ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، دعای استخاره استخیر الله و دعای استخیر الله خیره فی عافیه و تلفظ استخیر الله و دعای استخاره با قرآن و استخیر الله یعنی چه و استخیر الله خیره فی عافیه یعنی چه و دعای استخاره صوتی و نماز حاجت استخیر بالله و استخاره آنلاین در نم نمک.

متن دعای استخاره استخیر الله

استخاره به معنی خواستار رهنمای شدن از خداوند است در رابطه به عمل کردن بر یکی از دو تصمیم شرعی و حلال. در مورد موضوعات فرض ، حرام و مکرو استخاره لازم نیست. نماز استخاره مربوط می شود به موضوعات مبهو (مجاز) و مستحب (تشویق شده و یا پسندیده) ، که انسان نمی داند که بر کدام یک از آنها خیر او بیشتر است.متن دعای استخاره استخیر اللهمتن دعای استخاره استخیر الله

متن دعای استخاره استخیر الله

در مورد خواندن نماز استخاره سوء تفاهم در اذهان بعضی مسلمانان موجود است و آن اینکه بعد از نماز استخاره و دعای نماز استخاره توقع دارند که در رابطه به تصمیم که پیشرو دارند خواب ببینند. این مفکوره از نگاه شرعی کدام ثباتی ندارد ، بلکه در آن امکان زیان هم دیده می شود. زیرا شیطان می تواند انسان را به ذریعه خواب فریب بدهد و او را از تصمیمی که در آن خیر اوست دور کند.

نتیجه خواندن نماز استخاره به چندین شکل ظاهر شده میتواند باشد. بطور اساسی بعد از اجرای نماز استخاره پیگیر آن تصمیمی شوید که دل تان به آن زیادتر گرایش پیدا کرده باشد و در آن احساس گواهی خوش و سکون داشته باشید. به علاوه شاید دریابید که در اوضاع تغیراتی رخ داده باشد که آن را شاید منفعت و یا نقصان کار واضح گردد.

قابل ذکر است که بعد از خواندن نماز استخاره و خیر خواستن از خداوند از تصمیم گرفتن انصراف نورزید زیرا دلالت می کند به نپذیرفتن هدایت از جانب خداوند. و دیگر اینکه قبل از نماز استخاره باید دل و حواس تان پاک باشد ، یعنی پیش از خواندن نماز استخاره تصمیم آن را نگرفته باشید طوری که بعد از استخاره خواهی نخواهی ملتفت پیروی آن تصمیم باشید. و اگر بعد از نماز استخاره بازهم دل تان به یکی از آن دو عمل گواهی نداد ، استخاره را تکرار کنید.

خواندن نماز استخاره ذات الرقاع :

نماز استخاره ذات الرقاع کیفیتش چنین است که هرگاه کاری را اراده کردی ، شش ورقه آماده‏ کن ، در سه ورقه بنویس :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ خِیَرَةٌ مِنَ اللَّهِ الْعَزیزِ الْحَکیمِ لِفُلان بْنِ فُلان اِفْعَلْ

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانیاش همیشگی است ، خیرخواهی است از خداوند عزیز حکیم فلان فرزند فلان ، انجام بده.

و در سه ورقه دیگر بنویس :

لاتَفعَل

انجام نده

سپس آنها در زیر جانماز خود می گذاری ، و دو رکعت نماز به جا می آوری ، چون از نماز فراغت یافتی ، سجده می کنی ، و در سجده صد بار می گویی :

اَسْتَخیرُ اللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فی عافِیَةٍ

خیر می خواهم از خداوند به رحمتش ، خیرخواهی در عافیت

آنگاه می نشینی و می گویی :

اَللّهُمَّ خِرْلی وَاخْتَرْلی فی جَمیعِ اُمُوری فی یُسْرٍ مِنْکَ وَ عافِیَةٍ

خداوند ابراهیم خیر بخواه ، و در همه امورم ، در آسانی و عافیت از جانب خود خیر برگزین

سپس ورقه ای زیر جانماز را با هم مخلوط می کنی ، و یکی ‏یکی بیرون‏ می آوری ، هرگاه سه افعل دنبال هم بیرون آمد ، آن کار را که اراده کرده ‏ای به جای می آوری ، و اگر سه لا تفعل بیرون‏ آمد به جا نیاور ، و اگر یکی افعل بیرون آمد ، و دیگر لا تفعل ، تا پنج ورقه بیرون بیاور و به آن دقت کن ، اگر سه افعل است‏ و دو لا تفعل بجا آورد ، و اگر برعکس است انجام نده.

شیوه خواندن نماز استخاره :

نماز استخاره دو رکعت بوده و سنت است. زمان و مکان آن قیود ندارد ، در هنگام روز یا شب در مسجد یا منزل می تواند نماز استخاره خوانده شود. بعد از سوره فاتحه هر آیاتی که می خواهد از قرآن پاک بخواند و بعد از ختم دو رکعت نماز خداوند را ثناء و صفت زیاد بگوید و به پیامبر مبارک محمد (ص) درود و صلوات بفرستد و سپس دعای ذیل را بخواند. لازم است که متن عربی آن را یاد داشته باشیم و معنی آن را بدانیم اما کسانی که به عربی آن را خوانده نمی توانند. متن دری آن را بخوانند.

شرح نماز استخاره و دعای ذیل از جابر ابن عبدالله (رض) روایت شده که فرمودند : رسول الله (ص) ما را یاد میداد که نماز استخاره را در هر مورد بخوانیم ، مثل که او سوره های قران را به ما یاد میداد. می فرمودند که هر گاه یکی از شما در موردی گرفتن تصمیمی نگرانی دارد پس او را بگذارید تا دو رکعت نماز استخاره بخواند و سپس بگوید :

الهی خیر خود را از علم خودت می خواهم ، توانایی آنرا از قدرت خودت می خواهم. و از خودت طلب می کنم از سخاوت بزرگت. توانا توئی و من نا توانم. دانا توئی و من نمی دانم. و خودت عالم غیب استی.

الهی اگر خودت خیر دین و دنیا و خیر عاقبت کار مرا در این موضوع می بینی (و در این جاه ذکرآن موضوع را کند) آن را برایم مقدر گردان و آن را برایم آسان گردان و پس آن را برایم با برکت گردان. و اگر در علم خودت این موضوع برای دین و دنیا ام و عاقبت کارم مضر است آنرا از من بر گردان و مرا از آن. و خیر را بر من روا داشته باش هر جاه که باشد و من را بر آن راضی گردان.

متن دعای استخاره استخیر الله

حدیث صحیح بخاری شریف

خواندن نماز استخاره برای ما یک نعمت گرانبها است از جانب خداوند ، یک فرصت است برای التماس به خداوند و آرزوی هدایت الهی. نماز استخاره یک تحفه است برای همه مسلمانان اما با کمال تاسف بسیار مردم از این حقیقت پی نبردند از دوست و آشنا و والدین مشوره می گیرند اما متوجه نمی شوند که با ادای نماز استخاره رضایت خداوند و خیر کار خود را جویا شوند.

لازم است که هدایت و موفقیت خود را از دربار خداوند بخواهیم. اگر بعد از یک نماز استخاره اطمینان خاطر حاصل نشد ، باز خواندن نماز استخاره را تکرار کنید و هر بار با خشوع از تهی دل با خلوص نیت و فروتنی از خداوند استدعا کنید تا خداوند قلب تان را بطرف تصمیم درست باز کند. ناگفته نماند بهتر است برای گرفتن استخاره علاوه بر خواندن نماز استخاره به زمان استخاره هم توجه شود.

این صحبت را با یاد آوری یک حدیث مبارک در رابطه به نماز استخاره و یک آیت از کلام پاک که ما را دعوت می کند تا به خداوند مهربان اعتماد کنیم. خوشبختی اولاد آدم در راضی بودن است در آن چیزی که خداوند برایش مقدر کرده و بد بختی او نسبت به عدم استخاره و نا رضایتی در مقابل آنچه خداوند برایش مقدر کرده است.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%

نظر دادن