طرز استفاده از شامپوی ضد شپش و نکات شامپوی ضد شپش و عوارض شامپوی ضد شپش و روش صحیح استفاده از شامپوی ضد شپش و بهترین شامپوی ضد شپش و کاربرد شامپوی ضد شپش و اثر شامپوی ضد شپش در نم نمک.

شپش pediculosis چیست و طرز استفاده شامپو ضد شپش چگونه است؟

شپش حشره ی کوچکی است که به صورت انگل اختصاصی انسان بر روی موها و لباس انسان زندگی می کند.این حشره پادار و به رنگ سفید مایل به خاکستری و فاقد بال است و از خون انسان تغذیه می کند. طول عمر شپش کم تر از 30 روز است.هر ماده بین 50 - 15 تخم می گذارد.تخم بسیار چسبناک است و در فاصله ی 5 میلیمتری موی سر قرار می گیرد و به راحتی جدا نمی شود.طرز استفاده از شامپوی ضد شپش + نکات و عوارضطرز استفاده از شامپوی ضد شپش + نکات و عوارض

پدیکولوزیس به معنای ابتلای انسان به شپش است.

شپش pediculosis چیست؟

شپش و رشک مو چیست؟

از روی موی یا لباس به سطح پوست آمده و خون می مکد. شپش بزاق خود را در محل گزش تزریق می کند و خارش به وجود می آید.تولید مثل آن از طریق تخم گذاری است.به تخم شپش ، رشک می گویند. مقاومت آن در خارج از بدن انسان کم و نسبت به تغییرات درجه ی حرارت خیلی حساس بوده و فرد تب دار را ترک می کند. در درجه حرارت 52 درجه در عرض چند دقیقه از بین می رود.

محل زندگی :

شپش سردر لابه لای موهای سر زندگی می کند و این مناطق (عقب سر و نیز قسمت پشت گوش) را مورد گزش قرار می دهد.

شپش و درمان شپش

شپش و درمان شپش

شیوع بیماری :

این بیماری در تمام جوامع (فقیر و ثروتمند) دیده می شود و در کودکان به خصوص جنس مؤنث بیش تر دیده می شود.

علائم بیماری :

با حرکت شپش در سر احساس خارش می کنیم و با خاراندن با ناخن خراشیدگی در سر به جود می آید و گاهی غدد لنفاوی در ناحیه ی گردن برجسته می شود.

راه های انتقال :
  • از طریق تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده.
  • از طریق تماس غیر مستقیم به صورت استفاده از وسایل شخصی آلوده (لباس ها- پتو- ملحفه- کلاه- روسری- مقنعه و ...)

طول مو ، جنس ، سن و رنگ مو تأثیری در انتقال شپش ندارد. شپش در آب زنده نمی ماند. زیرا از طریق سوراخ های کوچکی که در اطراف بدنش وجود دارد ، تنفس می کند.

بنابراین از طریق استخر منتقل نمی شود.

درمان :

درمان با شامپوهای ضد شپش است. باید تمام افرادی که ساعات زیادی را در کنار هم سپری می کنند مثل اعضای یک خانواده هم زمان مورد درمان قرار گیرند. هرچند که علامتی وجود نداشته باشد. بنابراین اگر یک فرد در یک خانواده مبتلاست تمامی اعضاء خانواده باید درمان گردند.برخی موارد نیاز به تکرار درمان پس از یک هفته دارند.

نکات مهم در درمان شپش با شامپو

نکات مهم در درمان شپش با شامپو

روسری - شانه - برس - کلاه - شال و ... با آب داغ شسته شوند. لوازم بهداشتی فردی باید در الکل خیسانده شوند و یا در حرارت بالا شسته شوند. ضدعفونی و شست و شوی فرش- موکت و مبلمان ضرورتی نداشته. استفاده از شانه با دندانه های ریز جهت برداشتن رشک چسبیده به موها می تواند کمک کننده باشد. ولی تراشیدن موهای سر توصیه نمی شود.

طرز استفاده از شامپوی ضد شپش :

ابتدا موها را مرطوب کنید و سپس با 25 سی سی (2 قاشق غذا خوری) شامپو به مدت 20 دقیقه ، موها را کاملاً آغشته کنید و به منظور جدا کردن رشک لازم است با شانه ی دندانه ریز آغشته به سرکه سفید موهای سر بیمار به دقت شانه گردد. 7 روز بعد درمان تکرار می شود.

  • ترکیبات برخی شامپوهای ضدشپش برای زنان حامله/ شیرده و بچه های کم سن منع مصرف دارند.
  • می توان وسایل شخصی را به مدت نیم ساعت در محلول گاما بنزن قرار داد تا آلودگی احتمالی پاک شود.
  • وسایل شخصی را می توان با آب 55 درجه سانتیگراد شست یا 2 هفته در کیسه ی دربسته قرار داد.
  • اگر کودک شما مبتلا به شپش سر است بدانید که بدترین اتفاق عالم برای او رخ نداده است.
  • مهم ترین نکته آن است که در این خصوص والدین ترس به خود راه ندهند. البته شپش اگر برای مدتی بدون درمان بماند می تواند مشکلاتی برای سلامتی فرد و دیگران ایجاد کند.

این مطلب مفید بود؟
(19 رای)
84.2%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی