ضعیفی چشم با ضربه و آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟ و چه موقع ضربه به چشم خطرناک است و ضربه به چشم کودک و قرمزی و درمان ضربه به چشم و ضربه به چشم نی نی سایت و ضربه به کدام قسمت سر باعث نابینایی میشود و ضربه به چشم و آبریزش و قطره برای ضربه به چشم و درمان خانگی ضربه خوردن به چشم در نم نمک.

آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

ضربه مستقیم به چشم می تواند به کره چشم ، ماهیچه ها و رباط های نگهدارنده ، پلک یا حفره استخوانی چشم (مدار) آسیب برساند. علائمی که ممکن است به معنای آسیب جدی تری باشد عبارتند از : تغییرات بینایی. ناتوانی در حرکت عادی چشم در همه جهات.آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

در صورت ضربه به سر ، احتمال افت بینایی تا 50 درصد خواهد بود! در مورد ترومای چشمی حاصل از صدمات ورزشی مقالات مختلفی منتشر شده است. زمانی که ضربه مستقیم یا غیر مستقیم به سر زده می شود ، عصب بینایی درگیر شده و صدمه می بیند و این موضوع سبب کاهش بینایی می شود و در برخی موارد شخص بینایی خود را به کل از دست می دهد. در چنین شرایطی درمانی نیز وجود نخواهد داشت. در آسیب های ورزشی معمولاً احتمال ضربه به سر ، اطراف چشم ، کاسه چشم و کوبیدگی نسوج داخل چشم وجود دارد.

شکستگی کاسه چشم از مهمترین مشکلاتی است که از ضربه به سر ناشی می شود. به طوری که شخص دید عادی خود را از دست می دهد و دچار دوبینی می شود. البته میزان جراحت در این زمینه بسیار متفاوت است.

آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

تاری دید در اثر ضربه به چشم

چشم جزء نواحی بسیار حساس صورت است و باید در برابر هرگونه آسیب محافظت شود. اما گاهی اوقات وارد شدن ضربه به چشم اجتناب ناپذیر است؛ به عنوان مثال می توان به نزاع ، بی احتیاطی در حین کار و حوادث مختلف اشاره کرد. مهم ترین نکته در صورت مواجهه با چنین شرایطی مراجعه به چشم پزشک است. این موضوع حتی برای آسیب دیدگی های جزئی نیز صدق می کند. زیرا آسیب چشمی در بعضی موارد ابتدا چندان مشخص نیست و به مرورزمان خود را نشان می دهد. گاهی تأخیر در درمان آسیب های چشمی به قیمت از دست دادن بینایی تمام می شود.

آسیب حاصل از وارد شدن ضربه مستقیم به چشم ترومای چشمی نام دارد. البته آسیب وارده تنها مختص کره چشم نیست. بلکه بافت های اطراف را نیز درگیر می کند. بر حسب شدت ضربه ، ترومای چشمی در درجات مختلف خفیف تا حاد مشاهده می شود. اشکال مختلف ترومای چشمی شامل خراشیدگی یا خونریزی لایه های مختلف چشم است. علائم گزارش شده برای هر یک از موارد با دیگری تفاوت دارد. اما تاری دید معمولاً در اکثر این عوارض می خورد. برای بررسی علائم و تعیین خطرناک بودن یا نبودن تاری دید در اثر ضربه به چشم ، باید نوع عارضه مورد بررسی قرار گیرد. متداول ترین عوارض ناشی از ضربه به چشم عبارتند از :

خونریزی زیر ملتحمه

ساده ترین آسیب حاصل از ضربه به چشم ، خونریزی سطحی یا زیر ملتحمه نام دارد. ملتحمه خارجی ترین لایه ی حفاظتی چشم است. گاهی اوقات عروق خونی موجود در این بخش دچار آسیب دیدگی و پارگی می شود. در نتیجه لکه خون در سفیدی چشم نمود پیدا می کند. این عارضه بدون درد است و علامت خاص دیگری ندارد. گاهی میزان خونریزی زیاد است و بخش های بیشتری از سفیدی چشم را می پوشاند. فرایند جذب خونریزی بعد از 24 ساعت آغاز شده و لکه به تدریج کوچک می شود. خونریزی زیر ملتحمه نیازی به درمان نداشته و بعد از 1 الی 2 هفته بهبود پیدا می کند. در صورت طولانی شدن روند بهبودی مراجعه به چشم پزشک ضرورت دارد. همچنین در صورت مشاهده علائمی چون تاری دید در اثر ضربه به چشم ، دوبینی و احساس درد باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه شود.

آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

هایفما

هایفما نوعی عارضه چشمی است که به دلیل تجمع خون در اتاق قدامی چشم (حد فاصل قرنیه و عنبیه) ایجاد می شود. این عارضه در اکثر موارد به دلیل وارد شدن ضربه مستقیم به چشم رخ می دهد. البته امکان بروز آن به دلیل بیماری یا مصرف داروهای خاص نیز وجود دارد. هایفما با علائمی چون تشکیل لایه ای از خون روی قرنیه قابل تشخیص است. البته در بعضی موارد خونریزی قابل مشاهده نیست و باید توسط چشم پزشک تشخیص داده شود. تاری دید در اثر ضربه به چشم ، درد و حساسیت به نور از دیگر علائم هایفما است. در بعضی موارد بینایی فرد به تدریج کاهش یافته و به نابینایی ختم می شود. لایه خون موجود روی قرنیه فشار بالایی به چشم وارد می کند. از این رو عدم درمان به موقع ، بروز آب سیاه یا تخلیه کانال چشم را به دنبال دارد. ضرورت مراجعه به چشم پزشک در این شرایط نیز به همین موضوع بازمی گردد.

پارگی قرنیه

معمولاً پارگی قرن براثر وارد شدن ضربه با شدت متوسط به چشم رخ می دهد. قرنیه عنوان لایه شفافی است که در مقابل بخش رنگی و مردمک چشم قرار دارد. موقعیت لایه آن را در برابر ضربات وارده به چشم آسیب پذیر کرده است. خراشیدگی یا پارگی قرنیه با علائمی چون قرمزی ، درد ، حساسیت به نور ، احساس جسم خارجی در چشم و آبریزش چشمی نمایان می شود. تاری دید در اثر ضربه به چشم یکی دیگر از علائم شایع در افراد درگیر با این عارضه است که به دلیل ادم قرنیه و ریزش اشک رخ می دهد. در صورت مشاهده این علائم مراجعه به چشم پزشک ضرورت دارد. زیرا عدم رسیدگی موجب بروز زخم قرنیه ، کراتیت باکتریایی و یوئیت چشمی (التهاب عنبیه) می شود.

خونریزی زجاجیه

در صورت شدید بودن ضربه وارده به چشم امکان بروز خونریزی زجاجیه وجود دارد. زجاجیه مایعی شفاف و ژله ای است که دو سوم فضای داخل چشم را اشغال می کند. این بافت بدون عروق خونی است. به همین دلیل خونریزی آن به عروق شبکیه یا عنبیه نسبت داده می شود. تاری دید در اثر ضربه به چشم می تواند نشانگر خونریزی زجاجیه باشد. نابینایی ناگهانی ، مگس پرانی در مقابل چشم و جرقه های نورانی نیز از دیگر علائم این عارضه بشمار می رود.

آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

مراجعه به پزشک

برحسب شدت ضربه وارده به چشم ، عوارض مختلفی گریبان گیر فرد می شود؛ به عنوان مثال می توان به هایفما ، خونریزی زجاجیه و قرنیه اشاره کرد. علائم هر یک از این عوارض با هم تفاوت دارد. اما معمولاً تاری دید وجه مشترک اغلب آنها است. افراد دچار تاری دید در اثر ضربه به چشم باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کند.

شوخی هایی که باعث ضربه به سر می شوند را متوقف کنید!

این تصور که فکر کنید فقط با تصادف و یا ورزش های سنگین دیگر دچار مشکلات ضربه به سر می شوید اشتباه است! گاه افراد با شوخی های ساده سبب ضربه به سر شخص مقابل می شوند و منظور خاصی ندارند اما همین حرکت ساده سبب بروز ترومای چشمی می شود.

دقت کنید که ضربه های مغزی به طور کلی در قالب یک اتفاق می افتد و باید دقت صورت بگیرد از هر نوع ضربه به سر جلوگیری شود. صدمه های ورزشی ناشی از ضربه به سر معمولاً بیشترین حادثه برای چشم را ایجاد می کنند. در صورتی که ضربه به سر و کاسه چشم صورت بگیرد احتمال خونریزی داخل چشم بسیار زیاد است و شخص بینایی خود را از دست می دهد. از سوی دیگر سقوط و زمین خوردن نیز باعث ضربه زدن به سر می شود و در نهایت بخش های عصب داخلی چشم را آسیب می زند و این موضوع در کودکان بیشتر دیده می شود.

سانحه هایی که در سوارکاری و در زمین بازی دیده می شود معمولاً سبب بروز عارضه های چشمی خواهد شد.

در صورتی که ضربه شدیدی به سر وارد شود ، مردمک چشم ها از حالت عادی گشادتر می شوند و در این راستا باید دقت کرد که صدمه وارد شده کاملاً جدی است.

آمار در مورد ضعیف شدن چشم ناشی از ضربه به سر چه می گویند؟

بررسی ها اینطور نشان داده است که در بین کسانی که درگیر ضربه به سر هستند تنها 5 درصد دچار ضعیفی چشم می شوند! به این موضوع دقت کنید که ضربه به سر عموماً به معنای ضعیفی چشم صد در صد نیست. اما باعث تاری دید و یا از بین رفتن بینایی می شود. یعنی اگر شدت ضربه به سر زیاد باشد احتمال اینکه عصب چشم از دست برود وجود دارد. البته در حال عادی نمی توان گفت که ضربه به سر سبب افزایش نمره چشم می شود. یک موضوع بسیار مهم در خصوص ضعیف شدن چشم این است که مردم معمولاً پس از ضربه به سر دچار یک سری هیجانات منفی می شوند و این موضوع روی عصب های چشم اثر بدی میگذارد و تصاویر را غیر واقعی نمایش می دهد.

آیا جراحی چشم پس از ضربه به سر وجود دارد؟

بله! گاه سطح داخلی بخش زیرین چشم دچار خونریزی می شود اما دید چشم تغییر نمی کند. در این صورت می توان شرایط را برای جراحی آماده کرد تا سطح خونریزی از بین برود. باید میزان جراحت بررسی شود و نوع جراحت نیز مشخص باشد. از یاد نبرید که جراحی چشم پس از ضربه سر باید توسط تیم متخصص صورت بگیرد.

آیا ضربه به چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

چطور متوجه ضعیفی چشم پس از ضربه به سر شویم؟

در صورتی که چشم شما پس از ضربه به سر دچار دوبینی شده است و یا تاری دید گسترده ای دارید ، یعنی نیاز به پیگیری از سوی پزشک است. از سوی دیگر اگر فکر می کنید که چشم شما درد می کند و رنگ ها را متفاوت می بیند ، نیاز به بررسی پزشکی است.

یک موضوع اینکه مقداری عدم کیفیت دید پس از ضربه به سر کاملاً طبیعی است و پس از بهبود وضعیت شرایط شخص بر می گردد. البته که چشم یک ناحیه حساس است و این حساسیت به قدری روی بخش های مختلف چشم اثر می گذارد که گاه با کوچکترین ضربه به چشم دیگر نمی توان قدرت و کیفیت قبل را داشته باشد.

در مورد ضعیفی چشم پس از ضربه به سر بررسی های زیادی صورت گرفته است و نوع ضربه و شدت ضربه دو فاکتور مهم و تاثیرگذار هستند. از یاد نبرید که بسیاری از افراد در دوران کودکی دچار ضربات شدید سر بودند و حالا در سنین بزرگسالی درگیر مشکلات بینایی هستند که اگر همان روزهای کودکی اقدام کرده بودند نتیجه بهتر می گرفتند.

درمان های پیشرفته کمک می کند تا موقعیت چشم ها بهبود یابد و چشم بتواند ساختار قابل قبول خود را حفظ کند. اینطور که مشخص است بررسی احساسات و هیجانات روی ذهن اثر می گذارد و سبب آسیب پذیری نقاط حساس بدن انسان می شود.

درمان های پیشرفته ای در مورد مشکلات پس از ضربه به سر وجود دارد که باعث می شود کار از کار نگذرد و شخص بینایی خود را از دست ندهد. یک موضوع مهم این است که معمولاً اقدامات درمانی در زمینه چشم ها کمک می کند تا شخص بتواند از نظر سلامت در امان باشد. شما باید در سریع ترین زمان ممکن خود را به پزشک برسانید و موقعیت آسیب خود را مشخص کنید. هرچه تعلل در این راستا صورت بگیرد مشکلات زیادی ایجاد می شود و بهتر است که افراد همه شرایط را مدنظر قرار دهند. برای سلامتی خودتان ارزش قائل باشید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.