنچه با بدن خود (مانند گوش میانی و برخی عصب ها) از حرکت حس می کند ، ارتباط برقرار نباشد.

مواد سمی

اگر کودک ماده ای سمی مانند دارو ، گیاه ، مواد مخدر یا مواد شیمیایی را قورت دهد ، امکان دارد استفراغ کند! همچنین امکان دارد کودک بر اثر خوردن یا نوشیدن آب و غذای آلوده دچار مسمومیت غذایی شود.

انسداد روده

شروع ناگهانی استفراغ های مکرر که تداوم داشته باشد می تواند نشانه بروز یک عارضه نادر گوارشی باشد که در آن روده ها دچار انسداد می شوند. برخی از بیماری هایی که باعث انسداد روده می شوند. از آنجایی که انسداد روده می تواند باعث سوءتغذیه ، بی آبی بدن و دیگر مشکلات سلامتی شود ، لازم است که تا به این مشکل رسیدگی شود و کودک تحت جراحی قرار بگیرد.

درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی

استفراغ در کودکان چقدر ادامه پیدا می کند؟

عفونت ویروسی دستگاه گوارش معمولاً با استفراغ آغاز می شود و گاهی وقتها باعث تب کودک می شود. استفراغ کردن کودک اغلب 1 یا 2 روز طول می کشد اما امکان دارد مدت زمان بیشتری نیز ادامه پیدا کند. کودک معمولاً همزمان با استفراغ و یا بعد از آن دچار اسهال می شود. استفراغ و اسهال بعد از آن معمولاً بیش از یک هفته ادامه پیدا نمی کند.

راه های درمان استفراغ در کودکان

محلول خوراکی آب رسانی (هیدراته کردن) بدن (او آر اس)

اگر به نظر می رسد که بدن کودک شما بی آب شده (دهان خشک ، فعالیت کمتر و ادرار کردن کمتر) لازم است که به او محلول هیدراته کردن بدن یا همان او آر اس را بدهید. این محلول ، آب و نمک و قند مورد نیاز بدن کودک شما را تامین می کند. شما می توانید این محلول را از اکثر داروخانه ها تهیه کنید. توصیه می شود که از محلول های خانگی استفاده نکنید چرا که اضافه کردن نمک بیش از اندازه و یا کم ایجاد مشکلات جدی می کند. می توانید برای دادن محلول به کودک خود از یک قاشق چای خوری ، سرنگ یا قطره دارو استفاده کنید. همچنین می توانید از فنجان یا بطری کودک استفاده کنید.

برای شروع ، هر دو یا سه دقیقه مقدار کمی از محلول را به کودک بدهید (5 میلی لیتر یا یک قاشق چای خوری). اگر کودک شما محلول را می خورد و مشکلی ایجاد نمی کند ، به تدریج مقدار محلولی که به کودک می دهید را افزایش دهید. با افزایش مقدار محلول ، در نهایت باید هر 5 دقیقه 30 میلی لیتر از محلول را به کودک بدهید.

در هر نوبت ، بیش از این مقدار را به کودک خود ندهید و سعی کنید کودک خود را تشویق کنید که محلول را به تدریج بنوشد چرا که نوشیدن یک باره این محلول باعث استفراغ می شود.اگر کودک شما همچنان استفراغ می کند ، معنی این موضوع این نیست که محلول او آر اس به خوبی عمل نمی کند و شما باید به دادن محلول به کودک خود همچنان ادامه دهید و مطمئن باشید که نمک ، شکر و مایعاتی که به او می دهید جذب بدنش می شوند.

جایگزین های محلول خوراکی او آر اس

ممکن است برخی از کودکان طعم شور محلول او آر اس را دوست نداشته باشند. اگر کودک شما از خوردن محلول او آر اس اجتناب می کند می توانید سعی کنید که محلول را سردتر کنید و به کودک خود بدهید. همچنین می توانید محلول او آر اس یخ زده به صورت یخمکی برای کودک خود تهیه کنید. همچنین می توانید مارک محلول را عوض کنید یا از محلول او آر اس با طعم های مختلف استفاده کنید.

فرایند پرستاری برای استفراغ در کودکان

-توجه کنید که کودک به اندازه کافی مایعات مصرف کند ، خصوصاً اگر همزمان دچار اسهال نیز هست. مصرف مایعات فراوان برای جلوگیری از کم آب شدن بدن و جایگزین کردن آب ازدست رفته از بدن بسیار اهمیت دارد. همچنین لازم است انرژی از دست رفته از کودک به خاطر استفراغ کردن ، به او برگردانده شود.

-طی 24 ساعت اول ، از دادن غذاهای سفت به کودک خود خودداری کنید. به جای آن می توانید به صورت منظم و مدارم (هر 5 دقیقه) با قاشق یا شیشه کودک ، به او مقدار کمی مایعات بدهید. همچنین می توانید به کودک خود یخ یا دستمال تمیز و خیس بدهید که آن را بمکد.

-کودکانی که شیر می خورند همچنان باید شیردهی شوند اما توجه داشته باشید که در زمان بیماری باید بیشتر از زمان عادی به کودک خود شیر بدهید (هر یک یا دو ساعت) اما در هر نوبت مقدار کمی شیر به کودک خود بدهید (5 یا 10 دقیقه شیردهی).

-کودکانی که سن بالاتری دارند می توانند علاوه بر محلول او آر اس ، مایعات دیگر نیز مصرف کنند. کودکانی که اسهال دارند نباید آبمیوه مصرف کنند چرا که آبمیوه ها شکر زیادی دارند که باعث بدتر شدن اسهال کودک می شود.

-اگر کودک شما بتواند در طول 8 ساعت ، بدون استفراغ کردن ، مایعات مورد نظر را بنوشد به تدریج می توانید به او غذاهای سفت بدهید. کودکانی با سن بالاتر (بیشتر از یک سال) می توانند کلوچه ، نان تست ، حبوبات ، سوپ ، پوره سیب زمینی و یا نان مصرف کند.

درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی

تغذیه در استفراغ در کودکان

کودک حتی در زمان ابتلا به بیماری گوارشی نیز باید رژیم غذایی معمول خود را داشته باشد! بسیار اهمیت دارد که برای کمک به بهبودی کودک ، به اندازه کافی به بدن او انرژی ، مواد معدنی و ویتامین برسد. به کودک خود از غذاهایی بدهید که با آن آشناست و به خوردن آن تمایل دارد ، مگر آنکه استفراغ کودک شما زیاد و مکرر باشد. بسیاری از کودکان در زمانی که حالت تهوع و استفراغ دارند ، ترجیح می دهند که غذاهای ساده بخورند. بسیار مهم است که در این زمان شما انعطاف پذیری لازم را داشته باشید و به کودک خود غذایی بدهید که مایل به خوردن آن باشد.

می توانید غذاهایی زیر را به بچه ها بدهید :

 • کلوچه
 • حبوبات
 • سرلاک
 • نان
 • برنج
 • سوپ
 • میوه
 • سبزیجات
 • گوشت

در صورتی که کودک شما اسهال دارد ، از دادن غذاهای خیلی شیرین به او خودداری کنید. زنجبیل ، نعنا ، دارچین و … موادی هستند که می توان در صورت لزوم از آن ها به عنوان درمانی خانگی برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ استفاده کرد.

درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ در کودکان به کمک طب سنتی

گیاهان زیر در طب سنتی برای درمان پیشگیری حالت تهوع و استفراغ در کودکان استفاده می شود.

 • ریشه زنجبیل
 • برگ نعنا
 • دارچین
 • آب برنج
 • میخک
 • شیر
 • زیره سبز
 • تخم بادیانرومی یا رازیانه رومی

درمان استفراغ کودکان در طب اسلامی

در ادامه به تفضیل در مورد هر کدام بحث می شود.

1- ریشه زنجبیل

از دیرباز در فرهنگ آسیایی از ریشه گیاه زنجبیل (زنجفیل) به عنوان ماده ای خوش طعم و شفابخش برای درمان مشکلات گوارشی استفاده میشده است. برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ می توانید یک تکه ریشه زنجبیل را در دهان گذاشته و بجوید. اگر نمی توانید تندی زنجبیل را تحمل کنید ، همراه با آن یک قاشق عسل نیز میل کنید. زنجبیل هزاران سال است که به منظور کاهش درد و مشکلات معده استفاده میشود. محققان بر این باورند که زنجبیل در معده و روده و همچنین مغز و سیستم عصبی برای کنترل حالت تهوع بسیار مفید هستند . در حالیکه اثبات نشده است که این ماده ، تهوع و استفراغ در کودکان را متوقف مینماید ، این ماده برای کودکان بیش از 2 سال امن است. از پزشک متخصص اطفال خود سوال نمایید که چگونه آن را امتحان کنید.

2- برگ نعنا

برای از بین بردن حالت تهوع و استفراغ ، یک فنجان چای نعنا بنوشید! درست کردن چای نعنا بسیار ساده است فقط کافی است مقداری برگ نعنای خشک را داخل آب جوش قرار دهید و بعد از یک ساعت آن را بنوشید. همچنین می توانید برگ سبز نعنا را بجوید.

3- دارچین

دارچین یکی از موثرترین و بهترین درمان های خانگی برای ازبین بردن حالت تهوع و استفراغ است. به همین دلیل است که به زنان باردار در سه ماه اول بارداری توصیه می شود برای جلوگیری از حالت تهوع صبح گاهی ، حتما از دارچین استفاده کنند. (برای استفاده از دارچین و دیگر داروهای گیاهی حتما با پزشک خود مشورت نمائید.) یک تکه چوب دارچین را در یک فنجان آب جوش بیاندازید و بعد از ده دقیقه آن را در آورید و چای دارچین خود را به همراه یک قاشق غذاخوری عسل نوش جان کنید. برای نتیجه گرفتن از این مورد ، بهتر است سه بار در روز از این چای استفاده کنید.

4- آب برنج

اگر مبتلا به ورم معده یا هر نوع مشکل گوارشی عفونی هستید ، آب برنج حاوی نشاسته تنها چیزی است که برای جلوگیری از حالت تهوع به آن نیاز دارید. یک پیمانه برنج را در یک و نیم پیمانه آب بجوشانید. وقتی برنج پخته شد ، آن را آبکش کنید و آب برنج را نگه دارید. آب برنج را جرعه جرعه بنوشید تا تاثیر معجره آسای آن را بلافاصله مشاهده نمایید.

5- میخک

گل میخک به عنوان ماده ای ضدعفونی کننده و بسیار موثر بر سیستم گوارشی شناخته می شود! برای برطرف کردن حالت تهوع می توانید چند عدد میخک را بجوید و اگر از طعم تند آن خوش تان نمی آید می توانید همراه با آن یک قاشق عسل طبیعی مصرف کنید. اگر بعد از جویدن میخک ها آن ها را قورت دهید مشکلی پیش نمی آید.

6- شیر

شیر برای از بین بردن حالت تهوع و همچنین آرام کردن معده بسیار موثر است! با این حال بهتر است همراه آن یک تکه نان تست هم خورده شود. می توانید نان تست را در یک ظرف شیر گرم انداخته و آرام آرام نان و شیر را بخورید.

7- زیره سبز

مقداری زیره سبز را آسیاب کنید! به اندازه یک قاشق غذاخوی از آن برداشته و با یک لیوان آب مخلوط کنید. خوب هم بزنید و بعد مصرف کنید. تاثیر این محلول بسیار سریع و معجزه آسا خواهد بود.

8- تخم بادیان رومی یا رازیانه رومی

بادیان رومی خواص بسیار زیادی دارد و جلوگیری از حالت تهوع تنها یک مورد از صدها فایده این گیاه خوش بو است. برای برطرف کردن حالت تهوع کمی تخم بادیان رومی یا رازیانه را بجوید و یا مقداری از آن را در یک فنجان آب جوش ریخته و بعد از اینکه به مدت 10 دقیقه دم کشید چای رازیانه خود را نوش جان کنید. موارد ذکر شده فهرستی ساده و قابل دسترس از موادی بود که می توان برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بود قبل از مصرف برای کودکان حتما با پزشک مشورت کنید. فراموش نکنید که حیاتی ترین نکته نوشیدن آب به مقدار زیاد است.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن