ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

استفراغ ویروسی کودک و درمان استفراغ ویروسی در کودکان و درمان اسهال و استفراغ کودکان در منزل و درمان سریع استفراغ کودکان و ویروس جدید اسهال و استفراغ در کودکان نی نی سایت و ویروس جدید اسهال و استفراغ در کودکان و درمان استفراغ کودکان در خانه و درمان سریع استفراغ کودکان نی نی سایت و بهترین شربت برای استفراغ کودکان و ویروس جدید اسهال و استفراغ در نم نمک.

درمان استفراغ ویروسی در کودکان

به تازگی ویروس جدیدی با علائم غالب اسهال و استفراغ در کودکان و همچنین بزرگسالان شیوع پیدا کرده است. ویروسی که اغلب منجر به اسهال و استفراغ نسبتا شدید ، احساس تهوع و درد پیچشی در شکم می شود. برخی افراد یک الی دو روز تب دار نیز می شوند ، اما برخی اصلا تب نمی کنند. اما آیا واقعا این ویروس جدید می باشد؟ یا از سال ها قبل نیز وجود داشته و امسال فقط توجه بیشتری به سمت آن معطوف گشته است؟ در ادامه این مطلب در رابطه با ویروس اسهال و استفراغ جدید و پاسخ به این سوال که آیا درمان اسهال و استفراغ ناشی از ویروس جدید در خانه ممکن است؟ و روش های پیشگیری و انتقال آن به طور کامل با شما بحث خواهیم نمود.درمان استفراغ ویروسی در کودکان و بزرگسالان + علائمدرمان استفراغ ویروسی در کودکان و بزرگسالان + علائم

استفراغ ویروسی

درمان اسهال و استفراغ

برای درمان اسهال و استفراغ ، شناخت نوع عامل مسبب آن ضروری می باشد. اسهال و استفراغ می تواند علل مختلفی مانند علل ویروسی و باکتریال داشته باشد. موضوع بحث امروز ما ، به اسهال و استفراغ ویروسی معطوف می باشد. دو مورد از شایع ترین علل اسهال ویروسی ، اسهال های نوروویروسی و اسهال های روتاویروسی می باشند :

 • اسهال و استفراغ نوروویروس : به طور کلی ، نوروویروس شایع ترین علت اسهال و استفراغ منتقله از طریق غذا در اطفال و بزرگسالان می باشد. نوروویرس ، ویروسی جدید نمی باشد و از سال ها پیش نیز وجود داشته و همه ساله و طی چندین ماه از سال شیوع آن افزایش یافته و سپس رو به کاهش می رود. این ویروس اغلب از طریق غذای آلوده ، لمس سطوح آلوده و لمس مخاطات و دهان متعاقب آن ، خوردن میوه و سبزی آلوده و آب آلوده منتقل می شود. اگرچه پختن کامل غذا در از بین بردن و درمان اسهال و استفراغ نقش دارد ، اما چنانچه پس از پخت کامل مجددا حین آماده سازی با دست آلوده تماس یابد ، امکان آلودگی غذا مجددا پدیدار می گردد.
 • اسهال و استفراغ روتاویروس : عامل اصلی اسهال و استفراغ در کودکان می باشد. اگرچه امکان آلودگی بزرگسالان نیز همانند اطفال وجود دارد ، ولی روتاویروس در فرد بالغ آلوده اغلب بدون علامت بوده و علاوه بر سایر روش های انتقال ذکر شده برای نوروویروس ، می تواند از بزرگسالان آلوده بدون علامت به اطفال به طور گسترده ای انتقال یابد. و البته همین امر منجر به شیوع بالای آن در مهدکودک ها نیز می شود. تشخیص سریع و درمان اسهال و استفراغ روتاویروس ، در جلوگیری از گسترش آن حائز اهمیت می باشد.

علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ چیست؟

اکنون که با شایع ترین علل اسهال و استفراغ های ویروسی آشنا شده اید ، کمی هم در رابطه با جزئیات علائم آن با شما بحث خواهیم نمود. علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ ، اغلب طی 12 الی 48 ساعت پس از ورود ویروس به بدن آغاز می گردند. اغلب طی یک الی دو روز اول نسبتا شدید بوده و سپس علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ طی چند روز (3 روز) کاهش می یابند. البته توجه داشته باشید که تا دو روز پس از برطرف شدن علائم نیز امکان سرایت آن وجود دارد؛ و فرد آلوده باید از آشپزی و تماس با غذای سایر افراد پرهیز نموده و سطوح مورد تماس را ضد عفونی نماید. اما علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ چیست؟

 • اسهال آبکی و اغلب غیرخونی (توجه داشته باشید که اسهال خونی ممکن است علت میکروبی داشته و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی داشته باشد. اسهال های میکروبی اغلب عفونت هایی شدیدتر و جدی تر از اسهال و استفراغ ویروسی می باشند)
 • احساس تهوع و استفراغ
 • درد پیچشی شکم که پس از دفع و تخلیه روده ها کمی تسکین می یابد
 • احساس بدن درد و سردرد
 • تب خفیف (تب ناشی از ویروس جدید اسهال و استفراغ اغلب خفیف بوده و طی یک الی دوز نیز قطع می گردد. لزوما همه افراد نیز دچار تب نمی گردند)

استفراغ ویروسی

اگرچه که اغلب علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ شدید نبوده و طی دو الی سه روز برطرف می گردند ، اما گاهی نیز در برخی افراد مانند کودکان کم سن و افراد مسن ، اسهال و استفراغ شدید ایجاد شده و تا دو هفته نیز بهبودی کامل به طول می انجامد. بسیاری از علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ نیز مانند اسهال های باکتریال می باشد ، لذا در صورت بیماری شدید و کم شدن آب بدن ، یا طول کشیدن علائم حتما جهت اقدامات تکمیلی ، مراجعه به پزشک توصیه می گردد.

چه کسانی در معرض اسهال و استفراغ شدید می باشند؟

اگرچه ویروس جدید اغلب بیماری شدیدی ایجاد نمی کند ، اما کودکان کم سن و سال ، افراد مسن و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی مانند افراد مبتلا به ایدز ، افرادی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند و یا سایر بیماری های زمینه ای ، ممکن است در معرض بیماری شدید و یا حتی کشنده ناشی از این ویروس قرار گیرند. مصرف زیاد مایعات و تامین کافی آب بدن ، می تواند از بسیاری از موارد شدید بیماری پیشگیری نماید.

درمان ویروس جدید اسهال و استفراغ در خانه

آنتی بیوتیک ها ، علیه باکتری ها موثر هستند؛ و طبیعتا روی ویروس ها تاثیر مثبتی ندارند. لذا توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها نه تنها نقشی در تسریع روند بهبودی شما ندارد ، بلکه با عوارض جانبی گوناگون و افزایش ریسک مقاوت های آنتی بیوتیکی همراه می باشند (البته تحت شرایط خاص ذکر شده در قسمت های پیشین ، مصرف آن ها در برخی موارد کمک کننده و ضروری می باشد). مهم ترین نکات جهت درمان ویروس جدید اسهال و استفراغ در خانه ، عبارت هستند از :

 • نوشیدن مایعات فراوان مانند آب و دوغ (از مصرف نوشیدنی های شیرین مثل آب میوه های پاکتی و چای نبات به جهت تشدید اسهال پرهیز گردد) ، مهم ترین قدم جهت درمان ویروس جدید اسهال و استفراغ در خانه می باشد.
 • مصرف وعده های غذایی نیمه جامد و خنک و در دفعات مکرر با حجم کم جهت کاهش احساس تهوع و استفراغ.
 • مصرف موز ، مرکبات ، آب پرتقال طبیعی و آب نارگیل سبز جهت حفظ ذخایر پتاسیم بدن.
 • پرهیز از مصرف الکل ، کافئین و غذاهای سنگین و پرچرب تا بهبودی کامل علائم اسهال و استفراغ ویروس جدید.
 • مصرف آب انار و نعنای تازه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل ، یا یک قاشق غذاخوری رب انار نیم ساعت پیش از صرف غذا ، نقش قابل توجهی در کاهش احساس تهوع و استفراغ دارد.
 • مصرف شربت زرشک همراه با دو قاشق مرباخوری عسل نیز در کاهش احساس تهوع و استفراغ جهت درمان ویروس جدید اسهال و استفراغ در خانه کمک کننده می باشد.
 • مصرف زنجبیل همراه با غذا در کاهش تهوع و استفراغ ویروس جدید اسهال و استفراغ کمک کننده می باشد.
 • مصرف دم نوش دارچین با عسل و قرار دادن پاها در آب ولرم به مدت 15 الی 20 دقیقه در کاهش بدن درد کمک کننده می باشد.
 • ماساز ملایم پیشانی با روغن بنفشه یا بابونه جهت درمان سردرد کمک کننده می باشد.
 • مصرف کته با ماست پروبیوتیک ، پوره سیب زمینی همراه با نعنا و پودر سیر و نمک ، هویج آب پز شده و مصرف فراورده های پروبیوتیک در درمان ویروس جدید اسهال و استفراغ در خانه مفید می باشند.
 • دم نوش چای معمولی و سماق نکوبیده نیز در کاهش اسهال کمک کننده می باشند.
 • استفاده از قرص های ضد اسهال مانند لوپرامید ، قرص های ضد دل پیچه مانند هیوسین و قرص های ضدتهوع مانند اندانسترون تنها با مشورت پزشک قابل استفاده می باشند (زیرا مصرف آن ها در اسهال و استفراغ باکتریال بدون مصرف توام آنتی بیوتیک می تواند با عوارض جدی همراه باشد).

با رعایت اصول بهداشتی ذکر شده ، درمان ویروس جدید اسهال و استفراغ در خانه در اغلب موارد به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به پزشک قابل دسترسی می باشد.

استفراغ ویروسی

درمان اسهال و استفراغ در کودکان

اغلب کودکان و به خصوص کودکان کم سن و سال ، در معرض از دست دادن شدید آب بدن و لذا عوارض شدید اسهال و استفراغ قرار دارند. یک اسهال و استفراغ ساده نیز در صورت بی توجهی ، می تواند عوارض غیرقابل برگشتی در کودکان داشته باشد. لذا جهت درمان اسهال و استفراغ در کودکان ، دقت و توجه بسیار بیشتری ضرورت می یابد :

 • مهم ترین نکته در درمان اسهال و استفراغ در کودکان ، جایگزینی آب و املاح از دست رفته بدن کودک می باشد. جهت اصلاح آب و املاح بدن کودک از پودرهای ORS که حاوی املاح و الکترولیت های لازم بدن کودک می باشند به صورت محلول در آب استفاده نمایید.
 • تحقیقات نشان داده است که مکمل های حاوی روی نیز نقش موثری در کاهش شدت اسهال و استفراغ کودکان داشته است.
 • پرهیز از مصرف غذاهای شیرین مانند نوشابه ، آب میوه ، شکلات ، آب نبات و بستنی به جهت تشدید اسهال.
 • مصرف کته با ماست پروبیوتیک ، پوره سیب زمینی و سوپ صاف شده مرغ ، هویج و سیب زمینی در ردمان اسهال و استفراغ کودکان کمک کننده می باشند.
 • استراحت کافی جهت درمان اسهال و استفراغ در کودکان ، ضروری می باشد.
 • عدم استفاده از داروهای ضداسهال بدون مشورت پزشک (منجر به تجمع ویروس و باکتری در بدن و بروز عوارض می گردد).
 • پس از هر نوبت استفراغ و اسهال ، 15 الی 20 دقیقه صبر کرده و از دادن بلافاصه غذا و مایعات به کودک پرهیز نمایید.
 • در صورت داشتن کودک شیرخوار ، حتما شیردهی را ادامه دهید و مطمعن باشید شیر مادر حاوی بسیاری انواع آنتی بادی ها و عوامل مفید دیگر جهت تسریع بهبودی شیرخوار و درمان اسهال و استفراغ کودکان می باشد.

آیا برای درمان اسهال و استفراغ باید به پزشک مراجعه کرد؟

همان طور که در قسمت های قبل نیز توضیح داده شد ، بسیاری از موراد اسهال و استفراغ به راحتی و با رعایت نکات بهداشتی در منزل به طور کامل بهبود یافته و نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. اما در صورت شدید بودن بیماری و یا شک به علل باکتریال ، حتما باید به پزشک مراجعه نمود. جهت پاسخ دقیق به این سوال که آیا برای درمان اسهال و استفراغ باید به پزشک مراجعه کرد؟ در ادامه علائمی که باید در صورت بروز آن ها به پزشک مراجعه نمود را توضیح داده ایم :

 • طولانی شدن علائم اسهال و استفراغ و عدم بهبود علائم طی 48 ساعت
 • اسهال خونی
 • استفراغ خونی
 • کم شدن آب بدن که با علائمی مثل احساس شدید تشنگی ، خشک شدن مخاطات و اشک چشم ها ، احساس سرگیجه و سیاهی رفتن چشم ها ، احساس ضعف شدید و کم شدن حجم ادرار نمایان می گردد
 • دل درد و دل پیچه خیلی شدید
 • تب بالا (بیشتر از 40 درجه سانتی گراد در بزرگسالان و بیشتر از 9/38 درجه سانتی گراد در اطفال)
 • تهوع و استفراغ شدید به گونه ای که طی 24 ساعت توانایی نوشیدن مایعات یا مصرف غذاهای نیمه جامد و جامد اصلا وجود نداشته باشد

در صورت بروز علائم توضیح داده شده ، مراجعه به پزشک در اسرع وقت ، توصیه می گردد.

پیشگیری از ابتلا به ویروس اسهال و استفراغ جدید

از قدیم گفته اند ، پیشگیری از درمان بهتر می باشد؛ و دقیقا هم درست گفته اند. اما برای پیشگیری از ابتلا به ویروس اسهال و استفراغ جدید چه کاری می توان انجام داد؟

 • شست و شوی صحیح دست ها با آب گرم و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه ، مهم ترین اقدام در پیشگیری از ابتلا به ویروس اسهال و استفراغ جدید می باشد.
 • در صورت عدم دسترسی به آب و صابون ، ضدعفونی کردن دست ها با محلول های ضدعفونی کننده مخصوص دست.
 • عدم استفاده از ظروف غذاخوری ، حوله و آب یا غذای مشترک.
 • در صورت داشتن علائم ویروس جدید اسهال و استفراغ ، از آماده سازی غذا برای سایر افراد پرهیز نمایید و سطوح مورد استفاده را به درستی ضدعفونی نمایید.
 • از مصرف سالاد و سبزیجات و غذاهای بیرون تا حد ممکن پرهیز نمایید (حتی یخ موجود در نوشیدنی شما ممکن است آلوده و حاوی ویروس باشد)
 • داروی گیاهی ایموپرت : داروی گیاهی ایموپرت که از 7 گیاه پوست بلوط ، گیاه قاصدک ، برگ گردو ، بومادران ، ریشه مارشمالو ، دم اسب صحرایی و گل های بابونه تشکیل شده است ، دارای خواص تقویت سیستم ایمنی می باشد. ایموپرت دارای خواص تعدیل کننده سیستم ایمنی و تقویت آن جهت مبارزه با عوامل میکروبی (گل های بابونه ، ریشه مارشمالو ، دم اسب صحرایی و گیاه قاصدک) ، خواص ضدویروس (برگ گردو ، گیاه قاصدک و پوست بلوط) ، خواص آنتی باکتریال (گل های بابونه ، دم اسب صحرایی ، بومادران ، برگ گردو و پوست بلوط) و خواص ضدالتهابی (گیاه قاصدک ، برگ گردو ، بومادران ، دم اسب صحرایی و گل های بابونه) می باشد؛ و از این طریق نقش موثری در پیشگری از ابتلا به عفونت های ویروسی دارد. علاوه بر خواص ذکر شده ، برخی گیاهان به کار رفته در ایموپرت دارای انواع ویتامین ها و ریزمغذی ها نیز می باشند که آن ها نیز در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن