ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، صلوات و معجزه صلوات فرستادن و فواید صلوات فرستادن برای مرده و اسرار صلوات و خواص صلوات برای حاجت و خواص صلوات از نظر بهجت و ثواب صلوات در قبر و داستان درباره ذکر صلوات و فضیلت صلوات و آثار و برکات صلوات و آثار دیوی و اخروی صلوات و صلوات در قرآن و فضایل صلوات و بهترین ذکر و ذکر آمرزش گناهان و فضیلت صلوات در احادیث را در نم نمک ببینید.

فضیلت و خواص معجزه آسای صلوات فرستادن

یکی از سنت های اصیل و ارزشمند الله ، صلوات بر پیامبر وآل او(ص) است. ثواب صلوات هم در دنیا و هم در آخرت شامل حال فرستنده می شود ، فرستادن صلوات حوائج دنیائی انسان را برآورده ساخته و در آخرت موجب خلاصی از عذاب و نجات از هول قیامت می گردد. مقام پیامبر آن قدر والا است که مورد صلوات خاصه حضرت خدای سبحان و تمامی فرشتگان قرار دارد ، بنابراین بهتر است مومنین نیز در این عمل خاص همنوا و هماهنگ شوند.فضیلت و خواص معجزه آسای صلوات فرستادنفضیلت و خواص معجزه آسای صلوات فرستادن

صلوات بهترین ذکر برای برآوردن حاجات ، درمان امراض و رفع گرفتاری هاست. مسلمانان در هر روز ، حداقل 9 مرتبه صلوات را در نماز های یومیه خود بر زبان جاری می کنند.

صلوات ، محبوب ترین عمل است

حضرت علی (ع) فرمود :

دعایتان را با صلوات شروع و با آن ختم کنید ، تا دعای شما بین دو دعای مقبول واقع شود و مستجاب گردد ، زیرا خدا کریم تر از آن است که اول و آخر دعاء را مستجاب کند و وسط آن را مستجاب ننماید.(الحر العاملی ، وسائل الشیعه ، ج 4، 1137)

در حدیث دیگری از امام باقر یا امام صادق(علیهما السلام) نقل شده که فرمود :

در ترازوی سنجش اعمال [در قیامت] چیزی سنگین تر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست ، کسانی هستند که اعمالشان را در ترازوی سنجش عمل می گذارند ، سبک و ناچیز است سپس صلوات بر آن حضرت را بیرون آورده و بر آن می نهند سنگینی می کند و برتری می یابد.(الکافی ، ج ‏2، ص 494)

فضیلت صلوات در قرآن کریم و احادیث

خداوند در سوره احزاب ، آیه 56 می فرماید :

«خدا و فرشتگان او بر پیامبر اکرم(ص) درود می فرستند ، شما هم ای کسانی که ایمان آورده اید ، بر او صلوات بفرستید و آن طور که باید ، تسلیم شوید.»

خداوند در این آیه تأکید می کند که ابتدا من و ملائکه بر پیامبر(ص) صلوات می فرستیم و به پیروی از ما شما انسان ها بر ایشان و آلش سلام و درود بفرستید.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :

کسی که در نوشتهای صلوات بر من را بنویسد ، تا زمانی که نام من در آن نوشته باشد فرشتگان برای او استغفار میکنند.(بحار الانوار ، ج91، ص71)

شیاطین دو گروه اند؛ شیاطین جنی که با ذکر لاحُولَ وَلاقُوَه إلا بِاللهِ العَلِی العَظِیمِ رانده میشوند ، و شیاطین انسی که با صلوات بر محمد و آل محمد [شر و آزارشان] از شخص دور میشود.(بحار الانوار ، ج92،ص 136)

آثار صلوات در دنیا و آخرت

امام صادق(ع) فرمودند :

هرگاه کسی از شما دست به دعا برداشت ، پس دعایش را با صلوات آغاز نماید؛ زیرا صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله دعایی پذیرفته شده است و خدای متعال برتر از آن است که بخشی از دعا را قبول کرده و بخش دیگر از آن را رد نماید. (وسائل الشیعه ، ج7، ص96)

هر که بعد از نماز صبح و ظهر (در روز جمعه و در سایر ایام هفته) بگوید : أللهُمَ صَلِ عَلی مُحَمَدٍ وَآلِ مُحَمَدٍ وَعَجِل فَرَجَهُم نمیمیرد تا آنکه حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را درک کند. (بحار الأنوارج83، ص77)

فضایل و برکات صلوات

 • صلوات ، ذکر الهی است.
 • صلوات ، بهترین هدیه از طرف خداوند برای انسان است.
 • صلوات ، نور پل صراط است.
 • صلوات ، روح را جلا می دهد.
 • صلوات ، نوری در بهشت است.
 • صلوات ، تحفه ای از بهشت است.
 • صلوات ، رمز دیدن پیامبر در خواب است.
 • صلوات ، شفیع انسان است.
 • صلوات ، زینت نماز است.
 • صلوات ، عطری است که دهان انسان را خوشبو می کند.
 • صلوات ، موجب کمال نماز می شود.
 • صلوات ، انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است.
 • با یک صلوات ، نوری در بهشت برای خود بیافرینید.
 • صلوات ، محبوب ترین عمل است.
 • صلوات ، موجب تقرب انسان است.
 • صلوات ، انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است.
 • صلوات ، سپری در مقابل آتش جهنم است.
 • صلوات ، موجب کمال دعا و استجابت آن می شود.
 • با یک صلوات پاداش هفتاد و دو شهید را برای انسان ثبت می شود.
 • صلوات ، انسان را در سه عالم بیمه می کند.
 • صلوات ، از جانب خداوند رحمت است و از سوی فرشتگان پاک کردن گناهان و از طرف مردم دعا است.
 • صلوات ، برترین عمل در روز قیامت است.
 • صلوات ، جواز عبور انسان به بهشت است.
 • صلوات ، سنگین ترین چیزی است که در قیامت بر میزان عرضه می شود.
 • صلوات ، آتش جهنم را خاموش می کند.
 • صلوات ، گناهان را از بین می برد.
 • صلوات ، فقر و نفاق را از بین می برد.
 • صلوات ، بهترین داروی معنوی است.
 • چه خوب است که انسان همیشه اهل صلوات ، باشد . چرا که پیامبر نیز دائم الصلوات ، بوده است.

فضیلت صلوات

آثار و فواید صلوات

درباره آثار و فواید صلوات ، روایات بی شماری نقل شده است که چنانچه در بخش دین و مذهب نم نمک خواهیم گفت برخی از آنها عبارتند از :

آثار دنیوی صلوات

1- دعای محجوب

از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند :

دعا پیوسته در پرده است تا بر محمد و آل محمد درود فرستاده شود ، همانا [هنگام دعا] اول مدح (بیان صفات خداوند) ، بعد ستایش خداوند (اعتراف به نعمت و شکر او) و بعد اعتراف به گناه و سپس درخواست حاجت است.(اصول کافی ، ج 2، ص 491، ح 1)

2- عافیت

رسول خدا(ص) حضرت فرمود :

«هر کس یک مرتبه صلوات بفرستد ، خدا عافیت را بر او می گشاید». (جامع الاخبار ص 67 - هدیه خدا ص 20)

3- ادای حاجت

پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمود :

«صلوات فرستادن شما بر من ، باعث روا شدن حاجتهای شماست و خدا را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاک و پاکیزه می کند.»(جمال الاسبوع ، ص 242)

آثار و برکات صلوات

4- رفع فراموشی

رسول خدا(ص) فرمود :

«هر کس چیزی را فراموش کرد ، بر من صلوات بفرستد ، تا آن موضوع یادش بیاید.»(جلاء الافهام ص 252 - هدیه خدا ص20)

5- رفع فقر

رسول اکرم(ص) فرمود :

«صلوات فرستادن ، فقر را برطرف می کند.»(جلاء الافهام ص 252 - هدیه خدا ص20)

آثار اخروی صلوات

1- واجب شدن شفاعت

رسول اکرم(ص) در وصیت خود به امیر مومنان(ع) فرمودند :

«یا علی !هر کس به من هر روز و هر شب صلوات بفرستد ، شفاعتم بر او واجب می شود ، اگرچه گناهانش از گناهان بزرگ باشد.»(جامع الاخبار ، ص 67)

2- نورانی شدن قبر

سنگین ترین چیز در یوم الحشر(روز قیامت) صلوات است و صلوات ، قبر را نورانی می کند.(قرب الاسناد ، ص 12)

ثواب فرستادن صلوات

3-کفاره گناهان

حضرت علی بن موسی الرضا(ع) می فرماید :

«هر کس قادر بر کفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد که صلوات بر محمد و آل محمد(ص) گناهان را می ریزاند».(جامع الاخبار ، فصل 28)

4- دیدن بهشت

پیامبر اکرم(ص) فرمود :

«هر کس در هر روز هزار صلوات بر من بفرستد ، از دنیا نخواهد رفت تا جای خود را در بهشت ببیند.»(فضیلت صلوات ص 14 ، داستان های صلوات ص14)

5- رفع عطش قیامت

خداوند به حضرت موسی (ع) وحی کرد : ای موسی !دوست داری که عطش قیامت تو را فرا نگیرد و در مواقف آن روز تشنه نباشی؟ عرض کرد. بلی ، ای پروردگار جهانیان. خطاب رسید امروز در دنیا بر حبیب من صلوات بفرست تا فردا از تشنگی قیامت ایمن باشی.»

6- نزدیک شدن به پیامبر(ص)

سزاوارترین و نزدیک ترین مردم در روز قیامت به رسول خدا(ص) کسی است که در دنیا بر آن حضرت بیشتر صلوات فرستاده باشد.(جامع الاخبار ، ص 67)

فواید صلوات در دنیا و آخرت

7- آمرزش گناهان

رسول خدا(ص) فرمود :

«هر کس ، هر روز از روی شوق و محبت به من سه مرتبه صلوات بفرستد ، خدا گناهان او را در همان روز یا همان شب می آمرزد.»(بحار الانوار ج94،ص 69 - داستان های صوات ص 12)

8- میزان در قیامت

از پیامبر اعظم(ص) روایت شده است که فرمودند :

«روز قیامت من میزان اعمال هستم؛ یعنی هر کسی که کفه گناهانش سنگین تر از کفه حسناتش باشد ، من صلواتهایی را که برایم فرستاده ، می آورم و در کفه حسناتش می گذارم ، تا آن که کفه حسناتش سنگین تر شود.»(ثواب الاعمال و عقاب الاعمال باب ثواب الصلاه النبی - داستان های صلوات ص 13)

9- کفاره گناهان

حضرت علی بن موسی الرضا(ع) می فرماید :

«هر کس قادر بر کفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد که صلوات بر محمد و آل محمد(ص) گناهان را می ریزاند.»(جامع الاخبار ، فصل 28)

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(25 رای)
84%

نظر دادن