علائم ماشین گرفتگی و علل ماشین گرفتگی و ماشین گرفتگی در کودکان و ماشین گرفتگی در بزرگسالان و عوارض ماشین گرفتگی و قرص ماشین گرفتگی و ماشین گرفتگی سگها و ماشین گرفتگی خیراندیش و قرص ماشین گرفتگی کودکان و ماشین گرفتگی روازاده و ماشین گرفتگی طب اسلامی و درمان خانگی ماشین گرفتگی و درمان گیاهی ماشین گرفتگی و پیشگیری از ماشین گرفتگی و درمان سنتی ماشین گرفتگی و داروی درمان ماشین گرفتگی در نم نمک.

درمان سرگیجه و حالت تهوع در اتومبیل و ماشین

با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی استرس و اضطراب برخی از افرادی که مدام در طول سفر با سرگیجه و حالت تهوع مسیر را طی می کنند بیشتر می شود.این بیماری که شیرینی سفر را به کام این بیماران تلخ می کند بیماری حرکت نام دارد.علت اصلی ماشین گرفتگی چیست؟ + پیشگیری و درمانعلت اصلی ماشین گرفتگی چیست؟ + پیشگیری و درمان

در این عارضه ، فرد معمولا دچار سرگیجه و حالت تهوع می شود. آشنایی با راه های پیشگیری و درمان این عارضه می تواند این حالت را بهبود بخشد. بیماری حرکت زمانی رخ می دهد که حرکتی که گوش داخلی حس می کند با نوع حرکت واقعی متفاوت باشد. این وضعیت شایعی است که معمولا در افرادی که با خودرو ، قطار و هواپیما سفر می کنند ، رخ می دهد. این بیماری معمولا از نوعی کسالت و سرگیجه آغاز می شود و به سرعت با حالاتی چون تهوع ، استفراغ و تعریق همراه می شود.

علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین

علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین

چه کسانی در معرض این عارضه هستند؟

با وجود این که زنان باردار ، افرادی که سابقه میگرن دارند و کودکان 2 تا 12 سال بیش از هر گروه دیگری مستعد ابتلا به بیماری حرکت هستند ، همه افرادی که مسافرت می کنند و نیز افرادی که نسبت به حرکت حساس هستند ، بیشتر در معرض خطر این عارضه قرار دارند.

در افرادی که با قایق و کشتی سفر می کنند ، بیماری حرکت دریا رخ می دهد. از دیگر عوامل پرخطر می توان به ترس و اضطراب مسافرت ، نوع مسافرت و نبود تهویه مناسب وسیله نقلیه اشاره کرد.

عوامل پدیدآورنده بیماری حرکت کدام است؟

بیماری حرکت معمولا به دنبال ارسال سیگنال های پیچیده ای از چشم ها و گوش داخلی به مغز ایجاد می شود. اگر قادر به مشاهده حرکتی که بدن آن را احساس می کند ، نیستید یا برعکس و اگر حرکتی را که چشم هایتان می بیند حس نمی کنید ، مغز این سیگنال های آشفته را دریافت می کند و حالتی به نام بیماری حرکت ایجاد می کند. در واقع ، علائم این بیماری از گوش داخلی و به دلیل تغییرات ایجاد شده در حس تعادل بدن ایجاد می شود.

علائم بیماری حرکت

علامت ها و نشانه های بیماری حرکت معمولا با احساس حال به هم خوردگی همراه با عرق سرد و سرگیجه آغاز می شود. برخی افراد رنگ پریده می شوند و ترشح بزاق دهانشان افزایش می یابد. در این میان ، سردرد ، خستگی ، حالت تهوع و استفراغ نیز غالبا به دنبال علائم اولیه می آید.

چه راه های درمانی وجود دارد؟

درمان بیماری حرکت معمولا علاوه بر درمان های پزشکی ، برخی تغییرات ساده در محیط را نیز شامل می شود. به عنوان مثال ، نشستن کنار شیشه باز خودرو ، استفاده از داروهای قابل دسترس و برای برخی افراد ، استفاده از درمان های خانگی می تواند موثر باشد. برخی مطالعات صورت گرفته ، تأثیر مثبت درمان های خانگی را در کاهش علائم بیماری حرکت اثبات کرده است.

درمان قطعی ماشین گرفتگی

درمان قطعی ماشین گرفتگی

به عنوان مثال ، مصرف داروهای گیاهی مانند زنجبیل ، نعنا و چای خانگی می تواند موثر باشد. عده ای هم به طب سوزنی واکنش مثبت نشان می دهند. در بسیاری از افراد نیز استفاده از داروهای شیمیایی از قبیل دیفن هیدرامین ، سیکلیزین ، پرومتازین ، مکلیزین و دیمن هیدرینات موثر واقع می شود.

مصرف این داروها در شماری از مبتلایان به بیماری حرکت و نیز در موارد خفیف ، علائم را بهبود می بخشد ولی در موارد شدید ، استفاده از چسب های مخصوص توصیه می شود که در جلوگیری از بیماری حرکت موثر است.

چگونه از بروز این حالت جلوگیری کنیم؟

معمولا مصرف داروهایی که اشاره شد بویژه پیش از آغاز مسافرت و پیش از بروز هر گونه علامتی ، تا حد زیادی از ایجاد علائم بیماری حرکت پیشگیری می کند. اما در این میان ، انجام برخی کارهای ساده بدون مصرف دارو هم می تواند مانع از بروز بیماری حرکت شود.

 • حدود 24 ساعت قبل از مسافرت غذای سبک میل کنید و از خوردن غذاهای چرب ، پرادویه و سنگین و نیز مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث تشدید علائم بیماری حرکت می شود. همچنین پیش از سفر از مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که به مزاجتان سازگار نیست استفاده نکنید.
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض بوی تند مواد غذایی مانع از حالت تهوع می شود.
 • هنگام مسافرت نقطه ای از وسیله نقلیه را انتخاب کنید که کمترین حرکت را در شما القا کند. اگر مسافرت هوایی دارید ، برای جلوگیری از بروز علائم بیماری حرکت ، سعی کنید در صندلی های نزدیک به وسط و در نزدیکی بال های هواپیما بنشینید.
 • اگر مسافرت دریایی دارید ، سعی کنید روی عرشه و به سمت جلوی قایق یا کشتی و در کابین های پایین تر و نزدیک مرکز کشتی بنشینید. کابین های پایین تر نسبت به کابین های بالایی حرکت کمتری دارد.
 • همیشه هنگام حرکت ، مستقیم نگاه کنید و تا جایی که می توانید به خشکی یا افق خیره شوید. سر را ثابت نگه دارید و آن را به پشتی سر صندلی تکیه دهید.
 • هرگز در هنگام حرکت در وسیله نقلیه ، به عقب برنگردید و راستای پشت سر را نگاه نکنید.
 • در داخل خودرو ، صندلی جلویی را برای نشستن انتخاب کنید.
 • اگر در معرض بیماری حرکتید و خود از شرایط تان مطلع هستید ، در داخل وسیله نقلیه از خواندن کتاب و نگاه کردن به گوشی خودداری کنید.
 • در داخل هواپیما ، قطار و خودرو تهویه هوا یا پنجره را طوری تنظیم کنید که هوای تازه به صورتتان برخورد کند.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • در مسافرت از افرادی که سابقه بیماری حرکت دارند ، دور باشید. حرف زدن درباره این بیماری و علائم آن ، وضعیت را تشدید می کند.
 • تنفس کوتاه ، کم عمق و سریع می تواند باعث بروی علائم بیماری حرکت شود بنابراین ، روی تنفس خود تمرکز و آن را عمیق و آهسته کنید.

برخی کمپانی ها مدعی شده اند دستبندها و نوارهایی ابداع کرده اند که با استفاده از فناوری طب فشاری عمل می کند و با اعمال فشار روی نقاطی خاص از بدن می تواند علائم بیماری حرکت را بهبود بخشد در نتیجه ، حالت تهوع پیش از آن که سیگنال هایش به مغز برسد ، از بین می رود. با وجود این که استفاده از چنین روش هایی ممکن است در عده ای موثر باشد و علائم بیماری را در آنها کاهش دهد ، ولی تحقیقات صورت گرفته به طور کامل این فناوری را مورد تائید قرار نمی دهد.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی