جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی و کلمات تاثیر گذار در ارتباطات و جملات تاثیر گذار در مورد زندگی و کپشن تاثیر گذار و نامه تاثیر گذار و تاثیرگذارترین جملات ناب زندگی و جملات انگیزشی اتحاد و متن ارتباط موثر و جمله در مورد رسانه در نم نمک.

جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی و ارتباطات و معاشرت با دیگران

در این مقاله از نم نمک قصد داریم درباره استفاده از کلمات مناسب و زیبا در هنگام صحبت کردن با شما همراهان عزیز صحبت کنم. نحوه ی انتخاب ما از میان کلمات ، بر اطرافیان مان تأثیر مهمی دارد و تفاوتی نمی کند که در هنگام یک گفتگو در یک خواربارفروشی ادا شوند یا در یک برخورد رسمی تر مانند جلسه ای مهم با مدیرعامل مجموعه تان.جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی و ارتباطات روزمرهجملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی و ارتباطات روزمره

جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی

تمرین اول برای استفاده از کلمات مناسب

یکی از مهم ترین تمرینات برای این که بتوانیم از کلمات مناسب در صحبت کردن استفاده کنیم پیدا کردن کلمات مترادف واژگان است. این که بتوانیم به جای هر کلمه ای ، کلمات دیگری که همان مفهوم رو منتقل می کنند به کار ببریم.

مثلا :

بخشنده : دست و دل باز ، مهربان ، خیر خواه ، رئوف ، آزاد منش ، واهب ، خوش قلب

وحشتناک : هولناک ، ترسناک ، بیمناک ، سهمناک ، رعب آور

شما می توانید بی نهایت کلمه دیگر را انتخاب و برای آنها مترادف سازی کنید تا سطح بیان و هم چنین دانش تان در گسترش لغات نیز بهبود پیدا کند.

جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی

کلمات مناسب ، افراد و موقعیت مناسب

این که من کجا و در چه موقعیت هایی از چه کلماتی استفاده کنم مساله فوق العاده مهمی است.

بسیار پیش آمده که کلمات «تصفیه» و «تسویه» را افراد به جای هم به کار برده اند؛ در حالی که این 2 واژه تفاوت محتوایی با یکدیگر دارند.

  • تصفیه : پالایش/ معمولاً برای آب به کار می رود.
  • تسویه : تراز و موازنه/ همیشه برای محاسبه به کار می رود. پس معانی را هم باید بدانیم.

قبل از صحبت یا سخنرانی به استفاده از کلمات مناسب تان فکر کنید

برای پیشگیری از برهم خوردن رشته ی افکار تان در هنگام صحبت کردن و شروع صحبت ، درباره ی آنچه می خواهید بیان کنید ، فکر کنید. مثل نوشتن یک نامه. از قبل فکر کردن ، به شما برای چگونگی بیان آن ، زمان می دهد. مثلا ً با خود بگوئید من فردا برای شروع صحبتم در جلسه ، یا در سخنرانی از چه کلماتی استفاده کنم تا کلامم اثربخشی بیشتری داشته باشد.

به کاربردن کلمات و جملات مثبت

همیشه سعی کنید مثبت و پرانرژی صحبت کنید. به اصطلاح “زبان خوش” و به کار گرفتن عبارات و جملات مثبت باعث می شود تا صحبت ادامه پیدا کند و از سوءتفاهم های احتمالی جلوگیری شود. کلمات منفی مانند : نمی توانید ، نباید و… بار به شدت منفی دارند. سعی کنید تا مسئله شخص را حل کنید و چیزی نگویید که مخاطبتان حس منفی از شما بگیرد.

جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی

دفترچه کلمات مناسب و خوب

پیشنهادم به شما این است که دفترچه ای تهیه کنید و هربار که با واژه جدید و مناسبی مواجه می شوید آن را در این دفترچه یادداشت کنید. مثلا در هنگام صحبت کردن یک سخنران ، مجری و … به یکسری عبارات می رسید که برایتان جذاب است و تمایل دارید از آن ها استفاده کنید. البته نکته مهم این است که بعد از یادداشت این کلمات سعی کنیم که آن ها را در جملات روزمره مان استفاده کنیم تا وارد دایره واژگان مان شوند .

در این قسمت لیستی از کلمات مناسب اورده شده شما برای هر موقعیت بسنجید و در کلام تان از آن ها استفاده کنید.

1- خارق العاده 11- درخشان 21- شکست ناپذیر 31- سربلند
2- شگفت انگیز 12- ممتاز 22- درجه یک 32- فرخنده
3- افسانه ای 13- استثنایی 23- حیرت انگیز 33- مشتاقانه
4- با شکوه 14- محسوس 24- مهیج 34- بی مانند
5- بهترین 15- متحیر کننده 25- درخشنده 35- تمام و کمال
6- بهتر نسبت به همیشه 16- تابان 26- بی نهایت 36- ایده آل
7- باور نکردنی 17- هنگفت 27- بی مانند 37- علاقه مند
8- غیر قابل قبول 18- با جلال 28- بی نظیر  
9- شگفت آور 19- مجلل 29- اعلی  
10- حیرت آور 20- بی همتا 30- سعادتمند  

5 کلمه مناسب برای تأثیرگذاری در ارتباطات

1. چون ، درخواست به علاوه ی دلیل

برای دلیل درخواست تان از کلمه ی «چون» استفاده کنید. رابرت بی.سیالدینی (Robert Cialdini) ، مولف کتاب «تأثیر» ، در بخشی از این کتاب در توضیح عملکرد این واژه آن را به صورت ترکیبی از «درخواست به علاوه ی دلیل» تشریح می کند. او در این کتاب ثابت می کند که استفاده از این ترکیب احتمال پذیرش درخواست شما را افزایش می دهد.

برای درک قدرت این واژه به نتایج حاصل از پژوهش زیر توجه کنید. در این مطالعه ی موردی ، پژوهشگر از افراد مختلف می خواست که اگر می توانند بدون نوبت وارد صف بشوند. نتایج حاکی از آن بود که هرگاه از واژه ی «چون» استفاده می شد ، احتمال این که مردم اجازه بدهند بدون نوبت وارد صف بشوند بیشتر بود. به عنوان مثال به جای بیان جمله ی «امکانش هست جلوی شما بایستم» از این جمله استفاده می شد : «امکانش هست جلوی شما بایستم چون دیرم شده و باید به یک قرار ملاقات برسم».

2. تشکر کنید ، «سپاسگزارم»

استفاده از واژه ی «سپاسگزارم» برای تشکر و قدردانی عبارت مناسبی است و احساس خوبی را به مخاطبتان انتقال می دهد.

جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی

استفاده از این کلمه باعث می شود در ذهن دیگران تصویر فردی قدرشناس از شما شکل بگیرد و بنابراین آنها برای کمک به شما تمایل بیشتری نشان خواهند داد. بیان عبارتی شبیه به «سپاسگزارم از وقتی که در اختیار من قرار دادید» ، در ابتدا یا انتهای یک ملاقات ، برای انتقال لحن مثبت شما به شنونده کافی خواهد بود.

3. درخواست خود رابا «می توانید؟» مطرح کنید

استفاده از کلمه ی «می توانید» را در ارتباطاتتان پبشنهاد می کنم. زمانی که درخواستی دارید و از این کلمه استفاده می کنید ناخودآگاه شخص مقابل تان این احساس را خواهد داشت که باید به شما پاسخ مثبت دهد چون در غیر این صورت احساس ضعف و نتوانستن می کند. مثال : “می تونید به من برای فردا مرخصی بدید؟”

4. «شما»

اغلب افراد طوری درخواست خود را مطرح می کنند که منافع موجود فقط متوجه خودشان خواهد بود. این گونه افراد برای بیان درخواست خود از عباراتی هم چون : «من اینو می خوام چون بهش نیاز دارم.» استفاده می کنند که بیان کننده ی انگیزه ی شخصی یا دلیل منطقی آن ها از طرح درخواست است. به جای این رویکرد شخصی ، سعی کنید از دید مخاطب خود به چارچوب گفتگو شکل دهید. در ابتدا از خودتون بپرسید که درخواست شما چه نفعی برای طرف مقابلتان خواهد داشت. به عنوان مثال اگر درخواست خود را به این شکل بیان کنید : «به نظر من اگر این آموزش را ببینید ارتباطات موثرتری را با اطرافیانتان برقرار خواهید کرد» ، در این صورت احساس مهم بودن به شخص مقابل خواهید داد.

5. «ما»

واژه ی «ما» نیز مانند واژه ی «شما» موجب می شود که محور گفتگو تنها به خواسته های شخصی شما متمرکز نشود. شما با این کلمه ، این پیام را به مخاطب خود انتقال می دهید که هر دو در یک تیم قرار دارید و هر منفعتی که برای شما حاصل شود ، شامل او نیز خواهد شد.

دفترچه صبحگاهی برای گسترش کلمات مناست

طبق بررسی زبانشناسان ، دامنه واژگان و اصطلاحات به طور میانگین در افراد تحصیل کرده چیزی در حدود 25٫000 واژه و افراد معمولی تر حداقل 12٫000 واژه را در ذهنشان دارند. به نظر شما از چند تا از این کلمات در طول روز استفاده می کنیم؟ طبق بررسی های انجام شده بین 150 الی 400 تا. پس سوال این است که بقیه کلمات کجا هستند؟ آن ها در حافظه ما وجود دارند و چون استفاده نمی کنیم دایره واژگانمان محدود است. ولی بایداین لغات را به دایره واژگانمان وارد کنیم. حتماً می پرسید خب چطور؟ پس حواستان را تمام و کمال به این قسمت بدهید. شما فقط به یک چیز نیاز دارید ، آن هم دفتر چه صبحگاهی است.

جملات تاثیر گذار در روابط اجتماعی

هر روز صبح به محض بلند شدن هر کلمه ای که به ذهنمان می رسد در دفترچه صبحگاهی اضافه می کنیم. این تمرین به ما کمک می کند که کلماتی که در ذهن داریم ولی به علت عدم استفاده در دایره واژگان روزمره مان نیست را وارد دایره واژگانمان کنیم.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظرات کاربران بروز رسانی

00
سلام و عرض ادب
از نظر بنده خیلی مطالب مفیدی بود.
1401-04-15 12:10
پاسخ دادن

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.