ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس و روش دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس و جدول مشخصات کامپیوتر و مشخصات سخت افزاری کامپیوتر و دیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز xp و دیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز 7 و دیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز 10 و چگونه مشخصات کامپیوتر را بفهمیم و دیدن مشخصات لپ تاپ در ویندوز 11 و دستور دیدن مشخصات سیستم در نم نمک.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

قبل از بارگیری ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری ، هر رایانه ابتدا بایوس را اجرا می کند. وظیفه اصلی این فریمور شناسایی دستگاه هایی مانند CPU ، RAM ، کارت VGA ، HDD ، درایو نوری و سایر سخت افزارهای متصل به کامپیوتر مانند ماوس و کیبورد است. با دسترسی به رابط کاربری BIOS ، می توانیم فهرست مختصری از اجزای نصب شده در رایانه شخصی را بدست آوریم. برای رسیدن به آنجا ، به سادگی سیستم خود را روشن کنید و هنگامی که از شما خواسته شد ، روی کلید F2 یا Delete ضربه بزنید (میان بردهای اصلی متفاوت است). در خود صفحه اول ، پیکربندی اصلی رایانه شخصی شما باید نشان داده شود.نحوه دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوسنحوه دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

در این مقاله از سایت نم نمک روش های مختلفی را برای یافتن این اطلاعات با هم مرور خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

استفاده از Windows Settings برای به دست آوردن اطلاعات اولیه

اگر فقط به یک سری اطلاعات پایه و اولیه از سیستم نیاز دارید ، می توانید در ویندوز 8 یا 10، از طریق Windows Settings به آن دست پیدا کنید. کلید های Windows+i را بر روی صفحه کلید فشار دهید. سپس بر روی آیکون System کلیک نمایید.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

در سمت چپ صفحه ، برگه About را انتخاب کنید.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

در سمت راست صفحه ، دو بخش مربوط به اطلاعات سیستم را مشاهده خواهید کرد. Device Specification اطلاعات پایه در مورد سخت افزار سیستم را نشان می دهد. این اطلاعات مواردی همچون نام و مدل پردازنده ، مقدار حافظه RAM ، شناسه (یا ID) دستگاه و همچنین نوع سیستم عاملی که شما از آن استفاده می کنید (بر حسب 32 یا 64 بیتی بودن) را شامل می شود.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

قسمت Windows Specification ، نسخه سیستم عامل ، شماره ساخت و ورژن ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر را نشان می دهد.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

استفاده از System Information برای اطلاعات جزیی تر از سخت افزار و نرم افزار سیستم

این ویژگی از زمان ویندوز XP در سیستم عامل های ویندوز گنجانده شده است. System Information اطلاعات بسیار جزئی تری نسبت به Windows Settings در اختیار شما قرار می دهد.

کلید های Windows+r را بفشارید ، عبارت msinfo32 را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

در صفحه جاری و در برگه System Summary ، می توانید جزئیات مربوط به نسخه ویندوز و کارخانه سازنده کامپیوتر را مشاهده نمایید. همچنین اطلاعاتی نظیر نسخه BIOS ، مدل مادربورد ، حافظه RAM نصب شده و بسیاری موارد دیگر نیز در این قسمت نمایش داده می شوند.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

ولی این پایان ماجرا نیست. اگر روی علامت + هر یک از آیتم های موجود در سمت چپ صفحه کلیک کنید ، حجم عظیمی از اطلاعات مربوط به آن مورد را مشاهده خواهید کرد. برخی از این اطلاعات خیلی کار آمد نیستند. ولی اگر کمی زمان بگذارید و این لیست را با دقت بررسی کنید ، قطعا اطلاعات خوب و مفیدی از کامپیوتر و سیستم عامل خود به دست خواهید آورد.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

به عنوان مثال از قسمت Components بر روی گزینه Display کلیک کنید. در این قسمت اطلاعات مربوط به کارت گرافیک سیستم را مشاهده خواهید کرد. مورادی همچون نام و مدل کارت گرافیک ، حافظه کارت گرافیک ، نسخه درایور و وضوح (Resolution) فعلی تنظیم شده ، در این قسمت موجود است.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

یکی از ویژگی های جالب System Information ، امکان تهیه فایل خروجی متنی از اطلاعات نمایش داده شده در برنامه است.

برای این منظور ابتدا قسمتی را که می خواهید از اطلاعات مربوط به آن خروجی تهیه کنید ، انتخاب نمایید. اگر System Summary را انتخاب کنید ، فایل متن خروجی از همه اطلاعات موجود در برنامه تهیه خواهد شد. حال از برگه File گزینه Export را کلیک نمایید.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

یک نام برای فایل متنی خروجی انتخاب نمایید و محل ذخیره شدن آن را نیز مشخص کنید. سپس بر روی گزینه Save کلیک کنید.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

استفاده از Speccy برای بدست آوردن جزئیات بیشتر و دقیق تر از سخت افزار سیستم

نرم افزار Speccy یکی از بهترین برنامه هایی است که می توانید برای این منظور استفاده کنید. رابط کاربری آن در مقایسه با System Information بسیار کارآمد تر و ساده تر است. این نرم افزار بیشتر بر روی جزئیات سخت افزاری سیستم تمرکز دارد و اطلاعات بسیار دقیقی را در اختیار شما قرار می دهد. در صفحه Summary می توانید دمای اجزای مختلف سیستم را مشاهده نمایید. در این صفحه همچنین یک سری اطلاعات حیاتی مانند جزئیات مربوط به کارت گرافیک و حافظه سیستم موجود است.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

با کلیک بر روی هر یک از آیتم های موجود در لیست سمت چپ صفحه ، اطلاعات جامع و کاملی در مورد آن سخت افزار خواهید دید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، با کلیک بر روی گزینه RAM ، کلیه اطلاعات مربوط به حافظه RAM سیستم برای شما نمایش داده می شود.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

استفاده از Command Prompt در مواقعی که نمی توانید وارد محیط گرافیکی ویندوز شوید

ویندوز این ویژگی را دارد که یک سری اطلاعات سیستمی (هر چند محدود) را در محیط خط فرمان به کاربران نمایش دهد. قطعا این اطلاعات به اندازه اطلاعاتی که هنگام استفاده از System Information به دست می آورید کامل و دقیق نیستند. ولی در مواقعی که فقط به محیط متنی ویندوز (Command Prompt) دسترسی دارید ، استفاده از این روش تنها راه ممکن برای شما خواهد بود.

عبارت systeminfo را در خط فرمان تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

اطلاعات مختصری در مورد سیستم از قبیل نسخه و سری ساخت سیستم عامل ، پردازنده ، نسخه BIOS ، درایو راه انداز سیستم عامل ، حافظه RAM و تنظیمات شبکه برای شما نمایش داده می شود.

راهکار دیدن مشخصات کامپیوتر در بایوس

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن