ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2024 ، علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن و علت صدا دادن پا هنگام راه رفتن و کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود و علت صدای شیشه خورده در زانو و دارو برای صدا دادن زانو و علت صدا دادن زانو هنگام بالا رفتن از پله و صدای قرچ قرچ زانو و درمان صدای پا هنگام راه رفتن و ورزش برای درمان صدا دادن زانو در نم نمک.

علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن چیست؟

صدای گوش خراش زانو زمانی که از پله بالا و یایین می روید ، گویی نشانه این است که چیزی در زانوی شما در حال ساییده شدن است. تنتان ریش می شود ، در زانو اتفاقی در حال روی دادن است که از آن بی اطلاعید.علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن + درمانعلت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن + درمان

اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند این است که علت تق تق زانوهایتان چیست؟

علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن

اگر در سنین جوانی و یا بزرگسالی به سر می برید ترس شما از بروز ساییدگی زود هنگام زانو بیشتر هم خواهد بود. برخی تصور می کنند این عارضه تنها در افرادی به چشم می خورد که موهای شقیقه هایشان رنگ باخته و سفید شده است.

اما نه ، ساییدگی مفصل زانو می تواند در هر سنی شما را غافل گیر کند. علت بروز این عارضه از سن گرفته تا ژنتیک متغییر است. اما این صداهای بلند شده از زانو ها در شما به چه علت است؟ آیا ابتلا به آرتروز زانو موجب برخاستن این صدا ها شده است؟

علت تق تق زانو هنگام راه رفتن

آناتومی زانو

مفصل زانو مانند یک لولای بزرگ عمل می کند. این مفصل دو استخوان بزرگ ساق را به استخوان ران متصل می کند و امکان راه رفتن را ایجاد خواهد کرد. کشکک زانو که درست جلوی این مفصل قرار دارد به جهت محافظت از مفصل ایجاد شده است. سر هر دوستخوان را بالشتکی به نام ” منیسک ” پوشانده است تا مانع از اصطحکام دو استخوان شود. علاوه بر مفاصل تاندون ها و راباط ها نیز عمل حرکت پا را امکان پذیر می کنند.

صدای تق تق زانو به چه علت است؟

حال برگردیم به مبحث اصلی این نوشتار یعنی علت تق تق زانو. این صدا که در اصطلاح پزشکی به آن “کریپتوس” نیز گفته می شود که بر اثر ایجاد هوا در مایع سینوویال و ترکیدن حباب های هوا ایجاد خواهد شد. اما این صدا می تواند علاوه بر این رخداد طبیعی به علت آسیب به زانو و یا آرتروز زانو نیز به گوش برسد.

علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن

انواع صدای تق تق زانو و علل به وجود آورنده آن

صدای بدون احساس درد

فوق تخصص زانو معتقد است که گاها این صداها ناشی از باز شدن حباب های گازی در داخل مفصل و یا برخورد رباط ها با یکدیگر ایجاد می شود. به این صورت که در صورت حرکت دادن پا ، تاندون ها کشیده شده و در زمان برگشت به حال اصلی باعث ایجاد صدا در زانو شوند. این صدا با این علت نمی تواند تهدید کننده مفصل زانو باشد.

صدای زانو همراه با آسیب دیدگی

در زمانی ممکن است این صداها برای صاحب صدا ایجاد آسیب نیز کند. این آسیب گاها از رباط ها بوده که تولید صدا می کنند.

صدای زانو همراه با درد مرتب و مکرر

اگر این صداها همراه با درد باشد می توان یکی از شرایط زیر را احتمال داد :

  • پارگی منیسک زانو یا غضروف

با پاره شدن غضروف قطعات آن در مفصل می تواند ایجاد صدا کند. بنابراین بیمار ممکن است درد های غیر دائمی را نیز تجربه کند.

  • بروز آرتروز

با افزایش سن غضروف بین مفاصل تحلیل رفته و از بین می رود ، بنابراین ممکن است با حرکت زانو دو استخوان به یکدیگر برخورد کرده و ایجاد صدا کند. این نوع صدا از زانو به علت آرتروز دائمی بوده و اغلب در سنین 50 سال به بالا مشاهده می شود. لازم به ذکر است صدای تق تق زانو با این علت پیشرونده و تدریجی نیز خواهد بود.

صدای زانو به علت نرمی غضروف کشکک زانو

نرم شدن کشکک زانو که به علت بروز التهاب غضروف است می تواند ایجاد صدا کند.

بیماری زانوی دوندگان

این بیماری در واقع ناشی از حرکت کشکک زانو ایجاد می شود. این بیماری با ایجاد درد در زانو موجب بروز دردی به نام ” درد قدامی زانو ” خواهد شد. حرکت دادن طولانی مدت زانو و دویدن های طولانی مدت می تواند این بیماری را ایجاد کند.

درمان صدای تق تق زانو

بنابر علت بروز این صدا ها از زانو درمان نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه به چندین روش درمانی این عارضه خواهیم پرداخت :

جراحی بسته

جراحی بسته در درمان این عارضه در واقع انواع از تزریق به زانو را در بر می گیرد که شامل موارد زیر است :

  • اوزون درمانی
  • تزریق در مفصل فاست
  • تزریق اپیدورال استروئید
  • تزریق استروئید

علت صدا دادن زانو هنگام راه رفتن

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنید؟

همانطور که از مطالب فوق پیداست این صداها در صورتی که ایجاد درد نکند می تواند عادی به نظر رسد و جای نگرانی برای صاحب صدا ایجاد نکند. اما اگر این صداها را همراه با درد تجربه کنید می تواند نشانه ای از بروز یک مشکل حاد تر باشد. برای مثال صداهای همراه با درد در زانو ممکن است به علت روماتیسم مفصلی و یا آرتریت عفونی باشد. در این صورت باید به سرعت به جراح ارتوپد مراجعه کنید.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن