ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه چیست و نحوه درمان گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و درمان خانگی پارگی عضله ران و تمرین خیاطه ران و تمرین عضله خیاطه و درمان پارگی عضله ران پا و تقویت عضله سارتوریوس و درمان خانگی کشیدگی تاندون کشاله ران در نم نمک.

گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و درمان آن

عضله سارتریوس یا خیاطه نام خود را به دلیل حالت نشستن خیاط ها یعنی فلکشن ، ابداکشن و اکسترنال روتیشن هیپ و فلکشن زانو ، گرفته است.گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه [نحوه درمان]گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه [نحوه درمان]

گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و درمان آن در خانه

علت  گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه

این عضله همان گونه که در شکل مشخص است از ASIS در استخوان لگن شروع شده و بعد از چرخش به سمت داخل زانو و قسمت داخلی تیبیا یعنی pes anserinus ختم میرسد.

این عضله سقف کانال هانتر را که محتوی شریان،ورید و عصب فمورال است و در پایین قسمت قدامی پس انسریوس را تشکیل می دهد و تنها عضله فلکسور ران است که اکسترنال روتیشن هم میدهد.

الگوی درد این عضله بالا و پایین ران و در زانو حس میشود البته درد زانو عمقی نیست..علاوه بر این علایم اگر قسمت فوقانی این عضله درگیر باشد موجب گیرافتادگی،عصب فمورال سطحی خارجی میگردد و این حالت موجب حالت نامناسب و دیزاستزی در ناحیه خارجی و قدامی ران میشود.

این عضله به تنهایی دچار تریگر پوینت نمیشود ، معمولا عضلات همکار این عضله نیز درگیر هستند ، در موارد استرین این عضله،پرونیشن فوت و مورتون فوت(بلند تر بودن متاتارس انگشت دوم ) ما درگیری این عضله را داریم.

یک نکته کلیدی در تریگر این عضله حساسیت در محل اینسرشن آن است تریگر این عضله دامنه مفاصل هیپ و زانو را درگیر نمی کند و دیسفانکشنی هم به همراه ندارد.

تشخیص افتراقی

1)تریگر عضله واستوس مدیالیس که بر اساس نوع دردفعمقی یا سطحی بودن تشخیص داده می شود

2)دردهای با منشا خود زانو مثل آرتروز

همانطور که گفته شد درگیری این عضله میتواند علایم عصبی از جمله مرالژیا پارستتیکا دهد.

مرالژیا یا ران دردناک

اتیولوژی این مشکل مبهم است،علایم ان شامل درد و سوزش در قسمت قدامی خارجی ران است.گرفتاری شاخه جلدی خارجی ران به عنوان عامل ایجاد این مشکل شناخته شده است.

گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و درمان آن در خانه

علائم گرفتگی عضله سارتوریوس یا ماهیچه خیاطه

انچه در معاینه و بررسی چنین بیماری اهمیت دارد این است که اگر به دقت بررسی نشود حتما با یک رادیکولوپاتی اشتباه خواهد شد،این عصب از قسمت خلفی اعصاب،دوم و سوم کمری منشا می گیرد و در طول لبه خارجی ایلیو پسواس حرکت میکند،از روی ایلیاکوس به صورت مورب رد شده و از بالا وپایین و یا از وسط لیگامان اینگوینال از لگن خارج میشود عضله سارتریوس را طی کرده و به دو شاخه تقسیم میشود شاخه خلفی و شاخه قدامی این عصب در چند جا مستعد گیر افتادگیست،در کنار ستون فقرات توسط عضله ایلیوپسواس درهنگام خروج از لگن و در حفره شکمی با فشرده شدن بر روی لگن

یافته های بالینی

درد و پارستزی در حین ایستادن و راه رفتن حس میشود هر حالتی که اکستنشن هیپ را داشته باشد ایجاد کننده علایم است با خم کردن ران و نشستن علایم بیمار کم میشود در افراد چاق با شکم شل و در زمان بستن کمر بند سفت و محکم این گیر افتادگی و علایم محتمل تر است

درمان

درمان های زیادی از جمله تزریق در عصب و بلوکه.کردن عصب ، استفاده از درمان تریگر پوینت سارتوریوس جهت برطرف کردن گیر افتادگی عصب هست که مختص به فیزیوتراپیست میباشد.

معمولا این عضله خیلی خوب به استرچ و اسپری جواب نمیده جهت استرچ این عضله باید لگن طرف مقابل رو با خم.کردن پا در زانو،،ثابت کرد و بعد همزمان با اسپری پا رو به و ضعیت ادداکشن ، اکستنشن ، مدیال روتیشن برد.

گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و درمان آن با ورزش

وقتی یک عضله قدرت کافی نداشته باشد ، خسته شده باشد و یا فاقد قابلیت انعطاف و کششی لازم باشد ممکن در هنگام ورزش ها و یا فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی شود. این کشیدگی میتواند بصورت پارگی و خونریزی های خفیف میکروسکوپی در توده عضله بوده و یا بصورت پارگی باشد که حتی در ظاهر عضله هم دیده شود. با گذشت زمان در محل پارگی ، بافتی جانشین عضله میشود که بصورت یک سفتی موضعی در عضله لمس میشود.

این سفتی معمولا بتدریج و در عرض چند ماه از بین میرود. البته ممکن است مقداری از سفتی برای همیشه باقی بماند. با انجام نرمش های کششی میتوان تا حدی به مشکل سفتی عضله غلبه کرد. نرمش های کششی ران بخصوص آنهائیکه عضله خیاطه یا سارتریوس را تحت کشش قرار میدهند را میتوان بتدریج شروع کرد و شدت و مدت آنها را بتدریج افزایش داد. انجام این نرمش ها میتواند به نرم شدن عضله کمک کند.

گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه و درمان آن در خانه

درمان گرفتگی عضله سارتوریوس یا خیاطه با ورزش

وقتی قدرت انعطاف عضله و مفاصل اطراف آن و همچنین قدرت عضله به حد طبیعی رسید میتوان فعالیت ها و تمرینات ورزشی را شروع کرد.

با انجام ام آر آی مجدد پش از سه ماه میتوان وضعیت عضله را پیگیری کرد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(9 رای)
64.4%

نظر دادن