تفاوت های زیادی بین خانه های امروزی و خانه های هوشمند وجود دارد که تفاوت اصلی آن در هندلینگ یا همان کنترل کردن خانه می باشد که تماما الکتریکی است و نیازی به بلند شدن نیز ندارید!

خانه هوشمند یا اسمارت هوم (Smart Home) چیست؟

تکنولوژی و فناوری مدت زمان زیادی است که به کمک تمام ما آمده است و ما را از تمام سختی ها و دشواری هایی که می توانند باعث اختلال در زندگی عادی و روزمره هر یک از ما شوند ، همانند یک چتر نجات با قابلیت های متنوع نجات داده است. این حقیقت شاید به شیوه ای که باید برای شما تبدیل به واقعیت شود ، هنوز نشده است و به میزان اهمیت آن پی نبرده باشید!خانه هوشمند یا اسمارت هوم (Smart Home) چیست؟خانه هوشمند یا اسمارت هوم (Smart Home) چیست؟

اما این یک حقیقت بدون انکار می باشد که در تمام صنعت های بزرگ جهان همانند ماشین سازی ، کشتی سازی ، داروسازی ، صنعت چوب ، لیزرها ، کارخانجات مختلف و... آمده است و تا میزان زیادی کارهای سنگینی که چندین کارگر باید انجام میدادند را انجام میدهند.این تکنولوژی واقعا تحسین برانگیز است و تمامی مواردی که ذکر کردیم و نکردیم ، همگی در طی چند دهه تکامل یافته اند و به حالت امروزی تبدیل شده اند.

خانه هوشمند چیست؟!

با این وجود جدیدا این قابلیت در خانه های مدرن در حال استفاده می باشد و سعی بر این است تا بتوانند تمام خانه ها را تبدیل به یک خانه هوشمند یا اسمارت هوم نمایند. بطور کلی هر خانه می تواند اسمارت هوم باشد خواه یک خانه 50 متری و خواه یک عمارت چند هزار متری! هیچ تفاوتی وجود ندارد! تمام خانه ها با تعدادی ابزار تبلت مانند و چند سنسور ساده می توانند خودشان را بصورت کلی تغییر دهند. در ادامه این مطلب از نم نمک شما را با تمام ویژگی های خانه هوشمند آشنا خواهیم ساخت. همراه ما باشید.

تفاوت خانه هوشمند و سنتی

تعریف رسمی از اسمارت هوم یا خانه هوشمند وجود ندارد و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی این قابلیت را اختراع نکرده است و از این رو نمی توان این قابلیت روز را به شخص یا اشخاصی ربط داد و در مقابل هیچ فرد یا شرکتی نیز نمی تواند این ادعا را داشته باشد که قابلیتی به نام اسمارت هوم را اختراع کرده است.

با این حال فناوری اسمارت هوم هنوز در مراحل ابتدایی خود است و برای اشخاصی که تمام طول عمر خود را در خانه های سنتی و عادی امروزی زندگی کرده اند ، نیز حتی یک آرزو می باشد و این روزها شرکت های زیادی در این حیطه فعالت می کنند و در حال حاضر بیشتر در مرحله آزمون و خطا می باشند چرا که ابزارهای کاملا حرفه ای مطابق با خانه های هوشمند را طراحی و اجرا کرده اند و در حال بررسی و تست جوانب مختلف آن می باشند.

تفاوت های اصلی خانه هوشمند با خانه های عادی

یکی از جوانبی که ممکن است آنها به آن بپردازند ، علاقمندی انسان ها به این تکنولوژی می باشد که آیا اصلا انسان ها علاقه ای به این تکنولوژی دارند یا خیر؟ این آزمایش کاملا کاربردی است چرا که می توان با خلق و خوی همه انسان ها آشنا شد که آیا از این نوع تکنولوژی خوشحال می شوند یا خیر؟! با این حال قطع یقین پیش بینی می شود که بیش از 80 درصد انسان های کره زمین از این تکنولوژی کاملا حس خوب و خوشایندی بهشان دست دهد.

ویژگی های خانه هوشمند

تفاوت های زیادی بین خانه های امروزی و خانه های هوشمند وجود دارد که تفاوت اصلی آن در هندلینگ یا همان کنترل کردن خانه می باشد که تماما الکتریکی است و نیازی به بلند شدن نیز ندارید! در واقع تفاوت اصلی وجود کامپیوترهای مختلف و کنترل تمامی آنها توسط یک کامپیوتر یا تبلت است که تمامی آنها به منظور ارتقاء خانه و خانواده به کار رفته اند.

برای مثال می توان به چراغ های هوشمند ، پریزهای هوشمند ، قفل هوشمند ، مدیریت روشنایی خانه ، یخچال های هوشمند ، مبل هوشمند و... اشاره کرد که در نوع خود منحصر بفرد هستند. با این وجود یک خانه هوشمند می تواند موارد ذکر شده را به تنها و به صورت کلی داشته باشد و هیچ فرقی ندارد که آیا دو نمونه از موارد گفته شده وجود داشته باشد و خواه تمام آنها بکار رفته باشد!

قابلیت های اسمارت هوم یا خانه هوشمند

در کل چیزهایی که برای مشتریان خانه های هوشمند مهم است چیزهایی خارق از موارد گفته شده می باشد. برای مثال برای یک خریدار اسمارت هوم میزان هزینه ای که باید برای آن بکند ، تکنولوژی های بکار رفته ، نحوه استفاده از آنها ، کاربرد دقیق آنها و... است که با اطلاع از تمامی آنها ترغیب به خرید این خانه ها خواهد شد.

چراغ هوشمند و قابلیت های آن

چراغ های هوشمند به شکل های مختلفی توسط شرکت های بزرگ در این زمینه ارائه می شوند که دیگر نیازی به کلیدهایی برای روشن کردن آنها بصورت فیزیکی با استفاده از کلیدهای مربوطه ندارید! در برخی موارد از این چراغ ها ، به گوگل voice search متصل هستند و تنها نیاز به این است که شما با استفاده از صدای خود بگویید که چراغ را برای شما روشن کند و در مقابل یک سری دیگر نیز وجود دارد که به گوشی یا تبلت شما متصل خواهند شد.

چراغ های هوشمند در خانه های هوشمند

در نهایت شما با چند کلیک ساده می توانید در گوشی خود چراغ های خانه را خاموش/روشن و یا حتی رنگ آنرا نیز تغییر دهید! این نوع لامپ ها بسیار زیاد هستند که دارای طیف رنگی بسیار بالایی می باشند و شما می توانید از تنظیمات آنها اقدام به تغییر رنگ آنها نمائید. اما چراغ های هوشمند از همه طرف یک ویژگی محسوب می شوند چرا که مصرف بسیار کم ، voice search ، قابلیت کنترل با گوشی ، خاموش و روشن با گوشی و... هستند و اما چراغ های معمولی فقط ویژگی اول را دارند!

کنترل چراغ های هوشمند در خانه های هوشمند

لازم به ذکر است که برای خرید این نوع لامپ ها نیاز به هزینه کمی بیشتر نسبت به لامپ های عادی دارید و علت آن هم می تواند به دلیل همه گیر نبودن آنها و همچنین جدید بودن آنها اشاره نمود که نسبتا منطقی می باشد.

قفل در هوشمند

در اسمارت هوم ها یا خانه های هوشمند ، فقط داخل خانه از قابلیت های شگفت انگیز برخوردار نیست و بلکه تمام خانه حتی قفل درب خانه ها نیز در این قابلیت دخیل هستند. از این رو یکی دیگر از شاخصه های خانه های هوشمند قفل آنها می باشد که می توانید بدون کلید وارد خانه شوید! برخی از این قفل ها دارای سنسور تشخیص چهره و برخی دیگر از قابلیت پین برخوردار هستند.

توجه داشته باشید که تمامی این قابلیت ها تنها و تنها برای امنیت و راحتی شما در خانه می باشد که بدون هر گونه فعالیت می توانید امنیت و اسایش را برای خود به ارمغان بیاورید! محل تغذیه این قفل ها با استفاده از باتری است که شما می توانید با ساده ترین اقدامات ممکن نیز از این مرحله عبور کنید و وارد خانه هوشمند خود شوید.

قفل در هوشمند در خانه هوشمند

همچنین قفل در هوشمند قابلیت کنترل از راه دور را نیز در خود جای داده اند! برای مثال اگر یکی از اعضای خانواده شما در حین ورود به خانه پین را فراموش کرده باشد ، شما با اتصال به اینترنت می توانید اجازه ورود به وی را بدهید و این واقعا منحصر بفرد می باشد!

قیمت خانه هوشمند

ابزارها و کامیپوترهایی که خانه های هوشمند با آنها تجهیز می شوند کمی گران قیمت هستند و در این گزارش از نم نمک گفته شد که متاسفانه به علت فراگیر نشدن این قابلیت در سرتاسر جهان ، قیمت بالایی برای رسیدن به خانه هوشمند باید بپردازید و این در صورتی است که طبیعتا خانه های هوشمند نباید گران قیمت باشند و زندگی در خانه های هوشمند تماما مقرون به صرفه است چرا که با وجود آنها تمام زندگی شما بر پایه اصول و روابط خاص خود خواهد بود. به همین سادگی!

شما می توانید حتی خانه خود را تبدیل به یک خانه هوشمند کنید و برای هوشمند کردن خانه حتما و حتما نباید همه ابزارها و کامپیوترها را یکجا خریداری کنید! شاید تمام وسایلی که برای خانه هوشمند نیاز است با 400 دلار می تواند گرد هم بیاید و این هزینه خیلی کمی می باشد و این مبلغ نسبت به وقعیت جغرافیایی نیز قابل تغییر خواهد بود و اما اصولا هزینه زیادی نیاز نیست و بسیار ساده می توانید صاحب خانه های هوشمند شوید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی