ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، روشهای درمان خانگی بریدگی و درمان خانگی جراحت و درمان خانگی زخم و خوب شدن سریع زخم سطحی و خوب شدن سریع زخم باز و درمان خانگی بریدگی دست با چاقو و خوب شدن سریع زخم عمیق و خوب شدن سریع زخم دست و درمان سریع زخم تازه صورت و درمان خانگی عفونت زخم و پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز در نم نمک.

روشهای مراقبت درمان خانگی بریدگی ، جراحت و زخم

اگر بریدگی آنقدر عمیق نباشد که کارتان به اورژانس و بخیه بکشد ، یا اینکه شواهد ، از احتمال عفونت کردن ناحیه آسیب دیده خبر ندهند ، می توانید با همان ابزار هایی که در آبدارخانه کوچک محل کارتان پیدا می شود ، خطر را دور کنید.درمان خانگی بریدگی ، زخم و جراحت در طب سنتیدرمان خانگی بریدگی ، زخم و جراحت در طب سنتی

خونریزی را بند بیاورید

چه شدت جراحت تان بالا باشد و چه نه ، باید در اولین فرصت ، خونریزی را بند بیاورید. پس وقت را تلف نکنید و با محکم فشاردادن ناحیه بریده شده ، خونریزی را متوقف کنید.

بهترین راه مراقبت از زخم بریدگی یا خراشیدگی چیست؟

اولین کار ، بند آوردن خونریزی زخم است.

بند آوردن خون بریدگی ، جراحت و زخم

بند آوردن خون بریدگی ، جراحت و زخم

بیشتر اوقات اگر با یک پارچه تمیز یا گاز استریل روی زخم را کمی فشار دهیم ، خونریزی متوقف می شود و مدت 10 تا 20 دقیقه باید این فشار را ادامه دهیم.

اگر خونریزی بند نیامد و یا شدید بود ، بایستی به پزشک مراجعه کنیم.

کار بعدی این است که زخم را با آب و صابون کاملا بشوییم و تمیز کنیم.

زخم های بریدگی ،  خراشیدگی و سوراخ شدن پوست

زخم های بریدگی ، خراشیدگی و سوراخ شدن پوست

هر گونه ماده خارجی موجود در زخم را باید بیرون بیاوریم مثل شن ، سنگریزه ، خرده چوب ، شیشه و یا چمن سبزه ، زیرا در غیر این صورت زخم عفونت می کند.

نوک موچین یا انبرک را ابتدا با الکل ضدعفونی کنید و سپس جسم خارجی را توسط آن از زخم بیرون بکشید ، اما موچین را داخل زخم فرو نکنید ، زیرا میکروب ها را به عمق زخم هل می دهد.

همچنین می توانید به آرامی روی زخم را با لیف و صابون تمیز کنید تا کثیفی ها و خار و خاشاک از بین بروند.

در ابتدای کار می توانید از بتادین و آب اکسیژنه برای تمیز کردن زخم استفاده کنید ، ولی استفاده طولانی مدت از این مواد باعث می شود زخم دیر بهبود پیدا کند.

مراقبت دائمی از زخم مهم است. روزی سه بار ، پانسمان روی زخم را بردارید و با آب و صابون به آرامی محل زخم را بشویید ، پماد آنتی بیوتیک روی آن بمالید و مجددا پانسمان را روی زخم قرار دهید.

اگر پانسمان زخم کثیف و یا خیس بود ، فورا آن را عوض کنید. در غیر این صورت می توانید روزی یک بار پانسمان را عوض کنید.

پانسمان بریدگی ، جراحت و زخم

پانسمان بریدگی ، جراحت و زخم

درمانهای خانگی بریدگی و زخم

در ادامه با برخی درمان های طبیعی جراحات و بریدگی ها که به اندازه درمان های پزشکی موثر هستند ، آشنا خواهیم شد ، قطعا در چنین شرایطی هیچ چیز بهتر از مراجعه به پزشک و قرار گرفتن تحت درمان های حرفه ای نیست ، اما همان طور که پیشتر گفتیم موارد زیر در شرایط بحرانی می توانند کارساز باشند.

1- تخم مرغ :

غشای پوسته تخم مرغ می تواند ضایعات و زخم های جزئی را درمان کند ، این ماده می تواند به عنوان باند طبیعی هم استفاده شود ، برخلاف باندهای سنتی شما نیاز به چیزی برای بستن باند نخواهید داشت ، زیرا این ماده به خودی خود بسیار چسبناک است ، این ماده به زخم و آسیب دیدگی می چسبد و آنجا می ماند.

2- چای کیسه ای :

نگهداشتن چای کیسه ای به مدت 10 دقیقه دور زخم جلوی خونریزی را می گیرد ، چای سبز کیسه ای تأثیر بیشتری دارد زیرا حاوی کاتچین است که خواص آنتی بیوتیکی دارد ، چای سبز از عفونت های ویروسی جلوگیری می کند ، از چای های کیسه ای می توان برای درمان زخم های دهانی استفاده کرد.

3- تار عنکبوت :

می توان از ماده چسبنده موجود در تار عنکبوت برای بانداژ زخم استفاده کرد ، تار عنکبوت زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد ، خشک می شود.

4- سرکه سفید :

از این ماده نیز برای درمان زخم استفاده می شود ، سرکه سفید جلوی خونریزی را می گیرد و از رشد میکرو ارگانیسم ها درون جراحت جلوگیری می کند ، بدین ترتیب احتمال وقوع عفونت را کاهش می دهد ، سرکه سفید در کنار خواص انعقادی که دارد ، می تواند درمان زخم های عمیق را سرعت بخشد ، فقط باید احتیاط کنید و از مقدار کمی از این ماده استفاده کنید ، زیرا زمانی که سرکه روی زخم های باز ریخته می شود ، احساس سوزش شدیدی به شما دست خواهد داد.

5- روغن درخت چای :

برخی قبایل ساکن استرالیا هزاران سال است که از روغن درخت چای برای درمان جراحات و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر استفاده می کنند ، این ماده دارای خواص ضد درد ، ضد باکتریایی ، ضد قارچ ، ضد عفونت ، ضد انگل ، ضد میکروب و ضد التهاب است ، شما می توانید این ماده را در خانه خود نگهداری کنید زیرا این ماده برای مدتی طولانی سالم می ماند و تجزیه نمی شود.

6- بومادران :

از این درمان خانگی برای سده ها در میدان های جنگ استفاده می شده است ، همین موضوع باعث شد در طول جنگ های داخلی آمریکا به این ماده لقب گیاه میدان جنگ را بدهند ، برای استفاده از این ماده همه کاری که باید انجام دهید این است که دسته ای از گیاهان بومادران را روی زخم قرار دهید ، همچنین پودر این گیاه نیز می تواند خونریزی و التهاب را متوقف کند.

7- زردچوبه :

این ادویه زرد روشن برای از بین بردن درد ناشی از زخم های باز عالی است ، زردچوبه همچنین می تواند جلوی التهاب را بگیرد ، خونریزی را کاهش دهد و درمان زخم را سرعت بخشد ، از آنجایی که این ماده با باکتری ها و ویروس ها مبارزه می کند ، در عین حال که زخم را تمیز نگه می دارد ، به درمان آن نیز کمک می کند.

8- فلفل هندی :

از این ماده معمولا برای درمان زخم های باز استفاده می شود ، برای استفاده از فلفل هندی در درمان زخم ها باید فلفل را روی زخم استفاده کرده و سپس زخم را بانداژ کنید ، این ماده با باکتری ها و قارچ ها مبارزه می کند و زخم را تمیز نگه می دارد ، این ماده همچنین می تواند جلوی خونریزی را هم بگیرد.

شما می توانید برخی از این داروهای گیاهی را در باغچه خود پرورش دهید ، همچنین با ترکیب چند درمان می توان به نتایج شگفت انگیزی رسید ، با استفاده از این روش های درمان طبیعی نه تنها در مخارج خود صرفه جویی کرده اید ، بلکه می توانید مطمئن باشید که دچار هیچ گونه عوارض جانبی هم نخواهید شد.

چه موقع برای زخم بریدگی باید نزد پزشک رفت؟

اگر نتوانستید خونریزی زخم را متوقف کنید ، بایستی نزد پزشک بروید.

هر نوع بریدگی سطحی و یا عمیق پوست ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد و بایستی خیلی زود توسط پزشک معاینه شود. به طور کلی هر چه زخم زودتر بخیه زده شود ، خطر عفونت آن کمتر می شود.

مراجعه به پزشک برای درمان بریدگی ، جراحت و زخم

مراجعه به پزشک برای درمان بریدگی ، جراحت و زخم

به طور طبیعی ، بایستی طی شش ساعت بعد از ایجاد جراحت و آسیب ، زخم مرمت شود.

افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است ، بیشتر دچار عفونت زخم می شوند و بایستی زخم آن ها توسط پزشک پانسمان شود. این افراد عبارتند از : بیماران دیابتی ، بیماران سرطانی که شیمی درمانی می کنند ، افرادی که داروهای کورتونی مصرف می کنند مثل پردنیزون ، بیمارانی که دیالیز کلیه می کنند و بیماران مبتلا به ایدز.

هر زخمی که علائم عفونت را نشان دهد ، بایستی توسط پزشک رسیدگی شود.

نکات مهم
  • بهترین روش بند آوردن خونریزی هافشار مستقیم روی زخم و بالانگه داشتن آن است.
  • ابتدابافشاردادن محل بریدگی باگاز پانسمان یا یک پارچه تمیز وبدون پرزخونریزی رابند بیاورید.
  • محل بریدگی از قلب بالاتر باشد.
  • اگر گاز پانسمان یا پارچه روی زخم خونی شد ، یک گازیاپارچه دیگر روی آن قرارداده و فشار بیاورید.
  • بعدازبند آمدن خونریزی ، ابتداروی زخم سپس اطراف آن را ضدعفونی کرده وسپس بایک گاز پانسمان کنید.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن