در ادامه با آموزش کامل شستن نوزاد بعد از مدفوع و نکات مهم تمیز کزدن آلت تناسلی نوزاد دختر و پسر پس از مدفوع کردن با شما در نم نمک خواهیم بود.

آموزش کامل شستن نوزاد و تعویض پوشک بعد از مدفوع

اگر می خواهید کودک را با آب بشویید ، او را به آرامی بلند کنید و بدنش را با آب ولرم بشویید. حالا چیزی برای خشک کردنش نیاز دارید تا پوستش زیر پوشک لزج و نمور نشود.استفاده از حوله توصیه نمی شود چون حوله بافتی زبر دارد و ممکن است به پوست نوزاد آسیب برساند. دستمال های خشک کن برای این کار ایده آل هستند. این دستمال ها معمولا بافتی پنبه ای دارند و برای خشک کردن پوست لطیف نوزاد مناسبند.آموزش کامل شستن نوزاد و تعویض پوشک بعد از مدفوعآموزش کامل شستن نوزاد و تعویض پوشک بعد از مدفوع

نکات مهم بعد از مدفوع کردن نوزاد دختر و پسر

اندام تناسلی زیر پوشک ، جایی که ممکن است با ادرار و مدفوع آلوده شده است را باید تمیز کرد.

عوض کردن به موقع پوشک و تمیز نگاه داشتن ناحیه تناسلی از سوزش و عفونت این قسمت جلوگیری می کند.

برای شستن دستگاه تناسلی فرزندتان مجبور نیستید همیشه از صابون و دیگر مواد شوینده استفاده کنید.

اگر مقداری کمی از مواد شوینده در این نواحی بماند باعث سوزش و آزار نوزاد خواهد شد.

استفاده از آب برخلاف مواد شوینده باعث بهبود سوختگی و التهاب پوست نوزاد خواهد شد.

شستن اندام تناسلی نوزاد دختر

برای جلوگیری از عفونت و انتقال میکروب از مقعد ، شستشو را با کمک دست یا یک دستمال مرطوب ، از سمت جلو به عقب تمیز کنید.

آموزش کامل شستن نوزاد و تعویض پوشک بعد از مدفوع

نحوه تمیز کردن مدفوع نوزاد

شستن اندام تناسلی نوزاد پسر

کمی روی پوست آلت نوزاد را به عقب بکشید و به آرامی شستشو دهید ، این ناحیه بسیار حساس و ظریف است ، پس با ملایمت آن را بشویید.

آموزش مرحله به مرحله روش صحیح تعویض پوشک بچه

وسایلی که برای تعویض پوشک نیاز دارید

یکی از این روزمرگی های واجب ، تعویض پوشک است. بله ، کوچولوی شما نیاز به پوشک و تعویض آن دارد! پس از هر بار کار کردن شکم یا خیس شدن پوشک باید آن را عوض کنید و شاید اولین سوالی که به ذهن تان می رسد در مورد وسایلی باشد که برای این کار لازم دارید.

حتی اگر مادر با تجربه ای هستید و پیش از این هم بچه دیگری بزرگ کرده اید باز هم بد نیست یک بار دیگر آداب تعویض پوشک را با ما مرور کرده و نگاهی به وسایلی بیندازید که برای این کار لازم است. برخی از این وسایل لازم و ضروری هستند و برخی دیگر اختیاری ، انتخاب با شماست!ما سعی کرده ایم فهرستی کامل از وسایل لازم برای تعویض پوشک برای تان آماده کنیم. یادتان باشد تمام این وسایل را در یک سبد زیبا کنار هم قرار بدهید تا زمان تعویض پوشک همه چیز دم دست تان باشد و مجبور نباشید برای آوردن یک وسیله نوزاد را تنها گذاشته و با دست های آلوده کل خانه را زیرورو کنید.

پوشک یک بار مصرف

اول از همه به یاد داشته باشید که شیرخوار ان به طور تقریبی حدود 10 بار در روز نیاز به تعویض پوشک دارند و این یعنی 70 بار در هفته. پس بیش از هر چیز به پوشک نیاز دارید ، آن هم به تعداد زیاد.این روز ها بیشتر از پوشک های یکبار مصرف و کامل استفاده می شود. برای 2 هفته اول بهتر است چیزی حدود 150 عدد پوشک در خانه داشته باشید و بعد از آن که الگوی دفع فرزندتان به دست تان آمد تعداد بیشتر یا کمتری را تهیه کنید.

کهنه نخی و محافظ کهنه

اگر خیال دارید به جای پوشک کامل از کهنه استفاده کنید ، بعد از این که مطمئن شدید جنس کهنه خوب است ، حدود 24 عدد تهیه کنید تا برای یک روز تمام کافی باشد و روز بعد هم برای شستن و خشک کردن و اتو زدن آن ها وقت کافی داشته باشید.در این حالت بهتر است از محافظ کهنه هم استفاده کنید ، این محافظ ها لایه های نازک پلاستیکی هستند که از پس دادن و بیرون ریزی جلوگیری می کنند.

آموزش کامل شستن نوزاد و تعویض پوشک بعد از مدفوع

اصول تعویض پوشک و شستن نوزاد بعد از مدفوع

شورت چسبی ، گره ای یا دکمه ای

اگر از پوشک کامل استفاده کنید نیازی به شورت ندارید ، اما اگر می خواهید پوشک معمولی یا کهنه به کار ببرید به یکی از انواع شورت های چسبی ، گره ای یا دکمه ای احتیاج خواهید داشت تا کهنه و پوشک را محکم سر جایش نگه دارد. بهتر است پنج ، شش تایی از این شورت ها تهیه کنید تا در صورت کثیف شدن یکی باز هم شورت تمیز برای یک روز داشته باشید.

لوسیون

بعد از تمیز کردن نوزاد با دستمال یا آب می توانید با یک تکه پنبه کوچک مقداری لوسیون به پوست او و ناحیه پوشکش بزنید ، لوسیون ها بدون الکل هستند و بوی خوبی هم دارند و پوست نوزاد را مرطوب نگه داشته و از خشک شدن آن جلوگیری می کنند.

تشکچه تعویض

تشکچه تعویض یکی از آن وسایلی است که حتما باید در فهرست سیسمونی خود قرار دهید. این تشک ها به خاطر بافت نرمی که دارند باعث می شوند نوزاد هنگام عوض کردن پوشک احساس راحتی بیشتری داشته باشد.به علاوه تشکچه های تعویض زمانی که بیرون از خانه هستید و نیاز به عوض کردن نوزاد دارید ، به کارتان می آیند. این تشکچه ها معمولا روکش پلاستیکی و ضدآب دارند یا دستکم مرکز آن ها با پلاستیک پوشیده شده تا از نم پس دادن و انتشار آلودگی جلوگیری کنند.تشکچه تعویض باید قابل شست وشو باشد. بعضی از تشکچه ها لبه های برجسته ای در کناره ها دارند و بعضی ها هم یک قسمت ضخیم تر مانند بالشتک برای زیر سر بچه.بهتر است 2 عدد تشکچه داشته باشید ، یکی با ضخامت بیشتر که نرم تر باشد و یکی هم نازک و سبک برای بیرون که همیشه داخل کیف وسایل نوزاد بگذارید.

میز تعویض

برای تعویض نوزاد به مکانی مناسب و مشخص و راحت نیاز دارید ، میز های تعویض یکی از مهم ترین وسایل برای این کار هستند که تا حدی کار شما را آسان تر کرده و امکانات زیادی هم به شما می دهند.یک میز تعویض مناسب به خاطر ارتفاعی که دارد از کمردردهای مزمن ناشی از تعویض های پی درپی در طول روز پیشگیری می کند. با این میز ها مجبور نیستید روزی 10 بار دولا راست شوید.از طرفی جایی مشخص برای تعویض دارید و می توانید باقی وسایل مورد نیاز را اطراف میز قرار دهید تا ناچار به ترک نوزاد برای آوردن وسیله ها نباشید. بهتر است میزی را انتخاب کنید که کمی لبه داشته باشد تا در صورت غفلت یا تکان ها و دست و پا زدن های ناگهانی نوزاد مشکلی پیش نیاید. برخی از میزهای تعویض ، کمربند ایمنی هم دارند.

پنبه و یک کاسه تمیز

پنبه و یک کاسه آب ولرم هم همان کار دستمال مرطوب را انجام می دهند. می توانید در خانه به جای دستمال مرطوب با یک پنبه تمیز که در آب خیس کرده اید ناحیه پوشک را پاک کنید و برای هر قسمت یک پنبه تمیز بردارید تا آلودگی را روی پوست نوزاد پخش نکنید. بهتر است پنبه از نوع استریلیزه و گلوله ای باشد تا پرز پس ندهد.

دستمال خشک کن

اگر می خواهید کودک را با آب بشویید ، او را به آرامی بلند کنید و بدنش را با آب ولرم بشویید. حالا چیزی برای خشک کردنش نیاز دارید تا پوستش زیر پوشک لزج و نمور نشود.استفاده از حوله توصیه نمی شود چون حوله بافتی زبر دارد و ممکن است به پوست نوزاد آسیب برساند. دستمال های خشک کن برای این کار ایده آل هستند. این دستمال ها معمولا بافتی پنبه ای دارند و برای خشک کردن پوست لطیف نوزاد مناسبند.

سطل بی بو

گاهی تعویض پوشک ممکن است به کاری ناخوشایند تبدیل شود و بوی نامطبوعی تمام خانه را فرا بگیرد. برای رهایی از دست این بو بهتر است یک سطل مخصوص زباله بی بو تهیه کنید یا یک سطل دردار کوچک را برای این کار اختصاص دهید.پوشک کثیف را به خوبی گلوله کرده و با چسب هایش ببندید و در سطل بیندازید. بعضی از این سطل ها که مخصوص این کار ساخته شده اند به صورت خودکار پوشک گلوله شده را بسته بندی کرده و درون کیسه می اندازند.

سطل های بی بو هیچ گونه بوی نامطبوع یا آلودگی را به بیرون انتشار نمی دهند. البته یادتان نرود که سطل را زود به زود خالی کنید. اگر هم از کهنه استفاده می کنید نیازی به سطل ندارید تنها یک تشت برای شست وشوی کهنه ها اختصاص بدهید تا بتوانید کهنه ها را در آن خیس و ضدعفونی کرده و بعد جدا از سایر لباس ها دو بار بشویید. شاید بد نباشد یک خوشبو کننده هوا هم دم دست داشته باشید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

کرم سوختگی

کرم سوختگی یکی از اصلی ترین وسایل در تعویض پوشک است ، چرا که یکی از رایج ترین و شایع ترین دردسرهای دوران نوزادی سوختگی پای کودک است که بیشتر در ناحیه پوشک که پوست در تماس مداوم با رطوبت است ، رخ می دهد.این سوختگی معمولا با قرمزی ، التهاب ، درد و سوزش پوست شروع شده و اگر درمان نشود موجب بروز ناراحتی ها و بیماری های عفونی و قارچی پوست نوزاد می شود.یکی از ساده ترین راه ها برای کنترل و درمان سوختگی عوض کردن زود به زود نوزاد است ، اما این راه به تنهایی جوابگو نیست و برای همین استفاده از کرم سوختگی یا کرم های چرب کننده بعد از هر بار تعویض توصیه می شود.این کرم ها با فرمول خاصی که دارند مقاومت پوست ناحیه پوشک را افزایش داده و موجب نرم شدن و تقویت پوست می شوند. کرم های سوختگی دو نوع هستند یکی کرم های چرب کننده عادی که یک لایه محافظ روی پوست پای نوزاد ایجاد می کنند و احتمال ابتلا به سوختگی و حساسیت را در این ناحیه به حداقل می رسانند و یکی برای سوختگی های شدید که با تغذیه مناسب سلول های پوستی موجب بازسازی و نوسازی سلول های آسیب دیده شده و تحریکات پوستی این ناحیه را التیام می دهند و سوزش و خارش پوست نوزاد را درمان می کنند. پس استفاده از کرم های سوختگی را بعد از هر بار تعویض فراموش نکنید.

دستمال مرطوب

دستمال مرطوب یکی از وسایل کاربردی برای تعویض پوشک است. در صورتی که به آب دسترسی نداشته باشید یا بیرون از خانه باشید می توانید با دستمال مرطوب ناحیه پوشک نوزاد را به خوبی پاک و تمیز کنید.بهتر است در ماه های اولیه تولد هم نوزاد را با این دستمال ها پاک کنید و او را مستقیم زیر شیر آب نبرید. در استفاده از دستمال مرطوب صرفه جویی نکنید و برای تمیز کردن هر ناحیه و هر یک از چین های پا و پشت ران ها از یک دستمال تمیز و نو استفاده کنید.بهتر است دستمال مرطوبی که استفاده می کنید مخصوص نوزاد و بدون الکل باشد تا پوستش خشک نشود. یادتان باشد برای پیشگیری از عفونت ، ناحیه پوشک ، دختربچه ها را همیشه از جهت جلو به عقب پاک کنید.

آموزش کامل شستن نوزاد و تعویض پوشک بعد از مدفوع

نکات مهم درباره تعویض پوشک نوزاد

پودر بچه و جعبه پودر

امروزه استفاده از پودر چندان رواج ندارد ، اما هنوز هستند عده ای که شاید بخواهند از پودر بچه استفاده کنند. این پودر ها دارای ماده ای به نام تالک هستند یا پایه آن ها نشاسته ذرت است و رطوبت اضافی روی پوست را جذب می کنند و این باعث می شود تا پوست این ناحیه که در تماس مداوم با پوشک مرطوب است کمتر تحریک شود ، همچنین استفاده از پودر بچه از عرق سوز شدن نواحی مانند کشاله ران یا چین های پوست که روی هم قرار می گیرند ، جلوگیری می کند.پودر بچه به خودی خود خطرناک نیست ، بلکه غباری که از آن بلند می شود برای ریه های نوزاد مضر است. اگر می خواهید برای جلوگیری از عرق سوز شدن یا پیشگیری از قرمزی و تورم پوست در نواحی مرطوب از پودر بچه استفاده کنید ، بهتر است نوع مایع آن را بخرید که دیگر مشکل غبار را ندارد.اگر هم از پودر معمولی استفاده می کنید حتما یک جعبه پودر بخرید که یک اسفنج هم دارد و از پخش و پلا شدن پودر و غبار آن جلوگیری می کند.

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
84%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.