ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، آیا شپش روی زمین راه میرود و از کجا بفهمیم شپش درمان شده و عکسهای شپش بدن و شپش سیاه رنگ سر و مدت زمان زنده ماندن شپش خارج از سر و شپش از چی بدش میاد و آیا شپش باعث ریزش مو میشود و آیا شپش خطرناک است در نم نمک.

آیا شپش روی زمین راه میرود؟

کسانی که آلوده به شپش شده اند با شانه شپش گیر موهای خود را شانه می کنند احتمالا شپش را دیده اند این حشره را وقتی روی زمین(روی سرامیک) بیاندازید کاملا قابل رویت است ، می تواند راه برود ولی سرعت عملی ندارد که فرار کند و خیلی روی زمین قدرت مانور ندارد.آیا شپش روی زمین راه میرود؟آیا شپش روی زمین راه میرود؟

شپش ، حشره ای کوچک به رنگ خاکستری است که انگل خارجی بدن انسان محسوب می شود. این حشره در مو و لباس زندگی می کند و برای تغذیه روی سطح بدن می آید ، سپس خودش را به پوست بدن انسان می چسباند ، پوست را سوراخ کرده و ضمن مکیدن خون ، بزاق خود را به همراه مواد دفعی به زیر پوست تزریق می نماید. علت برآمدگی قرمزرنگ و ایجاد خارش در سطح پوست ، همین تزریق بزاق و مواد زائد به زیرپوست است.

آلودگی به شپش در کودکان در سنین مدرسه ، شایع تر است و دختران بیشتر از پسران به آن مبتلا می شوند.

” شپش ها می توانند به هر چیزی که در تماس مستقیم با سر است منتقل شوند و مدتی کوتاه در آن زنده بمانند و از این طریق به میزبان بعدی انتقال یابند. یکی از این مکان ها که شپش ها در آن یافت می شوند رختخواب ها هستند. برای جلوگیری از انتشار شپش از طریق رختخواب ، باید با استفاده سم ضد شپش و روش های پاکسازی ، کلیه شپش ها را از بین ببریم. “

آیا شپش روی زمین راه میرود؟

جلوگیری از عدم گسترش دوباره شپش در خانه

برای جلوگیری از انتشار شپش از طریق رختخواب ، تنها چاره این است که اقدامات پاکسازی را با نهایت سرعت ممکن انجام دهید. زیرا ، شپش ها می توانند برای مدتی کوتاه به دور از بدن میزبانشان و و بدون تغذیه از خون او ، زنده بمانند و در فرصتی مناسب به میزبان بعدی منتقل شوند. بنابراین ، هرچه سریع تر اقدام به پاکسازی شپش ها کنید ، احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده به شپش ها را کمتر کرده اید.

هرچند که روند درمان شپش از روی سر و بدن ، می تواند آزاردهنده باشد و ممکن است نگران شپش هایی باشید که در گوشه و کنار خانه افتاده اند؛ اما دانستن این موضوع که شپش ها به طور کلی نمی توانند بیشتر از 24 ساعت بدون تماس با انسان (میزبان انسان) زنده بمانند ، خیالتان را راحت تر خواهد کرد.

اقدامات لازم برای پاکسازی رختخواب از شپش

به طور کلی برای پاکسازی کامل شپش از خانه باید به کوچکترین موارد نیز دقت کرد. هر چند شپش ها نمی توانند بیش از 24 ساعت بر اجسام زنده بمانند ولی باید اقدامات زیر را برای عدم تهاجم دوباره شپش ها و دسترسی آن ها به میزبان انجام داد.

 • جدا کردن وسایل فرد مبتلاء به شپش از سایر وسایل
 • شستشوی وسایل مربوط به رختخواب
 • شستشوی کامل لباس ها
 • خشک کردن آن ها به روش های مختلف
 • استفاده از اسپری های ضد شپش

آیا شپش روی زمین راه میرود؟

1 . جداسازی ملافه ها و رختخواب های فرد مبتلا به شپش

ابتدا همه روکش ها و ملافه های تشک را جدا نمایید.

برای اطمینان خاطر بیشتر ، باید هر چیزی که در تماس با رختخواب ها بوده ، حتی عروسک ها و لباس ها را ، جمع آوری کنید. مراقب باشید که این اشیا ، با افراد و یا وسایل دیگر برخورد نکند و تماس نداشته باشد؛ چون شپش ها می توانند از طریق تماس ، گسترش یافته و نواحی دیگر را نیز آلوده کنند. برای اطمینان از پاکسازی دقیق خانه از شپش تمام موارد زیر را باید جدا کرده و بشویید :

 • ملافه تشک
 • روبالشی
 • رو تختی
 • لباس خواب
 • حوله
 • کلاه
 • شال
 • سایر منسوجات مورد استفاده

2 . شستشوی رختخواب ها

پس از این که کلیه رختخواب های در تماس با فرد آلوده به شپش را جدا کردید ، همه روکش ها و ملافه ها را در آب داغ و صابون بشویید. به منظور دست یابی به نتیجه بهینه ، دمای آب حداقل باید 54 درجه سانتیگراد باشد. دمای پایینتر از دمای ذکر شده ، برای کشتن شپش ها کافی نخواهد بود.

آیتم ها و وسایلی که قابل شستشو نیستند را در پلاستیک های کاملا بسته قرار دهید.

آن ها را در اولین فرصت آن ها را به خشکشویی ببرید. در صورتی که این وسایل حتی امکان شستشو در خشکشویی را هم ندارد ، می توانید آن ها را داخل کیسه پلاستیکی دربسته بدون درز و سوراخ ، به مدت 3 روز نگهداری کنید. این کار سبب می شود ، شپش ها که بیش از 24 ساعت توانایی تحمل گرسنگی ندارند ، طی این مدت از گرسنگی بمیرند.

از این مرحله می توانید برای دفع تهاجم ساس نیز استفاده کنید.

آیا شپش روی زمین راه میرود؟

3 . خشک کردن رختخواب های شسته شده

برای اطمینان از نابودی شپش ها ، لباس های شسته شده را خشک کنید.

 • استفاده از خشک کن
 • پهن کردن در آفتاب

هرچند خشک کردن ملافه ها و لباس های شسته شده ، به روش های معمول ، مانند قرار دادن آن ها در آفتاب یا جریان هوای عادی هم برای از بین بردن شپش ها کفایت می کند؛ اما می توانید برای اطمینان خاطر بیشتر از ماشین خشک کن در بالاترین درجه آن برای خشک کردن ملحفه ها و رو بالشی ها و غیره استفاده کنید. رختخواب های خشک شده را ، تا زمانی که تشک ها را به طور کامل از وجود شپش ها تمیز نکرده اید؛ در تماس مستقیم با هم قرار ندهید.

4 . از بین بردن شپش در لباس ها و تشک

مرحله اول :

برای دفع کامل شپش ها می توان از جارو برقی استفاده کرد.

یکی از بهترین ، ساده ترین و در عین حال موثرترین راه های دفع شپش از لباس ، تشک و بالش ها ، استفاده از جاروبرقی با اتصالات لوله ای استاندارد یا جارو دستی ، برای تمیز کردن آن ها است. برای این کار تنها وسیله مورد نیاز ، یک جاروبرقی استاندارد است. نکته مهم این روش در این است که ، هر دو طرف تشک ها را جارو برقی بکشید تا مطمئن شوید که تمام شپش ها ، تمیز شده اند.

مرحله دوم :

چارچوب تخت خواب را از بالا به پایین با جاروبرقی تمیز نمایید.

هرچند احتمال آلودگی مجدد از طریق چهارچوب تختخواب ، پایین است؛ ولی بهتر است که برای امنیت و اطمینان بیشتر ، آن را نیز با استفاده از جاروبرقی تمیز نمایید. قبل از استفاده از هر ملافه و روکش تمیز بر روی تشک ، اطمینان حاصل کنید که چهارچوب تختخواب ، با استفاده از جاروبرقی ، کاملا تمیز شده است.

مرحله سوم :

یک اسپری ضد شپش را بر روی تمام قسمت های تشک بپاشید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(7 رای)
54.2%

نظر دادن