طرز تهیه سرم نمکی در منزل و طرز تهیه سرم قندی نمکی در منزل و طرز تهیه سرم نمکی برای شستشوی بینی و طرز تهیه سرم خوراکی برای اسهال و طرز تهیه سرم خانگی برای فشار پایین و طرز تهیه سرم خوراکی برای کرونا و طرز تهیه سرم خوراکی برای استفراغ و طرز تهیه سرم فیزیولوژی در آزمایشگاه و طرز تهیه سرم قندی 20 درصد در نم نمک.

طرز تهیه انواع سرم نمکی در منزل

یک سرم نمکی می تواند تاثیر بسیار شگرفی در شرایط مختلف مانند گلودرد ، سوراخ کردن گوش و یا حساسیت های پوستی ایجاد نماید. بهترین بخش ماجرا این است که این محلول را می توان در کمتر از یک دقیقه با دو ماده موجود در آشپزخانه ساخت. در ادامه این مقاله می خوانید که چطور می توان نسبت های درست مواد در محلول نمکی را رعایت کرد که این سرم ، طبیعی و موثر باشد.طرز تهیه سرم نمکی در منزل مرحله به مرحلهطرز تهیه سرم نمکی در منزل مرحله به مرحله

ساخت سرم نمکی با مایکرویو

1 - ابتدا نمک معدنی معمولی و یا نمک دریایی را خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که نمک فانتزی ، رنگی ، معطر و یا دارای افزودنی نباشد. نمک می بایست تا جایی که ممکن است خالص باشد. همچنین نمک باید فاقد ید و عاری از هرگونه مواد نگهدارنده باشد. اگر ماده ای غیر از نمک نیز وجود داشته باشد ، می تواند پوست و دیواره بینی شما را در حین استفاده تحریک کند.

چگونه یک سرم نمکی درست کنیم

2 - نصف قاشق چای خوری (5/2 گرم) نمک را در داخل یک فنجان بریزید. شما در واقع می خواهید محلولی ایجاد کنید که مانند اشک چشم دارای 9/0 درصد نمک است. نصف قاشق چای خوری برای یک نمک معدنی با کیفیت خوب ، حدود 5/2 گرم می باشد. اما مسلما برای نمک های دریایی دانه درشت حجم نمک به میزان 5/2 گرم بیشتر از نصف قاشق چای خوری خواهد بود. برای کودکان بهتر است ، مقدار نمک اندکی کمتر باشد و برای بزرگسالان اندکی بیشتر ، اما فقط اندکی!

  • در برخی دستور العمل ها ذکر شده است که می توان نصف قاشق چای خوری جوش شیرین به محلول اضافه کرد. البته محلول طبیعی نیازی به این ماده ندارد.
  • مقدار نمک ذکر شده برای 8 اونس معادل 5/236 سی سی آب است. در صورت استفاده از آب بیشتر باید به تناسب نمک را اضافه نمود.

چگونه یک سرم نمکی درست کنیم

3 - یک لیوان آب داغ را به نمک اضافه کرد و خوب تکان دهید.محلول را به مدت یک دقیقه یا بیشتر در داخل مایکروویو و یا بالای کتری قرار دهید تا داغ شود (نباید به مرحله جوشیدن برسد). به منظور اطمینان از حل شدن نمک در آب ، محلول باید بیش از یک دقیقه در مایکروویو باقی بماند. استفاده از ظروف پیرکس می تواند فرایند را سریع تر کند ، اما ممکن است در ظرف به دلیل ایجاد بخار جابجا شود. می بایست با یک قاشق محلول را هم زد.

  • اطمینان حاصل کنید که محلول کاملا یکنواخت است. اگر محلول کثیف و یا اصطلاحا مه آلود است به هم زدن ادامه دهید.
  • در صورتی که می خواهید دقت بیشتری به خرج دهید ، از آب مقطر استفاده کنید. با این کار اطمینان حاصل می کنید که همه چیز بهداشتی و استریل است.

آموزش درست کردن آب نمک

4 - بسته به شرایط خود می توانید از این محلول برای تمیز کردن ، غرغره کردن و یا فروبردن محل مورد نظر در محلول استفاده نمایید. اما باید دقت کنید که محلول را نخورید. همچنین این محلول برای زخم های باز توصیه نمی شود.

  • برای مواردی مانند سوراخ کردن گوش ، محل مورد نظر را در آب فرو نبرید. فقط به تمیز کردن محل مورد نظر اکتفا کنید. زیرا محلول نمکی می تواند محل های اطراف سوراخ گوش را کاملا خشک کند. با یک متخصص مشورت کنید تا بهترین راه برای محافظت بهداشتی از سوراخ گوش را نشان دهد.
  • برای عفونت های ناخن و یا سایر عفونت های پوستی که زخم باز نیست ، محل مورد نظر را 4 بار در روز در این محلول فرو ببرسد. این روش ممکن است روز ها و یا هفته ها طول بکشد تا تاثیر خود را نشان دهد. با یک متخصص مشورت کنید تا عفونت گسترش پیدا نکند. همچنین در صورت مشاهده خط قرمزی که از محل عفونت در حال حرکت است ، به اورژانس مراجعه نمایید.
  • برای گلودرد ، این محلول را صبح و شب غرغره نمایید. سرم نمکی را نخورید. هر چند که به بدن شما آسیب نمی زند. اگر گلودرد بعد از 2 روز غرغره کردن محلول نمکی ادامه یافت به پزشک مراجعه نمایید.

آموزش درست کردن آب نمک

درست کردن سرم نمکی در ماهیتابه

1 - یک لیوان آب و نصف قاشق چای خوری نمک را در داخل ماهیتابه بریزید. در واقع ، همانطور که قبلا گفته شد ، حدود 240 سی سی آب و 5/2 گرم نمک را با هم درون ماهیتابه مخلوط کنید. اطمینان حاصل کنید که نمک فاقد ید ، مواد نگهدارنده ، رنگ ، عطر و یا هر چیز فانتزی باشد.

چگونه یک سرم نمکی درست کنیم

2 - نصف قاشق چای خوری نمک مقدار زیادی نیست. برای بزرگستالان می توان مقدار نمک را اندکی افزایش داد. به یاد داشته باشید که محلول درست شده باید همانند اشک چشم دارای 9/0 درصد نمک باشد. ماهیتابه را 15 دقیقه بر روی حرارت شعله قرار دهید. همچنین درب ظرف از همان ابتدا بر روی آن قرار دهید. اگر درب ظرف را بر روی آن قرار ندهید ، مقدار زیادی آب بخار شده و درصد نمک محلول بالا می رود.

چگونه یک سرم نمکی درست کنیم

3 - محلول را استفاده نمایید. مهمترین و متداول ترین کاربردهای سرم نمکی ، پاک کردن سینوس ها ، درمان گلودرد و یا شست وشوی لنزها می باشد. فقط مراقب باشد که سرم نمکی برای موارد مدنظرتان مناسب و بی خطر باشد.

چگونه یک سرم نمکی درست کنیم

4 - اگر قصد غرغره کردن سرم نمکی را دارید ، صبر کنید تا کمی خنک شود تا گلوی شما را نسوزاند. سرم نمک باید خیلی گرم باشد ، اما داغ نه! این امر در مورد استفاده سرم نمکی برای شست و شوی بینی و یا تمیز کردن پوست نیز صادق است. مقدار اضافی سرم نمکی را درون یک ظرف شیشه ای استریل و یا یک لیوان بریزید. مطمئن شوید که ظرف مورد نظر استریل استتا اثربخشی سرم حفظ شود. در صورت عدم اطمینان می توانید محلول را دوباره حرارت دهید.

چگونه یک سرم نمکی درست کنیم

این مطلب مفید بود؟
(8 رای)
60%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.