در ادامه خواص بادام زمینی در بارداری طب سنتی و خوردن بادام زمینی در بارداری و خواص خوردن کره بادام زمینی در بارداری و فواید بادام زمینی در حاملگی و خواص مصرف بادام زمینی در سه ماه اول بارداری و بادام زمینی و سقط جنین و بادام زمینی در ماه ششم بارداری را در نم نمک ببینید.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

زمانی که بحث فهرست غذاهایی که زنان باید در دوران بارداری مصرف کنند پیش می آید ، فهرستی ناتمام به ذهن می رسد اما شما باید فواید بادام زمینی در دوران بارداری را در نظر بگیرید زیرا بادام زمینی نه تنها خوشمزه است بلکه سرشار از ویتامین ، مواد معدنی و دیگر ترکیبات طبیعی که برای بارداری عالی هستند نیز هست.خواص و فواید بادام زمینی و کره بادام زمینی در بارداریخواص و فواید بادام زمینی و کره بادام زمینی در بارداری

بادام زمینی چیست؟

بادام زمینی که در گروه مغزها قرار می گیرد ، محصولی لوبیایی است که به دلیل دانه های خوراکی آن کاشت می شود. بادام زمینی از خانواده بقولات است ، بنابراین هم خانواده لوبیا و نخود است. بادام زمینی به دو شکل موجود است ، با پوست و بدون پوست. از نظر مزه ، بادام زمینی تفاوت چندانی با بادام و گردو ندارد و این به ذائقه فرد بستگی دارد که چه طعمی را ترجیح می دهد. امروزه بادام زمینی تقریبا در تمام دنیا کاشت می شود و آسیا بزرگ ترین تولید کننده آن است. بادام زمینی توسط تاجران اروپایی به آسیا آورده شد.

آیا می دانید بادام زمینی اول فقط به عنوان غذای دام به کار می رفت؟ به هر حال ، در اواخر قرن نوزدهم ، دولت ایالات متحده ، مردم خود را به خوردن بادام زمینی تشویق کرد چرا که فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد و حتی جورج واشنگتن ، به عنوان بخشی از این برنامه ، صدها دستور غذایی با بادام زمینی تهیه کرد.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

خواص و فواید بادام زمینی و کره بادام زمینی در بارداری

ارزش غذایی بادام زمینی

بادام زمینی ، میان وعده سالمی است. به هر حال ، به معنای این نیست که می توانید بدون اطلاع از مواد مغذی موجود در آن ، آن را مصرف کنید. با دانستن مواد مغذی موجود در بادام زمینی ، می توانید ببینید که در دوران بارداری به چقدر بادام زمینی نیاز دارید. البته نیاز هر فرد با فردی دیگر متفاوت است.

میزان مصرف : 100 گرم

انرژی 567 کیلوکالری 29%
کربوهیدرات 16.3 گرم 12%
پروتئین 25.8 گرم 46%
چربی کل 49.24 گرم 165%
فیبر رژیمی 8.5 گرم 22%

ویتامین ها

فولات 240 میکروگرم 60%
نیاسین 12 میلی گرم 75%
اسید پانتاتونیک 1.767 میلی گرم 35%
پیریدوکسین 0.348 میلی گرم 27%
ریبوفلاوین 0.135 میلی گرم 10%
تیامین 0.64 میلی گرم 53%
ویتامین E 8.33 میلی گرم 55%

مواد معدنی

کلسیم 92 میلی گرم 9%
مس 1.144 میلی گرم 127%
آهن 4.58 میلی گرم 57%
منیزیم 168 میلی گرم 42%
منگنز 1.934 میلی گرم 84%
فسفر 76 میلی گرم 54%
سلنیوم 7.2 میکروگرم 13%
روی 3.27 میلی گرم 30%
سدیم 18 میلی گرم  
پتاسیم 705 میلی گرم 15%

از جدول بالا می توانید بفهمید که به طور کلی چقدر بادام زمینی در روز مصرف کنید. چیزی که اهمیت دارد این است که آن را مقادیر متعادل مصرف کنید اما گاهی وقت ها باید از دریافت مواد مغذی ضروری اطمینان داشته باشید تا خیالتان از بابت رشد جنین راحت باشد. فواید بادام زمینی در دوران بارداری در این جا آمده است که به شما نشان می دهد چرا باید این میان وعده خوشمزه و سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

1. منبعی عالی از فولات

مصرف خوراکی های سرشار از فولات در دوران بارداری بسیار توصیه می شود و بادام زمینی یکی از این خوراکی هاست. هر 100 گرم بادام زمینی می تواند حدود 60% فولات مورد نیاز روزانه را تامین کند. همه می دانند که فولات برای رشد جنین به ویژه در سه ماهه اول بسیار مهم است.

2. منبعی طبیعی از پروتئین گیاهی

پروتئین در دوران بارداری برای مادر ضروری است و هر 100 گرم بادام زمینی پروتئین بالایی دارد و مقدار قابل توجهی از نیاز روزانه به پروتئین را تامین می کند.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

خواص بادام زمینی در بارداری

3. جلوگیری از نقص مادرزادی

نقص مادرزادی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که در رشد جنین اختلالی ایجاد شده باشد یا مواد مغذی لازم برای رشد جنین وجود نداشته باشند. بادام زمینی سرشار از ویتامن و مواد معدنی است که برای بارداری عالی هستند. موادی مانند فولات که در رشد جنین نقش دارد و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم که به ذخیره سلول های قرمز خون کمک می کنند.

4. افزایش رشد مغز

بادام زمینی ، غذایی عالی برای مغز است. در دوران بارداری ، جنین غذا را از مادر دریافت می کند و فولات مصرف شده توسط مادر ، نه تنها برای مادر بلکه برای مغز جنین نیز مفید است. اگر می خواهید کودکی سالم و باهوش داشته باشید ، در دوران بارداری ، بادام زمینی بخورید.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

فواید بادام زمینی در بارداری

5. منبع کالری برای مادر

نیاز به کالری در هر مادر متفاوت است اما کالری به عنوان تقویت کننده انرژی ضروری است. ممکن است مادر در دوران بارداری ، زود خسته شود. بادام زمینی می تواند به تامین انرژی کمک کند.

6. چربی های سالم

همه چربی ها بد نیستند و بادام زمینی حاوی چربی های سالم است که برای مادر در دوران بارداری مفید هستند. چربی های سالم برای افزایش سلامت قلب عالی هستند زیرا مادران در دوران بارداری در خطر افزایش فشار خون قرار می گیرند.

7. کاهش خطر بیماری های حساسیتی

مطالعات اخیر نشانه داده اند مادرانی که در دوران بارداری بادام زمینی مصرف می کنند می توانند خطر بیماری های حساسیتی را کم کنند. نه تنها حساسیت های غذایی مانند حساسیت به بادام زمینی بلکه دیگر حساسیت ها مانند آسم نیز شامل این مورد می شوند.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

مزایای بادام زمینی در بارداری

8. کمک به کنترل فشار خون

فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین کشنده باشد. به همین دلیل است که مادران باردار باید فشار خون خود را کنترل کنند. برای کمک به کنترل فشار خون ، اضافه کردن بادام زمینی به رژیم غذایی روزانه بسیار توصیه می شود زیرا بادام زمینی برای قلب بسیار خوب است.

9. جلوگیری از دیابت بارداری

از جدول بالا می توانید ببینید که بادام زمینی سرشار از منگنز است. این ماده معدنی ، نقش مهمی در تنظیم قند خون در دوران بارداری و جلوگیری از دیابت بارداری دارد. همچنین ، منگنز در افزایش جذب کلسیم نیز نقش دارد.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

خواص بادام زمینی در حاملگی

10. مبارزه با افسردگی

مادر ، در دوران بارداری در خطر استرس و افسردگی قرار دارد. برخی مطالعات نشان می دهند مادرانی که بادام زمینی مصرف می کنند ، خوشحال تر از آن هایی هستند که مصرف نمی کنند. بنابراین ، هر وقت احساس افسردگی کردید ، بادام زمینی بخورید.

11. کاهش خطر افزایش وزن

چاقی در دوران بارداری برای مادر و کودک خطرناک است. به همین دلیل ، کنترل وزن بسیار اهمیت دارد. اگرچه بادام زمینی دارای چربی و کالری است اما چربی های آن سالم هستند و بادام زمینی سرشار از مواد مغذی است که می توانند در کنترل کالری به شما کمک کنند.

12. پوستی سالم در دوران بارداری

یکی از مشکلاتی که هر مادری در دوران بارداری با آن مواجه می شود ، مشکل پوست است. با این که مادران از مصرف مواد آرایشی به دلیل داشتن مواد شیمیایی منع می شوند ، اما می توانند با مصرف بادام زمینی مشکل پوستی را کنترل کنند. ویتامین E و آنتی اکسیدان از بروز مشکلات پوستی جلوگیری می کنند.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

خواص بادام زمینی در بارداری

13. منبع ویتامین E

ویتامین E دلیل زیبایی یک مادر باردار است. ویتامین E سلامت پوست را افزایش داده و از ایجاد مشکل پوستی برای مادر جلوگیری می کند. بنابراین مادران می توانند علاوه بر اهمیت دادن به به دنیا آوردن فرزند سالم ، بر بارداری خود نیز تمرکز کنند.

14. منبعی عالی از اسیدهای چرب امگا3

اگر فکر می کنید ماهی در دوران بارداری خوب نیست اما می دانید به منبعی از اسیدهای چرب امگا3 نیاز دارید ، می توانید ماهی را با بادام زمینی جایگزین کنید زیرا بادام زمینی حاوی اسیدهای چرب است.

تمام خواص و فواید بادام زمینی در بارداری و حاملگی برای مادر و جنین

تمام خواص بادام زمینی در بارداری

15. منبعی عالی از ویتامین B کمپلکس

همان گونه که می توانید در جدول بالا ببینید ، 100 گرم بادام زمینی ، ویتامین B کمپلکس بالایی دارد. این میزان ، تقریبا نصف نیاز روزانه به ویتامین B را تامین می کند.

16. آنتی اکسیدان های قوی

آنتی اکسیدان ها فقط ضد سرطان نیستند بلکه در دوران بارداری نیز می توانند به حفظ سیستم ایمنی بدن مادر کمک کرده و از سریع بیمار شدن او جلوگیری کنند.

17. سرشار از مواد معدنی

به دنبال راهی هستید که نیاز روزانه خود به مواد معدنی را تامین کنید؟ بادام زمینی راه حل شماست. می توانید میزان مواد معدنی موجود در بادام زمینی را در جدول بالا ببینید. 100 گرم بادام زمینی می تواند نصف نیاز روزانه شما به مواد معدنی را تامین کند.

18. میان وعده ای بسیار سالم

در دوران بارداری ، برای اطمینان از رشد جنین ، باید غذای کافی مصرف کنید. بادام زمینی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید زیرا میان وعده بسیار سالمی است که همه طعمش را دوست دارند.

احتیاط در مصرف بادام زمینی

بادام زمینی سرشار از ویتامین ، مواد معدنی و دیگر ترکیبات طبیعی است که مفید بودن شان برای دوران بارداری اثبات شده است. فهرست فواید بادام زمینی برای دوران بارداری که در بالا گفته شد ، از نظر علمی ثابت شده است. به هر حال ، در مصرف بادام زمینی نیز باید احتیاط کنید. موارد احتیاط در این جا آمده است :

- واکنش حساسیتی ، یکی از عادی ترین چیزهایی است که در زمان مصرف بادام زمینی ایجاد می شود. اگر مادری ، یک بار به بادام زمینی واکنش حساسیتی نشان داد ، باید از خوردن آن اجتناب کند.

- برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد بادام زمینی در دوران بارداری می تواند خطر واکنش حساسیتی کودک به بادام زمینی را افزایش دهد. بنابراین ، بهتر است بادام زمینی را به صورت متعادل مصرف کرد.

- کره بادام زمینی خوشمزه است اما باز هم مصرف خود بادام زمینی توصیه می شود زیرا کره بادام زمینی ، فراوری شده است و باید مراقب میزان قند تصفیه شده در کره بادام زمینی باشید.

- مراقب خوردن بادام زمینی نمکی باشید زیرا درست است که طعم خوبی دارد اما نمک دارای سدیم است و می تواند خطر افزایش فشار خون را به همراه داشته باشد. فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند کشنده باشد.

بادام زمینی ، میان وعده سالمی است که مادران به رژیم غذایی خود اضافه می کنند مخصوصا در ماه های اولیه که تهوع صبحگاهی شدیدتر است. با خوردن بادام زمینی ، حداقل می توانید مطمئن شوید که جنین ، مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کند. به هر حال ، اگر می خواهید حداکثر استفاده از بادام زمینی را در دوران بارداری ببرید ، موارد احتیاطی بالا را رعایت کنید.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی