آزمایش آندوسکوپی، دقیق ترین و مفیدترین راه برای بررسی علل مشکلات گوارشی به خصوص معده می باشد. این آزمایش، بهترین راه تشخیص زخم های گوارشی و سرطان معده بوده و همچنین برای تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری بسیار مفید می باشد.

آندوسکوپی معده و نحوه انجام و کارهای لازم قبل و بعد از اندوسکوپی

آندوسکوپی روشی است که پزشک با استفاده از ابزارهای تخصصی به نام آندوسکوپ اندام های داخلی و عروق بدن را مشاهده می کند.آندوسکوپی معده | نحوه انجام و کارهای لازم قبل و بعد از اندوسکوپیآندوسکوپی معده | نحوه انجام و کارهای لازم قبل و بعد از اندوسکوپی

آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر با دوربینی بر یک سر آن است. این ابزار از طریق برش جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود. علت اندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن ، از جمله مفاصل ، ریه ها ، مثانه ، دستگاه گوارش وآپاندیس است. اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن نیست ، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز کاربرد دارد که ما تعدادی از آنها را برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که آندوسکوپی می شود ، نام آن تغییر می کند.

آندوسکوپی معده چیست؟

آندوسکوپی معده چیست؟

اصول کار اندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است. اندوسکوپ های اولیه فقط از چند آیینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش و با پیشرفت علوم ، آنها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آنها ، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن به دست می آید.

شیوه انجام آندوسکوپی معده

انجام آندوسکوپی فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد.

از آنجایی که لازم است در هنگام آندوسکوپی ، معده شما خالی باشد ، اگر قرار است آندوسکوپی در صبح انجام شود ، شما باید بعد از خوردن شام ، دیگر هیچ چیزی تا هنگام آندوسکوپی نخورید و به صورت ناشتا باشید. اگر هم قرار است آندوسکوپی در بعدازظهر انجام شود ، شما باید بعد از اینکه یک صبحانه سبک میل نمودید ، دیگر هیچ چیزی تا هنگام آندوسکوپی نخورید.

برای انجام آندوسکوپی ، شما باید راحت بوده و بر روی سمت چپ خود دراز بکشید.

به گلوی شما یک اسپری بی حس کننده زده می شود تا چیزی احساس نکنید.

همچنین یک قطعه کوچک محافظ در بین دندان های شما قرار داده می شود. این کار باعث میشود که دندان های شما آسیبی نبیند و نیز دندان های شما هم به آندوسکوپ صدمه نزنند.

وقتی که شما آماده بودید ، پزشک ، سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به سمت گلو می برد و از شما می خواهد که آن را قورت دهید ، با این کار ، مری باز شده و آندوسکوپ داخل آن می شود و سپس به سمت پایین و معده می رود.

نحوه انجام آندوسکوپی معده

نحوه انجام آندوسکوپی معده

در طی این مدت ، یک پرستار دائما مراقب شما خواهد بود و با یک ساکشن ، بزاق شما را که در دهانتان جمع می شود ، بیرون می کشد (مانند وسیله ای که در دندانپزشکی وجود دارد).

وقتی که سر آندوسکوپ وارد معده شد ، از طریق یک لوله که در آندوسکوپ قرار دارد ، معده باد می شود تا مشاهده داخل آن بهتر انجام شود.

در صورت مشاهده موارد مشکوک ، پزشک ممکن است اقدام به نمونه برداری از بافت معده (بیوپسی) نماید که این کار ، کاملا بدون درد می باشد.

وقتی که کار پزشک تمام شد ، آندوسکوپ به بیرون کشیده می شود.

به چه علت آندوسکوپی صورت می گیرد

با توجه به وضعیت بیمار و نوع بیماری علت اندوسکوپی از فرد به فرد دیگر فرق می کند. از جمله مواردی که پزشک برای پیدا کردن علت بیماری آندسکوپی را تجویز می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

علت اندوسکوپی اندام های فوقانی برای تشخیص و گاهی اوقات درمان انجام می شود. بررسی علائم و علت اندوسکوپی ممکن است به پزشک کمک کند تا علائم و نشانه های گوارشی مانند تهوع ، استفراغ ، درد شکمی ، مشکلات بلعیدن و خونریزی گوارشی را تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشک برای جمع آوری نمونه های بافت (بیوپسی) از آندوسکوپی برای بیماری ها و شرایط مانند کم خونی ، خونریزی ، التهاب ، اسهال یا سرطان سیستم گوارش استفاده کند.

پزشک می تواند از طریق آندوسکوپ ابزار مخصوصی برای درمان مشکلات سیستم گوارش مانند سوزاندن یک منبع خونریزی برای متوقف کردن خونریزی گوارشی ، قطع کردن یک پولیپ یا از بین بردن یک شی خارجی استفاده کند. علت آندوسکوپی گاهی برای کمک به سایر روش های درمانی مانند سونوگرافی است. یک پروب اولتراساوند ممکن است به اندوسکوپ متصل شود تا تصاویر متفاوتی از دیوار مری یا معده ایجاد شود.

علت انجام آندوسکوپی معده

علت انجام آندوسکوپی معده

گاهی علت اندوسکوپی بررسی و تشخیص علت مشکلاتی مثل درد مداوم قسمت فوقانی شکم ، تهوع ، استفراغ ، اشکال در بلع یا سوزش سر دل است. علت اندوسکوپی می تواند خارج کردن جسم خارجی از دستگاه گوارش یا تشخیص ناهنجاری های مری ، معده یا دوازدهه و نیز تومورها و سرطان هایی که در مراحل اولیه هستند باشد. برخی پزشکان اندوسکوپی را برای انجام نمونه برداری و تشخیص تومورهای بدخیم از تومورهای خوش خیم انجام می دهند. علت آندوسکوپی در مواردی مانند تشخیص عفونت هلیکو باکتر پیلوری در معده است. آندوسکوپی اجازه می دهد تا دکتر شما به صورت بصری یک عضو را بدون نیاز به برش بزرگ ببیند. یک صفحه نمایش در اتاق عمل اجازه می دهد که دکتر دقیقا همان چیزی را که آندوسکوپ می بیند ، ببیند. اگر هر یک از علائم و نشانه های زیر را دارید ، پزشک ممکن است آندوسکوپی را تجویز کند ، علت آندوسکوپی ممکن است موارد زیر باشد :

 • بیماری های روده ای التهابی (IBD) مانند کولیت زخمی (UC) و بیماری کرون
 • زخم معده
 • یبوست مزمن
 • پانکراتیت
 • خونریزی غیر قابل توضیح در دستگاه گوارش
 • تومورها
 • عفونت ها
 • انسداد مری
 • بیماری ریفلاکس گوارشی (GERD)
 • فتق هیاتال
 • خونریزی واژینال غیر معمول
 • خون در ادرار

انواع آندوسکوپی

اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده نیست ، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز به کار می رود که ما تعدادی از آنها را. برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که اندوسکوپی می شود ، نام آن تغییر می کند.

 • آرتروسکوپی : اندوسکوپی مفاصل و استخوان ها
 • برونکوسکوپی : اندوسکوپی ریه ها
 • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی : آندوسکوپی روده بزرگ
 • سیستوسکوپی و یورتروسکوپی : آندوسکوپی سیستم ادراری
 • الپاراسکوپی : آندوسکوپی ناحیه شکم یا لگن
 • آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهد مری و معده

چه پزشکی آندوسکوپی را انجام می دهد؟

بسیاری از انواع آندوسکوپی می توانند توسط پزشک متخصص گوارش انجام گیرند. جراحان دستگاه گوارش نیز می توانند این کار را انجام دهند. اگر پزشک برای شما آندسکوپی را تجویز کرده و شما علت آندوسکوپی را نمی دانید ، بهتر است به پزشک معالج خود اعتماد کنید.

عوارض اندوسکوپی

اندوسکوپی یک روش بسیار امن است. شما می توانید خطر ابتلا به عوارض اندوسکوپی را با دنبال کردن دستورالعمل پزشکان خود برای آماده شدن برای اندوسکوپی ، مانند نخوردن و متوقف کردن داروهای خاص ، کاهش دهید. عوارض نادر عبارتند از :

خون ریزی : خطر ابتلا به عوارض خونریزی پس از اندوسکوپی افزایش می یابد اگر علت آندسکوپی حذف یک قطعه یا نمونه برداری بافت (بیوپسی) باشد احتمال خونریزی وجود دارد.

عفونت : زمانی که روش های اضافی به عنوان بخشی از اندوسکوپی انجام می شود در اثر آندوسکوپی خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد. اکثر عفونت ها جزئی هستند و می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند.

سوزش دستگاه گوارش

علائم و نشانه هایی که پس از آندوسکوپی ممکن است مشاهده کنید ، عبارتند از :

کارهای لازم قبل از انجام اندوسکوپی

کارهای لازم قبل از انجام اندوسکوپی

قبل از آندوسکوپی چه باید کرد؟

اگر قرار است برای شما آندوسکوپی انجام شود ، حتما به موارد زیر توجه داشته باشید :

1- در صورتی که به بیماری هایی مثل هپاتیت یا ایدز مبتلا هستید ، حتما پیش از انجام اندوسکوپی این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید؛ چرا که پزشکان به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری ها از یک فرد به فرد دیگر ، برای مبتلایان به این بیماری ها از اندوسکوپ های مخصوص این بیماران استفاده می کنند.

2- قبل از انجام هر گونه اندوسکوپی ، تمام داروهای مصرفی را به پزشک بگویید ، به ویژه درباره داروهای ضدانعقاد ، ممکن است پزشک ترجیح بدهد یک یا چند روز قبل از انجام اندوسکوپی ، بعضی داروهای شما قطع شوند.

3- اگر به اختلالات خونریزی دهنده مبتلا هستید ، حتما این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید تا اقدامات لازم را برای مقابله با خطرات احتمالی مهیا کند.

4- هر زمان که برای انجام اندوسکوپی مراجعه می کنید ، تمام مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.

5- روز انجام اندوسکوپی ، به تنهایی به بیمارستان یا محل انجام اندوسکوپی مراجعه نکنید و حتما کسی را با خود همراه داشته باشید.

6- نگران درد و ناراحتی نباشید. پزشکان برای تخفیف درد و ناراحتی بیماران ، معمولا از داروهای مسکن ، مخدر یا خواب آور به میزان لازم استفاده می کنند تا انجام این اقدامات برای بیمار قابل تحمل باشد.

7- در برخی اندوسکوپی ها لازم است بیمار چند ساعت ناشتا باشد ، یا پیش از انجام اندوسکوپی از روش هایی مثل تنقیه استفاده کرده باشد. درباره نیاز به انجام چنین اقداماتی حتما با پزشک خود مشورت کنید و به تمام توصیه های او عمل کنید تا زمان اندوسکوپی ، مشکلی برای شما ایجاد نشود.

8- برخی اوقات طی انجام اندوسکوپی ، نمونه هایی از بافت های داخلی برداشته می شود. این نمونه ها توسط بیمار یا توسط پزشک مربوطه به بخش پاتولوژی فرستاده می شود تا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرند و از روی آن ، بیماری تشخیص داده شود. پیگیر نتیجه نمونه برداری های خود باشید.

بعد از آندوسکوپی چه می شود؟

بعد از اندوسکوپی مدتی طول می کشد تا فرد از حالت بیهوشی خارج شود در اغلب موارد ، بیمار پس از به هوش آمدن ، احساس گلودرد خفیف می کند که معموال پزشک برای بهبود این مشکل ، قرقره کردن آب نمک را توصیه می کند. همچنین ممکن است مشکالت تنفسی بعد از اندوسکوپی دیده شود. البته هر دو مشکلی که ذکر شد ، خفیف و موقتی است و هیچ جای نگرانی ندارد هنگامی که فرد کامال به هوش آمد ، تحت نظر پزشک می تواند غذا بخورد و معمولا هیچ نوع پرهیز غذایی برای این افراد وجود ندارد ، مگر اینکه بیمار از قبل بیماری خاصی مثل دیابت داشته باشد و باید رژیم بگیرد. پس از اندوسکوپی ، ممکن است علائم و نشانه های ناراحت کننده ای را تجربه کنید مانند :

 • نفخ و گاز
 • گرفتگی
 • گلو درد

این علائم و نشانه ها با گذشت زمان بهبود خواهد یافت. اگر نگران یا ناراحت هستید ، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که در طی ۲۴ – ۷۲ ساعت دچار درد شدید شکمی ، تب ، لرز یا خونریزی (استفراغ خونی یا مدفوع تیره رنگ) ، اشکال در بلع و بلع دردناک و یـا مـشکلات تنفـسی شـدید ، باید سریعا به مرکز درمانی مراجعه نمایید.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
آندوسکوپی معده | نحوه انجام و کارهای لازم قبل و بعد از اندوسکوپی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,540