ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، درمان شپش و درمان شپش با اسپند و درمان شپش با قران و درمان شپش با رنگ مو و درمان شپش با سرکه و نمک و درمان شپش سر با حنا و درمان شپش با پودر لباسشویی و درمان شپش با نوشابه و درمان شپش با پیاز و درمان شپش با اتو مو و درمان شپش با سس مایونز را در نم نمک ببینید.

درمان قطعی شپش سر با 15 روش خانگی و طبیعی

با توجه افزایش میزان مراجعین به کلینیک ها و مطب های پزشکی برای درمان مشکل شپش موی سر و به درخواست شما کاربران عزیز نم نمکی مطلب جامعی را برایتان جمع آوری کرده ایم که مجوعه ای از درمان های قطعی و سریع شپش موی سر در هر رده سنی است.درمان قطعی شپش سر با 15 روش خانگی و طبیعیدرمان قطعی شپش سر با 15 روش خانگی و طبیعی

شپش موی سر چیست؟

شپش سر نوعی حشره انگلی است که برروی سر ، مژه و ابروها یافت می شودو وزانه چندین بار از خون انسان استفاده کرده . این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می شود.

بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک و در کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد. این بیماری با تماس نزدیک سر و به اشتراک گذاشتن کلاه ، شانه ، روسری و سنجاق بین کودکان منتشر می شود و وقتی کودک مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست ، اما می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شوند.

اصلی ترین راه ابتلا به شپش موی سر چیست؟

تماس مستقیم با لباس و رختخواب فرد مبتلا اصلی ترین راه ابتلا است.

استفاده از کلاه و روسری فرد مبتلا

علائم شپش ، چطور متوجه شپش در موی سر بشویم؟

خارش شدید و آزاردهنده سر

برجستگی های کوچک و قرمز برروی سر ، گردن و شانه ها

ذره های سفید بسیار شبیه به شوره سر برروی پایه موها که بسختی کنده می شوند

شپش موی سر

راه های درمان شپش موی سر

درمان شپش موی سر

بهترین نسخه های طب سنتی و خانگی با مواد اولیه گیاهی که می توانند در سریع ترین زمان ممکن شپش موی سر را کامل رفع کنند شامل :

درمان شپش مو با نعناع و سرو کوهی

25 گرم نعناع را با 25 گرم میوه سرو کوهی و 10 عدد میخک و 10 عدد برگ عرعر را به مدت 20 دقیقه در سرکه بجوشانید و بعد از ولرم شدن از صافی رد کنید و موهایتان را به ان آغشته سازید و اجازه دهید تا 1 ساعت بر روی موهایتان بماند و سپس موها را شانه بزنید.

درمان شپش موی سر با سرکه

30 میلی لیتر سرکه سیب را با 15 میلی لیترروغن جوجویا و 10 قطره اسانس پونه و 10 قطره اسانس نیااولی و 15 قطره اسانس عرعر مخلوط کنید و موهایتان را به دقت و کاملا آغشته به این مخلوط کنید و بعد از یک ساعت موی خود را شانه زده و بعد بشویید.

روش دیگر : سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد بشویید. و یا اینکه مخلوط روغن معدنی و سرکه را بر روی موهای خود بمالید تا شپش ها از موهایتان جدا شوند. این کار را ادامه دهید تا به کلی شپش ها از موهایتان جدا شوند.

درمان شپش مو

روش صحیح و سریع درمان شپش موی سر کودکان با سرکه

درمان شپش موی سر با سس مایونز

گفته می شود اگر مایونز روی مو مالیده شود و یک شب تا صبح روی آن با کلاه کیسه ای مخصوص سر پوشیده شود شپش ها را خفه می کند ، برای این منظور روش صحیح درمان شپش با سس مایونز را خواهیم گفت ؛ ابتدا موهایتان را کاملا به سُس مایونز آغشته کنید. آنها را محکم با پلاستیک یا کلاه حمام بپوشانید. همچنین می توانید روی پلاستیک را با حوله بپوشانید؛ حالا اجازه بدهید حداقل پنج تا شش ساعت روی موهایتان بماند. بعد از مدت تعیین شده موها را به خوبی با شامپو بشویید و سرتان را کاملا با سشوار خشک کنید . برای نتیجه هرچه بهتر این کار را هفته ای یک بار به مدت حدود دو ماه تکرار کنید.

درمان شپش مو

چطور با سس مایونز شپش موی سر را درمان کنیم؟

درمان شپش مو با پیاز

پیاز نیز یکی از موادی است که در از سالهای دور تا کنون برای درمان شپش موی سر استفاده می شود که روش آن را در ادامه این بخش از نم نمک برایتان خواهیم گفت. چهار یا پنج عدد پیاز را در مخلوط کن بریزید تا به شکل خمیر درآید ، خمیر حاصله را در صافی بریزید و با پشت قاشق فشار بدهید تا آب آن خارج شود حالا پوست سرتان را با آب پیاز ماساژ بدهید و آن را با کلاه حمام بپوشانید و اجازه بدهید حداقل دو ساعت روی سرتان بماند بعد از مدت زمان مناسب موها را با شامپو و آب ولرم بشویید و سپس حتما موها را خشک کنید و برای جدا کردن شپش ها از یک شانه ضدشپش استفاده کنید.

فراموش نکنید که این درمان را سه روز متوالی تکرار کنید و سپس برای ریشه کن کردن کامل شپش سر ، آن را هفته ای یک بار به مدت دو ماه تکرار کنید.

درمان شپش مو

نسخه قدیمی آب پیاز برای تقویت مو و درمان شپش مو

درمان شپش موی سر با روش قطعی و سریع اسپند

یکی از بهترین و مشهورترین و البته و بی خطرترین روش ها برای درمان شپش اسپند است. توصیه می شود از این روش برای همه کودکانی که به مدرسه می روند استفاده شود حتی اگر موهای آن ها سالم است و شپش ندارد. برای این روش درمان باید یک قاشق اسپند خشک را آسیاب کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. این مقدار برای موهای بلند را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید. سپس کل موها را به این ترکیب آغشته کرده و اجازه دهید تا 45 دقیقه روی موها باقی بماند. برای اثربخشی بهتر می توانید موها را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید. سپس موها را با آب گرم آبکشی نمایید.

درمان شپش مو

راه و روش درمان قطعی و کامل شپش موی سر با اسپند

درمان شپش موی سر با روش خانگی روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل برای درمان شپش کمی متفاوت با روش های دیگر است چرا که زمان لازم برای اثرگذاری آن بیشتر است ؛ برای انجام این روش سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم و کمی کافور به آن اضافه کنید سپس این مخلوط را روی تمام سرتان بمالید و پوست سر را با آن ماساژ بدهید حالا سرتان را با یک کلاه حمام بپوشانید و بگذارید تمام شب روی سرتان بماند. صبح روز بعد موها را با شامپو بشویید و وقتی خشک شد ، با یک شانه ضدشپش شانه بزنید ، این نسخه باید به مدت پنج روز ، روزانه استفاده شود.

درمان شپش مو

روش استفاده از روغن نارگیل برای درمان شپش موی سر

درمان شپش موی سر با حنا نسخه قدیمی طب سنتی

برای استفاده از این روش سنتی و کاملا طبیعی به یک شانه با دندانه های ریز و حنا طبیعی نیاز داریم. حنا را به روش معمول ( مخلوط کردن مقداری از حنا با آب گرم ) درست کنید و سپس تمام موهای سر را با آن پوشش دهید. یک پوشش پلاستیکی روی موها قرار دهید و اجازه دهید تا حنا به مدت 3 ساعت روی مو و پوست سر باقی بماند. سپس موهای خود را بشویید و با استفاده از شانه به آرامی موها را شانه بزنید. با استفاده از این روش شپش مو تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

درمان شپش مو

ماسک موی حنا برای درمان شپش مو در طب سنتی

درمان شپش سر با وازلین

قبل از رفتن به رختخواب یک لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سرتان بمالید و سر خود را با یک کلاه دوش یا حوله محکم پوشش دهید. اجازه بدهید به مدت یک شب بماند.

صبح ، از روغن بچه برای زدودن وازلین از روی سرتان استفاده کنید. موهای خود را به طور کامل شانه کنید تا شپش ها کاملا زدوده شوند. این روش درمان شپش سر را به مدت چند شب پشت سر هم تکرار کنید.

درمان شپش سر باروغن درخت چای

یک قاشق چایخوری روغن درخت چای ، یک اونس شامپوی نرمال و سه قاشق غذاخوری روغن زیتون یا نارگیل را با هم مخلوط کنید. ترکیب حاصل را به آرامی در سراسر مو بمالید و سرتان را با یک کلاه دوش یا حوله پوشش دهید.

اجازه بدهید ترکیب به مدت نیم ساعت روی سرتان بماند و بعد به طور کامل با آب گرم شستشو دهید.در نهایت ، موهای تان را در حالی که هنوز مرطوب هستند شانه کنید تا شپش های مرده از روی موهای تان زدوده شوند.

*توجه : روغن درخت چای را مستقیما روی پوست سر استعمال نکنید.

درمان شپش سر با پودر لباسشویی

شانه زدن باید خیلی عمقی انجام شود تا هم خود شپش ها و هم تخم هایشان از مو ها جدا شوند. ضمنا این کار باید در هفته چند بار انجام شود که بنظر می رسد بخاطر قوی بودن پودر لباسشویی برای مو به ساقه مو ها هم آسیب بزند. شاید بهتر باشد قبلش مو ها را چرب کنید. چرب کردن مو ها با وازلین ، روغن بادام تلخ یا سس مایونز می تواند باعث خفگی شپش ها شود و در عین حال از آسیب خیلی زیاد به مو ها هنگام شسته شدن با پودر لباسشویی جلوگیری کند. اگرچه ممکن است برای بعضی ها به خاطر حساسیت به پودر لباس شویی درمان شپش سر با پودر لباسشویی مشکلات بیشتری ایجاد کند.

درمان شپش سر با آبلیمو

مقداری آب لیمو تازه را بر روی پوست سر بمالید. به مدت 30 دقیقه صبر کنید و سپس سر خود را با سرکه شستشو دهید. پس از آن ، سر خود را با آب گرم بشویید. از این روش برای جلوگیری از شپش سر یک بار در هفته استفاده کنید.

درمان شپش سر با واجبی (نوره)

نوره (واجبی) را به صورت دوغاب (یعنی خیلی شل و آبکی) در می آورید و آنرا طوری که با چشمان ایشان به هیچ وجه برخورد نداشته باشد بر روی کل موهای سر می ریزید به گونه ای که تمامی مو تا مغز و ریشه آن آغشته شوند و بعد از دو الی سه دقیقه آنرا می شویید (قبل از اینکه باعث ریزش موی ایشان شود).

با انجام این کار تمامی شپش ها از بین می روند و باید مراقب باشید و بهداشت محیطی را رعایت نمایند تا از محیط یا شخص یا لباس های آلوده مجددا آلوده نشوند. تماس نوره با شپش باعث انفجار و هلاکت آن می گردد.

*توجه : در صورت عدم دقت در بکارگیری درست و صحیح دستورالعمل ، اگر مایع حاصله به صورت کاملا رقیق (یعنی خیلی شل و آبکی) تهیه نشود و یا بیش از سه دقیقه روی موی شما باشد ممکن است باعث ریزش موی سر شما گردد.

درمان شپش سر با شامپو پرمترین

لوسیون پرمترین هم یکی دیگر از روش های درمانی است که با موادی که دارد به شپش ها زنده حمله میکند و آن ها را میکشد. گزارش هایی مبنی بر مقاوم شدن شپش سر به این ماده وجود دارد و به همین دلیل ممکن است این روش برای همه تاثیرگذار نباشد.

*توجه : مراقب واکنش های آلرژیک باشید. اگر به این ماده حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید.

درمان شپش سر با روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ برای درمان شپش سر بسیار مفید است. به مقدار نیاز ، روغن بادام تلخ و آب را با هم مخلوط کنید و به خوبی تکان دهید. سپس مخلوط آماده شده را به نواحی سر و ساقه مو بمالید و ماساژ دهید تا تمام سطح پوست سر را بپوشاند. بهتر است محلول را شب استفاده و صبح بشویید. می توانید با شانه کردن ، رشک ها را از موها جدا کنید. باید درمان را به فاصله 7 تا 10 روز تکرار کرد.

درمان شپش سر با نوشابه یا درمان شپش سر با نفت

قابل ذکر است روش های غیر علمی دیگری نیز برای درمان شپش سر در میان برخی افراد رواج دارد مانند درمان شپش سر با نوشابه یا درمان شپش سر با نفت ، اما هنوز سندیت علمی برای این گونه روش ها وجود ندارد.

فراموش نکنید که هرگز از شانه های پلاستیکی استفاده نکنید و از شانه فلزی برای شانه زدن هر بخش از موی خود استفاده کنید. بعد از اتمام شانه زدن ، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستشو دهید تا شپش های آن کشته شوند.

نکته :

زمانیکه شپش را درمان می نمایید ، همه لباس ها و ملحفه های خود را در آب داغ و بهمراه پاک کننده ها بشویید. اینکار نه تنها به فرآیند درمان کمک می نماید ، بلکه جلوی انتقال شپش سر به سایرین را نیز می گیرد.

خانه و لوازم خود را چگونه تمیز کنیم؟

شپش ها اگر از بدن انسان جدا شوند نمی توانند زنده بمانند ، زیرا نمی توانند غذا بخورند . درواقع ، شپش ها 1 تا 2 روز بعدازاینکه به خون انسان دسترسی نداشته باشند از بین می روند . بااین وجود ، کار خوبی است که خانه و لوازم خانه را تمیز کنید تا از آلوده شدن دوباره جلوگیری کنید .

کارهای زیر را انجام دهید :

1 - تمامی ملافه ها و لباس های فرد آلوده که در چند روز اخیر پوشیده را در ماشین لباسشویی با حرارت زیاد 55 درجه سانتی گراد بشورید .

2 - روی دمای زیاد تمامی آن ها را خشک کنید .

3 - شانه و برس ها را به مدت 10 دقیقه در آب 55 درجه سانتی گراد قرار دهید .

4 - تمامی کف و مبلمان را جاروبرقی بکشید ، مخصوصا مکان هایی که فردی که شپش دارد وقت خود را در آن مکان ها می گذراند .

5 - از اسپری های حشره کش و سوسک کش استفاده نکنید . آن ها برای انسان خطرناک هستند .

نکات مهم

1 - شپش سر می تواند تا 2 روز دور از پوست سرزنده بماند !!!

2 - شپش سر یک بیماری واگیردار است .

3 - ممکن نیست که شپش سر را از حیوانات بگیرید ، زیرا آن ها فقط از خون انسان تغذیه می کنند .

4 - از نفت سفید روی سر استفاده نکنید . زیرا ممکن است آتش بگیرد .

5 - روغن درخت چای را داخل شامپوی خود بریزید تا شپش ها را دفع کنید . همچنین مقداری از آن را در ژل و کرم مو بزنید تا کودکان یا خودتان از آن استفاده کنید ، زیرا شپش ها آن را دوست ندارند .

6 - هرزمانی که شپش روی ملافه خود پیدا کردید ، آن ها را عوض کنید . این کار شانس برگشت شپش را کاهش می دهد .

این مطلب مفید بود؟
(89 رای)
92.8%

نظر دادن