ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، پماد بتامتازون برای آفتاب سوختگی و پماد بتامتازون برای سوختگی و پماد بتامتازون برای صورت و پماد بتامتازون برای سفیدی صورت و پماد بتامتازون برای صورت و آیا پماد بتامتازون برای آفتاب سوختگی خوب است و پماد بتامتازون برای زخم نی نی سایت و پماد بتامتازون برای جوش نی نی سایت و پماد بتامتازون برای ناحیه تناسلی در نم نمک.

پماد بتامتازون برای آفتاب سوختگی و موارد مصرف

پماد بتامتازون از داروهایی است که به منظور درمان التهابات پوستی بدن اصولا در سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو که از دسته داروهای کورتیکواستروئید می باشد می تواند علایمی مثل خارش و خشکی پوست را کاهش دهد.طرز استفاده پماد بتامتازون برای سوختگی و آفتاب سوختگی + نکاتطرز استفاده پماد بتامتازون برای سوختگی و آفتاب سوختگی + نکات

پماد بتامتازون

موارد مصرف پماد بتامتازون

بتامتازون برای درمان علامتی اختلالات آلرژیک و یا التهابی پوست نظیر اگزما که به سایر کورتیکواستروئیدهای ضعیف تر پاسخ نمی دهند ، انواع درماتیت ، نیش حشرات و پسوریازیس به کار می رود و سریع درمان می کند

مکانیسم اثر پماد بتامتازون

این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده های خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپلکس دارو-گیرنده وارد هسته سلولی می شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA موجب تحریک روند رونویسی mRNA و به دنبال آن ساخت آنزیم هایی می گردد که درنهایت مسئول اثرات سیستمیک کورتیکواستروئیدها می باشند. این دارو با جلوگیری از تجمع سلول های التهابی درناحیه التهاب ، مهار فاگوسیتوز و آزاد شدن آنزیم های مسئول در التهاب و مهار ساخت و آزاد شدن واسطه های شیمیایی التهاب اثرات ضدالتهابی خود را اعمال می کند.

آشنایی با پماد بتامتازون

پماد بتامتازون (Betamethasone) از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی است که دارای خواص ضدالتهابی می باشد. از این دارو برای رفع انواع ناراحتی ها و التهابات پوستی مثل پسوریازیس (یک بیماری پوستی که در برخی از نقاط بدن تکه های قرمز رنگ بر جای می گذارد) ، اگزما (نوعی بیماری پوستی که باعث می شود پوست خشک شده و خارش داشته باشد) ، خارش ، خشکی ، قرمزی و… استفاده می شود. توجه داشته باشید که پماد بتامتازون یک درمان برای بیماری نیست ، اما برای تسکین علائم کمک خواهد کرد. اشکال دیگر این دارو شامل آمپول ، قطره و لوسیون می باشد.

مشخصات پماد بتامتازون

نام های تجاری Celestone، Celestone Soluspan موارد مصرف درمان التهابات پوستی مثل پسوریازیس و اگزما . نام تجاری : ®Betnovate ، Diprosone ، Betacap ، Bettamousse کاربرد : بیماری التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت شدید 5،372 نام های عمومی دیگر پماد بتامتازون بتامتازون (betamethasone) والرات بتامتازون (Betamethasone valerate) بتامتازون دی پروپیونات (betamethasone diproprionate)

فارماکوکینتیک پماد بتامتازون

متابولیسم کورتیکواستروئیدها ، عمدتا در خود پوست صورت می گیرد ، ولی متابولیسم پوستی این دارو نسبت به سایر کورتیکواستروئیدهای موضعی کمتر می باشد. به همین دلیل تجویز مکرر آن باعث تجمع دارو در پوست شده و می تواند به طولانی شدن مدت اثر ، تشدید عوارض جانبی و افزایش جذب سیستمیک دارو منجر شود. دارو دارای متابولیسم کبدی نیز می باشد.

عوارض پماد بتامتازون

به دلیل کم بودن متابولیسم بتامتازون در پوست ، امکان جذب سیستمیک آن زیاد می باشد و لذا بروز عوارضی نظیر سندرم کوشینگ ، افزایش قند خون ، وجود قند در ادرار و در درازمدت تضعیف محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-غده فوق کلیوی محتمل می باشد.

مقدار مصرف پماد بتامتازون

مقدار و نحوه مصرف پماد بتامتازون بر حسب نوع التهاب و ناراحتی پوستی در افراد مختلف متفاوت است. معمولا بزرگسالان یک تا سه مرتبه در روز و کودکان نیز یک مرتبه در روز از این پماد استفاده می کنند. قبل از اینکه دارو را پوست آسیب دیده قرار دهید محل را به خوبی شستشو داده و خشک کنید سپس یک لایه نازک از دارو را روی آن قرار داده و به آرامی مالش دهید تا جذب پوست شود. توجه : توجه داشته باشید که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب های جانبی داروها قرار دارند. بنابراین هیچگاه خودسرانه از این دارو برای رفع بیماری های پوستی فرزند کوچکتان استفاده نکنید.

پماد بتامتازون

نکاتی در مورد مصرف پماد بتامتازون

مصرف کم و یا متوسط این دارو در کوتاه مدت عوارضی ندارد. مصرف پماد بتامتازون در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است اما برای مصرف انواع دیگر داروی بتامتازون حتما با پزشک خود مشورت کنید. در صورت بروز حساسیت از ادامه مصرف این دارو صرف نظر کنید. هرگز دارو را به شخص دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید. دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. چنانچه دچار عفونت پوستی هستید به طور خودسرانه از این دارو استفاده نکرده و قبل از مصرف پزشک را مطلع کنید. از وارد شدن این دارو به نقاط حساس بدن مثل چشم ها ، بینی و دهان خودداری کنید. علایم بیماری پوستی شما معمولا بعد از دو هفته درمان با این دارو باید بهبود پیدا کند. چنانچه این بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید. پس از استفاده از این پماد پوست را نپوشانید. اگر از بتامتازون در ناحیه پوشک بچه استفاده می کنید ، از پوشک تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید. این کار باعث افزایش عوارض جانبی دارو می شود. بدون مشورت کردن با دکتر خود ، سایر محصولات پوستی را در ناحیه تحت درمان قرار ندهید.

تداخل دارویی با پماد بتامتازون

تست نیترو بلو تترازولیوم که برای تشخیص عفونت موضعی استفاده می شود ممکن است با مصرف کورتیکواستروئیدهای موضعی منفی کاذب ایجاد کند استفاده از دو داروی کورتیکواستروئیدی موضعی بصورت هم زمان باعث تشدید عوارض جانبی می گردد

هشدار در مورد مصرف پماد بتامتازون

1- مصرف این دارو روی پوست کودکان باید با احتیاط صورت گیرد. 2- به دنبال مصرف این دارو ممکن است تست های بررسی عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-غده فوق کلیوی دچار اختلال شود. 3- مصرف مقادیر بیش از g100 در هفته از فرآورده 1/0% با احتمال تضعیف آدرنال همراه می باشد. 4- از مصرف طولانی مدت فرآورده روی پوست صورت اجتناب گردد.

توصیه های دارویی پماد بتامتازون

1- از به کار بردن پوشش و یا پانسمان روی ناحیه تحت درمان با بتامتازون خودداری شود. 2- در صورتی که با گذشت دو هفته عارضه ای که برای آن بتامتازون تجویز شده ، بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد ، حتما به پزشک اطلاع داده شود. 3- قبل از شیردهی از استعمال این دارو روی بافت پستان خودداری شود. 4- از مصرف دارو در اطراف چشم ها اجتناب شود. 5- شکل لوسیون دارو قبل از مصرف به خوبی تکان داده شود.

اطلاعات دارویی در مورد پماد بتامتازون

اطلاعات دارویی : بتامتازون در دسته کورتیکواستروئیدهای موضعی قوی طبقه بندی شده است. کورتیکواستروئیدهای موضعی همان استروئید موضعی است. استروئیدهای موضعی علاوه بر مرطوب کنندگی (نرم کننده) برای درمان بیماری های التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت استفاده می شود. استروئید موضعی زمانی که علائم اگزما یا درماتیت عود می کند ، استفاده می شود. این دارو التهاب ، خارش و قرمزی را تسکین می دهد و از این راه عود علائم را کاهش می دهد. پماد بتامتازون یک درمان برای بیماری نیست ، اما برای تسکین علائم کمک خواهد کرد. دوره های کوتاه مدت بتامتازون نیز ممکن است برای درمان پسوریازیس مناطق کوچکی مانند پوست سر ، کف پا و یا کف دست تجویز شود. انواع مختلفی از بتامتازون (مانند پماد ، کرم ، لوسیون فوم) در دسترس است. برای مرطوب کردن نواحی آسیب دیده پوست شما ، کرم تجویز خواهد شد و اگر پوست شما خشک باشد پماد انتخاب مناسبی برای شما است ، همچنین برای مناطق بزرگ و یا مودار پوست ، لوسیون استفاده می شود. همچنین نوعی از بتامتازون در دسترس است که فقط برای پوست سر استفاده می شود. به طور کلی بتامتازون برای کودکان مناسب نیست ، اگر چه گاهی اوقات ، دکتر متخصص پوست ممکن است ، دوره های کوتاه مدت تا دو هفته از این دارو برای یک کودک تجویز کند. نوعی از بتامتازون نیز در دسترس است که حاوی یک عامل ضد باکتری (مانند کلیوکینول (clioquinol) ، نئومایسین (neomycin) یا اسیدفوزیدیک (fusidic acid)) و یا یک داروی ضد قارچ (مانند کلوتریمازول (clotrimazole)) است. ممکن است این نوع بتامتازون برای استفاده کوتاه مدت در مواقعی که پوست عفونی شده است ، تجویز شود و معمولا دو بار در روز فقط برای مدت یک هفته استفاده می شود. برخی از انواع بتامتازون نیز حاوی عنصری به نام سالیسیلیک اسید هستند. سالیسیلیک اسید در این فرمولاسیون می تواند به جذب موثرتر استروئید توسط پوست کمک کند ، اما این بتامتازون نیز فقط برای مدت کوتاهی تجویز می شود.

پماد بتامتازون

تاثیر پماد بتامتازون در بدن

پماد بتامتازون (Betamethasone) از داروهایی است که با سرکوب کردن سیستم ایمنی می تواند برای درمان برخی مشکلات پوستی مثل اگزما مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که از این دارو به مدت طولانی استفاده نشود عارضه جدی خاصی نخواهد داشت. پماد بتامتازون از داروهایی است که به منظور درمان التهابات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو که از دسته داروهای کورتیکواستروئید می باشد می تواند علایمی مثل خارش و خشکی پوست را کاهش دهد. در ادامه با موارد مصرف این دارو و عوارضی که می تواند در اثر استفاده طولانی مدت به همراه داشته باشد آشنا می شوید.

جوش های پوستی

بزرگترین اشتباهی که اغلب ما در مواجهه با جوشهای پوستی مرتکب می شویم این است که عامل بروز آنها را به غلط ، باکتری و یا میکروب می پنداریم. مهمترین عاملی که منجر به بروز این عارضه ناخوشایند در انسان می شود ، در درجه اول ، تغییرات هورمونی بدن شما و در وحله دوم نیز ناتوانی پوست در دفع بافت مرده از پوست و ناتوانی بدن در پاکسازی این عضو حساس(پوست) است. برخی از محققین و دانشمندان عقیده دارند که افراط در خوردن و حتی در برخی موارد خوردن غذاهی سرخ کردنی ، شیرین و چرب نظیر : پیتزا ، شکلات و غذاهای سرخ کردنی زمینه را برای به وجود آمدن این عارضه هموار می کند و در مورد کسانی هم که از این عارضه رنج می برند ، اوضاع را به مراتب وخیم تر می کند. بسیاری از کسانی که از این عارضه رنج می برند و یا خود را مستعد ابتلا به آن می بینند ، به مرور زمان و با تجربه ای که حاصل می کنند ، غذاهای مضر برای خود را تشخیص داده و با پرهیز از خوردن این غذاها تا حدود زیادی موفق به کنترل این عارضه می شوند. اما با این وجود توصیه های زیر را نیز به خاطر داشته باشید : قرار دادن پوست بدن در معرض نور مستقیم خورشید اگرچه برای برنزه کردن بدن بسیار ایده آل به نظر رسیده و فواید دیگری نیز دارد اما برای کسانی که از عارضه جوشهای پوستی رنج می برند ، مضر و نامناسب است. تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید به پوست ، نه تنها عارضه جوشهای پوستی را تشدید می کند بلکه می تواند در طولانی مدت به پیری زودرس پوست و حتی سرطان پوست نیز منجر گردد. من خود از این موضوع اطلاع کامل دارم که اجتناب کردن از تابش مستقیم نور خورشید بر روی پوست ، برای کسانی که به دلیل کاری که دارند ، باید مدام بیرون از خانه باشند ، عملا ناممکن است و به همین علت نیز همانند برخی از متخصصانی که نفسشان از جای گرم در می آید و توصیه های آنچنانی می کنند ، قصد توصیه کردن راهکارهای غیر عملی و غیر قابل اجرا را ندارم ، اما اگر چنانچه شما هم از این دسته افراد هستید و از جوشهای پوستی نیز رنج می برید ، استفاده از ترکیباتی که پوست را از گزند اشعه های مضر ماورای بنفش حفظ می کنند ، در مورد شما نتایج قابل قبولی را به دنبال خواهد داشت.

جوش های پوستی و ویتامین ها

محققین و متخصصین علم تغذیه میزان مجاز مصرف ید را در حدود 150 میکروگرم در روز توصیه می کنند. اما بسیاری از پزشکان بر این عقیده هستند که مصرف بیش از این مقدار در روز با جوشهای پوستی همراه خواهد بود. بنابراین از مصرف مکملهایی که دزهای غیر معقولی از این عنصر را وارد بدن می کنند ، پرهیز کنید. استفاده از اکثر مکملهای افزاینده ترشح طبیعی هورمون تستوسترون نیز همانند تزریق مستقیم خود تستوسترون می تواند منجر به بروز آکنه و جوشهای پوستی گردد. این عارضه مخصوصا در جوانانی دیده می شود که به اقتضای سن کمی که دارند ، بیشتر از بالغین در معرض خطر به وجود آمدن جوش در پوست هستند. این دسته از افراد در انتخاب مکمل مناسب باید نهایت دقت را به خرج دهند. مکمل zma علیرغم اینکه ترشح طبیعی تستوسترون را افزایش می دهد ، منجر به بروز عارضه جوشهای پوستی نیز نمی گردد. ورزشکاران ایرانی علاوه بر اینکه باید در انتخاب مکمل مناسب دقت کنند ، باید در حین خرید از اصل بودن آن نیز اطمینان حاصل کنند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن