ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، محرم قبل امام حسین و عزاداری محرم و داستان واقعه عاشورا و چرا عزاداران نماز ظهر عاشورا را باشکوه برگزار می کنند و تاریخچه محرم و محرم چیست و روز دقیق عاشورا و ماه محرم قبل از شهادت امام حسین (ع) و چگونگی تاسوعا و عاشورا قبل از شهادت امام حسین و سخن امام صادق درباره عاشورا.

تاریخچه ماه محرم ، تاسوعا و عاشورا قبل شهادت امام حسین

محرم اولین ماه در سال هجری قمری است که قوم عرب حتی قبل از ظهور اسلام آن را محترم می پنداشتند. اعراب جنگ و خونریزی را در مام محرم حرام می دانستند. تحریم جنگ در این ماه ، یکی از راه‏های پایان دادن به درگیری های طولانی اعراب و فرصتی برای دعوت به صلح بود. این سنت تا زمان ظهور اسلام همچنان پابرجا بود و پس از تائید دین اسلام نیز به عنوان یک قانون برای مسلمانان قرار داده شد. اما در محرم سال 61 ه.ق ، حاکم و سپاه جاهل بنی امیه ، حرمت این ماه را شکستند و در جنگ با امام حسین (ع) و یارانش ، آنها را به شهادت رساندند.تاریخچه محرم ، تاسوعا و عاشورا قبل شهادت امام حسینتاریخچه محرم ، تاسوعا و عاشورا قبل شهادت امام حسین

تا قبل از سال 61ه.ق ، اعراب به روز نهم محرم ، تاسوعا و به روز دهم محرم ، عاشورا می گفتند. باید توجه داشت که معنا و مفهوم روز تاسوعا و عاشورا ارتباطی به واقعه کربلا و مصائب و شهادت امام حسین (ع) و یارانش ندارد. این روزها در فرهنگ شیعی به دلیل شهادت امام و یارانش ، به بزرگترین مراسم عزاداری تبدیل ده است.

البته پیش از واقعه کربلا ، هم پیامبر اسلام (ص) ، هم حضرت علی (ع) و برخی از پیامبران پیشین ، شهادت امام حسین (ع) را در کربلا پیشگویی کرده بودند. امام حسین (ع) نیز شهادت خود را پیشگویی کرده بود. ( بحارالانوار ، ج 44، ص 223 و ص 250)

ماه محرم قبل از امام حسین

آیا پیش از واقعه کربلا تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟

در عصر جاهلیت ، اعراب در روز عاشورا روزه می گرفتند. تا پیش از واقعه کربلا ، عاشورا یکی از روزهای عید رسمی بود که در چنین روزی مردم روزه می‏گرفتند ، آنها در این روز لباسهای فاخر می‏پوشیدند و چراغانی و خضاب می‏کردند. (جواد محدثی‏ ، فرهنگ عاشورا ، چ دوم ، ص276)

ماه محرم قبل از واقعه کربلا

چرا روز ده محرم را عاشورا می گوییم؟

پس از ظهور اسلام و تشریع روزه رمضان ، روزه گرفتن در روز عاشورا منسوخ شد. در برخی از روایات ذکر شده است : علت نامگذاری روز دهم محرم به عاشورا این است که ده نفر از پیامبران به ده کرامت در این روز مورد تکریم الهی قرار گرفته اند. (حیاه الإمام الحسین(ع) ، ج 3، ص 179)

تاسوعا و عاشورا قبل از شهادت امام حسین

سخن امام صادق (ع) درباره عاشورا

پس از آن که حضرت امام در کربلا به شهادت رسید ، روز عاشورا میان مردم به روز حزن و اندوه شناخته شد و شیعیان علی (ع) آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند. از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.

امام صادق (ع) فرمود :

و أما یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین (ع) صریعا بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراة؛ (کافی ، ج4، ص147؛بحار ، ج45 ، ص 95) عاشورا روزی است که حسین (ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و عریان بودند.

با این وجود برای ما شیعیان ، روز عاشورا تنها یادآور قیام و شهادت امام حسین (ع) و یاران او است.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن