ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ،  مادربرد چیست و بایوس مادربرد چیست و مادربرد چیست و انواع آن و مادربرد چیست و چگونه کار می کند و گرافیک مادربرد چیست و برد اصلی چیست و اجزای مادربرد و انواع مادربرد قدیمی و انواع مادربرد جدید کاربرد مادربرد در نم نمک.

مادربرد چیست و انواع آن

بُردِ مادر یا مادر برد یا برد اصلی یا برد سیستم یا برد سامانه (Mainboard) یا موبو (mobo) برد مدار چاپی است که بخش های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی و ریزپردازنده ، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و… بر روی آن سوار می شوند و قطعه های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) در آن قرار گرفته اند. در کامپیوترهای اپل آن را برد منطقی می نامند.مادربرد چیست و چگونه کار می کند؟ + انواعمادربرد چیست و چگونه کار می کند؟ + انواع

مادربرد اصلی ترین بخش یک رایانه به شمار می رود و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت های دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از نامش پیداست تنها یک پردازنده است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط بایوس (BIOS) انجام می گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

مادربرد و وظیفه آن چیست؟

مادربرد دو هدف اصلی دارد :

 • اول اینکه انرژی الکتریکی را دراختیار هر کدام از اجزا قرار می دهد.
 • دوم اینکه مسیری را فراهم می کند تا اجزا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

این دو هدف اصلی و مهم یک ماردبرد است که تقریبا تمام اجزای تشکیل دهنده آن برای اجرای این دو هدف کار می کنند. اما نگه داری ، تجزیه و تحلیل و بازخورد عملکرد قطعات نیز از اهداف دیگر مادربردها هستند. در مادربردهای مورد استفاده در رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها سوکت هایی برای پردازنده (CPU) ، ماژول های حافظه (تقریبا همیشه از نوع DRAM) ، کارت های توسعه افزودنی (مانند کارت گرافیک) ، عامل ذخیره سازی ، ورودی و خروجی و قطعاتی برای برقراری ارتباط با سایر سیستم های کامیپوتر و سایر سیستم ها وجود دارند.

مادربرد و وظیفه آن

مادربردهای استاندارد تنها از نظر اندازه متفاوت هستند. اما استانداردهای متنوع دیگری نیز وجود دارد که سازندگان به رعایت آن ها تمایل دارند. البته هستند سازندگانی که علاقه ای به رعایت استانداردها ندارند. سه اندازه اصلی و استاندارد مادربردها به شرح زیر است :

Standard ATX - 12 × 9.6 inches (305 × 244 mm)

Micro ATX - 9.6 × 9.6 inches (244 × 244 mm)

Mini ATX - 5.9 × 5.9 inches (150 × 150 mm)

در این مقاله ما آناتومی مادربرد استاندارد ATX (نمونه به کار رفته در دسکتاپ های متداول) را بررسی می کنیم. تنها تفاوت بین مادربردهای بزرگ و کوچک تعداد سوکت ها برای ارتباط قطعات بیشتر و ارائه برق و نیروی بیشتر است. به عبارتی مادربردهای بزرگ تر سوکت و نیروی بیشتری ارائه می دهند. در نظر داشته باشید که مادربرد بزرگ تر به کیس بزرگ تری نیز احتیاج دارد و بدین ترتیب ابعاد کامپیوتر دسکتاپ نیز به شکل قابل توجی افزایش می یابد. به همین دلیل تنها در صورتی که به درگاه و پورت های بیشتر احتیاج دارید ، به سراغ مادربرد های بزرگ و گران تر بروید.

اما دقیقا مادربرد چیست؟

مادربرد ، یک برد مدار چاپی الکترونیکی است که دارای کانکتور و سوکت های زیادی برای اتصال صدها قطعه و ایجاد اثر الکتریکی مابین آن ها است. از نظر تئوری مادربرد مورد نیاز نیست. می توان تمام قطعات را با استفاده از انبوهی از سیم های مختلف به هم متصل کرد. اما سیگنال ها باهم تداخل پیدا می کنند؛ عملکرد آن وحشتناک خواهد بود و استفاده از این روش تلفات قابل توجهی از نظر نیرو ، انرژی و حتی قطعات خواهد داشت.

برای این بررسی مادربرد از نوع ATX و مدل Asus Z97-Pro Gamer در نظر گرفته شده است. همان طور که در تصویر می بینید تمام اجزا و جزییات آن کاملا مشخص است. تقریبا همه اجزای آن در تمام مادربردهای دیگر وجود دارد و تنها از نظر شکل و شمایل متفاوت هستند.

مادربرد چیست

شاید در نگاه اول کمی سردرگم شوید. طبیعی است؛ پس بیایید این تصویر را کنار بگذاریم و با دیاگرامی ساده بررسی را شروع کنیم. با وجود سادگی می بیند که سوکت ها و کانکتورهای زیادی برای بررسی وجود دارند. پس از مهم ترین آن ها شروع می کنیم.

مادربرد چیست

سیم کشی مغز یک کامپیوتر

دیاگرام ساختاری نگهدارنده CPU یا پردازنده LGA1150 نام دارد. البته این نامی است که اینتل برای سوکت نگهدارنده های خود بکار می برد. LGA مخفف Land Grid Array است که نوع متداولی از فناوری بسته بندی برای پردازنده ها و دیگر مدارهای مجتمع است. همان طور که در تصویر زیر می بینید سیستم های LGA تعداد زیادی پین کوچک روی مادربرد دارند. این پین ها وظیفه تأمین برق و ارتباط با پردازنده را به عهده دارند.

سیم کشی مغز یک کامپیوتر

براکت فلزی نام نگهدارنده ای است که پردازنده را روی مادربرد نگه می دارد. وقتی براکت را از روی مادربرد برمی داریم با تعداد زیادی پین مشاهده می کنیم. مادربردها از نظر تعداد پین ها متفاوت هستند. به طور کلی هرچه پردازنده ها توانایی و قدرت بیشتری داشته باشند (از نظر تعداد هسته ، مقدار حافظه نهان و...) ، پین های بیشتری در سوکت یافت می شود. وظیفه بیشتر پین ها برای ارسال و دریافت داده ها به ویژگی مهم بعدی این مقاله است.

براکت فلزی

مغزهای بزرگ به حافظه های بزرگ نیاز دارند

نزدیک ترین سوکت یا شکاف به پردازنده ها از نظر ارتباطی آنهایی هستند که ماژول های DRAM ، حافظه سیستم aka را در خود جای داده اند. آن ها به طورمستقیم به پردازنده متصل شده اند و هیچ مانعی در مادربرد میان پردازنده ها و حافظه ها قرار نمی گیرند. تعداد درگاه های DRAM به پردازنده بستگی دارد؛ زیرا کنترلر حافظه درون پردازنده مرکزی قرار دارد.

در مادربردی که در حال بررسی آن هستیم ، پردازنده که روی آن سوار می شود دارای دو کنترل کننده حافظه است که هر کدام از آن ها دو حافظه را کنترل می کنند؛ از این رو در کل چهار سوکت وجود دارد. در این مادربرد ، سوکت های حافظه به گونه ای رنگی شده اند تا به کاربر اطلاع دهند که کدام یک توسط کدام کنترلر مدیریت می شوند. آن ها معمولا کانال های حافظه نامیده می شوند؛ بنابراین کانال شماره یک ، دو شکاف را کنترل می کند و کانال شماره دو ، کنترل دو مورد دیگر را به عهده دارد.

اجزای مادربرد

در این مادربرد خاص ، رنگ درگاه ها کمی گیج کننده است و ممکن است کاربر را گیج کند؛ یکی از دو شیار سیاه و خاکستری کنترل کننده حافظه هستند. شکاف سیاه نزدیک به سوکت پردازنده کانال شماره یک است و سیاه یا خاکستری بعدی کانال شماره دو است.

استفاده هم زمان از هر دو کنترلر عملکرد کلی سیستم حافظه را افزایش می دهد. برای مثال اگر شما دو ماژول رم 8 گیگابایتی دارید ، مهم نیست آن ها را در چه شکاف هایی قرار دهید؛ همیشه 16 گیگابایت حافظه دردسترس خواهید داشت. از طرف دیگر اگر هردو ماژول را در دو شکاف سیاه (یا در دو شکاف خاکستری) قرار دهید ، پردازنده مسیرهای ممکن برای دستیابی به آن حافظه را دو برابر می کند. اگر هر ماژول را در هررنگ متفاوتی نصب کنید ، سیستم مجبور خواهد شد فقط با یک کنترل کننده به حافظه دسترسی پیدا کند.

در ترکیبی که پردازنده/مادربرد از تراشه های DDR3 SDRAM (نرخ داده های دوبرابر نسخه 3، حافظه دستیابی تصادفی پویا هم زمان) استفاده می کند ، هر سوکت یک SIMM یا DIMM نگه می دارد؛ قسمت "IMM" مخفف ماژول حافظه Inline است. منظور از S و D تکی و دوتایی است؛ اینکه ماژول داری یک طرف پر از تراشه باشد یا اینکه دو طرف پر از تراشه باشد؛ (Single or Dual).

در امتداد لبه پایینی ماژول حافظه تعداد زیادی از اتصالات با روکش طلا وجود دارد؛ در این نوع حافظه در مجموع 240 عدد از آن ها (در هر طرف 120) وجوددارد. این اتصالات سیگنال های قدرت و داده را برای تراشه ها فراهم می کنند. ماژول های بزرگتر امکان دسترسی به حافظه بیشتری را می دهند. اما کل آماده سازی توسط پین های موجود روی پردازنده محدود می شود. تقریبا نیمی از 1150 پین موجود در مادربرد مورد بررسی ما برای کنترل تراشه های حافظه و فضای لازم برای همه اثر یا سیم کشی های برق اختصاص داده شده است.

اجزای مادربرد

صنعت کامیپوتر از سال 2004 همواره از 240 پین در ماژول های حافظه استفاده کرده است و هیچ نشانی از تغییر این روند دیده نمی شود. تراشه های جدید با بهبود عملکرد حافظه سریع تر عمل می کنند. در مادربرد مورد بررسی این مقاله ، هر یک از کنترل کننده های حافظه می توانند 64 بیت «داده بر چرخه ساعت» را ارسال و دریافت کنند. بنابراین با وجود دو کنترلر حافظه ها دارای 128 پین برای انتقال اطلاعات هستند. پس 240 پین به چه کاری می آید؟

هر تراشه حافظه در DIMM (در کل 16 عدد ، 8 طرف) می تواند 8 بیت در هر «چرخه ساعت» را انتقال دهد. به عبارتی دیگر هر تراشه برای انتقال داده به 8 پین نیاز دارد. اما دو تراشه پین های ​​داده های یکسان را به اشتراک می گذارند ، بنابراین تنها 64 پین از 240 پین داده ای هستند. 176 پین باقیمانده برای اهدافی همچون زمان بندی و ارجاع ، انتقال آدرس داده ها (محل قرارگیری اطلاعات در ماژول) ، کنترل تراشه ها و تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز است. به این نتیجه می رسیم که وجود بیش از 240 پین لزوما شرایط را بهتر می کند!

حافظه ها تنها قطعه ای نیستند که به پردازنده متصل می شوند

حافظه های سیستم برای افزایش کارایی به طور مستقیم به پردازنده مرکزی متصل می شوند؛ اما سوکت های دیگری نیز در این مادربرد وجود دارد که تا حدودی شبیه به حافظه ها سیم کشی شده اند. آن ها از نوعی فناوری اتصال به نام PCI Express استفاده می کنند (مخفف شده به : PCIe) و درون هر پردازنده مدرن یک کنترلر PCIe قرار گرفته است.

این کنترلرها می توانند چندین اتصالات را کنترل کنند (معمولا به آن ها خطوط گفته می شود)؛ حتی در یک سیستم "نقطه به نقطه" خطوط موجود در سوکت با هیچ وسیله دیگری به اشتراک گذاشته نمی شود. در مادربرد مورد بررسی این مقاله ، کنترلر PCI Express پردازنده دارای 16 خط است.

تصویر زیر 3 سوکت را نشان می دهد؛ دو مورد بالایی PCI Express هستند؛ سوکت دیگر ، سوکت سیستم های قدیمی به نام PCI است که پهنای باند کمتری دارد. سوکت کوچک بالایی دارای برچسب PCIEX1_1 است زیرا این سوکت تنها به یک لِین یا خط درگاه ارتباطی PCI Express مجهز است. سوکت زیر آن نیز با برچسب PCIEX16_1، به 16 لِین مجهز است و برای اتصال کارت هایی با پهنای باند بالا مثل کارت گرافیک به کار می رود.

سوکت های مادربرد

حال کمی به عقب برگردید و تصویر کلی مادربرد را یک بار دیگر نگاه کنید. سوکت های زیر را مشاهده می کنید :

 • دو شکاف PCI Express 1 lane با پهنای باند 1 لِین
 • سه شکاف PCI Express با پهنای باند 16 لِین
 • دو سوکت PCI

اما اگر کنترلر پردازنده تنها پشتیبانی از 16 لین PCI.e داشته باشد ، چه اتفاقی می افتد؟ اول از همه ، فقط PCIEX16_1 و PCIEX16_2 به پردازنده متصل می شوند - سومین سوکت همراه با دو سوکت تک خطی دیگر به یک پردازنده دیگر در مادربرد متصل می شوند. دوم ، اگر در هر دو سوکت از ماژول های 16 لین PCIe استفاده شود ، پردازنده تنها 8 لین را به هر یک اختصاص می دهد و بدین ترتیب با وجود پشتیبانی مادربرد ، اما به دلیل محدودیت پردازنده پهنای باند درگاه ها نصف می شود. این نکته درمورد همه پردازنده امروزی صدق می کند. درواقع آن ها تعداد محدودی از لین ها (یا خطوط ارتباطی PCI.E) را پشتیبانی می کنند. بنابراین هرچه تعداد کارت هایی که به پردازنده متصل می شوند ، بیشتر باشد ، به همان نسبت از تعداد خطوطی که به هر کارت اختصاص می یابد ، کاهش می یابد.

بسته به اینکه از چه مادربردی استفاده کنید ، راهکارها و تنظیمات مختلفی برای ارتباط مابین پردازنده ها و کنترلرها وجود دارد. به عنوان مثال مادربرد Gigabyte B450M Gaming دارای یک سوکت 16 خطی PCIe ، یک سوکت 4 خطی PCIe و یک سوکت 4 خطی M.2 است. تنها 16 خط دردسترس پردازنده است؛ اما با استفاده از دو سوکت بزرگتر X16 به اجبار به 8 خط متصل می شود.

رایج ترین مواردی که از سوکت ها استفاده می کنند مطابق زیر است :

 • کارت های گرافیک : 16 خط
 • درایوهای SSD یا حالت جامد (تنها در صورت اتصال ازطریق درگاه M2 به مادبرد) : 4 خط
 • کارت های صدا و آداپتورهای شبکه : 1 خط

قطعات مادربرد

در تصویر بالا تفاوت بین کانکتورها را مشاهده می کنید. کارت گرافیک (16 خط) در مقایسه با کارت صدا (یک خط) از خطوط بیشتری استفاده می کند. زیرا کارت صدا داده های کمتری دارد و به خطوط بیشتر و اضافی نیازی ندارد. در مادربرد ما ، مانند همه مادربردهای دیگر سوکت و اتصالات بسیاری برای مدیریت وجود دارند. از همین رو پردازنده پردازش از سایر سوکت ها و اتصالات کمک می گیرد.

بیایید به قسمت جنوبی برویم و از روی پل عبور کنیم!

اگر به 15 سال پیش برگردیم و به مادربردهای آن زمان نگاه کنیم ، با دو تراشه اضافی روی آن ها رو به رو می شویم. این دو برای پشتیبانی از پردازنده ساخته می شدند. به صورت جداگانه آن ها را تراشه های Northbridge یا NB و Southbridge یا SB (به فارسی : پل جنوبی و پل شمالی) می نامیدند. اولی کارت های حافظه سیستم و کارت های گرفیکی را اداره می کرد و دومی برای پردازش داده ها و دستورالعمل های مربوط به سایر موارد مورد استفاده بود.

بررسی اجزای مادربرد

تصویر بالا ، از یک مادربرد ASRock 939SLI32، به وضوح تراشه های NB/SB را نشان می دهد؛ هر دوی آن ها در زیر هیت سینک های آلومینیومی پنهان هستند؛ اما یکی از آن ها که به سوکت پردازنده نزدیک تر است و در وسط تصویر قرار گرفته ، Northbridge است. چند سال پس از پایان استفاده از این محصول ، هر دو تولیدکننده پردازنده ، یعنی اینتل و AMD ، پردازنده هایی را عرضه کردند که NB در آن ها ادغام شده بود. از طرفی اما Southbridge جدا مانده است و احتمال استفاده از آن در آینده قابل پیش بینی است. جالب اینجا است که هر دو تولید کننده CPU استفاده از نام SB را متوقف کرده اند و به آن لقب تراشه (نام اطلاقی اینتل PCH ، مرکز کنترل پلتفرم است) می دهند؛ حتی اگر تراشه ای واحد باشد.

تراشه های مادربرد

در نمونه مادربرد مورد بررسی SB با یک هیت سینک پوشانده شده است. این SB ، تراشه پیشرفته Intel Z97 است که دارای چندین نوع و تعدادی اتصالات است. ویژگی هایی که این تراشه ارائه می دهد به شرح زیر است :

8 PCI Express lanes (version 2.0 PCIe)

14 USB ports (6 for version 3.0، 8 for version 2.0)

6 Serial ATA ports (version 3.0 SATA)

همچنین دارای آداپتور یکپارچه شبکه ، تراشه یکپارچه صدا ، خروجی صفحه نمایش VGA و مجموعه کاملی از دیگر کنترلر سیستم و زمان است. سایر مادربردها ممکن است دارای تراشه های پیشرفته تری باشند؛ به عنوان مثال ممکن است خطوط PCIe بیشتری ارائه کنند. اما به طور کلی ، بیشتر تراشه ها ویژگی های یکسان و استانداردی ارائه می دهند.

مانند بسیاری از تراشه ها ، بسته به آنچه در زمان واحد به مادربرد متصل شده است ، این تراشه تمام اتصالات مختلف از مجموعه ای از پورت های مانند PCI Express ، USB ، SATA یا شبکه را با استفاده از پهنای باند دردسترس کنترل می کند. بدین ترتیب محدودیت هایی در استفاده هم زمان از تمامی درگاه های مادربرد وجود دارد.

قسمت های مختلف مادربرد

در مادربرد مورد مثال ، درگاه های SATA (که برای اتصال هارددرایوها ، دی وی دی رایترها و... استفاده می شوند) به دلیل محدودیت پهنای باند ارتباطی کلی مادربرد که در بالا گفته شد ، گروه بندی شده است. بلوک 4 پورت سمت راست ، از استاندارد ارتباطی عادی USB استفاده می کنند؛ درحالی که کانکتور های سمت چپ از اتصال سریع این فناوری بهره می برند. بنابراین اگر از کانکتورهای سمت چپ استفاده کنید ، پهنای باند ارتباطی کمتری برای سایر سوکت ها خواهد داشت. در مورد پورت های USB 3.0 نیز همین مسئله صدق می کند. حداکثر دستگاه های قابل پیشتیبانی 6 دستگاه هستند؛ اما فقط 2 عدد از پورت ها دارای کانکتور پرسرعت هستند.

مادربرد چیست

سوکت M.2، که برای اتصال حافظه ذخیره سازی SSD استفاده می شود از فناوری ارتباطی فوق سریع PCI Express برای ارتباط سریع با حافظه ها بهره می برد. بااین حال ، در برخی از ترکیب های CPU/مادربرد ، سوکت های M.2 مستقیما به CPU متصل می شوند؛ زیرا بسیاری از محصولات جدید بیش از 16 خط PCIe را پشتیبانی می کنند و بدین ترتیب حافظه M2 پهنای باند مستقلی برای خود خواهد داشت.

در امتداد سمت چپ این مادربرد ، یک ردیف کانکتور وجود دارد که معمولا به آن مجموعه I/O (ورودی/خروجی - input/output) گفته می شود و در این ماردبرد ، تراشه Southbridge تنها تعدادی از آن ها را کنترل می کند.

 • درگاه PS/2 برای اتصال ماوس و کیبورد (بالا سمت چپ)
 • درگاه VGA برای اتصال به مانیتور های قدیمی (وسط بالا - رنگ مشکی)
 • درگاه DVI برای اتصال به نمایشگر های جدید (وسط پایین - رنگ سفید)
 • درگاه HDMI برای اتصال به نمایشگر های جدید و انتقال هم زمان صدا و تصویر (پایین سمت چپ)
 • پورت های USB 2.0 (پایین سمت چپ با رنگ مشکی)
 • پورت های USB 3.0 (پایین سمت راست با رنگ آبی)

مادربرد چیست

در صورت تجهیز پردازنده مرکزی به واحد گرافیکی یکپارچه ، سوکت HDMI و DVI-D فعال می شود. سایر سوکت ها توسط تراشه های اضافی کنترل می شوند. بیایید نگاهی به آن ها بیندازیم.

چیپ های بیشتر برای کمک بیشتر

پردازنده ها و تراشه ها در پشتیبانی یا اتصال محدودیت دارند؛ ازاین رو بیشتر تولیدکنندگان مادربرد با استفاده از دیگر مدارهای مجتمع ، محصولاتی با ویژگی های بیشتری ارائه می دهند. به عنوان مثال ، این ویژگی ها ممکن است افزودن پورت های SATA بیشتر یا کانکتورهای دستگاه های قدیمی باشد. مادربرد ایسوس مورد بررسی این مقاله از تراشه Nuvoton NCT6791D بهره گرفته و همه کانکتورهای کوچک برای فن ها و حسگرهای دما را ارائه می دهد. پردازنده Asmedia ASM1083 درکنار آن ، دو سوکت PCI را مدیریت می کند؛ زیرا تراشه Intel Z97 چنین توانایی را ندارد.

چیپ های مادربرد

با وجود اینکه تراشه اینتل دارای یک آداپتور شبکه داخلی است ، اما ایسوس ترجیح داده که از اتصالات پرسرعت ارزشمند دیگری استفاده کند و تراشه دیگری از اینتل به نام (an I218V) به آن افزوده است. این تراشه سوکت اترنت قرمز را که در مجموعه I/O وجود داشت ، مدیریت می کند. همان طور که در تصویر می بینید فلزی نقره ای استادیومی شکل ، نوعی نوسان ساز کریستالی کوارتز است که سیگنال زمان بندی فرکانس پایینی را فراهم می کنم تا تراشه شبکه بتواند همگام سازی شود.

مادربرد اینتل

تراشه دیگری که در این مادربرد به صورت جداگانه افزوده شده است ، تراشه صدا است. تراشه اینتل دارای پردازنده صدای یکپارچه مخصوص به خود است. اما به همان دلایلی که یک تراشه جداگانه برای شبکه در نظر گرفته شده است ، و همچنین به عنوان مثال استفاده از کارت گرافیکی جداگانه ارزش بیشتری دارد ، ایسوس تراشه صدا را نیز جدا کرده است. به عبارت دیگر تراشه های جداگانه همیشه بهتر هستند.

مادربرد چیست

همه تراشه های اضافی و کمکی در مادربرد یکپارچه نیستند و قابل تعویض هستند. درواقع بسیاری از آن ها برای مدیریت یا کنترل عملکرد برد مورد استفاده هستند. تراشه های کوچک دیگری نیز وجود دارند که سوئیچ PCI Express هستند و به CPU و Southbridge کمک می کنند تا 16 کانکتور PCIe را مدیریت کنند و در صورت نیاز به توزیع خطوط در دستگاه های بیشتر کمک می کنند.

مادربرد چیست

مادربردهای با قابلیت اورکلاک پردازنده ، تراشه و حافظه های سیستمی در حال حاضر از نوع عادی هستند و بسیاری از آن ها برای مدیریت این ویژگی ها از مدارهای مجتمع اضافی بهره می برند. در برد نمونه این مقاله ، که با رنگ قرمز مشخص شده است ، ایسوس از طراحی خود به نام TPU ("واحد پردازش TurboV") استفاده می کند که سرعت و ولتاژ کلاک را به سطحی خوب و قابل کنترل تنظیم می کند.

مادربردهای با قابلیت اورکلاک پردازنده

دستگاه کوچک Pm25LD512 درکنار آن ، که با رنگ آبی مشخص شده است ، تراشه حافظه فلش است که در هنگام خاموش شدن مادربرد ، تنظیمات ساعت و ولتاژ را ذخیره می کند ، ؛ ازاین رو لازم نیست هر بار که کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی می کنید ، آن ها را دوباره تنظیم کنید. هر مادربرد تنها دارای حداقل یک دستگاه حافظه فلش است و برای ذخیره سازی بایوس مادربرد لازم ضروری است. (بایوس سیستم عامل اولیه سخت افزاری است که قبل از بارگیری ویندوز ، لینوکس ، مکینتاش و... می تواند سیستم عامل را بارگذاری و سخت افزارها را شناسایی کند).

بایوس مادربرد چیست

حافظه فلش مادربرد مورد بررسی تراشه Winbond است که 8 مگابایت اندازه دارد. این مقدار برای نگه داری همه نرم افزارهای موردنیاز کافی است. این نوع از حافظه های فلش به گونه ای طراحی شده اند که از قدرت بسیار کمی استفاده می کنند و می توانند برای چندین دهه داده ها را در خود حفظ می کنند. هنگام روشن کردن کامیپوتر محتویات حافظه فلش به طورمستقیم در حافظه نهان پردازنده مرکزی یا حافظه سیستم کپی می شود و سپس با بالاترین کارایی از آنجا اجرای می شوند. تنها چیزی که این نوع حافظه نمی تواند در خود نگه دارد ، زمان است.

حافظه فلش مادربرد

این مادربرد مانند سایر مادربردها از یک باتری CR2032 برای تغذیه مدار زمان بندی استفاده می کند و اطلاعات و زمان را برای مادربرد نگه داری می کند. البته نیرو و توان باتری همیشگی نیست و به محض پایان یافتن ، مادربرد به طور پیش فرض به زمان شروع/تاریخ در حافظه فلش دسترسی پیدا می کند.

صحبت از قدرت شد؛ کانکتور های بیشتری نیز برای آن وجود دارد!

واحد منبع تغذیه منبع تأمین قدرت!

برای تأمین ولتاژ و جریان مورد نیاز برای اجرای مادربرد و بسیاری از دستگاه های متصل به آن ، به واحد منبع تغذیه (Power supply unit) (اختصاری PSU) نیاز است. واحد منبع تغذیه تعدادی کانکتور استاندارد برای این منظور دارد. اصلی ترین آن یک سوکت 24 پین ATX12V نسخه 2/4 است. مقدار جریانی که می توان از پین ها گرفت به PSU بستگی دارد؛ اما ولتاژها به صورت صنعتی روی 3/3 ، +5 و +12 ولت تنظیم شده اند.

منبع تغذیه مادربرد

بخش عمده جریان پردازنده از پین های 12 ولت خارج می شود. اما برای سیستم های مدرن و رده بالا این مقدار کافی نیست. ازاین رو یک کانکتور با 8 پین اضافی برای حل این مشکل تعبیه شده است که چهار مجموعه دیگر از پین های 12 ولتی را برای استفاده فراهم می کند.

پین های مادربرد

کانکتورهای PSU دارای سیم های کدگذاری شده رنگی هستند. این رنگ ها نشان می دهد که هر سیم برای چه چیزی هستند. اما سوکت های موجود روی مادربرد اطلاعات خاصی به شما نمی دهند. در تصویر زیر دیاگرام دو سوکت برق آورده شده است :

سوکت برق مادربرد

خطوط 3.3V ، +5+ و +12V برق را به اجزای مختلف موجود در خود مادربرد می رسانند. همچنین به پردازنده ، DRAM و هر دستگاهی که به سوکت های افزوده شده مانند USB یا PCI Express وصل شده باشد ، برق می دهد. دستگاه هایی که از درگاه های SATA استفاده می کنند ، به طور مستقیم از PSU برق می گیرند. اما سوکت های PCI Express فقط تا 75W می توانند تأمین کنند. اگر دستگاه به نیروی بیشتری احتیاج داشته باشد (بسیاری از کارت های گرافیکی نیروی زیادی می خواهند) باید مستقیما به PSU وصل شوند.

وجود پین های 12 ولتی باعث ایجاد مشکل بزرگتری شده است؛ درواقع پردازنده ها روی آن ولتاژ کار نمی کنند. به عنوان مثال ، پردازنده های اینتل برای فعالیت روی مادربرد Asus Z97 به گونه ای طراحی شده اند که ولتاژی بین 0.7 تا 1.4 ولت ایجاد کنند. پردازنده های امروزی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش تولید حرارت ، در شرایط کاری مختلف از ولتاژ متغیری بهره می برند. بنابراین هنگام انجام امور سبک پردازنده می تواند با کمتر از 0.8 ولت فعالیت داشته باشد. در حالتی که تمامی هسته ها با حداکثر توان خود فعال باشند ، ولتاژ مورد نیاز پردازنده به 1/4 ولت یا بیشتر افزایش می یابد.

اجزای مادربرد

در تصویر بالا VRM (مخفف Voltage Regulation Module) موجود در مادربرد ها را مشاهده می کنید. هر VRM معمولا شامل 4 جزء است :

 • دو عدد MOSFETs - ترانزیستور های جریان بالا (آبی)
 • یک عدد القا کننده که choke نیز شناخته می شود (بنفش)
 • یک عدد خازن (زرد)

معمولا به هر VRM یک فاز گفته می شود و وجود چندین فاز ضروری است؛ زیرا به تنهایی نمی توانند جریان کافی را برای پردازنده های مدرن تأمین کنند؛ مادربرد مورد نمایش دارای هشت VRM است و سیستم «هشت فاز» نامیده می شود.

قسمت های مادربرد

VRM ها معمولا توسط تراشه جداگانه ای مدیریت می شوند و ماژول ها را برای ولتاژ موردنیاز سوئیچ می کنند. آن ها کنترل کننده های ماژولار وسعت پالس چندفاز نامیده می شوند. ایسوس آن ها را EPU می نامد! آن ها خارج از کار کاملا داغ می شوند؛ از این رو اغلب برای جلوگیری از اتلاف انرژی ، توسط یک هیت سینک فلزی پوشانده می شوند. یک پردازنده دسکتاپ استاندارد ، مانند Intel i7-9700K ، می تواند بیش از 100 آمپر جریان را هنگام بارگیری کامل بگیرد. VRMها بسیار کارآمد هستند؛ اما آن ها نمی توانند بدون تلفات ، ولتاژ را تغییر دهند.

آخرین اتصال دهنده ها

آخرین اتصال دهنده هایی که می توان به آن ها اشاره کرد ، مواردی هستند که می توانند عملکرد اصلی مادربرد را کنترل کنند و دستگاه های اضافی یا افزونه هایی را به آن ها وصل کنید. تصویر زیر مجموعه اصلی کنترل ، چراغ ها و پین بلندگو کیس را نشان می دهد :

مادربرد

آنچه در اینجا دیده می شود به شرح زیر است :

1x soft power switch

1x reset switch

2x LED connectors

1x speaker connector

پاورسوئیچ نرم افزاری است و درواقع مادربرد را روشن یا خاموش نمی کند بلکه مدارهای روی برد ، سوئیچ ولتاژ را با دو پین کنترل می کنند و هنگامی که آن ها به هم وصل شوند (اتصال کوتاه) ، بسته به وضعیت فعلی آن ، مادربرد را خاموش یا روشن می کند. همین قضیه در مورد ریست سوئیچ نیز صدق می کند؛ مگر اینکه مادربرد همیشه خاموش شود و بعد بلافاصله دوباره روشن شود. اگر به طور دقیق بخواهیم به آن اشاره کنیم ، ریست سوئیچ ، کانکتورهای LED و بلندگوها ضروروی نیستند. اما به ارائه اطلاعات اولیه و کنترل بیشتر روی برد کمک می کنند.

پاورسوئیچ

بیشتر مادربردها همان طور که در بالا نشان داده شده است دارای آرایه های مشابهی از کانکتورهای اضافی و کمکی هستند. این اتصالات برخی از قابلیت های مادربرد را به کیس منتقل می کنند. از چپ به راست ، مادربرد ایسوس این مقاله ویژگی های زیر را دارد :

 • کانکتور پنل صدا : اگر کیس کامپیوتر ورودی و خروجی جک های هدفون/میکروفون را دارا باشد ، می توانند به تراشه روی برد وصل شوند.
 • کانکتور صدای دیجیتالی : همان کانکتور صوتی دیگری است که به S/PDIF متصل می شود.
 • BIOS jumper clear : بایوس را به تنظیمات پیش فرض کارخانه برمی گرداند. همچنین یک کانکتور پروب حرارتی نیز در پشت آن پنهان شده است.
 • کانکتور ماژول Platform Trusted : برای کمک به ایمن تر شدن مادربرد و سیستم هایی که از آن استفاده می شود.
 • کانکتور سریال (COM) : رابط باستانی! استفاده از آن در این عصر دور از ذهن است!

همچنین در سراسر این مادربرد کانکتورهای زیادی از جمله فن و پورت USB اضافی وجود دارد؛ با اینکه همه مادربردها به این کانکتورها مجهز نیستند ، اما درحال حاضر عموم محصولات موجود در بازار از آن ها بهره می برند.

همه آنچه که دیدید به هم متصل می شوند!

قبل از اینکه بررسی آناتومی مادربرد را پایان دهیم ، بیایید به طور خلاصه در مورد نحوه سیم کشی همه این دستگاه ها و کانکتورها کمی صحبت کنیم؛ در این مقاله به نوع اتصال و اثر الکتریکی آن ها اشاره کردیم. به عبارت ساده ، آن ها نوارهای کوچکی از مس هستند. در تصویر زیر آن ها را با رنگ مشکی می توانید مشاهده کنید. بسیار زیبا هستند! بااین حال ، این فقط تعداد کمی از هزاران اثر مورد نیاز است. باقی اثرها بین لایه های مختلفی که برد کامل مدار را تشکیل می دهند ، پیچیده شده اند.

مادربردهای ساده و ارزان قیمت تنها ممکن است دارای 4 لایه باشند؛ اما امروزه اکثر آن ها دارای 6 تا 8 لایه هستند. البته اضافه کردن لایه های بیشتر خودبه خود همه چیز را بهتر نمی کند. مهم این است که چه تعداد اثر در کل مجموعه به کاررفته است و اینکه که آن ها چقدر از هم جدا و عایق هستند؛ وجود عایق از تداخل آن ها با یکدیگر جلوگیری می کند.

آناتومی مادربرد

طراحان مادربرد از نرم افزارهایی استفاده می کنند تا به اثرهای الکتریکی در یافتن بهترین مسیرهای ممکن کمک کنند. مهندسین با تجربه اغلب قصد دارند لایه ها را بسیار پیچیده کنند.

مادربردهای ساده و ارزان قیمت تنها ممکن است دارای 4 لایه باشند؛ اما امروزه اکثر آن ها دارای 6 تا 8 لایه هستند. البته اضافه کردن لایه های بیشتر خودبه خود همه چیز را بهتر نمی کند. مهم این است که چه تعداد اثر در کل مجموعه به کاررفته است و اینکه که آن ها چقدر از هم جدا و عایق هستند؛ وجود عایق از تداخل آن ها با یکدیگر جلوگیری می کند.

سخن آخر

آنچه که تا الان دیدیم : کالبدشکافی یک مادربرد کامپیوتر رومیزی یا دسک تاپ مدرن بود. دارای حجمی بزرگ ، مدارهای پیچیده ، مملو از پردازنده ها ، سوئیچ ها ، کانکتورها و تراشه های حافظه هستند. این فناوری ها هیجان انگیر به طورمداروم در حال استفاده هستند؛ اما اغلب آن ها را فراموش می کنیم ، زیرا آن ها در فضایی بسته به نام کیس قرار می گیرند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن