ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، علت تق تق کردن زانو و صدای مفاصل زانو و کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود و درمان خانگی صدا دادن زانو و صدای قرچ قرچ زانو نی نی سایت و برای صدا دادن زانو چه بخوریم و علت صدا دادن زانو هنگام خم وراست شدن و علت صدای شیشه خورده در زانو و درمان تق تق زانو در طب سنتی و علت تق تق زانو هنگام راه رفتن نی نی سایت در نم نمک.

علل و درمان تق تق زانو و صدای مفاصل زانو با ورزش و مراقبت

با بالا رفتن سن و یا با گذشت مدت زمانی پس از یک آسیب ممکن است ببینید که زانوی شما کم کم شروع به صدا دادن و تق تق کردن می کند و یا گاهی اوقات شنیدن صدا از زانو همراه با زانو درد است . آیا تا بحال به این فکر کرده اید که چرا صدای تق تقی را از زانویتان می شنوید؟ آیا تا به حال به هنگام بالا رفتن از پله ها، سوار هواپیما شدن یا حتی هنگام پیاده روی از خیابان، این اتفاق برای شما رخ داده که صدای تق تق عجیبی را از روی زانوی خود بشنوید؟علت تق تق کردن مفاصل زانو و درمان خانگی در طب سنتیعلت تق تق کردن مفاصل زانو و درمان خانگی در طب سنتی

جواب چرایی اش در این بخش از سلامت نم نمک است. این صدا زمانی روی می دهد که مفاصل زانو کشیده می شوند ، همچنین می تواند زمانی رخ دهد که مفاصل زانو در محل مناسبی نباشند، که زیاد اتفاق می افتد. گاهی اوقات این ها با هیچ احساسی همراه نیستند، اما در برخی موارد بسیار دردناک هستند.

چنانچه هرازگاهی زانوی شما صدا می دهد و همراه با آن احساس می کنید چیزی در زانوی شما صدایی تولید می کند این طبیعی است اما اگر زانوی شما مرتبا صدا می کند و همراه با آن احساس درد ویا ورم زیادی دارید بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه شود.

علت صدای تق تق زانو

صدای تق تق زانو نشانه چیست؟

چنانچه زانویی که صدا می کند درد نیز داشته باشد این می تواند نشانه یا علامت پیش رس اختلال در عملکرد کشکک زانو ، آرتریت عفونی ، آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت زمینه ای باشد.

پزشکان صدای اصطکاک مفاصل یا استخوان ها را کریپتوس می نامند. این صدا معمولا در ناحیه مفصل زانو ، مچ دست و پا و شانه شنیده می شود. این مطالعه نشان می دهد کریپتوس نمی تواند به طور قطع نشانه آرتریت باشد ، ولی کریپتوس مکرر باید جدی گرفته شود و بررسی شود. عکسبرداری اشعه ایکس برای تشخیص آرتریت در افرادی که از کریپتوس مکرر شکایت دارند ، ضروری است.

استئوآرتریت (آرتروز) ، آرتریت روماتویید ، آرتریت عفونی ، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس ، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می شوند. آرتروز شایع ترین نوع آرتریت است. این التهاب دردناک سبب تورم و اختلال حرکت مفاصل می شود و معمولا در ناحیه دست ، زانو ، لگن و ستون مهره ها بیشتر است. سه عامل اضافه وزن ، سن و آسیب دیدگی مفاصل ، مهمترین دلایل بروز آرتروز هستند.

دلایل بسیاری می تواند برای صدا دادن زانو وجود داشته باشد و در اغلب موارد به سادگی درمان صدا دادن زانو امکان پذیر است . اما چرا این اتفاق می افتد؟ دلیل آن صداها چیست؟ آیا جدی هستند؟ بیایید ببینیم!

دلایل تق تق زانو

کریپتوس زانو یا تق تق زانو همراه با درد

تشخیص علت تق تق زانو :

پزشک ناحیه ای را که باعث بروز درد در بیمار می شود بررسی خواهد کرد. همچنین سوالاتی را درباره علائم بیماری و فعالیت های اخیر ، از جمله اینکه در طول حرکات مختلف مفصل چه احساسی دارید را خواهد پرسید.

اگر پزشک به سندرم درد پاتلوفمورال که باعث ایجاد صدای تق تق و درد در زانو می شود ، مشکوک گردد ، ممکن است در خصوص فعالیت های ورزشی معمول فرد سوالاتی را مطرح نماید.

بیمار می تواند با توصیف درد و آگاه نمودن پزشک در مورد هر گونه تغییرات اخیر در فعالیت خود ، در تشخیص علت صدا دادن زانو کمک کند. یک پزشک معمولا می تواند سندرم درد پاتلوفمورال را با انجام دادن یک معاینه در مطب تشخیص دهد ، اما برای اطمینان از علت صدا دادن زانو ، پزشک معمولا از اشعه ایکس یا سایر روش های تصویربرداری برای تصویرسازی داخل مفصل استفاده خواهد کرد.

علت تق تق زانو همراه با درد

روش تشخیص دلایل تق تق کردن زانو

5 دلیل اصلی برای تق تق زانو :

1. بافت غیر ضروری اطراف زانو :

اگر از آسیب اطراف زانو و یا به درستی درمان نشده رنج می برید، ممکن است منجر به ایجاد بافت غیر ضروری اطراف زانو شوید ، این در برخی از قسمت های زانو که باعث ایجاد صدایی در زانوی شما می شوند، پیچیده می شود.

2. زانوی دونده :

دویدن برای سلامتی شما خوب است، اما باید اعتدال داشته باشد. فشار زیاد روی درشت نی می تواند شما را در وضعیتی به نام زانوی دونده وارد کند. در این حالت، توپک زانو از خط خارج می شود و در طول استخوان ران حرکت نمی کند ، استخوان های درشت نی و استخوان های پایین مسئول محافظت از بدن شما هستند، اما وقتی آن ها در جای خود نباشند، زانو در حرکت صدا می دهد.

3. آسیب جدی به مینیسک و جذب کننده شوک :

منیسک میان استخوان های زانو قرار دارد ، اگر آسیب ببیند و به درستی ترمیم نشود، تعادل زانو از بین می رود و ممکن است باعث چرخش زانوی شما شود.

4. پارگی ACL و MCL :

هر دو این دلایل زانوی شما را به صدا در میاورد و حتی ممکن است منجر به درد مزمن در زانوها، سفتی و حساسیت شوند.

5. ورم مفاصل :

ورم مفاصل پاها می تواند به زانوهای ملتهب و غیر هم تراز منتهی شود ، در نتیجه آن ها صدایی را در حرکت ایجاد می کنند. چنانچه در بخش سلامت نم نمک گفته شده است برای محکم نگه داشتن زانوها نیاز دارید تمام قسمت های بدن خود را ورزش دهید ، در اینجا می توانید زانوهایتان را محکم نگه دارید و در نتیجه از صدای تق تق زانو جلوگیری کنید.

دلیل تق تق کردن زانو

تق تق زانو از دلایل ورم مفاصل پاها

جلوگیری از تق تق زانو با ورزش

1. ورزش دادن چهار سر :

ورزش برای محکم و سفت نگه داشتن زانوهایتان ضروری است ، با پاهایتان صاف روی زمین بنشینید ، یک حوله بردارید و آن را زیر ران سمت راست تان قرار دهید. حالا ران چپ خود را خم کنید، پایتان را روی زمین قرار دهید و پای راست را حرکت ندهید این ورزش را در 4 ست 10 تایی انجام دهید.

2. حفظ تعادل بین عضلات همسترینگ و چهارسر :

انجام اشتباه این کار باعث آسیب بیشتر شما خواهد شد ، پشت عقب ران خود را برای جلوگیری از این آسیب تقویت کنید. روی زمین دراز بکشید ، پاهایتان را با زاویه 45 درجه پایین نگه دارید ، حالا پاهایتان را از روی زمین بلند کنید و زانوهایتان را محکم به بدن خود فشار دهید. این ورزش را در 4 ست 10 تایی مجددا تکرار کنید.

3. باند IT :

این یک راه عالی برای مقاومت زانو در حین تلاش برای گسترش باند است ، باند را پشت پای چپ و راست خود در هنگام ایستادن بکشید. حداقل برای 30 ثانیه نگه دارید.

چطور باید به یک زانوی بد واکنش نشان داد؟

در حالی که تق تق زانو معمولا یک مشکل نیست، اما باید به محض اینکه احساس درد را در زانوی خود احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید. تشخیص اولیه به این معنی است که شما می توانید قبل از اینکه بدتر شود، مشکل را درمان کنید و یا تغییر سبک زندگی لازم را به احتمال کم تر ایجاد کنید.

پزشکتان به شما توصیه می کند که چگونه به آسیب خاص خود، مانند استراحت و یا مصرف دارو پاسخ دهید، اما برخی گام های عمومی نیز وجود دارد که می توانید از وقوع این آسیب ها جلوگیری کنید ، این به ویژه اگر زانوی خود را در گذشته مجروح کرده اید بسیار مهم است.

کاهش وزن :

این کار باعث می شود مطمئن شوید که فشار کمتری روی زانوهای شما وجود دارد.

یک برنامه تمرین آرام و ملایم :

اگر پیش از این دچار مشکل شده باشید ، ممکن است نیاز داشته باشید که برنامه تمرین قبلی خود را کاهش دهید تا از آسیب تکراری اجتناب کنید ، یا حداقل به آرامی شروع کنید تا دوباره مفاصل خود را باز کنید.

سطوح نرمی برای دویدن انتخاب کنید :

هر بار که پای شما به زمین می خورد ، زانوی شما مفصل است که شوک را جذب می کند. دویدن بر روی بتون به طور طبیعی فشار بیشتری بر روی زانو دارد که روی علف یا ماسه جاری می شود ، بنابراین این چیزی است که باید در ذهن داشته باشید.

ورزش دیگری را امتحان کنید :

اگر یک آسیب زانو جدی دارید ، ممکن است به ورزش کردن ادامه دهید که به شما نیاز دارد تغییر دهید ، تغییر دهید و یا حرکتی ناگهانی انجام دهید. اگر می خواهید فعال بمانید ممکن است بخواهید ورزش کنید.

تمرین هایی برای جلوگیری از صدای تق تق زانو :

قبل از شروع هر گونه تمرین برای صدای زانو ، باید همیشه با پزشک خود مشورت کنید ، چون برخی تمرینات می تواند شرایط شما را بدتر کند ، مثلا در مواقعی که یک پارگی و یا لنگی داشته باشید.

اگر پزشک شما چراغ سبز را برای ورزش به شما داده است ، پس یک مکان خوب برای شروع آن ، تقویت پهاسر است ، چون ماهیچه ای که از ران بیرون می آید و می تواند به حمایت بهتر از زانو کمک کند.

تمرین های مفید برای چهارسر شامل پسوند ساق و یا انقباض ایستا است. یک مثال تمرین چهارسر است که با نشستن بر روی زمین با دو پا مستقیم انجام می شود. زانوی چپ خود را خم کنید و پاهایتان را روی زمین بگذارید و یک حوله لوله شده را زیر ران راست خود نزدیک زانو قرار دهید. پاهایت را تکان بده ، و پاشنه و ساق پایت را از زمین بلند کن. پایین برگرد. ران خود را از روی حوله بلند نکنید.

همچنین داشتن قدرت برابر بین عضله چهار سر ران و عضلات عقب ران نیز مهم است ، بنابراین اگر عضله چهار سر ران قوی باشند اما عضلات عقب ران شما ضعیف هستند ، زانوهای شما ضعیف است.

همسترینگ در عقب ران قرار دارند. برای تقویت این ماهیچه ها ، روی زمین زانو بزنید و زانوهای خود را به زاویه 45 درجه خم کنید. پاهایتان را بلند کنید و پاشنه تان را فشار دهید تا عضلات عقب ران در این فرآیند منقبض شوند. این را تا 10 ثانیه نگه دارید ، آرام بگیرید و تکرار کنید. به طور کلی ، باید تنها 25 درصد از عضلات عقب ران بیشتر باشند.

یک باند IT قوی و انعطاف پذیر می تواند به حمایت بیشتر از زانوها کمک کند. برای ورزش کردن گروه IT ، پای راست خود را پشت پای چپ خود در یک موقعیت ایستاده قرار دهید. هنگامی که به سمت چپ متمایل می شوید ، زانو را کمی خم کنید. باسن خود را به سمت راست تغییر دهید تا کشش را افزایش دهید و برای 30 ثانیه نگه دارید. خاموش کنید و تکرار کنید.

تمرینات دیگر شامل اسکات ران است که با قرار دادن پاهایتان به عرض شانه با انگشتان پا به سمت بیرون انجام می شود. در هنگام چمباتمه زدن ، باسن خود را به عقب برگردانید ، گویی در حال نشستن بر روی یک صندلی است که بسیار پشت سر شما است.

علاوه بر این ، در حالی که چمباتمه زده ، زانوهای خود را به سمت بیرون حرکت داده و تا جایی که می توانید پایین بروید ، بدون اینکه از خم 90 درجه ای در زانوها عبور کنید. به پاشنه پا فشار وارد کنید و سه ست از 15 تا 15 بار در هفته کامل کنید.

اسکات برای تقویت قسمت داخلی ران :

قسمت داخلی ران اغلب ضعیف تر از بخش بالایی عضله چهارسری است. برای تقویت آن- و پیشگیری از زانودرد-انجام اسکات برای تقویت ران ها توصیه می شود. دستورالعمل ها : پاها را به عرض شانه ها باز کنید و پنجه های پای خود را با اعمال وزن روی پاشنه ها به صورت 45 درجه قرار دهید.

در حالیکه شروع به انجام اسکات می کنید باسن خود را طوری به عقب ببرید انگارکه می خواهید روی یک صندلی بنشینید که از شما خیلی دور است. در حالیکه اسکات انجام می دهید ، زانوهای خود را به سمت بیرون قرار داده و تا آنجا که می توانید حالت نشسته به خود بگیرید- زاویه آن 90 درجه کمتر نشود- و با اعمال فشار از طریق پاشنه ها سر جای خود برگردید.

این کار را 15 بار انجام دهید و مجددا تکرار کنید.

ماساژ درمانی :

بیماران می توانند از ماساژ درمانی برای رفع مشکل صدا دادن زانو در نتیجه تشکیل حباب های گاز در محل مفصل استفاده کنند. هنگام استفاده از ماساژ درمانیباید به نکات زیر توجه شود :

در ماساژ درمانی همواره باید از فشار نرم برای مفاصل زانو استفاده شود. هیچگاه نباید مفاصل زانو در حالت حمایت نشده و آزاد ماساژ داده شوند. شما می توانند برای ماساژ مفصل زانوی خود از یک توپ تنیس یا غلتک استفاده کرده و به این ترتیب به بهترین نتایج ممکن در هنگام ماساژ دست پیدا کنید.

طب سوزنی :

مطالعات انجام شده نشان می دهند که طب سوزنی دارای تاثیر با اهمیت بر انواع خاص درد در ناحیه زانو و بطور خاص شرایط ایجاد شده به خاطر ابتلای فرد به آرتروز است.

به این ترتیب طب سوزنی می تواند باعث کاهش صدای ایجاد شده در محل مفصل زانو به خاطر مشکل آرتروز شود. علاوه بر این ، طب سوزنی می تواند ناراحتی بیمار را تا زمان تاثیرگذاری سایر روش های درمانی کاهش دهد و در برخی موارد این روش می تواند حتی به عنوان یک جایگزین برای عمل جراحی یا سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق در مفصل فاست :

در روش تزریق مفصل فاست یک داروی استروئیدی به جهت بی حس کردن مفصل و مسدود کردن حس درد ، در مفصل تزریق می گردد. اثر تسکینی و درمان صدا دادن زانو در این روش سریع و درازمدت است. با استفاده از فلوروسکوپی اشعه ایکس ، فیزیوتراپیست می تواند محل ضایعه را به درستی شناسایی کرده و تزریق را در محل موردنظر انجام دهد ، که باعث بهبود خواهد شد.

اوزون درمانی :

در اثر این عارضه غضروف نازک و سست می شود ، درنتیجه مفصل دچار علائمی مانند : درد ، سفتی ، صدای تق تق و غیره می شود. مطالعات نشان می دهد ، تزریق گاز اوزون به زانو می تواند درد بیماران را کاهش داده و عملکرد و کیفیت زندگی مبتلایان به ورم مفاصل را بهبود بخشد.

تزریق استروئید :

تزریق یک داروی استروئیدی به عنوان مثال ، کورتون ، می تواند درد و التهاب را کاهش دهد. اثربخشی این روش در تسکین درد و التهاب قوی و سریع است. تزریق کورتون می تواند برای درد و صدای زانو ناشی از آرتروز و همچنین پارگی غضروف مفید باشد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن