ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، امام صادق و عید نوروز و امام صادق و عید نوروز و شعر عید نوروز مذهبی و ما من یوم نیروز و روایت معلی بن خنیس نوروز و نوروز از منظر اسلام و نوروز از دیدگاه قران و آیا نوروز حرام است و عید نوروز از دیدگاه امام صادق و حدیث امام صادق (ع) در مورد نوروز و فرموده زیبای امام صادق (ع) در مورد عید نوروز را در نم نمک ببینید.

روایت معلی بن خنیس از امام صادق درباره نوروز

عید نوروز یکی از جشن های باستانی ایرانیان است که با آغاز فصل بهار در ایران برگزار می گردد. عید نوروز نه تنها در میان ایرانیان دارای اهمیت است بلکه پیوند عمیقی با مساله ولایت و رهبری مسلمانان دارد ، از این روی شایسته است که عید نوروز را جشن ولایت دانسته و پیوسته در آن به یاد ظهور منجی عالم بشریت حضرت امام زمان ، عجل الله تعالی فرجه الشریف ، باشیم. در ادامه این بخش از دین و مذهب نم نمک فرمایش امام صادق (ع) در مورد عید نوروز را آورده ایم.روایت معلی بن خنیس از امام صادق درباره نوروزروایت معلی بن خنیس از امام صادق درباره نوروز

امام صادق و عید نوروز

حدیث امام صادق (ع) در مورد نوروز

عَن مُعَلَی بنِ خُنَیسٍ قَالَ دَخَلتُ عَلَی الصَادِقِ جَعفَرِ بنِ مُحَمَدٍ ع یومَ النَیرُوزِ فَقَالَ أَ تَعرِفُ هَذَا الیومَ قُلتُ جُعِلتُ فِدَاک هَذَا یومٌ تُعَظِمُهُ العَجَمُ وَ تَتَهَادَی فِیهِ فَقَالَ أَبُو عَبدِ اللَهِ الصَادِقُ ع وَ البَیتِ العَتِیقِ الَذِی بِمَکةَ مَا هَذَا إِلَا لِأَمرٍ قَدِیمٍ أُفَسِرُهُ لَک حَتَی تَفهَمَهُ قُلتُ یا سَیدِی إِن عُلِمَ هَذَا مِن عِندِک أَحَبُ إِلَی مِن أَن یعِیشَ أَموَاتِی وَ تَمُوتَ أَعدَائِی فَقَالَ یا مُعَلَی إِنَ یومَ النَیرُوزِ هُوَ الیومُ الَذِی أَخَذَ اللَهُ فِیهِ مَوَاثِیقَ العِبَادِ أَن یعبُدُوهُ وَ لَا یشرِکوا بِهِ شَیئا وَ أَن یومِنُوا بِرُسُلِهِ وَ حُجَجِهِ وَ أَن یومِنُوا بِالأَئِمَةِ ع وَ هُوَ أَوَلُ یومٍ طَلَعَت فِیهِ الشَمسُ وَ هَبَت فِیهِ الرِیاحُ وَ خُلِقَت فِیهِ زَهرَةُ الأَرضِ وَ هُوَ الیومُ الَذِی استَوَت فِیهِ سَفِینَةُ نُوحٍ عَلَی الجُودِی وَ هُوَ الیومُ الَذِی حَمَلَ فِیهِ رَسُولُ اللَهِ‏ ص أَمِیرَ المُومِنِینَ ص عَلَی مَنکبِهِ حَتَی رَمَی أَصنَامَ قُرَیشٍ مِن فَوقِ البَیتِ الحَرَامِ فَهَشَمَهَا وَ کذَلِک إِبرَاهِیمُ ع وَ هُوَ الیومُ الَذِی أَمَرَ النَبِی ص أَصحَابَهُ أَن یبَایعُوا عَلِیا ع بِإِمرَةِ المُومِنِینَ وَ هُوَ الیومُ الَذِی وَجَهَ النَبِی ص عَلِیا ع إِلَی وَادِی الجِنِ یأخُذُ عَلَیهِمُ البَیعَةَ لَهُ وَ هُوَ الیومُ الَذِی بُویعَ فِیهِ لِأَمِیرِ المُومِنِینَ ع فِیهِ البَیعَةَ الثَانِیةَ وَ هُوَ الیومُ الَذِی ظَفِرَ فِیهِ بِأَهلِ نَهرَوَانَ وَ قَتَلَ ذَا الثُدَیةِ وَ هُوَ الیومُ الَذِی یظهَرُ فِیهِ قَائِمُنَا وَ وُلَاةُ الأَمرِ وَ هُوَ الیومُ الَذِی یظفَرُ فِیهِ قَائِمُنَا ع بِالدَجَالِ فَیصلِبُهُ عَلَی کنَاسَةِ الکوفَةِ وَ مَا مِن یومِ نَیرُوزٍ إِلَا وَ نَحنُ نَتَوَقَعُ فِیهِ الفَرَجَ لِأَنَهُ مِن أَیامِنَا وَ أَیامِ شِیعَتِنَا حَفِظَتهُ العَجَمُ وَ ضَیعتُمُوهُ أَنتُم وَ قَالَ إِنَ نَبِیا مِنَ الأَنبِیاءِ سَأَلَ رَبَهُ کیفَ یحیی هَوُلَاءِ القَومَ الَذِینَ خَرَجُوا فَأَوحَی اللَهُ إِلَیهِ أَن یصُبَ المَاءَ عَلَیهِم فِی مَضَاجِعِهِم فِی هَذَا الیومِ وَ هُوَ أَوَلُ یومٍ مِن سَنَةِ الفُرسِ فَعَاشُوا وَ هُم ثَلَاثُونَ أَلفا فَصَارَ صَبُ المَاءِ فِی النَیرُوزِ سُنَةً الخَبَرَ. (مستدرک ‏الوسائل ج : 6 ص : 353)

حدیث امام صادق (ع) در مورد نوروز

معلی بن خنس نقل می کند که روز نوروز به خدمت امام صادق(ع) رفتم و حضرت فرمودند : آیا می شناسی این روز را؟

گفتم : فدایت شوم ، این روزی است که عجم آن را تعظیم می کند و این روز تحفه ها و هدیه ها برای یکدیگر می فرستند.

حضرت فرمود : سوگند یاد می کنم به حق خانه کعبه ، که در مکه معظمه است ، که این تعظیم کردن ، نیست مگر برای امر قدیمی که تفسیر می کنم آن را برای تو تا بفهمی آن را.

گفتم : ای سید من و آقای من دانستن این مطلب به برکت شما ، محبوب تر است نزد من از آن که مردگان من زنده شوند و دشمنان من بمیرند.

حضرت فرمود : ای معلی به درستی که روز نوروز روزی است که حق تعالی در این روز پیمان گرفت از انسان در روز ألست ، که وی را به یگانگی بپرستند و از برای او شریک قرار ندهند و در بندگی و پرستیدن هیچ چیز را شریک او نگردانند و ایمان بیاورند به پیامبران و حجت های او بر خلق و امامان و پیشوایان دین و ائمه معصومین(ع).

و این اولین روزی است که در آن آفتاب طلوع کرد و بادهای آبستن کننده درختان وزیده است و گلها و شکوفه های زمین آفریده شده است.

و در این روز کشتی حضرت نوح بر کوه جودی قرار گرفته.

و در این روز جبرئیل به حضرت رسول(ص) نازل گردید و او را مأمور به تبلیغ نمود ، یعنی بعثت پیامبر(ص) در این روز بوده ، و در این روز حضرت ابراهیم(ع) بت ها را شکست.

و در این روز بود که پیامبر(ص) امر کرد اصحاب خود را که بیعت کنند با امیرالمومنین(ع) و او را با این نام بخوانند ، یعنی روز غدیر در این روز بوده است.

در این روز خلافت به حضرت علی(ع) بازگشت و بار دیگر بعد از کشته شدن عثمان ، مردم باحضرت علی (ع) بیعت کردند ، روز خلافت ظاهری آن حضرت دراین روز بوده است.

در این روز قائم آل محمد(ص) حضرت امام زمان(عج) ظاهر خواهد شد و بر دشمنان غالب می گردد و در هیچ روز نوروزی نیست مگر آنکه ما انتظار فرج می کشیم و این روز را عجم حفظ کرده و حرمت آن را رعایت نموده و شما آن را ضایع کردید.

و فرمود : نبی ای از انبیاء از پروردگارش سوال کرد که چگونه این قومی را که فوت و خارج شده اند زنده می کند ، که خداوند به او وحی کرد که بر قبور آنان آب بپاشد. در این روز که اولین روز از سال ایرانیان است پس زنده شدند و زندگی کردند در حالی که تعدادشان سی هزار نفر بود و بدین سان پاشیدن آب در نوروز سنت شد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن