ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، مدفوع ترکیبی از غذای هضم نشده و باکتری و نمک است هر فردی شکل مدفوع خاص خود را دارد که گاهی شکل ظاهری آن تغییر می کند که تاثیرات تغذیه ناسالم است.

تشخیص سلامت از روی شکل ، رنگ و حالت مدفوع

گاهی تغییر در شکل مدفوع یک هشدار جدی است برای مراجعه به پزشک چرا که هر نوع تغییر رنگ و شرایط دفع اگر ادامه یابد زنگ خطری است برای ابتلا به بیماری های جدی . همه ما این کار را انجام می دهیم. برای بعضیها ، این یک مشکل ضروری است ، برای بعضی دیگر ، بخش خوب و ارضا کننده بخش گوارشی است و شکل ، رنگ و غلظت آن نمایی است از سلامت درون بدن ما که توضیحات کامل آن را در این بخش از سلامت نم نمک خواهیم گفت.بررسی کامل رنگ و شکل مدفوع + علت و درمانبررسی کامل رنگ و شکل مدفوع + علت و درمان

حالت های عجیب مدفوع

شکل مدفوع چگونه باید باشد؟

خب ، مدفوع دقیقا چه چیزی است؟ چه شکلی باید باشد؟

اغلب فقط غذای هضم نشده ، پروتئین ها ، باکتری ها ، نمک ها و دیگر موادی است که توسط روده ها با مشکل هضم روبرو هستند تولید و منتشر می شوند.مدفوع هر شخص اندازه ، شکل و بوی منحصر به فرد خودش را دارد ، اما چند چیز وجود دارد که نشان می دهد سالم است (یا ناسالم).

مدفوع نرمال چیست؟

مدفوع سالم می تواند در هر فردی متفاوت و منحصر به فرد باشد اما چند قانون عمومی وجود دارد که برای سلامت مدفوع استفاده می شود.

رنگ :

شکل اموجی مدفوع یک چیز درست دارد - رنگ قهوه ای.

بیلیروبین یک ترکیب شیمیایی است که از تجزیه سلول های قرمز خون در بدن تشکیل می شود ، این باعث رنگ قهوه ای می شود.

شکل :

شکل نسبتا منطقی اش به خاطر این است که از روده ها بیرون می آید با این حال ، همانطور که بعدا به آن خواهیم رسید ، انواع مختلفی از اشکال مدفوع وجود دارند و زمانی که این شکل تغییر کند ، یعنی سعی دارد که چیزی به ما بگوید.

شکل مدفوع طبیعی

شکل طبیعی مدفوع چگونه است؟

اندازه :

مدفوع نباید به شکل توپ های ریز بیرون بیایند (چیز دیگری که بعدا به آن می رسیم) ، و باید چند اینچ طول داشته باشد و راحت عبور کند.

غلظت :

چیزی بین سفت و نرم بسیار عادی است. اگر یک راه را طی کند ، می تواند به برخی از مشکلات هضم یا فیبری اشاره کند.

مدت زمان (چقدر طول می کشد) :

یک شوخی معمول وجود دارد که وقتی کسی بیش از حد در دستشویی بماند ، باید به این معنی باشد که او در حال مدفوع کردن است با این حال ، یک مدفوع سالم راحت است و فقط یک دقیقه طول می کشد تا بیرون بیاید. برخی افراد زمان بیشتری را صرف توالت می کنند ، به طوری که یک قاعده کلی وجود دارد که دفع مدفوع نباید بیش از 10 تا 15 دقیقه طول بکشد.

تعداد دفعات :

نکات جالب : آیا می دانستید که بیشتر مردم هر روز بیشتر در یک زمان مشخص دستشویی می کنند؟ به طور متوسط ، فردی با هضم سالم هر روز بین دو تا سه بار در روز مدفوع می کند. هر چه کم تر باشد ، می توان یبوست را تشخیص داد این ، به این معنی است که شما برای انتقال مدفوع به بیرون به کمی آب نیاز دارید.

استفاده ار دستشویی در روز

شکل مدفوع و نگرانی های آن

مفهوم انواع شکل های مختلف مدفوع

مقیاس بریستول مدفوع چیست؟

این مقیاس یک شاخص فراگیر است که به چگونگی و چرایی انواع مختلف مدفوع به یک روش خاص نگاه می کند. این گروه به هفت دسته تقسیم می شود که براساس یک مطالعه 2000 نفره انجام شده است.

نوع 1 :

ظاهر : تکه های کوچک و جدا شده که شبیه به گردو هستند و عبورشان دشوار است.

حاکی از این است : این تکه های کوچک به طور معمول به این معنی هستند که شما یبوست دارید و این نباید زیاد اتفاق بیفتد.

نوع 2 :

ظاهر : استوانه ای و قلنبه

حاکی از این است : در اینجا ما نشانه دیگری از یبوست داریم که دوباره نباید اتفاق بیفتد.

نوع 3 :

ظاهر : استوانه ای به همراه شکاف هایی روی سطحش

حاکی از این است : این استاندارد طلایی مدفوع است ، به خصوص اگر کمی نرم و راحت باشد.

مدفوع بریستول چیست؟

تشخیص سلامت بدن از روی شکل ظاهری مدفوع

انواع شکل های مختلف مدفوع

نوع 4 :

ظاهر : نرم و مار مانند

حاکی از این است : پزشکان هم چنین این وضعیت عادی را مد نظر دارند که باید هر یک تا سه روز اتفاق بیفتد.

نوع 5 :

ظاهر : کوچک هستند ، مانند اولشان ، اما نرم و آسان عبور می کنند. لکه هایی نیز رویشان مشخص است.

حاکی از این است : این نوع مدفوع به این معنی است که شما کمبود فیبر دارید و باید راه هایی برای افزودن فیبر به رژیم غذایی خود از طریق سبزیجات پیدا کنید.

نوع 6 :

ظاهر : کرکی با لبه های پاره

حاکی از این است : این سازگاری خیلی نرم می تواند نشانه اسهال خفیف باشد. سعی کنید آب بیشتر و عصاره میوه بنوشید تا به بهبود این کار کمک کنید.

نوع 7 :

ظاهر : کاملا آبکی بدون هیچ قطعه جامدی

حاکی از این است : به عبارت دیگر ، شما اسهال دارید. این به این معنی است که مدفوع شما خیلی سریع در طی روده تان حرکت می کند و به شکل سالم مدفوع در نمی آید.

انواع مدفوع بریستول

شکل های مدفوع بریستول چه هستند؟

معنی شکل و رنگ های مختلف مدفوع ؛ رنگ مدفوع فرد چه معنایی دارد؟

مانند اندازه و غلظت ، رنگ مدفوع می تواند یک سیگنال مفید در مورد آنچه در بدن شما جریان دارد باشد حتی یک سایه سبز رنگ در مدفوع می تواند به سالم بودن مدفوع اشاره کند اما اگر مدفوع به سمت دیگر رنگ ها بود ، می توانید آن را ارزیابی کنید.

سیاه :

اگر شیرین بیان و یا داروهای بیسموتی (مانند پپتو-بیسموت) مصرف می کنید ، این می تواند توضیحی برای رنگ سیاهش باشد اگر که نه ، این می تواند نشانه ای از خونریزی در دستگاه گوارش بالایی تان باشد. اول رنگ قرمز خون را دارد ، اما چون مدت طولانی می گذرد ، رنگش تیره و سیاه می شود.

سبز :

همانطور که گفتیم ، رنگ سبز در واقع کاملا طبیعی هستند اما وقتی از قهوه ای به سبز کامل تبدیل شد ، این به معنای دو چیز است.یا غذاهای سبز زیادی مثل اسفناج رابه رژیم غذایی خود اضافه کرده اید ، یا مدفوع راهش را خیلی سریع گذرانده است. وقتی که بدن رنگ قهوه ای زیادی نداشته باشد - بیلی روبین - ، نمک این رنگ را به رنگ دیگری تبدیل می کند.

تاثیر تغذیه روی رنگ مدفوع

تاثیرات تغذیه بر شکل و رنگ مدفوع

شکل و رنگ های نگران کننده مدفوع

رنگ روشن ، سفید ، یا خاک رس :

اگر مدفوع یک سایه کم رنگ دارد ، احتمالا به این معنی است که شما کمبود چربی دارید.صفرا یک مایع گوارشی است که از کبد و کیسه صفرا بیرون می آید ، پس اگر مدفوعتان سفید است ، احتمالا به این معنی است که مجرای شما مسدود شده است.این هم چنین می تواند یک عارضه جانبی از داروهای خاصی مثل داروهای ضد اسهال باشد ؛ در هر صورت ، اگر ادامه داشت ، باید با پزشک خود مشورت کنید.

قرمز :

احتمالا تعجب نمی کنید که مدفوع قرمز می تواند به معنی خونریزی ، یا به خاطر بواسیر و یا خونریزی در بخش تحتانی روده ای باشد.دلایل دیگری هم برای تغییر رنگ وجود دارد. غذاهایی مانند لبو ، چغندر ، توت ها ، ژلاتین قرمز و یا عصاره گوجه فرنگی.

زرد :

مدفوع چرب ، بد بو و زرد معمولا نشانه چربی زیادی است. این می تواند یک رابطه مستقیم با اختلالات سو جذب هایی مانند بیماری سلیاک داشته باشد ، که در آن بدن شما مواد مغذی کافی را جذب نمی کند.

علت های بوی بد مدفوع

دلایل شکل های بد بوی مدفوع

معنی این که شکل مدفوع شما آبکی است ، چیست؟

هر از گاهی وقتی به کاسه توالت نگاه می کنید ، آن را خواهید دید که مثل یک قایق اسباب بازی روی آب بالا و پایین می رود که به معنی غلظت خیلی پایینش است.یک دلیل بالقوه برای این کمبود چگالی اش می تواند ناشی از افزایش میزان گاز یا آب باشد.همچنین ممکن است که سو جذب دلیلی برای آبکی بودنش باشد.اگر اینطور است ، ناهنجاری های دیگری که قبلا ذکر شد مانند یبوست خفیف نیز می تواند وجود داشته باشد.

یبوست چه معنی می دهد؟

ممکن است به نظر برسد که شما درک خوبی نسبت به معنای یبوست داشته باشید ، اما طبق گفته کلینیک مایو ، یبوست یعنی کم تر از سه بار دفع مدفوع در هفته.دلایل بسیاری وجود دارد که شما این کمبود دفع مدفوع را تجربه کنید.

انسداد و یا مسائل عصبی در روده و یا راست روده و مشکلات ماهیچه های لگن ، ممکن است دفع مدفوع را کند بکند. شرایطی که هورمون ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ، مانند حاملگی یا دیابت ، نیز می تواند مجرم شناخته شوند اگر این مشکل را تجربه می کنید ، می توانید غذاهای با فیبر بالا بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، مانند لوبیا ، سبزیجات ، میوه ها و غلات کامل. نوشیدن مقدار زیادی مایعات ، فعال ماندن و مدیریت استرس نیز می تواند به کاهش یبوست کمک کند.

یبوست چیست

شکل های عجیب مدفوع و یبوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • اگر هر گونه عادات غیر عادی و غیر طبیعی بیش از چند روز ادامه داشت ، باید با یک متخصص بهداشت و درمان صحبت کنید.
 • مدفوع سبز و یا سفت ، برای خیلی از ماها اتفاق می افتد.
 • این زمانی است که این نوع بی نظمی برای بیش از یک یا دو روز ادامه دارد که شما باید کاری کنید و با پزشک صحبت کنید.
 • همین مساله در مورد تغییراتی که در ارتباط با مدفوع هستند هم صدق می کند ، مانند تغییر در رنگ یا غلظت یا یبوست.
 • به طور جدی ، یبوست مزمن می تواند در روده ها باعث انسداد شود ، در حالی که اسهال مزمن می تواند برای فردی که دچارش است ، باعث عدم جذب مواد مغذی ضروری از غذا شود.
 • هم یبوست مزمن و هم اسهال مزمن می توانند نشانه شرایط جدی تر باشند. دوباره می گوییم ، اولین نشانه از هر یک از اینها نباید موجب نگرانی شما شوند ، اما مراقب آن باشید و ببینید که آیا بیشتر از چند روز طول می کشد یا خیر.
 • متوجه هر نشانه ای از خون باشید.
 • اگر هیچ یک از آن غذاها را نخورده اید که ممکن است باعث این رنگ شود ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • مدفوع مان می تواند اطلاعاتی در مورد سلامتی ما فراهم کند.
 • پس دفعه بعد که به دستشویی می روید ، از آنچه در حال رخ دادن است یادداشت برداری کنید.
 • کاسه توالت یک پنجره ای برای سلامتی شما است.

زمان مراجعه به دکتر

مراجعه به پزشک متخصص به خاطر شکل عجیب مدفوع

علت های چسبناک شدن شکل مدفوع

وضعیت اجابت مزاج و مدفوع می تواند نشان دهنده وضعیت سلامت باشد ، پس باید به حالت مدفوع توجه کنید تا متوجه شوید که آیا شرایط عادی است و مشکلی وجود ندارد.مدفوع در حالت طبیعی مدور یا استوانه ای است و سطح صیقلی دارد و مانند یک موز است و می تواند خاتمه یابد و باید طیفی از رنگ قهوه ای یا سبز داشته باشد.

تغییرات رنگ مدفوع ممکن است به علت ایجاد مشکلات گوارشی و یا بیماری های دیگر باشد مثلا مدفوع سیاه رنگ یا کدر نشانه وجود مکمل آهن یا داروهای شامل بیسموت مثل پپتو - بیسمول در مدفوع است و یا می تواند نشانه خونریزی دستگاه گوارش فوقانی مانند معده یا روده کوچک باشد.

چنانچه در این بخش از سلامت نم نمک گفته ایم تغییرات در رژیم غذایی افراد و هضم نشدن غذا بر اثر بیماری سلیاک ، اختلال در عملکرد لوزالمعده و عفونت موجب بروز دگرگونی در پایداری مدفوع می شود و مدفوع را چسبنده و متراکم می کند . مدفوع چسبنده دفع سختی دارد و دارای ظاهری غیر نرمال است.

علت مدفوع چسبناک

شکل مدفوع ودلیل چسبناک بودن آن

غذاهایی که سبب چسبنده شدن شکل مدفوع می شوند

مشکل در هضم چربی ها ، خوردن بیش از حد غذاهای چرب مانند غذاهای سرخ شده ، قسمت های چربی دار گوشت قرمز ، محصولات لبنی تهیه شده از شیر کامل ، روغن ها ، کره ، و انواع شیرینی و کلوچه سبب ایجاد مدفوع روغنی و چسبنده می شود همچنین افرادی که نمی توانند غذاهای حاوی گلوتن بخورند و دچار بیماری سلیاک هستند به علت آسیب دیدن روده ها و مشکل در هضم چربی ها دچار مشکل مدفوع چسبنده می شوند که این افراد برای جلوگیری از این حالت مدفوع باید از یک رژیم غذایی فاقد گلوتن پیروی کنند.

عوامل چسبناک شدن مدفوع

اثربخشی تغذیه نامناسب روی شکل مدفوع

اجتناب از دچار شدن به شکل مدفوع چسبناک

برای جلوگیری از تغییرات مدفوع بالاخص مدفوع چسبناک باید سبک زندگی سالمی را پیش بگیریم و یک برنامه غذایی سالم داشته باشیم و در رژیم غذاییمان مصرف انواع میوه ، سبزیجات ، انواع لوبیا ، عدس ، انواع آجیل ، دانه های خوراکی گیاهان ، و غلات کامل را بگنجانیم زیرا این مواد به سلامت روده ها کمک می کنند .

برقراری نظم و ایجاد سلامت در حرکات روده باید مصرف غذاهای فرآوری شده محدود کنیم و محصولات دارای پروبیوتیک یا باکتری‏ های "خوب" که در پیشگیری از اسهال مفید هستند ، مصرف کنیم. همچنین لازم است از یک برنامه زمانی مدون و منظم ، ورزش ، و برخورداری از خواب به میزان کافی بهره مند شویم تا بتوانیم سالم تر زندگی کنیم.

جلوگیری از چسبناکی مدفوع

شکل مدفوع را چگونه به حالت طبیعی برگردانیم؟

چه وقت شکل مدفوع چسبناک نرمال است؟

اگر مدفوع چسبناک در یک هفته متوقف شد نگران کننده نمی باشد و ممکن است به علت تغییرات رژیم غذایی ایجاد شده باشد اما اگر بیش از یک هفته تداوم یابد و با سایر علائم مانند وجود خون در مدفوع یا تغییر رنگ آن همراه شود ، ممکن است به علت های اصلی ایجاد گردیده باشد که در این صورت بررسی بسیار لازم است.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
60%

نظر دادن