ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، با مزاحمین در تاکسی چگونه برخورد کنیم و نحوه برخورد با مزاحمت در تاکسی و روش برخورد با مرد مزاحم و با مزاحمت های خیابانی چه کنیم نی نی سایت و نحوه شکایت از مزاحم خیابانی و سامانه شکایت از رانندگان تاکسی تهران و با مزاحم مجازی چه کنیم و نحوه برخورد با مزاحم تلگرامی و چگونه با مزاحم ناموس برخورد کنیم و شکایت از آژانس تاکسی تلفنی در نم نمک.

نحوه برخورد با مزاحمت در تاکسی توسط مسافر

هدف از این نوشته پیدا کردن راه حل هایی برای خانومهاست که به هر دلیلی مجبورند تاکسی سوار بشند و در مورد مزاحمتهایی که پیش میاد نمی دونند چیکار باید بکنند بخصوص اونهایی که سنشون کمتره.نحوه برخورد با مزاحمت در تاکسی و مترونحوه برخورد با مزاحمت در تاکسی و مترو

همچنین اطلاع رسانی به برخی از آقایون که احیانا متوجه نمی شند بغل دستشون تو تاکسی چی میگذره و اینکه این آزار هر روز امکان داره برای کسی که دوستش دارند اتفاق بیفته بدون اینکه اونها بفهمند و بدون اینکه اون بتونه کاری بکنه.

واقعیت اینه که تعداد افرادی که در تاکسی موجب آزار جنسی خانومها میشند خیلی بیشتر از اونیه که شما تصور می کنید ولی از این مشکل اطلاعی ندارید چون تربیت و فرهنگ ما از خانومها میخواد که در این باره حرفی نزنند.شاید بعضی قسمتهای این نوشته برای بعضی آقایون تعجب انگیز و عجیب باشه و حتی ممکنه بنظر خیلی افراطی بیاد ولی متاسفانه عین واقعیته.

بعضی از این موارد ممکنه در جاهای دیگه مثل مترو یا صف های مختلط خیلی بهم فشرده هم کاربرد داشته باشه.

مزاحمت در تاکسی

مزاحمت در تاکسی یعنی چی؟

در اینجا منظور از فرد مزاحم در تاکسی کسی یه که از فضای تنگ و بیش از حد صمیمی تاکسی استفاده میکنه تا از خانمی که کنارش نشسته از طریق تماس فیزیکی استفاده جنسی ببره.

فرد مزاحم معمولا کیفش رو بصورت عمودی بین پاهاش قرار میده و یا اینکه کیفش رو میذاره روی پاش و مثلا به بهانه روزنامه خوندن روزنامه شو پهن میکنه(در هر دوی این حالت ها دید اطرافیان محدود میشه).بعد اقدام به ایجاد تماس فیزیکی ناخواسته با خانمی که کنارش نشسته می کنه (واضحتر بگم؟! یعنی مثلا دست میکشه رو پای طرف یا بازو و آرنجشو فشار میده تو سینه خانمه . یکی تعریف می کرد که مرده با یه دست پای خانومه رو می مالیده با یه دست خودشو! که البته با توجه به اون کیفه هیچ کدوم دیده نمیشه) بعضیا هم به بهانه در اوردن پول از جیب شلوارشون اینکارو انجام میدند.

خانم ها چکار کنند :

قبل از مزاحمت :

اگر تنها هستید و در مسیری رفت و آمد می کنید که احتمال اینجور مزاحمتها بیشتره حتی الامکان عقب ننشینید و صبر کنید تا یه تاکسی بیاد که صندلی جلوش خالی باشه. مطمئنا آرامش و امنیت شما بیشتر از چند دقیقه دیررسیدن ارزش داره. تا وقتی که خودتون به خودتون اهمیت ندید هیچکس دیگه ای هم برای شما اهمیت قائل نمیشه.

اگر تاکسی خطی سوار می شید و آقایی روی صندلی جلو نشسته به راننده بگید که ازش بخواد بره عقب بشینه اگه قبول کرد مودبانه معذرت خواهی و تشکر کنید اگر قبول نکرد برید سوار ماشین بعدی بشید.

خیلی وقتها انقدر ها هم مهم نیست که دیرتون میشه چون اول از همه خودتون باید یاد بگیرید که آرامش و امنیت جسم و روان شما حق شماست و از هر چیز دیگه ای مهمتره.

مزاحمت در تاکسی

اگر در مسیری که احتمال اینجور مزاحمتها توش زیاده رفت و آمد می کنید ومجبورید عقب بنشینید می تونید ازراننده بخواید که دو نفر حساب کنه اینجوری به اندازه یه نفر فضای خالی کنارتون میمونه.

اگر مجبورید عقب بنشینید و دو مسافر دیگه مرد هستند هیچوقت وسط ننشینید .بلکه پیاده بشید تا اون دو تا آقا کنار هم بنشیند بعد دوباره سوار شید.

فکر نکنید که افراد مزاحم حتما شلوار پیله دار و پیرهن بنفش می پوشند. اصولا این فکر که به این آقاهه اینکارا نمی یاد یا اینکه این خیلی پیره یا خیلی بچه ست و کاری نداره و اینجور چیزا بالکل غلطه. متاسفانه این جور مزاحمین در تمام سنین و تیپ ها دیده می شند و جالب اینکه بالای 90% شون ظاهر موجه و نسبتا قابل قبولی دارند و تا آدم خودش نبینه باور نمی کنه اینکاره باشند.(مواردی با کیف سامسونت و کت و شلوار هم دیده شده)

اگر به هر دلیلی عقب نشستید کیفتونو روی پاتون نذارید چون باعث میشه که دید مسافر سوم محددود بشه و فرد مزاحم با خیال راحت تر به کارش برسه. می تونید کیفتونو (اگه جا میشه) بین خودتون و فرد مزاحم قرار بدید یا اینکه بذاریدش در فاصله بین پاهاتون و صندلی جلو.

از قبل چندبار موقعیت های مختلف رو توی ذهنتون تصور کنید و عکس العمل مناسبی رو انتخاب و توی ذهنتون تمرین کنید تا آمادگی داشته باشید و در مواقعی که لازم میشه هول نشید.

اعتماد به نفستون رو افزایش بدید و محکم باشید. درسته که در این اجتماع چیز زیادی از حقوق انسانی نداریم ولی شما هم حق دارید از همون چیزی که موجود هست به اندازه دیگران استفاده کنید. همه اون چیزایی که تحت عنوان دختر خوب و سر به زیر و دختر آروم و معصوم فرو کردند توی مغزتون بریزید دور. (هرچند که ممکنه منافاتی هم نداشته باشه) در درجه اول شما یک انسان هستید و هیچ انسان دیگه ای این حق رو نداره که شما رو آزار بده . شما هم این حق رو بهش ندید.

در هنگام اتفاق افتادن مزاحمت :

اگر احساس کردید که بدن فرد کناری به شما برخورد میکنه زمان رو به شک و نردید نگذرونید و بیخودی خودتون به در و پنجره نچسبونید و بیرونو نگاه نکنید. خیلی واضح و صریح نگاه کنید که این کیف طرفه یا مثلا دستشه. طوریکه خود اون فرد هم متوجه عکس العمل شما بشه.

نترسید و عکس العمل های عصبی نشون ندید. ضعف نشون دادن شما باعث میشه که طرف خودش رو قوی تر احساس کنه.

در صورت مزاحمت ترجیحا فحش و فحش کاری نکنید جیغ جیغ هم نکنید چون در اینصورت انگشت اتهام به سمت خود شما برمیگرده هیچ کس هم به کمکتون نمیاد. همه می دونیم در فرهنگ ما راجع به خانمهایی که فحش میدند یا صداشون از یه حدی بالاتر میره چی فکر می کنند حتی اگه از حق خودشون دفاع کرده باشند.

مزاحمت در تاکسی

کار رو به درگیری فیزیکی نکشونید مگه اینکه کاملا آمادگی روانی و جسمانی لازم رو داشته باشید. این که خانومه یه کشیده میزنه تو گوش آقاهه و آقاهه تحت تاثیر قرار میگیره و راهشو میکشه و میره فقط تو فیلم هاست. اینجا اگه بزنید دو برابرشو (حداقل!) می خورید.احتمال اینکه طرف چاقو و اینا داشته باشه هم که دیگه احتیاجی به گفتن نداره.

روی هیچ کس دیگری حساب نکنید. تجربه نشون داده که بالای 90% نه سایر مسافرین و نه راننده و نه حتی پلیس به شما کمک نخواهد کرد و درخواست کمک شما بی نتیجه میمونه. خودتون باید از پس قضیه بر بیاید.

می تونید یکی از راه حل های زیر رو انتخاب کنید :

بی سروصدا پیاده بشید.

از راننده بخواید نگه داره ، با صدای بلند که سایرین هم بشنوند اعلام کنید که چون اون فرد مزاحم شما شده پیاده می شید و پیاده بشید

با صدای بلند و طوریکه سایرین حاضر در تاکسی هم بشنوند از فرد مزاحم بخواید که درست بشینه. حتی الامکان از جملات مودبانه استفاده کنید .تو چشم طرف زل بزنید و سعی کنید محکم باشید و جمله ای که میگید صریحا نشون دهنده این باشه که این فرد مزاحم شما شده تا بقیه هم متوجه بشند مثلا بگید : آقای محترم لطفا دستتونو از روی پای من بردارین.

از راننده بخواید نگه داره ، کرایه فرد مزاحم رو بپردازید (اگه اینکارو نکنید امکان داره که راننده بخاطر کرایه ش از اون فرد طرفداری کنه همچنین می تونید مثلا دو- سه برابرشو بپردازید اونوقت راننده تاکسی دیگه حتما با شما همکاری میکنه ردخور نداره!) و با صدای بلند طوریکه سایرین هم بشنوند به مزاحم بگید که چون مزاحم شما شده باید پیاده بشه. یادتون باشه که باید محکم باشید و جمله تون صریحا نشون دهنده این باشه که این فرد مزاحم شما شده و حتی الامکان چگونگی مزاحمت رو هم روشن کنه تا بقیه هم متوجه بشند . دو حالت داره یا طرف پیاده میشه که در اینصورت حله یا پیاده نمیشه که در این صورت شما پیاده بشید . فرقش با حالت اول اینه که اونجا فرد مزاحم به راحتی به مقصدش میرسه ولی در اینجا کاملا قهوه ای شده به مقصد میرسه!

یکی از دوستان می گفت که توی کیفش یک سوزن خیلی بلند و تیز داره از اونا که بهش میگن سوزن جوالدوزی یا سوزن طویله. وقتی کسی توی تاکسی مزاحمش میشه سوزن رو در میاره و به طرف نشون میده. اگه بس کرد که فبها اگه نکرد سوزن رو میزنه به دستش!

برای اونهایی که خیلی پایه هستن : اونور آب یه سایتی راه انداختن که خانوما با موبایلشون از کسی که مزاحمشون شده عکس میگیرند و اونجا منتشر می کنند که البته با توجه به شرایط اینجا من بهیچ وجه اینکارو توصیه نمی کنم.

شما ممکنه هرکدوم از این راه حل ها رو بنا بر موقعیت و شرایط انتخاب کنید اما مهم ترین چیز اینه که ساکت نمونید و عکس العمل نشون بدید. ساکت موندن شما یعنی عذاب کشیدن شما و لذت بردن فرد مزاحم.از طرفی عکس العمل خیلی افراطی و نسنجیده هم ممکنه شما رو به دردسر بندازه. ولی مطمئن باشید نشون دادن عکس العمل مناسب زشت و قبیح نیست وهیچ کاری نکردن شما نه به نجابتتون اضافه میکنه و نه ارزشتون رو در نظر دیگران میبره بالا. بلکه فقط به فرد مزاحم این پیام رو میده که : “من هیچکاری نمی تونم بکنم تو راحت باش”

مزاحمت در تاکسی

آقایون چکار کنند :

عکس العمل نشون بدید!فقط همین.

قطعا منظورم این نیست که با طرف دعوا کنید و کتک کاری راه بندازید.مسئله اینه که این آدمها از روی تجربه یاد گرفتن که هر کاری بخوان می تونند بکنن بدون اینکه کسی بهشون اعتراض کنه و اون خانوم هم می دونه که هیچ کاری نمی تونه بکنه چون زورش به طرف نمی رسه. گاهی حتی یک نگاه سرزنش آمیز و چشم غره از طرف شما کافیه تا فرد مزاحم یه کم هم که شده احساس نا امنی کنه و ادامه نده.

این حرفها که خانومه ….. ست و خودش مرض داره و از قیافه ش معلومه خودش دلش میخواد و از این حرفا رو هم بذارید کنار لطفا. مسلما کسی که دلش بخواد راه های بهتری برای رسیدن به خواسته ش داره تا تاکسی سوار شدن. ضمن اینکه اینجا اصلا بحث این حرفا نیست. بحث اینه که یک نفر آدم در چند سانتی متری شما داره مورد آزار جنسی قرار میگیره و شما بی تفاوتید. همونطور که عزیز شما توی همین تاکسی ها مورد آزار قرار میگیره و دیگران بی تفاوتند.

لازم نیست دعوا کنید و کار به کلانتری بکشه.حتی یک عکس العمل مختصر شما باعث خواهد شد که فضای امنیتی فرد مزاحم بهم بخوره و ادامه نده.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
60%

نظر دادن