آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است و پلاکت خون باید چند باشد و علت پایین بودن پلاکت خون و پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است و علت پایین بودن پلاکت خون چیست؟ آیا خطرناک است؟ و درمان پایین بودن پلاکت خون و پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است نی نی سایت و پایین بودن پلاکت خون نشانه چیست و پایین بودن پلاکت خون در کرونا در نم نمک.

آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟

کاهش پلاکت خون باعث خونریزی خواهد شد ، زیرا وظیفه اصلی پلاکت خون جلوگیری از خون ریزی است. کمبود آن باعث خونریزی غیرطبیعی در پوست و دیگر قسمت های بدن می شود.آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟

وظیفه اصلی پلاکت خون جلوگیری از خون ریزی و خارج شدن گلبول قرمز از داخل رگ است بنابراین کاهش پلاکت خون مقدار باعث خونریزی خواهد شد. پلاکت ها یا ترومبوسیت ها اجزای مسطحی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلو ل های خونی بسیار کوچک ترند. این ساختار ها حاوی آنزیم هایی هستند که باعث انعقاد خون می شوند. حالا این پرسش مطرح می شود که چرا تعداد پلاکت ها در خون کم می شوند؟ و اصلا مقدار طبیعی آن ها چقدر است؟

آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟

ترومبوسیتوپنی یعنی کاهش تعداد پلاکت های خون. مقدار پلاکت بین 150 تا 400 هزار در هر میلی مترمکعب خون برای بزرگسالان طبیعی محسوب می شود و کمتر از 150 هزار عدد در میلی متر مکعب کمبود پلاکت را نشان می دهد. با این حساب در صورت کاهش تعداد پلاکت های خون علت آن باید بررسی شود.

معمولا وجود اختلالات و نارسایی های انعقاد خون به صورت خونریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز پیدا می کند؛ بویژه اگر دلیل اختلال انعقاد خون ، کاهش تعداد پلاکت ها یا عملکرد غیر صحیح پلاکت ها باشد. در واقع در ترومبوسیتوپنی تمایل به خونریزی به ویژه از عروق خونی کوچک تر وجود دارد و این موضوع باعث خونریزی غیرطبیعی در پوست و دیگر قسمت های بدن می شود.

دلایل بروز ترومبوسیتوپنی

به طور کلی ترومبوسیتوپنی یا باعث کاهش تولید پلاکت یا افزایش تخریب پلاکت می شود. از جمله علل کاهش تولید پلاکت می توان به نارسایی مغز استخوان ، کمبود تغذیه ای و عفونت های ویروسی مثل ایدز اشاره کرد.

همچنین انعقاد داخل عروقی منتشر ، هپارین و... افزایش تخریب پلاکت خون را به همراه دارند. بد نیست بدانید مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروییدی ، داروهای ضددیابت خوراکی ، بزرگی طحال ، پره اکلامپسی ، کم خونی ، لوسمی (سرطان خون) ، سیروز کبدی ، شیمی درمانی بعد از سرطان ، مواجهه با اشعه ایکس و... هم می توانند زمینه ایجاد ترومبوسیتوپنی را فراهم کنند.

اگر هیچ کدام از این موارد گفته شده دلیل کاهش پلاکت نبود و هیچ دلیل دیگری هم پیدا نشد ، آن وقت می توان مطمئن شد بیمار دچار آی. تی. پی است؛ یعنی کمبود پلاکتی که دلیل آن شناخته شده نیست.

ترومبوسیتوپنی؛ از علایم تا درمان

ترومبوسیتوپنی معمولا با علایمی مثل کبودشدگی ، خون مردگی ، خونریزی در دهان ، خون دماغ شدن ، قاعدگی های شدید یا طولانی ، وجود خون در ادرار ، ضعف و بی حالی و... بروز می کند. البته این عارضه در موارد حاد ، بخصوص در کودکان طی چند ماه بهبود می یابد ، اما در موارد مزمن ، درمان صد در صد نیست و حتی احتمال عود مجدد وجود دارد. در این میان عوارضی مثل سکته مغزی ، خونریزی شدید و اثرات جانبی دارو درمانی ترومبوسیتوپنی را هم نباید نادیده گرفت.

معمولا افزایش خونریزی ناشی از ترومبوسیتوپنی نیست مگر این که تعداد پلاکت ها کمتر از 50 هزار باشد. حالا اگر تعداد پلاکت ها کمتر از 20 هزار باشد ، خطر خونریزی خودبه خودی و کشنده گوارشی و مغزی وجود دارد. فراموش نکنید درمان ترومبوسیتوپنی بسته به عامل بیماری زا از تزریق پلاکت ، پلاسمافرزیس تا مصرف دارو ، تعویض پلاسما و... متفاوت است. همچنین قطع داروی خطرساز در ترومبوسیتوپنی ناشی از دارو و جراحی برای برداشتن طحال در موارد دائمی برای درمان این بیماری صورت می گیرد.

آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟

تشخیص از روی برگه آزمایش خون

علامت پی آی تی در آزمایش خون نشان دهنده تعداد پلاکت ها در هر میلی لیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ ترین عدد برگه آزمایش خون است. البته غیر از کنترل انعقاد خون ، از میزان پلاکت برای بررسی روند بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماری های خونی هم استفاده می شود.

بارداری و خطرات کمبود پلاکت

پایین بودن پلاکت خون در زنان باردار دلایل مختلفی دارد که خطر خونریزی مغزی را در مادر و جنین افزایش می دهد.

در حاملگی به ویژه در سه ماهه سوم به دلیل تغییراتی که بارداری در بدن ایجاد می کند ممکن است پلاکت خون پایین بیاید.

همچنین گاهی سیستم ایمنی بدن دچار تغییر شده و گاهی نیز به دلیل بیماری های خونی پلاکت خون کاهش پیدا می کند.

یکی دیگر از دلایل پایین بودن پلاکت خون در زنان باردار مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی) و دیابت حاملگی است.

یادتان باشد کاهش پلاکت که بر اثر حاملگی ایجادشده باشد کمتر از 100 هزار نمی شود و عارضه ای نیز ایجاد نمی کند ، اما اگر به هر دلیلی کمتر شود باید به سر عت مورد بررسی قرار بگیرد. چرا که پایین بودن پلاکت خون ممکن است خطرات خونریزی داخل جمجمه ، دستگاه گوارشی و ادراری را ایجاد کند حتی در برخی موارد به دلیل کاهش پلاکت یا عاملی که موجب کاهش آن شده است ختم حاملگی داده می شود.

به عبارتی اگر پلاکت مادر پایین باشد آنتی بادی که باعث می شود پلاکت پایین بیاید از جفت عبور می کند و موجب پایین آمدن پلاکت خون جنین نیز می شود.

در چنین شرایطی ممکن است جنین خونریزی مغزی کند. همچنین اگر پلاکت مادر زیر 80 هزار باشد ، هنگام زایمان به ویژه در سزارین نگران کننده است. تنها روش تشخیص پایین بودن پلاکت هم از طریق آزمایش خون است ، بنابراین خانم ها بهتر است پیش از اقدام به بارداری نسبت به بررسی وضعیت خونی خود اقدام کنند.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن