بوی بد دهان یکی از بدترین کابوس های هر انسان است . زندگی در اجتماع مارا مجبور به حرف زدن با دیگران می کند و در صورتی که شما یک تنفس بدبو داشته باشید خیلی زود توسط اطرافیانتان طرد می شوید.

علل ، علائم و روشهای درمان خانگی و گیاهی بوی بد دهان

یکی از بدترین کابوس های هر انسان است . زندگی در اجتماع مارا مجبور به حرف زدن با دیگران می کند و در صورتی که شما یک تنفس بدبو داشته باشید خیلی زود توسط اطرافیانتان طرد می شوید. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله سعی میکنیم تمام جوانب این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.درمان خانگی بوی بد دهان در طب سنتی + علل و علائمدرمان خانگی بوی بد دهان در طب سنتی + علل و علائم

از کجا بفهمم که تنفسم بد بوست؟

علائم زیادی وجود دارند که می توانند نشان دهند تنفس شما بد بو است. آیا متوجه شده اید که وقتی شروع به حرف زدن می کنید ، افراد از شما فاصله می گیرند؟ آیا هنگامی که آنها را می بوسید صورتشان را برمی گردانند؟ اگر فکر می کنید ممکن است تنفس تان بدبو باشد ، تست ساده ای وجود دارد که می توانید انجام دهید. کافیست داخل مچ دست تان را لیس بزنید و بو بکشید؛ اگر بد بو است ، می توانید تا حدود زیادی مطمئن باشید که نفس تان هم بد بو است. یا از یک دوست خیلی صمیمی بپرسید که کاملا با شما روراست باشد و حقیقت را بگوید.

دلیل بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان ، یک مشکل بسیار رایج است و دلایل متفاوتی دارد. بوی بد مکرر و ماندگار ، معمولا به دلیل گازهایی است که توسط باکتری های لایه بیرونی دندان ها ، لثه ها و زبان آزاد می شود. همچنین ذرات غذا که میان دندان ها و روی زبان مانده اند ، پوسیده شده و می توانند گاهی موجب بوی ناخوشایند شوند. غذاهای تند و بودار مانند سیر ، قهوه و پیاز هم می توانند مزید بر علت شوند. بنابراین باید حتما دندان های تان را به درستی و مرتبا مسواک بزنید. این کار به خوش بو شدن نفس تان کمک می کند.

بوی بد دهان از چیست

علت و علائم و راه های درمان طبیعی بوی بد دهان

باکتری روی دندان ها و لثه ها که “پلاک” نام دارد ، موجب بیماری های لثه و پوسیدگی دندان هم می شود. یکی از علائم هشداردهنده بیماری لثه این است که تنفس تان همیشه بدبو باشد یا مزه بد و ناخوشایندی در دهان داشته باشید. دندانپزشک تان می تواند زمان چکاپ های منظم ، این مشکل را تشخیص داده و درمانش کند. هرچه زودتر این مسئله تشخیص داده شود ، درمانش هم موثرتر خواهد بود.

علل بوی بد دهان

 • فساد دندانی
 • زخم های دهانی
 • عفونت های دهانی
 • تمیز کردن دندان ها به شیوه غلط
 • استرس ، اضطراب ، افسردگی
 • روزه داری
 • الکل
 • سیگار کشیدن
 • چرخه قاعدگی (در وسط چرخه)
 • گاهی داروها باعث خشکی دهان و بوی بد می شوند
 • عفونت بینی و گلو
 • سوء هاضمه باعث ایجاد خلط
 • خوردن غذا با بوی قوی مانند سیر و پیاز

سایر دلایل تنفس بدبو

برخی از مشکلات پزشکی هم می توانند باعث بدبو شدن تنفس شوند. ” خشکی دهان ” یا گزروستومیا ، بیماری است که در آن ، دهان شما بزاق کمتری ترشح می کند و موجب رشد باکتری در دهان شده و در نهایت تنفس را بدبو می کند. خشکی دهان ، ممکن است به خاطر بعضی از داروها ، مشکلات غده بزاقی و یا تنفس مدام با دهان به جای بینی باشد. افراد سالمند ، بزاق کمتری تولید می کنند که منجر به مشکلات بیشتری می شود.

اگر شما از خشکی دهان رنج می برید ، دندانپزشک تان می تواند تولید کننده بزاق مصنوعی را برای تان تجویز کند ، یا درمان های دیگری را پیشنهاد دهد.

سایر بیماری ها می توانند موجب بد بو شدن تنفس شوند؟

بیماری های دیگری که موجب تنفس بدبو می شوند شامل عفونت های گلو ، بینی یا ریه ها؛ سینوزیت؛ برونشیت؛ یا بیماری های کبد و کلیه می شود. اگر دندانپزشک شما تشخیص داد که دهان شما سالم است ، باید به پزشک خانواده تان یا یک متخصص مراجعه نمایید تا دلیل این مشکل را پیدا کند.

سیگار کشیدن می تواند تنفس را بدبو کند؟

بله؛ تنباکو به نوبه خود نفس را بدبو می کند. تنها جوابی که در این مورد وجود دارد ، ترک سیگار است. سیگار نه تنها تنفس تان را بدبو می کند بلکه موجب آسیب چشایی و از دست دادن آن می شود و لثه ها را آزرده می کند. افراد سیگاری بیشتر در معرض بیماری های لثه هستند و ریسک ابتلا به سرطان دهان ، ریه ، و بیماری های قلبی هم در آنها بالاتر است. از دندانپزشک ، داروساز یا مراقب بهداشت بخواهید که در ترک سیگار به شما کمک کند. اگر سیگار کشیدن را متوقف کردید اما همچنان تنفس تان بدبو بود ، باید به دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک چه کمکی به من می کند؟

اگر تنفس شما بدبو است ، نیاز دارید که یک برنامه منظم برای تمیز و خوشبو نگه داشتن دهان داشته باشید. چکاپ های مکرر توسط دندانپزشک به او اجازه می دهد تا جاهایی را که پلاک میان دندان های تان تشکیل شده بررسی کرده و تمام این نواحی را که دسترسی به آنها دشوار است ، تمیز کند. دندانپزشک می تواند بهترین شیوه تمیز کردن دندان و لثه و همچنین نواحی را که از تمیز کردن آن غافلید ( مانند زبان) ، به شما نشان دهد.

رعایت نکردن بهداشت دهان از علل بوی بد دهان

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ها از علل بوی بد دهان

علائم بوی بد دهان در کودکان و بزرگسالان

 • لثه های سفت و سخت که به راحتی خونریزی می کنند.
 • پلاک روی دندان
 • گره های لنفاوی متورم ،
 • گلو درد و بینی
 • دهان خشک
 • زبان خشک و سفید

می توانم از تنفس بدبو جلوگیری کنم؟

برای آن که تنفس تان خوشبو باشد باید هیچ گونه بیماری لثه نداشته باشید و دهان تان را تمیز نگه دارید. اگر نفس تان بدبو است ، یک یادداشت از تمام غذاهایی که می خورید و داروهایی که مصرف می کنید تهیه کرده و آن را به دندانپزشک تان نشان دهید تا بتواند راه های حل این مشکل را به شما ارائه دهد.

دندان ها و لثه ها را شب ها قبل از خواب مسواک بزنید و حداقل یکبار دیگر هم در طول روز با خمیردندان فلورایددار این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که زبان تان را هم مسواک بزنید یا از برس زبان استفاده کنید. مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را هم محدود کنید.

دهان شویه کمکی می کند؟

نباید از دهان شویه صرفا برای پنهان کردن بوی بد دهان استفاده کنید. بنابراین اگر دیدید تمام مدت از دهان شویه استفاده می کنید ، با دندانپزشک تان مشورت کنید. دهان شویه های زیادی وجود دارند که با فرمولاسیون خاصی برای جلوگیری از تنفس بدبو و بیماری لثه ساخته شده اند. بعضی از دهان شویه ها که حاوی کلرهیکسیدین هستند و برای بیماری لثه تجویز می شوند ، اگر طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند ، موجب لکه دار شدن دندان می شوند. باید بروشور را به دقت بخوانید و یا درمورد نحوه استفاده از آن پرس و جو کنید.

اگر دندان مصنوعی دارم ، چطور می توانم از تنفس بدبو پیشگیری کنم؟

تمیز کردن دندان مصنوعی درست به اندازه تمیز کردن دندان طبیعی مهم است. ذرات غذا ممکن است در لبه ها و چفت ها گیر کرده و اگر کاملا تمیزشان نکنید ، پوسیده شوند. باید مسواک جداگانه ای برای تمیز کردن دندان مصنوعی داشته باشید. قانون کلی این است : مسواک بزنید ، بخیسانید و دوباره مسواک بزنید. دندان مصنوعی را روی یک کاسه آب تمیز کنید تا از دست تان به زمین نیفتد. پیش از خیساندن ، با مسواک بشویید تا به درآمدن ذرات غذا کمک کنید. برای مدت کوتاهی دندان مصنوعی را در یک تمیز کننده خاص بخیسانید و سپس دوباره آن را مسواک بزنید. درست مانند دندان طبیعی به آن مسواک بزنید و مطمئن شوید تمام سطوح آن را تمیز کرده اید؛ از جمله سطحی که روی لثه های تان فیکس می شود. اگر لک یا پوسته روی آن دیدید ، به دندانپزشک مراجعه کنید. بیشتر دندانپزشک ها ، مسواک با سر کوچک یا متوسط را پیشنهاد می کنند یا در صورت امکان برای شما ، مسواک مخصوص دندان مصنوعی.

چگونه کسی را که تنفسش بدبو است ، از این موضوع باخبر کنیم؟

احتمالا همه ما کسی را می شناسیم که تنفسش بدبو است ، اما تعداد بسیار کمی از افراد شجاعت مطرح کردن آن را دارند. مسلما گفتن این موضوع به کسی که نفسش بوی بدی دارد ، کار حساسی است که به مهارت نیاز دارد. همیشه این احتمال وجود دارد که رنجیده و خشمگین و یا خجالت زده شوند و دیگر هرگز باشما حرف نزنند! با این وجود همیشه یادتان باشد که تنفس بدبو می تواند نشانه هربیماری یا مشکلی باشد. اگر کسی که تنفسش بدبو است ، از این موضوع باخبر شود ، می تواند به دنبال دلیل آن برود. می توانید با یکی از اعضای خانواده اش در این مورد صحبت کنید چون دلیل این مشکل می تواند یک بیماری باشد که در حال حاضر روند درمان آن را طی می کند.

درمان های خانگی موثر برای بوی بد دهان در کودکان و بزرگسالان

هنگامی که یک فرد نفس بد بویی را از دهان خارج میکند ، این حالت نفس Halitosis نامیده می شود (به لحاظ پزشکی) ، فردی که در کنار شما ایستاده یا به طور مستقیم با شما صحبت می کند ، می تواند دچار این مشکل باشد مناطق اصلی که بوی بد دهان را ایجاد میکنند(زبان و لثه) ، معده ، لوزه ها ، بینی و مری است ؛ همچنین ، به عنوان نشانه ای از وضعیت سلامت ضعیف در نظر گرفته شده است هنگامی که شما مواد غذایی با بوی قوی ، مانند : سیر و پیاز مصرف می کنید ، بو در دهان شما حفظ می شود و حتی بعد از مسواک زدن ازبین نمیرود ؛ بو ، تنها زمانی که مواد غذایی از بدن خارج شوند از بین میرود ، برای رفع این مشکل در کودکان و بزرگسالان توصیه هایی در بخش سلامت نم نمک داریم.

زبان خشک و سفید از علائم بوی بد دهان

خشک و سفید بودن زبان از نشانه های بوی بد دهان

درمان های خانگی برای درمان نفس بدبو و رفع بوی بد دهان

1. چای سبز یا چای سیاه

چای سبز ، یک آنتی اکسیدان قوی است که برای از بین بردن توکسین های بدن مفید است. نوشیدن چای سبز در صبح ، می تواند به شما در از بین بردن نفس بد کمک کند و باعث می شود که تمام روز احساس طراوت و انرژی کنید چای سبز و چای سیاه ، دارای پلی فنولهایی هستند که در مقابل باکتری هایی که بو را در دهان ایجاد می کنند ، مبارزه می کنند.

2. آب

آب ، ماده ای طبیعی است که دهان شما را مرطوب نگه میدارد ، بوی بد را از بین میبرد. قبل از خواب یا صبح آب بنوشید.

3. سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان قابل اعتماد برای بسیاری از بیماری ها و اختلالات و نفس بد است و هیچ عذری برای این واقعیت نیست.

سرکه سیب را در یک لیوان آب بریزید ، و حدود 10 ثانیه دهان را شستشو دهید.

دهان را پاکسازی کرده و بوی بد را از بین میبرد.

سرکه سیب برای بوی بد دهان

سرکه سیب به رفع بوی بد دهان کمک می کند

4. جوش شیرین

این یکی از بهترین داروهای خانگی برای بوی بد دهان است. جوش شیرین ، همچنین به عنوان بی کربنات شناخته شده است ، یک راه حل عالی برای از بین بردن و جلوگیری از نفس بد است.

کمک می کند تا سطوح اسیدی که موجب نفس بد می شود را متعادل کند علاوه بر این ، با باکتری های دهانی که باعث بوی بد دهان می شوند ، مبارزه می کند.

روش 1 :

یک و نیم قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و دهان را شستشو دهید.

روش 2

مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین نیز باعث کاهش اسیدیته در دهان و جلوگیری از ایجاد باکتری در زبان شما می شود.

5. روغن درخت چای

روغن درخت چای ، یک عامل قوی آنتی اکسیدان و ضد باکتری است در برابر انواع باکتری ها کار می کند و آنها را می کشد.آنچه شما باید انجام دهید عبارتند از :

1-2 قطره از روغن را به آب گرم اضافه کنید.

برای 3-5 دقیقه شستشو دهید.

همچنین می توانید چند قطره از روغن درخت چای را به خمیر دندان خود اضافه کنید.

هر روز آنرا تکرار کنید تا بوی بد از بین برود.

روغن درخت چای برای بوی بد دهان

روغن درخت چای ضدباکتری و موثر در درمان بوی بد دهان

6. جعفری

کلروفیل در جعفری می تواند بوی بد را از بین ببرد روش استفاده :

روش 1 : جویدن

ساده ترین راه این است که یک جعفری تازه را بخورید یا جعفری تازه را به سرکه آغشته کنید ، سپس آن را بجوید تا از بوی بد اجتناب کنید.

روش 2 : آب جعفری

راه دیگر استفاده از آب جعفری برای درمان بوی بد است.

این روش نه تنها در درمان بوی بد دهان عمل می کند ، بلکه هضم را بهبود می بخشد.

7. آووکادو

مصرف آووکادو ، باکتری های موجود در معده شما را کاهش می دهد و در نتیجه تصحیح عمل هضم را بهبود میبخشد و مانع بوی بد دهان میشود.

آووکادو برای درمان بوی بد دهان

رفع بوی بد دهان با آووکادو

8. گواوا

گواوا ، یکی از میوه هایی است که با تعداد زیادی مواد مغذی مثل منگنز ، کلسیم و اگزالات همراه است.علاوه بر این ، غنی از اسید مالیک و اسید اسکالیک است که بسیار قوی در برابر هالیتوز است ؛ همچنین ، برای ارتقاء سلامت دندانها و لثه مفید است.

9. آبمیوه ها

افرادی که از مشکل هالیتوز رنج می برند ، باید مقدار زیادی آب میوه بنوشند ، زیرا آنها در مبارزه و درمان مشکل هالیتوز بسیار مفید هستند.

10. دانه هل

عطر و طعم معطر دانه هل به عنوان یک خوشبو کننده برای دهان و درمان نفس بد و علائم آن استفاده میشود در خانه ، به راحتی قابل دسترس است و یکی از راه های موثر برای خلاص شدن از این مشکل است.

11. جویدن آدامس

آدامس جویدن ، باعث می شود که بزاق دهان شما جریان داشته و مانع از خشک شدن دهان شما شود و در نتیجه برای مبارزه با مشکل بوی بد دهان موثر است.

جویدن آدامس برای رفع بوی بد دهان

جویدن آدامس موثر در درمان بوی بد دهان

12. دانه زنجبیل

یک فنجان چای تهیه شده از دانه های زنجبیل به رفع مشکل بوی بد دهان کمک می کند.

13. دانه ی آفتابگردان

بعد از خوردن غذا ، چند دانه آفتابگردان بجویید ، سپس یک لیوان آب بنوشید ، به طور طبیعی ، بوی بد دهان را از بین میبرد.

14. میخک

یکی دیگر از گزینه های لیست درمان های خانگی بوی بد دهان است. میخک می تواند تنفس شما را تازه کند .میخک ها ضد باکتری هستند ، بنابراین به خوبی برای حذف یا جلوگیری از نفس بد عمل می کنند.

روش 1 : جویدن

ساده ترین چیز این است که فقط چند قطعه میخک را بخوریم.

برای به دست آوردن بهترین اثر ، سعی کنید به خوبی آن را بجویید.

این روش ، پس از یک دقیقه یک نفس راحت را به شما خواهد داد.

روش 2 : چای گل میخک

چای گل میخک نیز ، یک درمان خوب برای نفس بد است روش انجام این کار ساده است :

آب را بجوشانید.

وقتی آب جوشانده شد ، یک قاشق غذا خوری میخک را به آن اضافه کنید.

5 تا 10 دقیقه به همین منوال باقی بگذارید.

اجاق گاز را خاموش ، سپس اجازه دهید چای سرد شود و آن را بنوشید.

اگر چای را دوست ندارید ، می توانید از این چای برای شستشو استفاده کنید.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه ، این درمان را دو بار در روز انجام دهید.

میخک برای درمان بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان با میخک با دو روش آسان

15. دارچین

دارچین و عسل ، دارای خواص ضد باکتریایی بسیار خوبی در دهان ما هستند.

روش استفاده

آب 2 لیمو تازه در یک ظرف بریزید.

اضافه کردن 1/2 قاشق چای خوری پودر دارچین و 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل و بعد اضافه کردن آب داغ .

این مخلوط را به آرامی روی دندان ها بگذارید به مدت 5 تا 7 دقیقه

دهان خود را با آب شستشو دهید.

شما می توانید بقیه این مخلوط را برای استفاده بعدی نگه دارید.

این را هر روز تکرار کنید تا نتیجه را ببینید.

16. جوش شیرین و آب لیمو

جوش شیرین ، یک کانی طبیعی است. و pH دهان را متعادل میکند. همچنین باعث کاهش اسیدیته ، و جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان می شود.آب لیمو ، خواص ضد باکتری بالایی داردترکیبی از جوش شیرین و آب لیمو ، یک ترکیب قدرتمند برای از بین بردن بوی بد دهان است.راه کار بسیار ساده است :

مقدار کمی جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آب لیمو مخلوط کنید.

این مخلوط را روی دندان ها قرار دهید.

1 دقیقه صبر کنید و دهان خود را با آب بشویید.

تکرار یک بار در هفته.

جوش شیرین و آب لیمو برای بوی بد دهان

ترکیب جوش شیرین و آب لیمو موثر در درمان بوی بد دهان

17. عصاره دانه گریپ فروت

موجب از بین رفتن هر گونه باکتری میشود که ممکن است در دهان رشد کند دندان های خود را تمیز کنید.مقدار کافی گریپ فروت را به مسواک بزنید و به آرامی مسواک کنید.توجه داشته باشید که شما باید این عمل را به آرامی انجام دهید ، تا از مینای دندان ها محافظت شود. دهان خود را با آب بشویید و روزانه انجام دهید.

18. نمک اپسوم یا سولفات

این درمان یکی از داروهای خانگی شناخته شده برای نفس بد است. نمک های Epsom دارای خواص ضد باکتری طبیعی هستند سموم را از بین می برد و در برابر نفس بد مقاومت می کند روش استفاده :

1 قاشق چای خوری نمک اپسیم را در یک لیوان آب گرم بریزید.

دهان را با این محلول شستشو دهید.

این کار را در ابتدای روز انجام دهید.

نمک اپسوم برای درمان بوی بد دهان

رفع بوی بد نفس با نمک اپسوم

19. روغن نارگیل

روغن نارگیل ، یک عنصر بسیار محبوب برای بهداشت دهان است ، دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی بالایی است به همین دلیل دهان را تمیز نگه می دارد.

با روغن نارگیل به مدت 5 تا 10 دقیقه دهان را شستشو دهید.

از آب گرم برای شستن دهان خود استفاده کنید.

شما می توانید این درمان را به طور منظم ، تا زمانی که بوی بد از بین برود استفاده کنید.

20. سرکه سیب و جعفری

جعفری ، حاوی مقدار زیادی کلروفیل است ؛ کلروفیل ، دارای خواص ضد باکتری است علاوه بر این ، دهان را تحریک به تولید بزاق بیشتر میکند ، تا خشک نماند.

یک جعفری کوچک را در یک لیوان سرکه سیب قرار دهید.

آن را بیرون بیاورید و بجویید.

پس از جویدن 2-3 دقیقه ، آن را ببلعید.

اگر طعم آن را دوست نداشتید ، می توانید آن را بیرون بی اندازید.

جعفری برای بوی بد دهان

جعفری حاوی کلروفیل و مفید برای درمان بوی بد دهان

21. سرکه سیب ، شکر و آب

همه کاری که باید انجام دهید :

مخلوط 2 تا 3 قاشق چای خوری سرکه سیب و 3 تا 4 قاشق چای خوری شکر با یک فنجان آب.

خوب هم بزنید تا شکر حل شود ،

این لیوان از آن را بنوشید .

شما باید این درمان را به طور منظم برای کاهش یا جلوگیری از نفس بد انجام دهید.

احتیاط :

 • استفاده از سرکه سیب یا آب لیمو به طور مرتب ، می تواند مینای دندان را خراب کند.
 • بنابراین فقط از دستورالعمل های فوق استفاده کنید تا بهترین اثر را داشته باشید.
 • همیشه به یاد داشته باشید که ، بعد از استفاده از سرکه سیب ، دهان خود را بشویید تا از عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری کنید.
 • سرکه سیب را از جاهای مورد اعتماد خریداری کنید ، برای جلوگیری از کالاهای تقلبی.
 • اگر بعد از اعمال این داروها بوی بد دهان کاهش پیدا نکرد ، به پزشک خود مراجعه کنید.
 • احتمالا بیماری دیگری دارید.
 • همیشه مراقب بهداشت دهان و دندان باشید.

راه های درمان بوی بد دهان

از غذاهایی که نفس را بدبو می کند دوری کنید

اجتناب از غذاهایی که نفس و بوی دهان را بد بو میکند

 • پیاز و سیر مجرمین بزرگ هستند.
 • مسواک زدن پس از خوردن آنها هیچ کمکی نمی کند.
 • مواد تشکیل دهنده بوی بد آنها وارد جریان خون میشوند و وارد ریه ها میشوند و در نهایت ، بوی بد را ایجاد میکنند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی