اما خرید فرش دست باف به این خاطر که عمر طولانی دارد و با پا خوردن به قیمت آن افزوده می شود و شما می توانید آن را به عنوان پس اندازی برای آینده در نظر بگیرید بسیار به صرفه است .

ویژگی ، مشخصات فنی و مزایای فرش دستباف

فرش دستباف به عنوان کالای نمادین کشور ایران است تا جایی که وقتی نام فرش دستباف در سراسر دنیا به زبان می آید کشور ایران در ذهن ها تداعی می شود چرا که بهترین و زیباترین فرش ها در جهان فرش های دستباف ایرانی است .اما متاسفانه در سالهای اخیر فرش دست باف نسبت به گذشته کمتر خریداری می شود .راهنمای خرید فرش دستباف و ویژگی و مزایای آنراهنمای خرید فرش دستباف و ویژگی و مزایای آن

در گذشته فرش دستباف حرف اول را میزد و به عنوان پس اندازی برای آینده محسوب می شد که با گذشت زمان و کهنه شدن به ارزش آن افزوده شده و گرانبهاتر می شد.امروزه به دلیل قیمت گران فرش دستباف و مقایسه قیمت آن با فرش ماشینی توان خرید این فرش از عهده بسیاری از افراد بر نمی آید .

اما خرید فرش دست باف به این خاطر که عمر طولانی دارد و با پا خوردن به قیمت آن افزوده می شود و شما می توانید آن را به عنوان پس اندازی برای آینده در نظر بگیرید بسیار به صرفه است .

همچنین با خرید این هنر ارزشمند نه تنها قدردان هنرو هنرمند تولید کننده آن هستیم بلکه به سلامت خود نیز کمک کرده ایم چون فرش دستبافت انرژی دهنده و ضدآلرژی است. در این بخش از دنیای مد نم نمک شما را با خصوصیات فرش دست باف آشنا می کنیم.

بهترین فرش دستباف

فرش دستباف ایرانی از بهترین و زیباترین فرش ها

فرش دستباف نماد ملت ایران

فرش واژه ای عربی به معنای زمین است و در زبان فارسی به معنای مفاهیمی مانند گسترده شدن ، زیرانداز و کفپوش است. تاریخچه بافت و تولید فرش در ایران به دوران صفویه (1736 1501 میلادی) برمی گردد. قرن 16 و 17، آغاز شکوفایی هنر «فرش»بافی در ایران است.

حدود یک سوم فرش دستباف کل دنیا در ایران بافته می شود و 30 درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا ، در دست کشور ماست. فرش دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج ، خشتی و افشان بافته می شود که لچک ترنج طرفدار زیادی نسبت به باقی طرح ها دارد و اکثر فرش های موجود در خانه های ایرانیان طرح ترنج است که در اطراف حاشیه هایی پهن و در وسط طرح های بیضی و دایره ای دارد و این طرح در فرش های دستباف ، از معماری دوره اشکانیان الهام گیری شده است. اگر می خواهید فرش دستباف بخرید ، بهتر است قبل از این کار نکته هایی را که برای خرید یک فرش دستباف خوب لازم است ، بدانید.

ویژگی فرش دستباف

فرش دستباف در دکوراسیون منازل

فرش دستبافت از چه جنسی است؟

فرش دستبافت معمولا از ابریشم یا پشم بافته می شوند و بر أساس اینکه تار و پود یا پرز از کدام یک از این دو تشکیل شده ، می توان انواع فرش را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد :

  • تمام پشم : در این فرش تار و پود و پرز از جنس پشم بافته شده است.
  • تمام ابریشم : فرشی است که تار و پود و پرز آن از ابریشم باشد.
  • گل ابریشم : فرشی که چله اش از پشم باشد ، ولی برای بافت گل و برگ روی طرح از ابریشم استفاده شده باشد ، به نام گل ابریشم معروف است. در این فرش بقیه طرح به جز گل و برگ با پشم بافته می شود.
  • کف ابریشم : فرشی است که چله آن از پشم باشد ، ولی تمام زمینه از ابریشم بافته شده است.

فرش دستباف

کدام رنگ و اندازه برای فرش دستبافت بهتر است؟

قبل از هر قدمی ، سبک دکوراسیون خانه خود را در نظر بگیرید و با توجه به ترکیب رنگی موجود که از مبلمان ، وسایل ، دیوار و پرده به دست می آید ، در مورد بهترین رنگ برای فرش دستبافت تصمیم بگیرید. اگر رنگ های زیادی در فضای داخلی تان وجود دارد ، بهتر است به فرشی فکر کنید که به رنگ های موجود نزدیک باشد تا از شلوغی فضا جلوگیری شود. ولی اگر چیدمان خانه تان از تنالیته رنگی یکسان باشد ، می توانید به سراغ رنگ های مکمل ، متضاد یا حتی فرشی با رنگ های مختلف بروید.

در ادامه این را هم بدانید که باید با توجه به مساحت موجود خانه ، به رنگ مناسب توجه کنید. اگر به دنبال خرید فرش برای فضای کوچکی هستید ، فرش با رنگ روشن به بزرگتر و دلبازتر شدن فضا کمک می کند. یادتان باشد که تعیین اندازه مناسب برای خرید فرش با توجه به متراژ و مساحت موجود در خانه ، نقش مهمی در انتخاب طرح و نقش با توجه به بودجه تان دارد. بعضا ممکن است طرح و نقش هایی را بپسندید که فقط در یک اندازه مشخص بافته می شوند و به فروش می رسند.

فرش های دستبافت در ابعادی از جمله 3، 4، 5، 6، 7، 9، 12 و 24 متری بافته می شوند. مسلم است که هر چه متراژ فرش بیشتر شود ، در هزینه تمام شده هم تاثیر می گذارد. یکی دیگر از نام گذاری این فرش ها بر اساس اندازه به این شکل است : قالی ، قالیچه ، کلگی ، کناره ، ذرع و نیم ، ذرع و چارک ، پشتی و پادری.

انواع فرش دستباف

انواع فرش دستباف از نظر طرح بافت و منطقه

حتما می دانید که بسیاری از مدل های فرش دستبافت با نام شهری که در آن بافته شده ، معروف شده اند. در این میان هم شهرها و مناطق مختلف طرح و بافت های مخصوص خود را روانه بازار می کنند که به راحتی هم قابل تشخیص هستند ، چون ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

برای مثال فرش دستبافت با طرح لچک و ترنج یا شکارگاه از دسته فرش های تبریز ، قم و اصفهان هستند که بافت ریز و ظریفی دارند. در مقایسه با آنها فرش های دستبافت درشت بافت که طرح های گل و مرغ ، درختی ، انسان و حیوان را به نمایش می گذارند ، بیشتر در مناطق خراسان ، فارس ، کردستان و گلستان بافته می شوند و البته گران قیمت تر هستند.

به غیر از این دو دسته ، مدل های ساده تری هم وجود دارند که مانند طبیعت کویر به رنگ های کرم ، شتری و خاکستری بافته می شود و مربوط به مناطق کرمان و اردکان هستند. دسته بعدی مربوط به فرش های دستبافتی می شود که دارای طرح مدرن تری هستند و از آنها می توان به طرح های خشتی ، قاب قابی ، بته جقه که در اصفهان ، کاشان و اراک کاشته می شوند ، اشاره کرد.

قالی های لچک ترنج و محرابی هم از جنس پشم ضخیم بافته می شوند و مخصوص استان های زنجان ، همدان و کاشان هستند و نسبت به فرش های دستباف دیگر قیمت کمتری دارند. در بین همه طرح فرش دستباف کاشان ، اصفهان ، قم ، تبریز ، اراک ، نایین و ترکمن ارزش بیشتری دارند و از بهترین ها به شمار می روند.

فرش دستباف کاشان

مزایا و معایب استفاده از فرش دستبافت

به غیر از ارزش بصری و زیبایی که فرش دستبافت به دکوراسیون خانه شما می آورد ، باید این نکته را نیز متذکر شد که به دلیل استفاده از الیاف طبیعی ، آلرژی ایجاد نمی کند و سلامت افراد را به خطر نمی اندازد. از طرفی ابریشم ، پشم و کرک الکتریسته ساکن ایجاد نمی کنند.

زمانی که فرش دستبافتی را برای خود خریداری کنید ، علاوه بر آنکه میراث فرهنگی کشورمان را به خانه آورده اید ، می توانید آن را به چشم سرمایه ببینید که با تورم و به مرور زمان بر ارزش آن نیز افزوده می شود. در صورتی که در نگهداری این فرش بکوشید ، عمر طولانی خواهد داشت و حتی اگر دچار مشکل ، پارگی یا زدگی شود ، می توانید آن را رفو و ترمیم کنید.

یادتان باشد فرش دستبافت معمولا قیمت بیشتری از فرش ماشینی دارد. از طرفی اگر فرش تمام پشم باشد ، وزنش زیاد خواهد بود ، ولی باعث گرمای کف خانه می شود. توصیه می کنیم برای خرید فرش دستباف ایرانی مدل های مختلف آن را با دقت بررسی کنید و از میان آنها بهترین را برگزینید.

خصوصیات فرش دستباف

جلوه زیبا و درخشنده بودن

فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی از ارزش هنری والاترو ویژگی های برتری برخوردار است و از دور و نزدیک جلوه زیبایی دارد و درخشنده می باشد.

اختلاف در ابعاد

یکی از مشخصات فرش دستباف این است که درابعاد آن در قسمت های بالا و پایین چند سانتی متر اختلاف وجود دارد . این ویژگی عیب به شمار نمی رود ، اما در قالیچه های کوچک ممکن است به چشم آید. اگر می خواهید از تقارن فرش اطمینان یابید فرش دستباف را از قسمت میانی تا کنید و اختلاف قسمت بالا و پایین فرش را دریابید.

تقارن رنگ

ویژگی های یک فرش دستباف تقارن رنگ آن است. زمان خرید فرش دستباف در نور طبیعی رنگ آن را بررسی کنید و به تقارن رنگ در قسمت های متقارن توجه نمایید . باید بدانید که رنگ فرش دستباف در جهت خواب آن تیره تردیده می شود. دقت کنید اشکال و هندسه طرح جایی نیمه کاره باقی نمانده باشد.

مزایای فرش دستباف

ترکیب رنگ های زیبا در فرش دستباف

خصوصیات و راهنمای خرید فرش دستباف

انعطاف پذیر بودن پرز فرش

از خصوصیات یک فرش دستباف درخشان و انعطاف پذیر بودن پرز فرش دستباف است. در خرید فرش دستباف دقت کنید که رنگ سطح فرش دستباف با قسمت انتهایی پرز اختلاف نداشته باشد ، زیرا اختلاف داشتن رنگ ها نشانه این است که با رنگ های جوهری فرش را رنگ کرده اند و ممکن است این فرش با شسته شدن رنگ بدهد. اگر پرزهای فرش دستباف خشن باشد فرش سخت تر تمیز خواهد شد.

بالارفتن ارزش مالی و هنری با پا خوردن

یکی از ویژگی های فرش دستباف این است که فرش دستباف هر چه بیشتر پا بخورد و هرچه بیشتر بماند ارزش مالی و هنری اش بیشتر می شود زیرا این فرش با پا خوردن ، نور و شست و شو زیبایی هایش بیشتر شده و چشم نوازی آن از دست نمی رود مخصوصا اگر این فرش با مواد رنگزای طبیعی رنگ شده باشد.

بکار رفتن الیاف طبیعی در آن

یکی از ویژگی های متفاوت فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی این است که این فرش به علت مواد طبیعی به کار رفته در آن در تابستان سرد و در زمستان گرم است اما فرش ماشینی به علت مواد پلاستیکی اش دارای این خصوصیت نیست.

خصوصیات فرش دستباف خوب

الیاف طبیعی در فرش های دستباف

ویژگی های فرش دستباف خوب و با کیفیت

رنگ ندادن فرش دستباف

چنانچه در دنیای مد نم نمک اشاره شده است برای خرید یک فرش دستباف مرغوب قبل از پرداخت پول روی قسمتی از فرش یک دستمال نمداربکشید ، در صورتی که رنگ فرش دستباف مصنوعی باشد فرش به دستمال رنگ خواهد داد.

عمر و ماندگاری بالا

عمر و ماندگاری فرش دست باف نسبت به همه ی کف پوش های دیگر بیشتر است و برای پاکیزگی و تنظیف قابلیت بسیار بالایی دارد.

آرامش روحی و روانی

از ویژگی های یک فرش دستباف این است که شما با دیدن طرح ها و رنگ های متنوع آن آرامش روحی و روانی می یابید واز آن لذت خوهید برد . برای خرید فرش دستباف فرشی را انتخاب کنید که با دیدن طرح و نقشه و رنگبندی آن لذت ببرید.

ویژگی های فرش دستباف خوب

طرح و نقش زیبای فرش دستباف

مزایای بی نظیر فرش دستباف

تولید نشدن الکتریسیته ی ساکن

مزیتی که فرش دستباف نسبت به سایر کف پوش ها دارد این است که به علت استفاده شدن از پشم و ابریشم و پنبه به عنوان مواد اولیه در آن ، الکتریسیته ی ساکن از فرش تولید نمی شود که این خصوصیت یکی از بهترین ویژگی های فرش دست باف است.

تامین سلامت جسمانی فرش دستباف

فرش دستباف به تامین سلامت جسمانی کمک خواهد کرد و هیچ گونه حساسیتی بوجود نمی آورند زیرا در این نوع فرش الیاف طبیعی بکار رفته و مواد تشکیل دهنده آن از طبیعت گرفته شده اما در فرش ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده گردیده که به کار رفتن الیاف مصنوعی در فرش ماشینی برای بیماران مبتلا به آسم خطرناک است زیرا سبب بروز حساسیت می شود . کودکان خصوصا نوزادان بشدت در برابر مواد مصنوعی و شیمیایی آسیب پذیر هستند پس استفاده از فرش ماشینی برای کودکان نیز مضر است.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
60%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی