اصول چیدمان اتاق خواب کودک و چیدمان اتاق کودک دختر و چیدمان اتاق کودک با وسایل ساده و اتاق کودک ساده و چیدمان اتاق کودک پسر و اتاق کودک پسرانه و چیدمان اتاق کودک به سبک ایرانی و چیدمان اتاق نوزاد سیسمونی و اتاق کودک دخترانه در نم نمک.

اصول و نحوه چیدمان اتاق خواب کودک

طراحی اتاق کودک ، داشتن یک فضای استاندارد در کنار رنگین کمانی از رنگ هاست. یکی از مهم ترین اتاق های خانه ، اتاق کودک است. این فضا دارای استانداردهای خاصی برای طراحی است که کمتر به آن توجه شده. در طراحی اتاق کودک برای استفاده از رنگ های شاد دست تان باز تر است ، پس زمان انتخاب رنگ کمی کودکانه فکر کنید.اصول چیدمان اتاق خواب کودکاصول چیدمان اتاق خواب کودک

همان طور که فضاهایی مثل پذیرایی ، نشیمن و آشپزخانه با سلیقه پدر و مادر انتخاب می شود ، بهتر است از سلیقه بچه ها هم برای انتخاب رنگ و چیدمان اتاق خودشان کمک گرفته شود. در نهایت این کودک شماست که بیشترین زمان را در این فضا می گذراند. شاید در نگاه اول موضوع انتخاب دکوراسیون اتاق کودک ، یک بحث کاملا سلیقه ای باشد ، اما این طور نیست! اینکه این فضای رنگارنگ و پر از وسایل بازی تا چه اندازه استاندارد و مناسب کودکان باشد ، جای بحث دارد.

آرامش را حفظ کنید

اصول و نحوه چیدمان اتاق خواب کودک

برای رنگ آمیزی دیوار اتاق کودک از طرح هایی که آلودگی بصری ایجاد می کند ، استفاده نکنید یا حتی عروسک های زیادی از سقف آویزان نکنید؛ همه این مسائل روی روحیه خردسالان و حتی نوجوانان تاثیرات مخربی دارد. آیا خودتان می توانید تجربه یک شب خوابیدن در چنین فضای شلوغی را داشته باشید!؟ چنین فضایی تنها چیزی که القا نمی کند ، آرامش است؛ در صورتی که ماهیت اصلی اتاق خواب برای استراحت ، خواب و مطالعه است. حتی اگر هر ساله دکوراسیون منزل تان را تغییر می دهید ، برای چیدمان اتاق کودک لااقل عمری دو تا پنج ساله در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید.

سلامت اتاق

اصول و نحوه چیدمان اتاق خواب کودک

دکوراسیون اتاق کودک تنها بحث انتخاب و خرید مبلمان زیبا نیست. انتخاب خیلی از رنگ های جدید و پرطرفدار برای کودکان بسیار مضر است. حتی نباید از کاغذدیواری هایی که مواد مصنوعی و مضری دارند ، استفاده کرد. کاغذهای دیواری غیراستاندارد ، گرده های ریزی را در فضا پخش می کنند که این ذرات ریز به ریه کودکان آسیب می رسانند ، پس بهتر است در وهله اول دنبال داشتن یک فضای سالم باشیم و در مرحله بعد به رنگ و چیدمان توجه کنیم. در گذشته مادران ما با استفاده از الیاف طبیعی برای فرزندان شان لباس یا تشک و لحاف تهیه می کردند. کودکان هم در سنین بالاتر کمتر دچار حساسیت های پوستی یا حتی ریوی می شدند.

رنگ های ملایم را حفظ کنید

برای رنگ آمیزی دیوارها یک رنگ اصلی و پایه انتخاب و باقی دکوراسیون را بر همان اساس انتخاب کنید. برای دیوارها رنگ های ملایم انتخاب کنید. بسیاری از رنگ های جدید و پرطرفدار ، مناسب اتاق یک نوزاد یا یک نوجوان نیست. رنگ هایی مثل لیمویی ، سبز بسیار ملایم و آبی آسمانی هم برای مادر و هم برای کودک فضای آرامش بخشی را به وجود می آورد. در نهایت اتاقی برای کودک مناسب است که در عین داشتن یک هارمونی رنگی زیبا و جذاب ، ساده و آرام بخش باشد.

اصول و نحوه چیدمان اتاق خواب کودک

لازم نیست رنگ اتاق کودک را با فضاهای دیگر خانه هماهنگ کنید! برای مبلمان اتاق کودک می توانید رنگ های شاد و زنده انتخاب کنید. اگر از طرح های کودکانه روی دیوار این اتاق استفاده می کنید ، فقط یک طرف دیوار را به آن اختصاص دهید مثلا سمتی که وسایل کمتری چیده شده تا فضای اتاق کوچک به نظر نرسد.

نور طبیعی اولویت دارد

نور ها به دو دسته تقسیم می شوند. یکی نور طبیعی و دیگری روشنایی هایی مثل لامپ که به آن نور مصنوعی می گوییم. اتاقی در منزل را به اتاق کودک اختصاص دهید که نورگیری طبیعی مناسبی دارد. نور طبیعی یکی از ارکان مهم در رشد کودک شماست. انتخاب پرده مناسب از انتخاب اسباب بازی هم برای کودک حیاتی تر است! بهتر است پرده اتاق کودک از نوع کرکره ای باشد تا به راحتی بتوان نور اتاق را تنظیم کرد. اگر از پرده های پارچه ای استفاده می کنید ، پارچه ای انتخاب کنید که الیاف طبیعی دارد .

اصول و نحوه چیدمان اتاق خواب کودک

برای پرده های پارچه ای از آستر استفاده کنید تا در طول روز آستر را کنار بزنید ، اینگونه تشخیص مناسب رنگ ها از طریق نور طبیعی روز برای کودک آسان تر است؛ کودکان برای نقاشی کردن ، انجام تکالیف و. . . به نور مناسبی احتیاج دارند. پنجره اتاق کودک باید حتما توری داشته باشد تا از ورود حشرات جلوگیری شود.

مبلمانی نرم

اول نگاهی به دور تا دور اتاق کوک بیندازید ، چند متر است؟! پس براساس متراژ اتاق اقدام به خرید مبلمان و وسایل بازی کنید. اتاق های پر از وسیله ، ظاهری آشفته دارند و مرتب نگه داشتن این اتاق ها هم مشکل تر است. کودکان به نسبت بزرگسالان احتیاج به فضای حرکتی بیشتری دارند.

برای این اتاق ، مبلمانی انتخاب کنید که خطوطی نرم و گوشه هایی گرد دارد؛ این مبلمان هم به فضا آرامش می دهد و هم آسیبی به کودک تان وارد نمی کند. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که همان طور که کودک به تدریج رشد می کند ، باید وسایل اتاقش هم انعطاف لازم را با این رشد داشته باشد.

اصول و نحوه چیدمان اتاق خواب کودک

این نکات را فراموش نکنید
  • یک فوم با ضخامت مناسب بردارید و آن را روی یکی از دیوارهای اتاق نصب کنید تا کودک شما نقاشی هایش را روی آن بچسباند. بهتر است این دیوار تک رنگ باشد تا جلوه نقاشی کودک شما را کم نکند.
  • کفپوش اتاق کودک را به رنگ روشن انتخاب کنید. این کفپوش باید نرم باشد و لکه های روی آن به راحتی قابل شست وشو باشند.
  • به هیچ عنوان تختخواب را زیر پنجره اتاق قرار ندهید ، همچنین تختخواب باید فاصله مناسبی با وسایل گرمازا داشته باشد.
  • از مسائل مهم دیگر در اتاق کودک تعیین میزان سرما و گرمای آن است. میزان گرما و سرمای اتاق کودک باید متناسب با وضعیت جسمی او تنظیم شود. تشخیص درجه حرارت اتاق کودک کار آسانی نیست ، بنابراین از یک دماسنج استفاده کنید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.