ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، استخاره از سوی ائمه اطهار (ع) بسیار سفارش شده است ، اما این عمل دارای شیوه و زمانی مخصوص می باشد. در این بخش از نم نمک شما را با معنی درست استخاره و بهترین زمان برای انجام آن آشنا خواهید شد .

نکات مهم قبل از استخاره و بهترین زمان استخاره با قرآن و تسبیح

استخاره کردن یکی از روش های مشورت با خداوند است و در مواقعی که انسان در انتخاب خود دچار سرگردانی شده باشد بسیار پرکاربرد است . استخاره از سوی ائمه اطهار (ع) نیزبسیار سفارش شده است ، اما این عمل دارای شیوه و زمانی مخصوص می باشد. در این بخش از نم نمک شما را با معنی درست استخاره و بهترین زمان برای انجام آن آشنا خواهید شد .راهنمای استخاره(قرآن و تسبیح) و شرایط آن + بهترین زمانراهنمای استخاره(قرآن و تسبیح) و شرایط آن + بهترین زمان

استخاره چیست و در چه زمانی باید انجام گیرد؟

«استخاره» در لغت به معنی «طلب خیر از خداوند کردن» است که انسان های مومن هنگامی که در کاری درنگ و تامل دارند و خیر و صلاح کار خود را نمی دانند ، به استخاره توسل می جویند. زیرا آنها معتقد هستند که خدای مهربان و آفریننده آسمان و زمین که تمامی قدرت های جهان در اختیار اوست می تواند انسان را به سمت نیکی ها هدایت کند.

استخاره مشورت با خدا

استخاره یعنی مشورت با خداوند

چگونه امکان دارد انسان مقدرات و سرنوشت خود را به دست استخاره بسپارد و تکلیف خود را با تفأل به قرآن و یا دانه های تسبیح تعیین کند؟

هنگامی که انسان می خواهد به انجام کاری بپردازد باید با تمام دقت و توجه ، مقدمات کار را فراهم سازد و از آنچه سبب ضرر و زیان می شود ، دوری نماید ، سپس از صمیم قلب از خداوند بخواهد او را در کارش موفق کند و هر چه به نفع و صلاح او است برایش مقدر سازد . هنگامی که انسان دست به یک کار بزرگ می زند که سرانجامش روشن نیست ، باید کارهایی را انجام دهد که سبب پیشرفت او در کارهایش گردد ، سپس از خداوند بخواهد او را در کارهایش موفق کند و او را پیروز گرداند و او را در رسیدن به مقصود راهنمایی کند.

این همان استخاره به معنی «طلب خیر از خدا کردن» است که در روایات بسیاری آمده است و در این نوع استخاره نه احتیاج به قرآن است و نه تسبیح ، بلکه توجه باطنی می خواهد که انسان بتواند هر روز ده ها مرتبه آن را انجام دهد.

زمان استخاره کردن

زمان مناسب برای استخاره گرفتن

در روایات می خوانیم : «مَا إستَخَاراللهَ عَبد مُؤمِنُ الإخَار اللهُ لَهُ؛ هیچ بنده باایمانی از خداوند طلب خیر نکرد ، مگر اینکه خداوند خیر را برای او فراهم ساخت!».

هیچ انسان مومنی نمی تواند تأثیر خواست و کمک خداوند را در هیچ کاری انکار کند و در وسعت قدرت او شک و تردید نماید ، انسان نباید فقط تردید خود را به وسیله استخاره رفع کند ، بلکه باید پس از انجام تدابیر صحیح و ایستادگی در برابر مشکلات از خداوند خیر و نفع بخواهد زیرا خداوند همواره نیرو و توان کافی را به انسان برای ایستادگی در برابر مشکلات را داده است.

درباره استخاره هایی که امروزه مرسو است ، انسان نباید تنها مقدرات خود را به دست تسبیح بسپارد بلکه باید پیش از استخاره نکات زیر را در نظر بگیرد.

ساعات و روزهای مناسب استخاره

تصمیم گیری درست با استخاره

رعایت این نکات قبل از استخاره

1- استمداد از عقل و فکر :

خواوند به بندگان خود نیروی عقل را بخشیده که به وسیله آن بتوانند درست تصمیم گیری کنند و سود و زیان کارهایشان را تشخیص دهند . یعنی انسان ها می توانند با نیروی عقل تصمیم بگیرند انجام و یا ترک کدامیک از کارهایشان به سود و زیانشان است . در این موارد که می توان با نیروی عقل تصمیم گیری کرد ، نباید به استخاره با قرآن و تسبیح پرداخت.

2- مشورت با افراد مطلع :

در بسیاری از آیه های قرآن به مسله مشورت آن چنان اهمیت داده شده است که آن را از علائم ایمان دانسته است.قرآن مجید می فرماید : «وَاَمرُهُم شُوری بَینَهُم؛ و کارهایشان به صورت مشورت در میان آن هاست».(سوره شوری ، آیه 38) و نیز خداوند به پیامبر خود دستور می دهد که در کارهای مهم با یاران خود مشورت کند : «وَشاوِرهُم فِی الاَمرِ؛ با آنان مشورت کن!» . (سوره آل عمران ، آیه 159) بنابراین هرگاه در امری به مشورت با افراد باتجربه بپردازیم و آنها نظر قاطعی در کاری را ابراز کنند ، استخاره گرفتن کار عبثی است.

اما اگر کار ابهام و پیچیدگی پیدا کرد و ابهام آن از طریق عقل خود انسان و از راه مشورت گشوده نشد و انسان را به سردرگمی دچار نمود و در حالت تحیر و تردید فرو برد ، بهتر است فرد به استخاره روی آورد .

بهترین زمان برای استخاره با قرآن

چه اوقاتی برای استخاره خوب است؟

نخستین فایده استخاره با قرآن یا تسبیح این است که انسان را از حالت تحیر بین می برد و رنجی که از تردید و دودلی حاصل می شود ، خلاص می کند . انسان در این زمان که تمام راه ها بر رویش بسته شده است از صمیم قلب و با خلوص تمام از پروردگار خود می خواهد آنچه که خیر و صلاح او است اعم از فعل او ترک نشان دهد.

انسان در مواقعی که راه چاره ای جز استخاره ندارد و دچار سردرگمی است ، اگر استخاره انجام ندهد بالاخره یا آن کار مورد نظر را انجام می دهد ، یا انجام آن را ترک می کند. پس خیلی بهتر است که با خلوص نیت از طریق استخاره توجهی قلبی به خدا پیدا کند و از او بخواهد که آنچه مصلحت است به او نشان دهد.

انسان بعد از انتخاب راه خود بعد از استخاره می تواند با قاطعیت و اطمینان بیشتری به راه خود ادامه دهد و در آن موفقیت کسب کند.

بهترین زمان استخاره با تسبیح

کی استخاره کنیم؟

ساعات استخاره

بهترین زمان برای استخاره عبارت است از :

  • روز شنبه از صبح تا ظهر و از ظهر تا عصر
  • روز یکشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا مغرب
  • روز دوشنبه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عشاء
  • روز سه شنبه از ظهر تا عصر و از عصر تا عشاء
  • روز چهارشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا عشاء
  • روز پنجشنبه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عشاء
  • روز جمعه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عصر استخاره گرفتن بسیار نیک است.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن