ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه مطلبی درباره سردرد خطرناک و تسکین سردرد و سردرد پیشانی و سردرد بالای سر و انواع سردرد و سردرد سمت چپ سر و سردرد پشت سر و سردرد شدید و درمان سردرد عصبی و درمان سریع سردرد میگرنی و برای درمان سردرد چه بخوریم و درمان سردرد میگرنی را در نم نمک بخوانید.

سیر تا پیاز انواع سردردها ، از علت تا علائم و راههای درمان

سردرد به عنوان یک درد ناشی از سر یا گردن قسمت فوقانی بدن تعریف می شود. درد از بافت ها و ساختارهایی نشات می گیرد که جمجمه یا مغز را احاطه کرده اند ، زیرا خود مغز هیچ اعصابی ندارد که به احساس درد ( فیبرهای درد ) منجر شود. لایه نازک بافت ( پوشش استخوان ) که استخوان ها ، ماهیچه ها ، چشم ها و گوش ها را احاطه می کند ، و بافت نازکی که سطح مغز و نخاع را پوشش می دهند ( مننژها ) ، شریان ها ، رگ ها و اعصاب همگی می توانند ملتهب و باعث سردرد شوند. درد ممکن است یک درد خفیف ، تیز ، لرزان ، ثابت ، آرام ، ملایم ، یا شدید باشد.انواع سردرد و درمان خانگی و گیاهی آن در طب سنتیانواع سردرد و درمان خانگی و گیاهی آن در طب سنتی

سردرد

فراهم آوردن شرایط درمان سردرد بدون خوردن قرص

سه دسته عمده سردرد براساس منبع درد وجود دارد.
 • سردردهای اولیه
 • سردردهای ثانویه
 • عصب جمجمه ، درد صورت و سردرد های دیگر

سردردهای اولیه کدامند؟

سردردهای اولیه شامل میگرن ، عصبی ، و سردرد خوشه ای و انواع دیگر سردرد هستند.

سردردهای عصبی شایع ترین نوع سردرد هستند. سردردهای عصبی معمولا بین زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می دهند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، 1 نفر در 20 نفر در جهان توسعه یافته روزانه دچار سردرد شده اند.

سردرد میگرنی دومین نوع سردرد اولیه است. سردرد میگرنی می تواند بر کودکان و همچنین بزرگسالان تاثیر بگذارد. قبل از بلوغ ، پسران و دختران به طور مساوی دچار سردردهای میگرن می شوند ، اما بعد از بلوغ ، زنان بیشتر نسبت به مردان تحت تاثیر قرار می گیرند.

سردردهای خوشه ای نوع نادر از سردردهای اولیه هستند. این بیماری عموما در اواخر دهه 20 مردان را تحت تاثیر قرار داد ، اگرچه زنان و کودکان نیز می توانند به این نوع سردرد مبتلا شوند .

سردردهای اولیه می توانند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارند. برخی از مردم گاهی دچار سردردهای گاه و بی گاه می شوند که به سرعت حل می شوند در حالی که برخی دیگر تضعیف کننده هستند. این سردردها لزوما تهدید کننده نیستند ، اما ممکن است با علائمی که می توانند حرکت های چرخشی را تقلید کنند ، ارتباط داشته باشند.

بسیاری از بیماران دچار سردرد شدید با میگرن می شوند ، اما میزان درد ، تشخیص میگرن را تعیین نمی کند. مقاله سر درد میگرنی را برای اطلا عات بیشتر در مورد علایم ، علل ، و درمان میگرن بخوانید

سردرد های اولیه

سردرد های اولیه به چه معناست؟

سر درد های ثانویه کدامند؟

سردردهای ثانویه آن هایی هستند که به خاطر مشکل ساختاری یا عفونی در سر و گردن وجود دارند. شرایط پزشکی اعم از درد دندان و یا درد ناشی از سینوزیت ، بیماری های خطرناک مانند خونریزی در مغز و یا عفونت مانند آنسفالیت یا مننژیت را نشان می دهد.

سردرد مزمن در این دسته از جمله سردردهای تکان دهنده پس از ضربه قرار می گیرد.

این گروه از سردرد همچنین شامل سردردهای مربوط به مصرف مواد و استفاده بیش از حد از داروهای مورد استفاده برای درمان سردرد ( مصرف بیش از حد الکل ) " در این گروه قرار می گیرد افرادی که بیش از حد الکل می نوشند ممکن است به خاطر اثرات الکل و خشکی بدن ، ممکن است با سردرد ، بیدار شوند.

سر درد عصب جمجمه ای ، درد صورت چیست؟

به معنی درد عصبی است ( neur = عصب + algia = درد ) نورو لوژیا. التهاب یکی از 12 عصب جمجمه را توصیف می کند که از مغز می آید ماهیچه ها را کنترل و سیگنال های حسی ( مانند درد ) را از سر و گردن حمل می کند. شاید رایج ترین مثال شناخته شده عصب سه قلو باشد ، که عصب جمجمه و اعصاب حسی را تحت تاثیر قرار می دهد ، عصب حسی که صورت را تغذیه می کند می تواند باعث درد شدید صورت در هنگام خشم یا التهاب شود.

16 نوع سردرد

انواع مختلف سردرد به کلاسی که به آن تعلق دارند بستگی دارد. برخی از انواع متداول عبارتند از :

 • سردردهای اولیه عصبی که اتفاقی هستند
 • سردردهای اولیه عصبی مزمن
 • سردردهای اولیه میگرن با هاله
 • انقباض ماهیچه های سر
 • سردردهای اولیه میگرن با بو
 • سردرد اولیه میگرن بدون بو
 • سردرد اولیه ای خوشه ای
 • سر درد شدید اولیه
 • سر درد به سرفه اولیه
 • سردرد اولیه در ارتباط با آمیزش جنسی
 • سردرد رعد و برق اولیه
 • سردرد Hypnic ( سردرد که فرد را از خواب بیدار می کند )
 • Hemicrania continua ( سردرد که فقط در یک طرف وجود دارند ) . راست یا چپ [ یک جانبه ]
 • سردرد مداوم روزانه ( NDPH ) ( نوعی سردرد مزمن )
 • سردرد از تقلا
 • عصب سه قلو و دیگر التهاب مغزی جمجمه

نوع سردرد

سردرد ها چند دسته هستند؟

سردردهای ثانویه به خاطر :

 • آسیب
 • اختلالات
 • عفونت
 • مشکلات ساختاری با استخوان های صورت ، دندان ها ، چشم ها ، گوش ها ، بینی ، سینوس ها یا سایر ساختارها
 • سواستعمال مواد مخدر

نشانه سردرد خطرناک کدام است؟

اگر سردردهای شما همراه با تیره شدن بینایی ، خواب آلودگی و سرگیجه همراه باشند باید فورا معاینه شوید و سریعا درمان شوید می توانید با شماره 115 تماس بگیرید .

NHS معتقد است سردرد می تواند گاهی اوقات توسط سرما یا آنفلوانزا به وجود آید که هر دو این بیماری ها در زمستان شایع هستند .اما استرس ، مشکلات بینایی ، کم آبی بدن و مصرف بیش از حد داروها سایر علل شناخته شده سردرد می باشند .

سردردهای صبحگاهی می تواند نشانه تومور مغزی

می دانیم که سردردها گاهی نشانه وجود بیماری جدی مثل تومور مغزی هستند به خصوص اگر همراه با حالات دیگر و در مواقع خاصی از روز بیشتر بروز کنند.عمل بینی

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه احساس سوزش در بازو ها و پا ها کمتر به عنوان یکی از نشانه های ابتلا به تومور مغزی به کار برده می شود ، اظهار کرد : ایجاد سوزش در دست ها و پا ها در بیماری های اعصاب محیطی بیشتر مشاهده می شود.

این جراح مغز و اعصاب گفت : اگرچه در برخی موارد علت ابتلای بزرگسالان به سردرد به عواملی همچون خستگی و استرس محیطی نسبت داده می شود ، اما این دلایل در مورد کودکان مصداق ندارد.

سردرد به دلیل تغذیه نامناسب

گروهی از پژوهشگران در یک پروژه تحقیقاتی برای شناسایی غذاهای عامل ایجاد سردرد به بررسی برخی از مواد غذایی خاص پرداختند.

محققان طی این مطالعات دریافتند که مواد غذایی دودی شده و یا فرآوری شده همچون گوشت ، ماهی و سبزیجات که در آن از ترکیباتی چون نمک ، نتیترات سدیم و یا شکر استفاده شده در ایجاد سردرد بسیار موثر هستند.

سردرد با تغذیه

تاثیر تغذیه نامناسب در سردرد

4 نوع سردردی که هشدار جدی سلامتی هستند

طی بیانیه دکتر ساکیب ، متخصص مغز و اعصاب ، گفته شد که وقتی شما به سر درد مبتلا می شوید ، این واکنش نشان دهنده چراغ هشدار به رنگ قرمز برای بدن می باشد . و گفتند که شما باید ریشه این مشکل را بیابید و آنرا درمان کنید . امروزه 4 نوع سردرد شایع ترین نوع میان افراد می باشد و اگر می خواهید بهترین درمان را روی آن کنید ، به ادامه این مطلب توجه کنید .

1-سردرد سینوسی :

سردرد های سینوسی غالبا ناشی از التهاب در سینوس به وجود می آید . این نوع سردرد می تواند بسیار سخت باشد و همراه آن عفونت زیادی خواهید کرد و باعث حرارت بیش از حد بدن شما می شود که می تواند در روی گونه هاو پیشانی شما ظاهر شوند و تب طاقات فرسایی شما را نیز تهد خواهد کرد . برای درمان این سر درد باید از مایعات بیش از حد استفاده کنید و از مواد غذایی که دارای ویتامین C می باشند استفاده کنید تا زودتر بهبود یابید .

2-سر درد های تنشی :

این نوع سردرد ها ، از رایج ترین سردرد ها محسوب می شوند و بیشتر از هر گونه دیگر شما را اذیت خواهد کرد . آنها می توانند در فشار های بالایی ظاهر شوند و می تواند درد زیادی را تحمیل پیشانی ، پشت سر ، گردن و گیجگاه شما وارد سازد و برای درمان آن می توانید از چای زنجبیل برای کاهش آن استفاده کنید .

آشنایی با علائم انواع سردردها و راه تسکین آنها

3-سردرد چشمی :

سردرد های چشمی در هر چند دوره یکبار به وجود می آیند و فشار زیادی را به بالای چشم وارد می کند در حدی که شما به زور چشم خود را باز می کنید . همچنین می تواند به طور ناگهانی باعث ایجاد درد در یک سمت سر شما شود و می توان گفت که علت آن هنوز مشخص نشده است و برای درمان آن می توانید از فلفل کاین استفاده کنید.

4-میگرن :

میگرن می توانید از بدترین نوع سردرد باشد که هر کسی را به بدترین نحو می رنجاند و علائمی مانند سرگیجه ، استفراغ ، اختلالات در بینایی و حساسیت نسبت به نور را دارد و برای درمان آن می توانید از امگا3 ، ویتامین B12 (ریبوفلاوین) و منیزیم استفاده کنید .

علائم سردردهای عصبی چیست؟

دردی که از پشت سر و گردن بالاتر شروع می شود و اغلب به عنوان بند سفت یا فشار توصیف می شود. ممکن است برای احاطه کردن سر گسترش پیدا کند.

بیش ترین فشار ممکن است در گیجگاه یا بالای ابروها جایی که ماهیچه های جلویی پیشانی قرار دارند ، احساس می شود.

درد ممکن است در شدت متفاوت باشد اما معمولا فرد را از کار نمی اندازد ، یعنی بیمار ممکن است به فعالیت های روزانه ادامه دهد. درد معمولا دو جانبه ( متاثر از هر دو طرف سر ) است.

درد با ، حالت تهوع ، استفراغ ، یا حساسیت به نور و صدا همراه نیست .

درد به طور پراکنده ( به ندرت و بدون الگو ) رخ می دهد ، اما می تواند بارها و حتی روزانه در برخی از مردم رخ دهد. این درد به اکثر افراد اجازه می دهد به طور عادی با وجود سر درد انجام وظیفه کنند.

سردرد عصبی

درمان سردرد های عصبی

سردردهای عصبی چگونه درمان می شوند؟

سردرد های عصبی دردآور است ، بیماران ممکن است ناراحت باشند که تشخیص فقط " یک سردرد عصبی " است. ، سردرد عصبی می تواند فعالیت های روزمره را دشوارتر کند. بسیاری از مردم با موفقیت خود را با داروهای ضد درد درمان تا سردردهای عصبی را کنترل کنند. کارهای زیر برای اغلب مردم خوب است :

اگر یک دارو مسکن ، درد را تسکین نداد داروی دیگر را جایگزین کنید ، سایر درمان های حمایتی در دسترس هستند. سردردی که برمی گردد نشانه کمک گرفتن پزشکی است . درمان فیزیکی ، ماساژ ، فیدبک زیستی ، و مدیریت استرس می تواند به عنوان کمک به کنترل سردردهای عصبی مورد استفاده قرار گیرد.


از علت تا نشانه و راه درمان رایج ترین نوع سردردها

سردرد میگرنی

با یک کلمه … اخ. درد میگرن از میان سر شروع به ضربه و تپش های ضعیف می کند . یکی از بیماران مبتلا به میگرن ، درد خود را به صدای اره برقی که در سر می پیچد تشبیه کرد. درد معمولا در یک طرف سر قرار می گیرد و اغلب در ناحیه اطراف چشم ها و شقیقه ها شروع می شود. هم چنین ، اگر مبتلا به میگرن هستید ، نمی خواهد با نت فلیکس فیلم ببینید چون صدا ، نور ممکن است درد شما را بدتر کند و احساس تهوع بکنید . اما صبر کنید ، بیشتر ! سر درد ها می توانند از 4 تا 72ساعت طول بکشند ، در حالی که برخی افراد خوش شانس هستند و هر ماه یک بار به آن مبتلا می شوند ، میگرن ممکن است بسیار بیشتر اتفاق بیفتد.

علل سردرد میگرنی

چه چیزی باعث این سوال می شود : وقتی نوبت به میگرن میرسد سوال بزرگ این است : آیا می توانیم عوامل بیولوژی ، یا محیطی و رژیمی را مقصر بدانیم؟ یا کمی از هر دو آن؟حدود 70 تا 80 درصد مبتلایان به میگرن دارای سابقه خانوادگی هستند . میگرن را می توان با چیزهای به ظاهر بی ضرر مثل خواب نامنظم ، چراغ های روشن یا فلورسنت ، صدای بیش از حد ، ورزش شدید ، استرس و حتی برخی از غذاها ( برای مثال شکلات ، مشروبات الکلی و پنیر ) تحریک کرد.

درمان سردرد میگرنی

بخاطر سپردن سابقه زمانی میگرن ، ممکن است به شناسایی محرک ها کمک کند که باید مدیریت و اجتناب شود. در حالی که مبتلایان مزمن به درمان هایی مثل قرص ، اسپری های بینی و یا حتی تزریق نیاز دارند ، انواع ویژه ای از مسکن ها برای تسکین درد یک گزینه هستند ، . درمان های جایگزین نیز به وفور وجود دارند ، از جمله بازخورد زیستی ( آگاه شدن از وظایف فیزیولوژیکی بدن شما به منظور یادگیری کنترل آن ها ) ، طب سوزنی ، ماساژ و حتی درمان - رفتاری.


میگرن قاعدگی :

نه تنها نفخ و گرفتگی عضلات کافی نیست ، برخی از زنان ، هنگام قاعدگی ( قبل ، بعد ، یا درحین آن ) میگرن را تجربه می کنند. این نوع میگرن ، درد تپنده و یک جانبه را به همراه می آورد و همانند دیگر میگرن ، ممکن است با حالت تهوع ، استفراغ ، یا حساسیت یا صدا همراه باشد.

علل میگرن قاعدگی

تغییرات در سطوح استروژن و پروژسترون در طول چرخه قاعدگی ، باعث تحریک این میگرن می شوند. انواع قرص های کنترل بارداری ممکن است سطوح استروژن را تحت تاثیر قرار دهند

درمان میگرن قاعدگی

بخور و تجویز دارو می تواند به درمان قاعدگی کمک کند. تمرینات تمدد اعصاب ، فیدبک زیستی و طب سوزنی هم ممکن است موجب تسکین شود.


سردرد خوشه ای :

بنابراین به این دلیل که این سردردها یکی پس از دیگری برای یک " دوره خوشه " از 4 تا 12 هفته رخ می دهد ، سردردهای خوشه ای نامیده می شود . دارای یک مشت درد جدی هستند. آن ها معمولا چند ساعت بعد از اینکه در شب خواب هستید شروع می کنند ( اگر چه آن ها می توانند در زمان های دیگر هم بروز کنند ) می تواند از 15 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد. درد ، پشت یا نزدیک چشم است. آن ها می توانند روزانه بین یک تا سه بار در طول یک دوره خوشه ای با این درد برخورد کنند . حتی اگر سعی کنید با سر درد خوشه ای مبارزه کنید ، با گرفتگی بینی ، پلک های افتاده و یا چشم باد کرده همراه است .

علل سردرد خوشه ای

در حالی که علت دقیق آن ها نامعلوم است ، به نظر می رسد شروع سردرد خوشه ای به آزاد شدن هیستامین ( واکنش شیمیایی در واکنش های آلرژیک ) یا انتقال دهنده عصبی که سروتونین است ، مرتبط باشد. الکل با سردرد خوشه ای مرتبط است و مطالعات نشان می دهند که افراد سیگاری در معرض خطر بالای سردردهای خوشه ای هستند. همچنین به نظر می رسد درارتفاعات بالا ، نور و حرارت روشن باعث سردرد خوشه ای می شود.

درمان سردرد خوشه ای

به خاطر شروع سریع درد شدید ، درمان سردرد خوشه ای دشوار است. استفاده از اکسیژن خالص از طریق ماسک می تواند به اکثریت مبتلایان کمک کند و در عرض 15 دقیقه آسودگی را تامین خواهد کرد. داروهایی به نام تریپتان - موجود به عنوان تزریق ، اسپری بینی یا قرص نیز می توانند به درمان سردرد خوشه ای کمک کنند. درمان های پیشگیرانه هم وجود دارد


سردرد های سینوسی :

این درد را به غلط نمی توان درد صورت گفت . اگر صورت شما درد می کند ، مخصوصا در اطراف بینی و چشم ها ، گونه ها ، پیشانی و یا دندان های بالا ممکن است سردرد سینوسی داشته باشید. سردرد شما به طور معمول بدتر می شود اگر شما ناگهان سر خود را تکان دهید و همچنین ممکن است ورم بینی ، تب ، تورم صورت داشته باشید.

علل سردرد های سینوسی

شما می توانید سینوزیت و التهاب غشا سینوسی را یکی از علل آن معرفی کنید. سینوزیت می تواند ناشی از سرماخوردگی ، عفونت ، سیستم ایمنی ضعیف و یا مشکلات ساختاری باشد. اگر مبتلا به آسم و آلرژی شدید باشید ، یا اگر به طور مرتب در معرض آلاینده ها و محرک ها قرار دارید بیشتر در معرض سینوزیت هستید

درمان سردرد های سینوسی

سردرد می تواند با بخور ، و اسپری بینی ، دارو درمان شود در حالی که کیت های مرطوب کننده بینی می توانند با تخلیه مجاری بینی و کاهش التهاب کمک کنند.

روش های تجویز شده شامل آنتی بیوتیک ( اگر سینوزیت به خاطر باکتری است ) و یا اسپری های آب نمک ( اسپری که التهاب بینی را کاهش می دهند و به کاهش عطسه ، خارش و بینی کمک می کنند ).

بخار از یک قابلمه آب داغ البته مراقب مویتان باشید در صورتی که مشعل هنوز روشن است ) ، مرطوب کردن با بخار آب می تواند کمک کند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن