تنفس زایمان طبیعی و آموزش زایمان طبیعی در خانه و مراحل زایمان طبیعی و نحوه تنفس در زایمان طبیعی و تکنیک های زایمان طبیعی اسان و تکنیک های تنفسی در زایمان طبیعی و نحوه صحیح زور زدن در زایمان طبیعی و روشهای کنترل درد زایمان طبیعی و تاثیر تنفس در زایمان و آموزش تنفس صحیح هنگام زایمان طبیعی و تکنیک تنفس زایمان راحت را در نم نمک ببینید.

آموزش نحوه تنفس در زایمان طبیعی و تکنیک های آسان

درد زایمان احتمالا ترسناک ترین و نگران کننده ترین قسمت بارداری است. این نوید را به شما می دهیم که با یادگیری چند راه ساده می توانید درد خود را کنترل کنید.آموزش نحوه تنفس در زایمان طبیعی و تکنیک های آسانآموزش نحوه تنفس در زایمان طبیعی و تکنیک های آسان

هدف از تکنیک های تنفس و آرامش هماهنگی الگوهای تنفسی با انقباضات زایمان است تا کنترل بهتری بر بدن داشته باشید. در این قسمت از بارداری و نوزاد نم نمک ، به معرفی الگوها و تکنیک های مختلف تنفس برای مدیریت درد زایمان می پردازیم.

آیا این روش ها موثر است؟

بله ، روش های کنترل آرامش و تنفس در تسریع روند زایمان و تسکین دردهای آن موثر هستند. این روش ها حواس را از انقباضات منحرف می کند و شدت ناراحتی یا درد را کاهش می دهند. اعتقاد بر این است که تمرینات تنفس آهسته به شما این امکان را می دهد تا انقباضات را بهتر کنترل کنید و تمرینات تنفسی ریتمیک می توانند خطرات سزارین را کاهش دهند.

ممکن است به دلیل اضطراب و وحشت بیش از حد ، تنفسی سریع داشته باشید که خود منجر به افزایش خطرات حین زایمان می شود اما با انجام تکنیک های تنفسی و آرامش کنترل شده ، مانند شل شدن عضلانی پیشرونده یا حرکات خاص یوگا ، روند زایمان ممکن است راحت تر باشد.

برخی از تکنیک ها می توانند میزان درد را کاهش دهند ، عضلات را شل کنند و به مدیریت انقباضات و تنفس کمک کنند و به شما امکان کنترل بهتر بدن را بدهند.

زایمان طبیعی راحت و آسان

الگوی تنفسی در حین زایمان چگونه است؟

الگوی تنفسی ، عمل تنفس با سرعت و عمق خاص است. در حالی که برخی از زنان ترجیح می دهند با تنفس سبک قفسه سینه و دیافراگم خود را پر از هوا کنند ، برخی دیگر ترجیح می دهند با تنفس عمیق شکم خود را پر از هوا کنند.

اما آنچه که در این بین حائز اهمیت است ، احساس آرامش با کشف الگوی مناسب تنفسی است. چه باردار باشید چه نباشید ، تنفس با الگو به شما کمک می کند تا با دردهای مختلف ، اضطراب ، ترس و ناراحتی کنار بیایید.

مزایای تمرین تنفس الگویی چیست؟

عمل تنفس الگویی نوعی پاسخ خودکار به درد است و با ارائه آرامش با اضطراب ناشی از زایمان مقابله می کند. این الگو ضمن فراهم آوردن حس آرامش ، موجب اکسیژن رسانی مناسب به مادر و جنین می شود.

روشهای کنترل درد زایمان طبیعی

روش های تنفس برای مراحل مختلف زایمان

برای شروع تنفس با الگو ، باید ابتدا و انتهای هر انقباض نفس عمیق و آرام بکشید. این نوع تنفس ضمن کمک به شما در تمرکز روی زایمان ، سطح اکسیژن را به جنین و عضلات و رحم شما باز می گرداند.

تکنیک های تنفس برای مرحله اول زایمان

سه نوع الگوی تنفس وجود دارد که می توانید در مرحله اول زایمان آن را به کار بگیرید.

1. تنفس آرام :

با شدت گرفتن انقباضات شروع به نفس کشیدن کنید ، صحبت و راه رفتن برای شما دشوار می شود. تا زمانی که این الگو به شما کمک می کند آرام نفس بکشید و سپس از الگوی دیگری پیروی کنید.

در هنگام بازدم از کشش عضلات خود اجتناب کنید. به آرامی از طریق بینی عمل دم و از طریق دهان عمل بازدم را انجام دهید و اجازه دهید تمام هوای ورودی خارج شود. تا زمانی که به هوای تازه احتیاج پیدا نکردید ، عمل دم را انجام ندهید. با هر بازدم ، توجه خود را معطوف قسمت متفاوتی از بدن کنید.

عدم توانایی راه رفتن هنگام زایمان

2. تنفس تسریع شده :

ممکن است ترغیب شوید تا در مرحله فعال زایمان به تنفس سبک بپردازید. این موضوع بستگی به شدت و زمان انقباضات دارد که توسط خود شخص قابل تشخیص است. با سرعت یک تنفس در ثانیه دم و بازدم را انجام دهید.

این تنفس میبایست سبک و کم عمق باشد وبه محض شروع انقباضات به صورت سازمان یافته نفس بکشید. هنگام بازدم ، از کشش عضلات اجتناب کنید. متنرکز و به آرامی از طریق بینی دم و از طریق دهان بازدم را انجام دهید و سپس ، تنفس خود را تسریع کنید تا با شدت انقباضات مطابقت داشته باشد.

اگر انقباضات زودتر به اوج خود برسند ، باید سرعت تنفس خود را بر این اساس تند کنید و سعی کنید شانه ها و دهان خود را طی این تنفس آرام و بی حرکت نگه دارید.

هنگامی که با اوج گرفتن انقباضات ، سرعت تنفس افزایش می یابد ، به آرامی از طریق دهان دم و بازدم را انجام دهید. با کاهش شدت انقباضات ، سرعت تنفس را کم کرده و مجددا از طریق بینی دم و از طریق دهان بازدم را انجام دهید.

آموزش تنفس برای زایمان طبیعی

3. تنفس متغیر :

این یک شکل متفاوت از تنفس سبکی است که به آن "hee-hee-who " یا "نفس نفس نفس زدن" گفته می شود و شامل تنفس کم عمق و سبک همراه با بازدم طولانی تر است. هنگامی که در مراحل آخر بارداری خستگی و ناامیدی بر شما غلبه کرده است و قادر به استراحت نیستید ، می توانید از این روش استفاده کنید.

روی موضوعی خوشایند مانند خاطره ای خوش با شریک زندگی خود تمرکز کنید. طی هر ده ثانیه پنج تا 20 نفس کم عمق از دهان بکشید و پس از هر ده ثانیه یک نفس عمیق بکشید و مجددا این چرخه را ادامه دهید و هنگامی که انقباض متوقف شد ، یک یا دو نفس عمیق بکشید.

تکنیک های تنفس برای مرحله دوم زایمان

با گشاد شدن دهانه رحم در مرحله دوم زایمان ، می توانید برای کنترل درد در هنگام فشار به سطح بعدی از الگوی تنفسی بروید. با تنفس هایی که با فشار زیاد از دهان خارج می شود حین تلاش برای راندن کودک به پایین ، از الگو پیروی کنید.

در ابتدا ، به آرامی نفس بکشید تا نفس با انقباضات هماهنگ شود وقتی دیگر نمی توانید در برابر فشار تاب بیاورید ، با آوردن چانه به سمت سینه ، نفس عمیق بکشید و بدن خود را به جلو متمایل کنید. نفس خود را حبس کنید و هوا را به آرامی با ناله یا غرغر آزاد کنید.

تمرکز خود را معطوف ناحیه کف لگن کنید و تنش را در ناحیه پرینه آزاد کنید تا به کودک در پایین آمدن از کانال زایمان کمک کند. بعد از پنج تا شش ثانیه ، نفس خود را آزاد کنید و برای بازیابی آرامش نفس های آرام بکشید. این مراحل را با هر انقباض تکرار کنید. این روش های تنفسی به خروج بهتر کودک و اکسیژن رسانی مناسب کمک می کند.

تنفس صحیح هنگام زایمان طبیعی

چگونه تمرینات تنفسی به شما در لحظات دشوار زایمان کمک می کند؟

در لحظات دشوار بارداری ، ممکن است تمایل شدید داشته باشید که زایمان زودرس داشته باشید. با این حال ، اگر همچنان زمان زایمان شما فرا نرسیده است و چنین حالتی را تجربه می کنید ، به ورزش های تنفسی مانند دمیدن یا نفس نفس زدن یا بالا آوردن چانه بپردازید تا آن لحظات سخت را پشت سر بگذارید.

خواب آور بودن چیست و چگونه در دوران زایمان مفید است؟

Hypnobirthing روشی برای کنترل درد است که به شما امکان می دهد تا در هنگام زایمان خونسرد و آرام باشید. از مزایای این روش می توان به کوتاه شدن مرحله اول زایمان ، کاهش درد ، کوتاه ماندن دوره در بیمارستان و رهایی از اضطراب و ترس در دوره پس از زایمان اشاره کرد.

شما می توانید تکنیک های خواب آور را یاد بگیرید مانند : موقعیت های زایمان و زایمان خود هیپنوتیزم و آرامش عمیق تکنیک های تنفس کنترل شده. همچنین hypnobirthing هورمون استرس ، آدرنالین را کنترل می کند که اضطراب را برای زایمان آرام کاهش می دهد.

به مدیریت استرس کمک کرده تا میزان درد و ترس شما در حین زایمان کاهش یابد و شما را قادر می سازد که اضطراب را به دلیل تجربیات قبلی آسیب زا ، مدیریت کنید و نیاز به مداخلات پزشکی و داروها را تا حد زیادی کاهش می دهد و به شریک زندگی شما کمک می کند تا در هنگام زایمان نقشی داشته باشد و احتمال افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد.

تاثیر استرس بر درد زایمان طبیعی

برخی از سوالات رایج و پرتکرار در مورد تمرینات تنفس زایمان

چه زمانی برای شروع این تمرین ها مناسب است؟

تمرینات تنفسی را می توانید از مراحل اولیه بارداری خود شروع کنید. اعتقاد بر این است کسانی که در طول بارداری خود تمرینات تنفسی یا روش های تنفسی را انجام می دهند کنترل بیشتری بر بدن خود دارند و زایمان آسان تری خواهند داشت.

پیش از این هم در نم نمک توضیح دادیم که تنفس نه تنها اکسیژن کافی را برای رشد سالم کودک فراهم می کند بلکه به مادر نیز انرژی می دهد. تمرینات تنفسی غالبا ، از مراحل اولیه بارداری ، استفاده از آن ها را در دوران زایمان آسان می کند.

2. تکنیک های جایگزین آرام سازی برای تسکین دردهای زایمان کدامند؟

تکنیک های آرام سازی جایگزین شامل همه حواس برای تسکین دردهای زایمان هستند.

  • بینایی (دیدن یک محیط آرامش بخش احساس امنیت ، گرما و آرامش را ایجاد می کند)
  • گوش دادن (موسیقی می تواند از طریق انقباضات به شما کمک کند تا آرام شوید)
  • بو (رایحه درمانی هوا را تازه نگه می دارد و فضایی آرامبخش ایجاد می کند)
  • طعم و مزه (داشتن میان وعده های مغذی باعث افزایش انرژی و رفع خستگی و اضطراب می شود)
  • لمس (ماساژ ، آب درمانی ، طب فشاری و رفلکسولوژی باعث آرامش عضلات تنش شده)

تسکین درد زایمان با موسیقی و آرامش

3. چگونه می توانم در هنگام زایمان بر خشکی دهان غلبه کنم؟

برای غلبه بر خشکی دهان؛ جرعه جرعه آب بنوشید ، برگه میوه ها را در دهان بگذارید و هنگام احساس تشنگی آن را بمکید ، آب نبات ترش یا آب میوه ها را بخورید تا دهانتان مرطوب شود.

هنگام انجام عمل دم از دهان ، نوک زبان را به سقف دهان و یا پشت دندان قرار دهید تا از خشک شدن سطح دهان جلوگیری شود. جلوی بینی و دهان خود را بپوشانید تا دهان خشک نشود و با استفاده از دهان شویه یا آب سرد مرتبا مسواک بزنید.

4- در صورت اپیدورال چه اتفاقی می افتد؟

اگر بی حسی اپیدورال دارید ، ممکن است باید پس از اتساع کامل ، مدتی صبر کنید تا شروع به فشار کنید. پیش از احساس انقباض به خود فشار وارد نکنید مگر آنکه این امر به دستور پزشک باشد. فشار باید به همان گونه ای باشد که به هنگام دفع مدفوع صورت می گیرد. بهتر است حین وارد کردن فشار تا 10 بشمارید ، چند نفس عمیق بکشید و مجددا فشار وارد کنید.

روش های تنفس و حفظ آرامش در کنترل درد زایمان موثر است. مراکز بهداشت در صورت لزوم به شما در یادگیری ، تمرین و اصلاح این روش ها کمک خواهند کرد. همچنین می توانید با شرکت در کلاس های یوگا بیشتر با این تمارین آشنا شوید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.